Διαφήμιση

Redmi pro πρόβλημα με κάμερα

    • Διορθώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • καταλαβα και σε ευχαριστω,
      το μονο που δεν ξεκαθαρισα ειναι τι εννουσες να κοψουμε κτλ αφου η καμερα μας πουλιεται ενωμενη με την 2η
      (νομισα να βαλουμε μια αλλη καλυτερη απο αλλο xiaomi που ειναι μονη της και να την ταιριαξουμε με την παλια 2η την οποια εχουμε κοψει και διαχωρησει απο την παλια 1η)


      ....μαλλον σκεφτομαι χαζομαρες, αντι να σκεφτω να παρω ενα τφ με καλυτερη καμερα, αλλα μ αρεσουν το redmi pro και τα "μαστορεματα"...
    • ακριβως αυτό,. Από ανάγκη κόβεις την δεύτερη καινούρια επειδή συνήθως δεν δουλεύει σωστά.


    • Καλησπέρα παιδιά! Έβγαλα φωτό αλλά δεν είδα κανένα σκουπιδακι... οπότε το Σ/κ που κάθομαι θα κάνω αυτό με τη ROM... Δεν θα κάνω πατέντα, αν δεν γίνει και με τη ROM, τότε θα πάω σε άλλη συσκευή καινούργια. Πατέντα δεν θα κάνω...όπως κ να έχει θα ενημερώσω εκ νέου!
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα σε όλους!λόγω φόρτου εργασίας δεν πρόλαβα να κάνω τη rom ,αλλά ως δια μαγείας κινητό άρχισε να βγάζει καλύτερες φωτογραφίες...δεν ξέρω τι μπορεί να έχει πάθει...
    • Θετική Απάντηση
      Απίστευτο και λίγο αστείο αυτό που θα πω παρακάτω άλλα
      νομίζω πως ανακάλυψα τι είναι αυτό που κάνει την κάμερα να βγάζει χάλια φωτογραφίες πολύ θολές σαν να μην μπορεί να εστιάσει και μετά να επανέρχεται στα κανονικά της δίχως να καταλαβαίνουμε γιατί,

      προ ολίγου και η δικιά μου ήταν χάλια (ενώ υποτίθεται την είχα καθαρίσει και φτιάξει πρόσφατα) και δοκίμασα ότι μου ήρθε στο μυαλό για να την στρώσω (καθαρισμός δεδομένων, cache, dalvik cache, φλασάρισμα ROM κτλ) άλλα τίποτα
      τελικά σκέφτηκα ότι όταν είχα ανοίξει το τηλέφωνο στο παρελθόν είχα παρατηρήσει πως όλο το module της κάμερας (περιλαμβάνει και τις δυο κάμερες ενωμένες) δεν κουμπώνει σταθερά στην θέση του και κουνιόταν ελφρώς μέσα έξω μισό χιλιοστό μην φανταστείτε (έτσι είναι από την μάνα του φαίνεται) επομένως σκέφτηκα ότι δεν μπορεί να κάνει focus διότι κουνήθηκε και άλλαξε η απόσταση από τον φακό ...
      Έτσι λοιπόν χτύπησα ελαφρά το τηλέφωνο σε σταθερό σημείο με την οθόνη προς τα κάτω και ω του θαύματος η κάμερα "καθάρισε" ακόμα και τώρα που είναι σκοτεινά, σαν να μπήκε στην θεσούλα της και κούμπωσε σωστά και η απόσταση του φακού από το τζαμάκι ήρθε στην σωστή απόσταση...
      Ίσως το ανοίξω και την σταθεροποιήσω.
      Ίσως γι αυτό όταν την άνοιξα και την καθάρισα νόμισα ότι έφταιγε κάποιο σκουπιδάκι αλλά στην ουσία την έβαλα στην θέση της πιέζοντας την...με λίγα λόγια αν αφήσεις το κινητό στο τραπεζάκι με την οθόνη προς τα πάνω θολώνει η κάμερα και ψάχνεσαι και αν το αφήσεις μετά με την οθόνη προς τα κάτω ξεθολώνει και εσύ ψάχνεσαι και λες τι έγινε ρε πως χάλασε και πως έφτιαξε?

