Διαφήμιση

Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ευχαριστώ @mimis75. Το επόμενο θέμα λοιπόν είναι ότι δε μπορώ να συνδεθώ στην κεραία! Έχω δοκιμάσει διάφορες IP που έχω στο διαδίκτυο για τις tp-link αλλά δεν είναι καμία :/
    • Ο/H Ioannis Palierakis έγραψε:

      Ευχαριστώ @mimis75. Το επόμενο θέμα λοιπόν είναι ότι δε μπορώ να συνδεθώ στην κεραία! Έχω δοκιμάσει διάφορες IP που έχω στο διαδίκτυο για τις tp-link αλλά δεν είναι καμία :/
      Η κεραία σου θα έχει μια IP από το εσωτερικό σου δίκτυο. Λόγω ότι είναι λογικά σε DHCP θα έχει πάρει οποιαδήποτε μέσα στο δίκτυο που μοιράζει το ρούτερ σου.

      Για να το βρεις λίγο πιο εύκολα μπορείς να κατεβάσεις στο κινητό σου μια εφαρμογή netscan. Εγώ χρησιμοποιώ το WiFiman την ubiquiti. Από εκεί θα δεις ποιες συσκευές είναι συνδεμένες και με ποιες IP.

      Αλλιώς μπορείς να μπεις στο ρούτερ σου και να το δεις από τους clients.

      Πάντως το πρόβλημα σου με το WiFi πρέπει να είναι το κανάλι του WiFi στα 2.4GHz. Στο 13 όταν είναι σίγουρα δεν το βλέπει και αν θυμάμαι καλά το ίδιο κάνει και στο 12.
    • Καλησπερα και εμενα στο 7 καναλι παλι δεν το βλεπει και στα αλλα καναλια υπαρχουν αρκετα wifi γειτονων και θα πεσει η αποδοση του αν το αλλαξω.δες μηπως το εχεις διπλα στο router ακριβως και λογω δυνατης εμβελειας δεν μπαινει.ειχε αναφερθει καπου και αυτο.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dimizouna έγραψε:

      Καλημέρα.Θα ήθελα αν γνωρίζετε πως μπορώ να κάνω mirror το tv box s και αν γίνεται σε μια tv smart lg (όχι με κινητό).
      Καλησπέρα. Πες μας τι ακριβός θες να κάνεις ?? Γιατί δεν συνδέεις το box με Hdmi στην smart tv LG ?
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλε μου.Το tv box το έχω στο σαλόνι σε μια tv Samsung χωρίς smart δυνατότητες,μόνιμα με hdmi σύνδεση.Εχω βάλει το cosmote tv και θα ήθελα αν μπορούσα να το κάνω mirror στην smart tv lg που έχω στην κρεβατοκάμαρα.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dimizouna έγραψε:

      Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλε μου.Το tv box το έχω στο σαλόνι σε μια tv Samsung χωρίς smart δυνατότητες,μόνιμα με hdmi σύνδεση.Εχω βάλει το cosmote tv και θα ήθελα αν μπορούσα να το κάνω mirror στην smart tv lg που έχω στην κρεβατοκάμαρα.
      Φιλε μου δεν έχω πιάσει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

      Ας προσπαθήσω να δω όμως αν πέφτω μέσα.

      Λοιπόν από ότι κατάλαβα θες να δεις κάτι στην Samsung τηλεόραση που έχεις συνδεμένο το TV box και ταυτόχρονα αυτό να το προβάλεις από το box και στην LG smart τηλεόραση.

      Πόσο μέσα επεσα; Για πες για να δούμε πως θα προχωρήσουμε.
    • Ο/H dimizouna έγραψε:

      Ακριβώς φίλε μου.
      Ωραία! Έκανα καλή προσπάθεια!

      Αν δεν κάνω κάποιο λάθος δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο. Γενικά η λειτουργεί του mirror θα έλεγα ότι γίνεται μόνο από pc προς το box. Για παράδειγμα μπορείς να κάνεις cast τον browser σου στο box (όλο το παράθυρο). Δεν μπορείς όμως να κάνεις cast το περιεχομένου του box κάπου αλλού. Ή μπορείς να κάνεις cast από το κινητό σου προς το box. Όμως μόνο προς ένα box ή smart TV από την στιγμή που έχει chrome cast.

      Εν κατακλείδι δεν μπορείς να κάνεις cast ή mirror. Εκτός και αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που σου το κάνει αυτό, όπου εγώ δεν το γνωρίζω.

      Τέλος σαν λύση θα σου πρότεινα να κάνεις cast από ένα κινητό για παράδειγμα όπου τρέχει η εφαρμογή του cosmote tv η από ένα pc στην smart TV LG. Άσε που έτσι μπορείς να παίζεις και διαφορετικό περιεχόμενο σε δύο διαφορετικές τηλεοράσεις.
    • Διαφήμιση
    • Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Δεν ήθελα με το κινητό γιατί το παίρνω στη δουλειά και τα παιδιά βλέπουν με το tv box την cosmote τις πρωινές ώρες.Aν βρω καμία εφαρμογή που δουλεύει θα το ποσταρω.Ευχαριστω.