Διαφήμιση

Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μήπως κάποιος φίλος με Mi box S χρησιμοποιεί VPN ?
      γιατί να έχει τόση μεγάλη διαφορά το Mi box s με VPN ON?

      Mi box s
      VPN OFF 42 Mbps
      VPN ON 26 Mbps

      στο Mecool η διαφορά είναι μόνο 1mbps

      Mecool KM9
      VPN OFF 42 Mbps
      VPN ON 41 Mbps
      Σημείωση:
      1) και τα 2 κουτιά συνδέονται στην ίδια γραμμή ethernet και η μέτρηση - σύνδεση γίνεται στους ίδιους server
      2) η μέτρηση έχει γίνει σε 2 box S και με δυo διαφορετικούς αντάπτορες ( usb to ethernet USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapt UE330 | You.gr )
      3) έγινε έλεγχος σε pc των αντάπτερ και δεν υπάρχει διαφορά με vpn on & off (μόνο 1 mbps)

    • Ο/H kaberos έγραψε:

      Μήπως κάποιος φίλος με Mi box S χρησιμοποιεί VPN ?
      γιατί να έχει τόση μεγάλη διαφορά το Mi box s με VPN ON?

      Mi box s
      VPN OFF 42 Mbps
      VPN ON 26 Mbps

      στο Mecool η διαφορά είναι μόνο 1mbps

      Mecool KM9
      VPN OFF 42 Mbps
      VPN ON 41 Mbps
      Σημείωση:
      1) και τα 2 κουτιά συνδέονται στην ίδια γραμμή ethernet και η μέτρηση - σύνδεση γίνεται στους ίδιους server
      2) η μέτρηση έχει γίνει σε 2 box S και με δυo διαφορετικούς αντάπτορες ( usb to ethernet USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapt UE330 | You.gr )
      3) έγινε έλεγχος σε pc των αντάπτερ και δεν υπάρχει διαφορά με vpn on & off (μόνο 1 mbps)
      Δεν ξέρω κάτι για τις εφαρμογές VPN. Δεν χρησιμοποιώ κάποια.

      Περιμένω εδώ και λίγες μέρες μήπως και δω καμιά απάντηση αλλά τίποτα από την κοινότητα.

      Αυτό που θα σου πρότεινα είναι αν υπάρχει κάποια εφαρμογή όπως το wireshark που είναι για pc και σου δείχνει όλοι την κίνηση του δικτύου σου και προς τα πού πάνε.

      Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά ταχύτητας.
    • Δυστυχώς δεν το έχουμε στα χέρια μας και δεν είναι εύκολο να βοηθήσεις χωρίς να έχεις τη συσκευή :(
    • Διαφήμιση
    • Ο/H bagb88 έγραψε:

      Ο/H kaberos έγραψε:

      Μήπως κάποιος φίλος με Mi box S χρησιμοποιεί VPN ?
      γιατί να έχει τόση μεγάλη διαφορά το Mi box s με VPN ON?

      Mi box s
      VPN OFF 42 Mbps
      VPN ON 26 Mbps

      στο Mecool η διαφορά είναι μόνο 1mbps

      Mecool KM9
      VPN OFF 42 Mbps
      VPN ON 41 Mbps
      Σημείωση:
      1) και τα 2 κουτιά συνδέονται στην ίδια γραμμή ethernet και η μέτρηση - σύνδεση γίνεται στους ίδιους server
      2) η μέτρηση έχει γίνει σε 2 box S και με δυo διαφορετικούς αντάπτορες ( usb to ethernet USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapt UE330 | You.gr )
      3) έγινε έλεγχος σε pc των αντάπτερ και δεν υπάρχει διαφορά με vpn on & off (μόνο 1 mbps)
      Δεν ξέρω κάτι για τις εφαρμογές VPN. Δεν χρησιμοποιώ κάποια.
      Περιμένω εδώ και λίγες μέρες μήπως και δω καμιά απάντηση αλλά τίποτα από την κοινότητα.

      Αυτό που θα σου πρότεινα είναι αν υπάρχει κάποια εφαρμογή όπως το wireshark που είναι για pc και σου δείχνει όλοι την κίνηση του δικτύου σου και προς τα πού πάνε.

      Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά ταχύτητας.
      Δεν ξέρω αν έχεις την δυνατότητα αλλά θα σου πρότεινα να βάλεις το VPN στο ρουτερ σου οπότε θα τρέχεις με σταθερή ταχύτητα σε όλες τις συσκευές
    • @echaosad να εγκαταστήσω vpn για σταθερή ταχύτητα σε όλες τις συσκευές; Θα ήθελα να μου τι αναλύσεις λίγο αυτό.