      Μην γελάτε αυτή είναι η εμπειρία μου δοκιμάστε και πείτε μου... :D

      έδιτ
      και ως τεστ και απόδειξη των παραπάνω ξαναχτύπησα ελαφρά πάντα (όση δύναμη χρειάζεται για να μετακινηθεί το βάρος του module της κάμερας, 1-2 γραμμάρια?) το τηλέφωνο πάλι με την οθόνη προς τα πάνω και πάλι θόλωσε η κάμερα, δηλαδή το module της κάμερας βγήκε μισό χιλιοστό προς τα έξω από την μητρική πλακέτα και επομένως πιο κοντά στο τζαμάκι του φακού στην μεταλλική πλάτη του κινητού...με το ανάποδο χτυπηματάκι με την οθόνη προς τα κάτω στο σταθερό σημείο ξανακαθάρισε η κάμερα...τι να πω θα την "κολλήσω" στην τρύπα της μέσα στην μητρική πλακέτα....
      Ίσως αυτός ο μικρός τζόγος έρχεται με τον καιρό και με την χρήση και ίσως με κάποια πτώση και συνεπώς, ίσως δεν υπάρχει σε όλα τα τηλέφωνα,
      πάντως τώρα νομίζω σιγουρεύτηκα, αλήθεια δοκιμάστε το και πείτε μου... :P

      έδιτ 2
      τελικά έκανα την εγχείρηση και τοποθέτησα με προσοχή ένα μικρό κομματάκι ενός είδους λεπτού αφρώδους υλικού το οποίο με την πίεση της μεταλλικής πλάτης του τηλεφώνου όταν κλείνει κρατά στην θέση της την κάμερα, άλλωστε χρειάζεται ελάχιστη πίεση γιατί μιλάμε για ένα γραμμάριο (εναλλακτικά κάποιος θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει μια μικρή σταγόνα κατάλληλης κόλλας).
      τώρα πια θα παρακολουθήσω την "νέα" μου κάμερα... :D

      έδιτ 3
      απ΄ότι κατάλαβα η κάμερα έχει μηχανισμό αυτόματης εστίασης, δηλαδή ένα κινούμενο τμήμα της κατά την εστίαση κάνει μια ανεπαίσθητη κίνηση για να εστιάσει (με μαγνητισμό νομίζω), αυτό λοιπόν το τμήμα του φακού πρέπει να μην επηρεαστεί από την επέμβασή σας και να μπορεί να κινηθεί ελεύθερα. Κάποιες φορές το θόλωμα της κάμερας ίσως οφείλεται στην δυσχέρεια της κίνησης αυτού του τμήματος του φακού. Δείτε εδώ κι εδώ

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην NasDriver ()
      Αιτία: Εντοπισμός προβλήματος και τρόπος διόρθωσης.

    • Μπράβο σου που εντόπισες το πρόβλημα και φυσικά που το μοιράστηκες μαζί μας :thumbsup:
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Μπράβο σου που εντόπισες το πρόβλημα και φυσικά που το μοιράστηκες μαζί μας :thumbsup:
      Ελπίζω να βοήθησα έστω και έναν κάτι που θα με χαροποιήσει, αν κάποιος θέλει ας μας πει αν δοκιμάσει...
    • Είχα συμβιβαστεί με την αδυναμία του τηλεφώνου να βγάζει καλές φωτογραφίες με χρήση φλας αφού όταν ενεργοποιούταν το φλας φώτιζε μονόπλευρα και χαλούσε όλη τη φωτό με θάμπωμα.
      Μόλις διάβασα το ποστ του thanfan σκέφτηκα να κάνω το ίδιο να πιέσω δηλαδή όπως περιγράφει την κάμερα.... και ώ του θαύματος οι φωτογραφίες με φλας βγαίνουν τώρα τέλεια (για τις δυνατότητες της κάμερας φυσικά) Οπότε υποθέτω οτι και σε μένα η μικρή αυτή μετατόπιση εμπόδιζε τη σωστή εστίαση.

      Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ thanfun !!! :) :) :) :thumbup: