Διαφήμιση
Διαφήμιση

Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

>> Ενημέρωση VIP μελών <<

Είναι έτοιμες οι 32 νέες XTRV-9.8.15 ROM για την που σας έχoυν σταλθεί μέσω του VIP mail.

Οι ROM για τα MINote2, HMNote5A, HMNote5ALITE, HM4X θα παραδοθούν όταν έχουμε Source.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Ο/H echaosad έγραψε:

Ο/H Kikonec έγραψε:

παιδια μόλις αγορασα το boxaki και θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις
      1η όταν επιλέγω το screen resolution η τηλεόραση μου είναι full HD στο αυτοματο με διαλέγει 720ρ γιατί;
      2η) το βάζω χειροκίνητα 1080ρ και ανοιγω το netflix και μου δείχνει ότι παίζει τις σειρές σε HD δηλαδή τι ποιότητα παίζει;
      1. Και σε μένα κάνει ακριβώς το ίδιο. Μπορεί να φταίει ότι η τηλεόραση μου είναι 13 χρονών, αλλά αφού λύνεται με το χειροκίνητο μην σε απασχολεί ιδιαίτερα.2. Αν δεν κάνω λάθος το HD του Netflix είναι full HD. Αλλά και να μην είναι, η εικόνα του είναι πολύ καλή.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Ευχαριστώ πολύ φίλε για την 2 απάντηση μια χαρά το δείχνει σίγουρα απλά σεGoogle Chromecast που έβλεπα πριν νομίζω ότι είχε ένα κλικ πιο καθαρή εικόνα γι'αυτό προβληματίζομαι; μπορεί να είναι η ιδέα μου....
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Nemo73 έγραψε:

Θα ήθελα να συμπληρώσω επίσης, για τον κύριο που μου είπε να χρησιμοποιήσω τη διαδικασία μεταφορά στο ES πως αυτό δε μπορεί να γίνει γιατί όπως σας έστειλα, στην εικόνα δείχνει πως το εσωτερικό αποθηκευτικό μέσο που δημιούργησα, φορτώνει!!!! Για αυτό ανέβασα τις δυο εικόνες για να δούμε αν είναι όλα σωστά. Δυο δεδομένα ακόμα αν βοηθούν:
      Α) Για εσωτερικό αποθηκευτικό μέσο χρησιμοποίησα usb stick (δηλαδή δεν έχει δικιά του τροφοδοσία) και Β) το πρόγραμμα ES είναι αποθηκευμένο στο εσωτερικό αποθηκευτικό μέσο που ορισα.
      Προσπαθώ να θυμηθώ και να βρω μέχρι τι μέγεθος υποστηρίζει ως εξωτερικό μέσω αποθήκευσης. Αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει παλιά ότι είναι στα 128GB. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα με αυτό. Ακόμη δεν χρειάζεσαι εξωτερική τροφοδοσία για το στικάκι σου.

Αυτό που με χαλάει είναι ότι το ES αν καταλαβαίνω σωστά το έχεις αποθηκευμένο στο στικάκι.

Θα σου πρότεινα να το βάλεις στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο του TV box και να μας πεις τι κάνει. Το πρόβλημα αυτό με το στικάκι και το ES το είχες εξαρχής;

Επίσης θα σου πρότεινα τις εφαρμογές να τις βάζεις στον εσωτερικό χώρο και τις ταινίες σου να τις έχεις στο στικάκι.

Να αναφέρω ακόμη ότι το ES πλέον έχει περάσει (για μένα) στον τομέα των μη αξιόπιστων εφαρμογών μιας και η Google την έχει αφαιρέσει από το play store.
    • Ο/H echaosad έγραψε:

Ο/H Kikonec έγραψε:

παιδια μόλις αγορασα το boxaki και θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις
      1η όταν επιλέγω το screen resolution η τηλεόραση μου είναι full HD στο αυτοματο με διαλέγει 720ρ γιατί;
      2η) το βάζω χειροκίνητα 1080ρ και ανοιγω το netflix και μου δείχνει ότι παίζει τις σειρές σε HD δηλαδή τι ποιότητα παίζει;
      1. Και σε μένα κάνει ακριβώς το ίδιο. Μπορεί να φταίει ότι η τηλεόραση μου είναι 13 χρονών, αλλά αφού λύνεται με το χειροκίνητο μην σε απασχολεί ιδιαίτερα.2. Αν δεν κάνω λάθος το HD του Netflix είναι full HD. Αλλά και να μην είναι, η εικόνα του είναι πολύ καλή.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Θα διαφωνήσω φίλε μου η ποιότητα είναι HD στο Netflix (720p). Δεν νομίζω να πουλάνε πακέτο HD άλλα να είναι full HD.

Ο/H Kikonec έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την 2 απάντηση μια χαρά το δείχνει σίγουρα απλά σεGoogle Chromecast που έβλεπα πριν νομίζω ότι είχε ένα κλικ πιο καθαρή εικόνα γι'αυτό προβληματίζομαι; μπορεί να είναι η ιδέα μου....
      Στο Netflix καθ' όλη την που κάνεις streaming ελέγχει την ροή της ταχύτητας και για να μην σταματήσει και κάνει buffering μπορεί να το πετύχεις να χαμηλώσει την ποιότητα.

