Διαφήμιση

Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Harrytzo έγραψε:

      Έχω στείλει στην xiaomi τα bugs αλλά μέχρι να τα φτιάξουν το box για εμένα αυτή τη στιγμή είναι άχρηστο.
      Πως στελνουμε στην xiaomi ?
    • Διαφήμιση
    • Γειά σας! εχω το εξής πρόβλημα, ιντερνετ με οπτική ίνα 120down/120up προς το παρόν μεχρι να ερθει ο ανταπτορας για καλώδιο πρόσβαση μονο μεσω wifi 2.4Ghz, με το speedtest το μποξάκι πιάνει 60/60 αλλα μεσα απο την εφαρμογή του netflix που κάνω δοκιμή πιάνει 6-9Mpbs....

      δεν μπορώ να βρώ τι φταίει!
    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

      Πω ρε φίλε. 120 up & down.? Ούτε στο όνειρο μου δεν θα δω τέτοια ταχύτητα. Νομίζω ότι με ένα router με wifi ac θα πιάσεις μεγαλύτερη ταχύτητα από τον αντάπτορα. Εάν φυσικά το router ειναι κοντά στο boxaki. Αλλά και πάλι είναι υποθετικό. Όσον αφορά το Netflix δεν γνωρίζω να στο απαντήσω.

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H pit_hal έγραψε:

      Γειά σας! εχω το εξής πρόβλημα, ιντερνετ με οπτική ίνα 120down/120up προς το παρόν μεχρι να ερθει ο ανταπτορας για καλώδιο πρόσβαση μονο μεσω wifi 2.4Ghz, με το speedtest το μποξάκι πιάνει 60/60 αλλα μεσα απο την εφαρμογή του netflix που κάνω δοκιμή πιάνει 6-9Mpbs....

      δεν μπορώ να βρώ τι φταίει!
      Λογικά εφόσον δεν το ρούτερ σου είναι με ίνα θα έχει και WiFi στα 5GHz. Οπότε σύνδεσε το εκεί.

      Από την άλλη αν δεν θες και δεύτερο WiFi ανοιχτό τότε ακόμη και με τα 9Mbps που σου λέει το Netflix πρέπει να σου παίζει απροβληματιστα FHD.

      Για το 1ο speed test εμφανίζει 60Mpbs είναι καλό γιατί το WiFi στα 2.4GHz πιάσει έως 65Mbps.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H bagb88 έγραψε:

      Ο/H pit_hal έγραψε:

      Γειά σας! εχω το εξής πρόβλημα, ιντερνετ με οπτική ίνα 120down/120up προς το παρόν μεχρι να ερθει ο ανταπτορας για καλώδιο πρόσβαση μονο μεσω wifi 2.4Ghz, με το speedtest το μποξάκι πιάνει 60/60 αλλα μεσα απο την εφαρμογή του netflix που κάνω δοκιμή πιάνει 6-9Mpbs....

      δεν μπορώ να βρώ τι φταίει!
      Λογικά εφόσον δεν το ρούτερ σου είναι με ίνα θα έχει και WiFi στα 5GHz. Οπότε σύνδεσε το εκεί.
      Από την άλλη αν δεν θες και δεύτερο WiFi ανοιχτό τότε ακόμη και με τα 9Mbps που σου λέει το Netflix πρέπει να σου παίζει απροβληματιστα FHD.

      Για το 1ο speed test εμφανίζει 60Mpbs είναι καλό γιατί το WiFi στα 2.4GHz πιάσει έως 65Mbps.



      Το ρούτερ του παρόχου δυστυχώς ειναι μόνο στα 2,4Ghz με υποστήριξη 802.11.n που παίζει θεωρητικά μέχρι τα 300Mbps όμως λόγω θορύβου αφού ολοι εχουν 2.4ap πρακτικά δεν πιάνεις αυτή την ταχύτητα. Εχω είδη παραγγείλει gigabit ethernet της ugreen για το μποξάκι για να παίζει καρφί και ρούτερ ξεχωριστό με ap στα 5Ghz.
      Το θέμα ειναι οτι ακομα και με τα 60-70Mbps που πιάνει τώρα το μποξάκι μου φαίνεται περίεργο να βλέπω μετρήσεις στο netflix απο 6-15Mbps (εκανα ξανα χτες και καπως βελτιώθηκε απο τα 9 πηγε στο 15).


      Ο/H echaosad έγραψε:

      Πω ρε φίλε. 120 up & down.? Ούτε στο όνειρο μου δεν θα δω τέτοια ταχύτητα. Νομίζω ότι με ένα router με wifi ac θα πιάσεις μεγαλύτερη ταχύτητα από τον αντάπτορα. Εάν φυσικά το router ειναι κοντά στο boxaki. Αλλά και πάλι είναι υποθετικό. Όσον αφορά το Netflix δεν γνωρίζω να στο απαντήσω.

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



    • Ο/H pit_hal έγραψε:

      Το ρούτερ του παρόχου δυστυχώς ειναι μόνο στα 2,4Ghz με υποστήριξη 802.11.n που παίζει θεωρητικά μέχρι τα 300Mbps όμως λόγω θορύβου αφού ολοι εχουν 2.4ap πρακτικά δεν πιάνεις αυτή την ταχύτητα. Εχω είδη παραγγείλει gigabit ethernet της ugreen για το μποξάκι για να παίζει καρφί και ρούτερ ξεχωριστό με ap στα 5Ghz.
      Το θέμα ειναι οτι ακομα και με τα 60-70Mbps που πιάνει τώρα το μποξάκι μου φαίνεται περίεργο να βλέπω μετρήσεις στο netflix απο 6-15Mbps (εκανα ξανα χτες και καπως βελτιώθηκε απο τα 9 πηγε στο 15).





      Δεν είναι και τόσο θέμα ασύρματης σύνδεσης (τουλάχιστον όχι πάντα) αλλά απόδοσης του Netflix στη σύνδεσή σου/γραμμή σου γενικά... Κάνε το εξής πείραμα: συνδέσου στο Netflix από το PC (που λογικά το έχεις συνδεδεμένο με καλώδιο Ethernet) και δοκίμασε από εκεί τις μετρήσεις στο Netflix να δεις τι θα σου δώσει.
    • Το netflix στο λάπτοπ το δοκίμασα μεσω browser και απο εκεί δεν σου δίνει επιλογή για network test. Τσέκαρα όμως την κίνηση στην κάρτα δίκτύου και έβλεπα οτι παιρνούσε traffic 25Mbps πράγμα λογικό για HD περιεχόμενο.

      Εκεί που θέλω να καταλήξω ειναι οτι μου την σπάει να πατάω να παίξει και να πηγαίνει 1-2-3-4-5-6-...% και να φορτώνει λές και είμαι ακομα με την adsl της cyta ενώ αντίστοιχα στο μποξάκι 4K youtube ξεκινάει και παίζει ακαριαία.

      Και απο ότι διάβασα εδω στις πρωτες σελίδες είχαν και άλλοι αντίστοιχο πρόβλημα με το app του νετφλιξ. έκανα και εκκαθάριση δεδομένων και επανεκκίνηση τίποτα.
    • Διαφήμιση
    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

      Καλημέρα, μόλις έγινα κάτοχος και εγώ από ένα mi box s και πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές! Είχα μποξακι απλό κινέζικο με Netflix στα 576 ανάλυση. Για Netflix και kodi απλά τέλειο

      Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk