Διαφήμιση

Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • έκανα αναβάθμιση του mi box s σε pie αλλά έχει κάποια προβλήματα
      μέχρι στιγμής διαπίστωσα 2
      1) έκλεισα το box όπως κάνω πάντα
      και μετά από κάποια ώρα άνοιξε μόνο του
      (έχω κάνει ενεργοποίηση το CEC)
      2) Δεν εμφανίζει πληκτρολόγιο για να γράψεις email κλπ (έγραψα με εξωτ πληκτρολόγιο)
      προσπάθησε να κάνω επαναφορά στην 8.1 αλλά δυστυχώς δεν γίνεται
      μου βγάζει στο τέλος installation aborted
      Imgur: The magic of the Internet
      τα αρχεία τα κατέβασα απο εδω

      Download and Install Xiaomi Mi Box S official Android 9 Pie beta OTA update

      μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος αλλο link για να κατεβάσω την 8.1?
      γιατί το αρχείο απο το παραπάνω link μπορεί να είναι προβληματικό
    • Καλησπέρα σας.πηρα κι εγώ το mi box s αλλα παιδιά θέλω βοήθεια...ενώ έχω wifi extender και δουλεύει μια χαρα(βλέπε nova on demand),to mi box δεν το βλέπει καθόλου!δοκίμασα να το συνδέσω με Wps αλλά πάλι τίποτα.αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει,θα χαρώ πολύ (να πω ότι δεν πήγαν κ τα χρήματα μου για πέταμα)αν είναι για ρύθμιση ρούτερ παρακαλώ για συγκεκριμένες οδηγίες,γιατί δεν είμαι τοσο προχωρημένη... :( thanks guys!
    • Ο/H Efisemi έγραψε:

      Καλησπέρα σας.πηρα κι εγώ το mi box s αλλα παιδιά θέλω βοήθεια...ενώ έχω wifi extender και δουλεύει μια χαρα(βλέπε nova on demand),to mi box δεν το βλέπει καθόλου!δοκίμασα να το συνδέσω με Wps αλλά πάλι τίποτα.αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει,θα χαρώ πολύ (να πω ότι δεν πήγαν κ τα χρήματα μου για πέταμα)αν είναι για ρύθμιση ρούτερ παρακαλώ για συγκεκριμένες οδηγίες,γιατί δεν είμαι τοσο προχωρημένη... :( thanks guys!
      Ποιο Wifi Extenter Έχεις (Μάρκα και Μοντέλο)?
      Γράφεις ο τι με nova on demand δουλεύει κανονικά, εννοείς τον αποκωδικοποιητη της Nova? Τον έχεις συνδεμένο ασύρματα?
      Πρέπει να βάλεις τον κωδικό χειροκίνητα!
      Πρέπει να ψάξεις για διαθέσιμα δίκτυα από το μενού του box
    • Διαφήμιση
    • Καταρχήν ευχαριστω για την απαντηση.Είναι το Mi Box S, μοντέλο MDZ-22-AB ADROID TV. Η nova είναι συνδεδεμένη με ethernet στο wifi exextender.Δοκιμασα να βάλω τον κωδικό χειροκίνητα αλλά δεν τον δέχεται.
    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

      Μάρκα και μοντέλο του WiFi extenter θα ήθελα. Όχι του box.
      Αποτι καταλαβαίνω το extender περνει ασύρματα το σήμα και το δίνει μέσω ethernet.

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • @Efisemi φίλε μου από ότι αναφέρεις ενώ όλες οι άλλες συσκευές το extender σου το βλέπουν κανονικά το TV box δεν το βλέπει καν. Σωστά;

      Όπως έχω αναφέρει και σε άλλα post σε αυτό το νήμα το TV box δεν βλέπει το κανάλι 13.

      Μπορείς να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή στο κινητό σου (πχ WiFi analyser) και να δεις σε ποιο κανάλι εκπέμπει το ρούτερ και στο ίδιο θα εκπέμπει και το extender.

      Έπειτα αν μπεις μέσα στο ρούτερ σου (αν θες πες ποιο ρούτερ έχεις για να σου ποια ip λογικά έχει). Μπορείς να αλλάξεις το κανάλι που εκπέμπει το ρούτερ και να συνδέσεις κανονικά το TV box.
    • Διαφήμιση
    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

      Το κινητό σου μπορεί να συνδεθεί με το extenter?

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Efisemi έγραψε:

      Είναι το Mi Box S, μοντέλο MDZ-22-AB ADROID TV. Η nova είναι συνδεδεμένη με ethernet στο wifi exextender.
      @Efisemi Προσπάθησε να βρεις τρόπο να συνδέσεις το box με ethernet
      αυτό μπορείς να το κάνεις με αυτό το εξάρτημα (είνα δοκιμασμένο και λειτουργεί αψογα και αν θες μπορείς να τον χρησιμοποιείς άνετα και σε υπολογιστή σαν hub)
      USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapt UE330 | You.gr
      Είναι ότι καλύτερο για τους παρακάτω λόγους
      Με καλώδιο -πάντα- είναι ποιοτικά ανώτερη σε σύγκριση με μια σύνδεση WiFi, όσο καλή και αν είναι αυτή!
      Αυτό οφείλεται σε 3 κύριες αιτίες α) έχει 0 ''θορύβους'', δηλαδή παρεμβολές από γειτονικά modems και άλλες συσκευές που μπορεί να εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα
      β) Η σύνδεση WiFi χάνει -πάντα και εξ ορισμού- ''πακέτα δεδομένων'' που μπορεί μεν σε μια ταινία/ σειρά να μην έχει σημασία επειδή υπάρχει το ''buffer'', στις ''ζωντανές'' συνδέσεις, όμως, τα γνωστά ''κολλήματα'' οφείλονται -σε συντριπτικό ποσοστό- ακριβώς σε αυτά τα ''χαμένα'' πακέτα.
      γ) Ειδικά στις αναμεταδόσεις υψηλής ποιότητας που τo WiFi λειτουργεί στην μέγιστη απόδοσή του, ''βράζει'' -κυριολεκτικά- η κάρτα wifi, ανεβάζει αρκετά την θερμοκρασία του box και -κατά συνέπεια- μειώνεται η απόδοσή του!
    • Καλησπέρα σας παιδιά. Απόκτησα και γω το δικο μ μποξακι και εχω πρόβλημα. Οταν μπαίνει σε standby mode και μένει γ αρκετή ώρα εχω πρόβλημα και δεν ενεργοποιειται με τπτ. Πρέπει ν κανω plun unplug το ρευμα του. Ξέρει κανείς τι παιζει;
      You are what you are and what you are is OK!

      Pido dido.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H chrispsil έγραψε:

      Καλησπέρα σας παιδιά. Απόκτησα και γω το δικο μ μποξακι και εχω πρόβλημα. Οταν μπαίνει σε standby mode και μένει γ αρκετή ώρα εχω πρόβλημα και δεν ενεργοποιειται με τπτ. Πρέπει ν κανω plun unplug το ρευμα του. Ξέρει κανείς τι παιζει;
      Θέλει συνήθως κάπως παρατεταμένο πάτημα του Power για να ξυπνήσει.

      Αν δεν "ξυπνάει" με τίποτα - τότε είναι Bug του λειτουργικού το οποίο και θα λυθεί προφανώς σε κάποια αναβάθμιση που θα πάρει. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)