Διαφήμιση

Redmi note 3 κλινικά νεκρό!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi note 3 κλινικά νεκρό!

      Καλώς σας βρήκα!
      Σήμερα ,εβαλα για να φορτισει το τηλεφωνο .
      Οταν αναψε το πρασινο λαμπακι ,( σημαδι οτι εγινε πληρης φόρτιση ,)εβγαλα τον φορτιστη και πατησα το power για ν ανοίξει η οθονη.( Δεν ηταν απενεργοποιημενο οταν το εβαλα να φορτισει).
      Εμφανίστηκε το logo Mi και αμεσως μετα ,εσβησε τελειως η οθονη.
      Παρατηρησα οτι ζηματούσε το τηλεφωνο ,πάρα πολυ ,λες και ειχε ψηθει ,πρωτη φορά ανεβασε τετοια θερμοκρασια.
      Το εβγαλα στο μπαλκονι ,για να κρυωσει και συνεχισε να ζηματαει για ωρα.
      Οταν καποτε κρυωσε ,πατησα παρατατεμενα το power ,αλλά τιποτα.

      Μετα πάτησα vol Down + Power , vol Up + Power , αλλά το τηλεφωνο συνεχισε να ειναι σβηστο.
      Σε καποιο ξενο forum ,διαβασα οτι πιθανον καποιο app ή κάποια διαδικασία στο background κολλησε ,αδειασε την μπαταρια και ανεβασε θερμοκρασια και εδινε οδηγιες ,( αφου το vol Up + power και vol Down + power ,δεν λειτουργησε) ,ν ανοιχτει το πισω μερος της συσκευης και να γινει disconnect και μετα reconnect η μπαταρια.( Την κοινοτητα της xiaomi στην Ελλαδα ,την βρηκα αμεσως μετα ,οπότε εκανα και εγγραφη ,εδώ!)
      Ο τυπος με το προβλημα ,όντως ακολουθησε τα βηματα και το εφτιαξε.Εγω δεν γνωριζω να το κανω και θα παει service,μηπως και υπαρχει ελπιδα ν αναστηθει,αλλά θα ηθελα να μαθω τί θα κανατε εσείς σε αναλογη περιπτωση και τί πιστευευτε οτι συνεβη.

      Οπότε ,εσείς που κατεχετε τέτοια θέματα , τί λετε οτι υπήρξε το προβλημα;
      Οταν λεω ανεβασε θερμοκρασια ,κατα την φορτιση ,ηταν λες και ειχε μπει στον φούρνο ,τετοια υψηλη θερμοκρασια ανεβασε και αργησε πολυ ,ακόμα και στο μπαλκονι που τό εβγαλα ,μεσα στο κρυο ,να κατέβει.Αφου κρυωσε ,προσπαθησα να το συνδεσω στον φορτιστη ,μπας και εδειχνε οτι φορτιζε ,αλλά τιποτα.Ξαναπατησα τα power κλπ κλπ ,αλλά τιποτα.

      Μετα ,εβγαλα την sim να την βαλω σε μια παλια συσκευη ,ωστε να εχω τηλεφωνο,ομως δεν την αναγνωρισε ,δλδ δεν εμφανισε το σημα του παρόχου κινητης τηλεφωνιας.

      Απο την πείρα σας ,μπορεί η τρελή υπερθερμανση που εκανε ,να κατεστρεψε την sim ,ή μπορεί να ειναι θεμα της παλιας μου συσκευης ,η οποια φροντιζω να φορτίζεται κι ας μην την χρησιμοποιώ και παντως συνδεεται κανονικα στο wifi.Είχα καποια θέματα με την υποδοχη οπου μπαινει η sim πριν δυο χρονια και πηγε για service και παντως ειχε φτιαξει ,αν και δεν την χρησιμοποιησα μετα ,γιατι μου εκανε ο γιος μου δωρο ,το redmi 3 ,πριν δυο χρόνια, στην γιορτη της μητερας!