      Τι θες να πεις να το βάλω στο ρούτερ;

      Εξαρτάτε από το ρούτερ αν μπορείς να στήσεις το VPN σ' αυτό, αλλιώς το κάνεις με software. Εξαρτάται.
    • Ο/H echaosad έγραψε:

      Ο/H bagb88 έγραψε:

      Ο/H kaberos έγραψε:

      Δεν ξέρω αν έχεις την δυνατότητα αλλά θα σου πρότεινα να βάλεις το VPN στο ρουτερ σου οπότε θα τρέχεις με σταθερή ταχύτητα σε όλες τις συσκευές


      Δεν είναι βολικό να μπει στο ρούτερ γιατί πολλές σελίδες πχ skroutz δεν ανοίγουν με VPN ON
      Αν διαβάσετε με προσοχή την ανάρτηση μου διαφορά στην ταχύτητα έχω μόνο στο Mi box S (16 Mbps)
      στις άλλες συσκευές ( PC , TV BOX MECOOL ) υπάρχει πολύ μικρή διαφορά ( φυσιολογική ) περίπου 1Mbps
    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

      Οκ. Δυστυχώς δεν έχω κάποιον ανταπτορα για να μπορέσω να το δοκιμάσω. Ούτε VPN υπηρεσία. Μην μιλήσω για την ταχύτητα που μετά βίας πιάνω 10

      Ετσι από περιέργεια με ποιο τρόπο βάζεις το VPN στο μποξακι(πχ. Εφαρμογή) και ποια υπηρεσία VPN χρησιμοποιείς

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H echaosad έγραψε:



      Ετσι από περιέργεια με ποιο τρόπο βάζεις το VPN στο μποξακι(πχ. Εφαρμογή) και ποια υπηρεσία VPN χρησιμοποιείς

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      με εφαρμογή του private internet access ( προϋποθέτει account )
      PIA VPN
    • Ο/H kaberos έγραψε:

      Μεταξύ 3 και S στο hardware είναι ίδιαΗ μόνη διαφορά είναι ότι το S έχει android 8.1 και νεότερο firmware και μετά την τελευταία αναβάθμιση (04-2019) λύθηκε το πρόβλημα με το ΄΄ξύπνημα,, από sleep mode
      Σημείωση : Σχεδόν σε ολα τα box που δεν έχουν θύρα ethernet με την σύνδεση στο wifi υπάρχει πρόβλημα (χαμηλές ταχύτητες)
      το πρόβλημα λύνεται μόνο με σύνδεση ethernet με τον κατάλληλο adapter usb to ethernet**
      ** Ενας δοκιμασμένος χωρίς προβλήματα είναι αυτός
      USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapt UE330 | You.gr
      Καλημέρα. Μου έκανε και εμένα μόλις την αναβάθμιση του 3/2019 και τουλάχιστον το sleep mode καλά πάει. Αυτό που έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν το κάνει είναι, έχω βάλει ένα usb έχω δοκιμάσει 3-4 Explorer, να μεταφέρω αρχεία pdf, apk, κλπ από το στικάκι στην εσωτερική με αφήνει.. Από την εσωτερική στο usb δεν με αφήνει με τίποτα.. :S
      Γιατί το κάνει αυτό ενώ παλιά το άφηνε ?(
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • για να μην πάτε πέρα - δώθε με στικάκια κλπ
      κατα την γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς αρχείων από και προς το box



      Mε τον ίδιο τρόπο μπορούμε να μεταφέρουμε αρχεία από το pc προς το tv box
      1 Άνοιγμά του φακέλου προορισμού
      2 Επιλογή upload files
      Επίσης μπορούμε να κάνουμε αναπαραγωγή στο pc αρχείων ήχου video,photo κλπ που υπάρχουn αποθηκευμένα στο tv box
      Images
      • w.jpg

        108,37 kB, 1.200×588, viewed 105 times
    • Ο/H kaberos έγραψε:

      για να μην πάτε πέρα - δώθε με στικάκια κλπ
      κατα την γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς αρχείων από και προς το box

      Mε τον ίδιο τρόπο μπορούμε να μεταφέρουμε αρχεία από το pc προς το tv box
      1 Άνοιγμά του φακέλου προορισμού
      2 Επιλογή upload files
      Επίσης μπορούμε να κάνουμε αναπαραγωγή στο pc αρχείων ήχου video,photo κλπ που υπάρχουn αποθηκευμένα στο tv box
      Καλημέρα. Τελικά το πούλησα και εχτές το απόγευμα πήρα το νέο mi box s !! :thumbsup: Αφού το έστησα με τα απαραίτητα τσέκαρα για ενημέρωση συστήματος αλλά δεν έβγαλε κάτι εχει μείνει στο 8.1.0 με ασφάλεια του 01/19.. Λογικά του 04/19 θα μου έρθει από μέρα σε μέρα σωστά? :whistling: Το πρόβλημα φίλε @kaberos η αν ξέρει κάποιος άλλος η ο φίλος ο @NasDriver δεν είναι να βάλουμε ένα αρχείο apk, photo κλπ από pc η usb προς το box αλλά το αντίθετο από το Box π.χ ένα αρχείο η ένα apk να το βγάλουμε από το Box και να το κάνουμε αντιγραφή επικολληση π.χ σε ένα στικάκι δεν σε αφήνει ενώ μέχρι και πριν λίγο καιρό σε άφηνε.. Αυτό γιατί συμβαίνει τώρα βρε παιδιά τι παίζει?? ?(
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Διαφήμιση