      Θα παω αυριο στον πάροχο μου ,να τσεκαρουν την sim ,αλλά θα παρακαλούσα και για τα φώτα σας.
      Χαλαει η sim απο μεγάλη υπερθερμανση;;;

      Ευχαριστώ οποιον αφιερωσει τον χρόνο του ,για να μου δωσει απαντήσεις. :)
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Η διάρκεια την υψηλής θερμοκρασίας, μπορεί να δημιούργησε πρόβλημα στην μητρική...το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να το δει κάποιος τεχνικός :(

      Σε ποια περιοχή είσαι ?
      Επίσης, μήπως έχεις το κουτί της συσκευής ? Στον τίτλο γράφεις για redmi note 3 αλλά έκανες το ποστ στην κατηγορία του Redmi 3...διαφορετικές συσκευές :/
    • Διαφήμιση
    • Ο/H foxy4270 έγραψε:

      το πιο πιθανο ειναι η μπαταρια να παρεδωσε το πνευμα της.
      Το δευτερο ενδεχομενο ειναι να επαθε ζημια η Motherboard
      Ευχαριστώ πολυ ,για την απάντηση! Αν συνέβη ,ειτε το ενα ,είτε το άλλο ,τί προτείνετε; Να φτιαχτεί ,ή να το αφησω να αναπαυθεί εν ειρήνη; :)
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • @NasDriver,ευχαριστώ πολυ ,για την απαντηση.Δεν εχω το κουτί της συσκευης .
      Συγνωμη ,που ποσταρα σε λαθος κατηγορία.
      Ειμαι Θεσσαλονικη.
      Ξέχασα να αναφέρω ,οτι δεν το φορτιζα εδω και δυο χρονια ,με τον δικο του φορτιστη.Αγοραστηκε απο Αυστραλια και για να μην χρησιμοποιώ ανταπτορα ωστε να φορτιζει σε Ελληνικη πριζα ,το φορτιζα με φορτιστη samsug απο άλλο κινητο.Μπορεί κι αυτο να εφταιξε ,δεν ξερω.
      Ευχαριστω πολυ για την απάντηση.
      Το πηγα σήμερα σε τεχνικο ,θα το κοιταξει.
      Αν επαθε ζημια η μπαταρία ,ή η μητρικη ,αξιζει να το φτιάξω ;Ή καλυτερα να αγορασω άλλο τηλεφωνο;
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Ο/H vertigo83 έγραψε:

      @'NasDriver ,ευχαριστώ πολυ ,για την απαντηση.Δεν εχω το κουτί της συσκευης .
      Συγνωμη ,που ποσταρα σε λαθος κατηγορία.
      Ειμαι Θεσσαλονικη.
      Ξέχασα να αναφέρω ,οτι δεν το φορτιζα εδω και δυο χρονια ,με τον δικο του φορτιστη.Αγοραστηκε απο Αυστραλια και για να μην χρησιμοποιώ ανταπτορα ωστε να φορτιζει σε Ελληνικη πριζα ,το φορτιζα με φορτιστη samsug απο άλλο κινητο.Μπορεί κι αυτο να εφταιξε ,δεν ξερω.
      Ευχαριστω πολυ για την απάντηση.
      Το πηγα σήμερα σε τεχνικο ,θα το κοιταξει.
      Αν επαθε ζημια η μπαταρία ,ή η μητρικη ,αξιζει να το φτιάξω ;Ή καλυτερα να αγιρασω άλλο τηλεφωνο;
      εξαρταται...αν το πηρες 100 ευρω και η επισκευη κοστιζει 80 ευρω
      καλυτερα παρε καινουριο
    • @foxy4270 ,ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Διαφήμιση
    • Θεσσαλονίκη, στο Εύοσμο είναι και το qubestore, ο Θανάσης κάνει πολύ καλή δουλειά...δες τι θα σου πει το κατάστημα και εάν είναι πάρε και μία δεύτερη γνώμη :)
    • @NasDriver ,ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία και την απάντηση!
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Διαφήμιση
    • @NasDriver ,οχι ακόμα...Θα μου πούνε αυριο ,μου είπανε σήμερα...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''