Δεν μου έχει συμβεί παρά μία η δύο φορές παλαιότερα που είχα router και το είχα συνδεδεμένο στο Wifi στα 2.4GHz.

Ακόμη και cast όταν το έκανες ήταν με την ίδια ποιότητα που έχει το πακέτο σου. Δεν γίνεται να τρέχεις το Netflix από την εφαρμογή που έχεις εγκατεστημένη στο tv box σε άλλη ποιότητα σε σχέση με το κινητό ή το Pc που κάνεις cast.
    • Βάζω για λίγο στην άκρη το πρόβλημα που έχω για τη μεταφορά των ταινιών και θέλω να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα. Όπως με ενημέρωσε ο φίλος ποιο πάνω το ES τέρμα από το Play Store. Τι χρησιμοποιούμε τώρα για διαχείριση αρχείων? Έχει κάποιο παρόμοιο το Play Store? Λογικά ακόμα και να κατεβάσω κάποιο σε μορφή .apk δε θα μπορώ να το εγκαταστήσω αφού δε θα έχω files manager?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Nemo73 έγραψε:

Βάζω για λίγο στην άκρη το πρόβλημα που έχω για τη μεταφορά των ταινιών και θέλω να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα. Όπως με ενημέρωσε ο φίλος ποιο πάνω το ES τέρμα από το Play Store. Τι χρησιμοποιούμε τώρα για διαχείριση αρχείων? Έχει κάποιο παρόμοιο το Play Store? Λογικά ακόμα και να κατεβάσω κάποιο σε μορφή .apk δε θα μπορώ να το εγκαταστήσω αφού δε θα έχω files manager?
      Το ES κρατά το για λίγο ακόμη εγκατεστημένο. Έχω διαβάσει για κάποια file manager δεν ξέρω όμως αν τα έχουν για android tv.

Θα επανέλθω λογικά αύριο που θα έχω πρόσβαση στο TV box και θα κάνω κάποια δοκιμή.

Αν πάλι δεν έχει κάτι ανάλογο για TV box τότε αν έχεις ακόμη το ES μπορείς να περάσεις άλλη εφαρμογή με το .apk και αφού δεις ότι παίζει καλά να το βγάλεις μετά το ES.

To ES δεν σταματά να δουλεύει απλά η Google το αφαίρεσε γιατί παραβίαζε τους κανόνες της.
    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

Καλησπέρα. Προσπαθώ να απεγκαταστήσω το Spotify από το xiaomi mi box s, που το έχει προεγκατεστημένο αλλά δεν με αφήνει. Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H g7maks έγραψε:

Καλησπέρα. Προσπαθώ να απεγκαταστήσω το Spotify από το xiaomi mi box s, που το έχει προεγκατεστημένο αλλά δεν με αφήνει. Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Συνήθως προεγκατεστημένες εφαρμογές μπορείς να τις κάνεις μόνο απενεργοποίηση.

Δοκίμασε να την απενεργοποιήσεις.
    • Διαφήμιση
    • καλησπέρα μηπως κάποιος γνωρίζει να μου πει αν το mi box παίζει 5.1 ήχο? Εχω ενισχυτή παλιό που παίρνει οπτική ίνα και το εχω σύνδεση ετσι άλλα μου βγάζει μόνο δικαναλο ήχο
    • Ο/H jkoul13 έγραψε:

καλησπέρα μηπως κάποιος γνωρίζει να μου πει αν το mi box παίζει 5.1 ήχο? Εχω ενισχυτή παλιό που παίρνει οπτική ίνα και το εχω σύνδεση ετσι άλλα μου βγάζει μόνο δικαναλο ήχο
      Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά στις προδιαγραφές του λέει πως υποστηρίζει 5.1 surround.

Θα πρέπει και το αρχείο που έχεις να είναι 5.1.

Τι αρχείο δοκιμάζεις;
    • η ταινίες που εχω είναι 5,1 άλλα οπως αναφέρω το ερώτημα μου ειναι αν υπάρχει κάποια λύσει με οπτική ινα να το συνδέουμε εχω αγοραση ανταπτορα που συνδεόσουν στην έξοδο 3,5 που εχει το mi box και άλλα δεν εχω δει αποτέλεσμα
    • Διαφήμιση
    • Το octopus μπορει να λειτουργησει σε mi box S ? Εχω ενα τηλεχειριστηριο tronsmart mars g02 για παιχνιδια και θελω να το συγχρονισω με το octopus αλλα μου βγαζει ολο ενα μηνυμα. ενω του εχω δωσει ολες τις αδειες.
    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

Καλησπέρα.Μετα το τελευταίο update και ενώ το δούλεψα περίπου ένα μήνα το mi box s μου παρουσιάζει τα παρακάτω δύο προβληματα και ενώ έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
      1. Όταν είμαι στο Youtube και πατάω να δω βίντεο της περισσότερες φορές πάει να φορτώσει το βίντεο και μένει μαύρη η οθόνη.Δεν ξέρω τι παίζει με τα frames αλλά μετά δεν μπορώ να κάνω τίποτα.Μονο με επανεκκίνηση επανέρχεται.
      2.Οταν το κλείνω και την επόμενη μέρα πάω να το ανοίξω.Ανοιγει και βγάζει πάλι αυτή την μαύρη οθόνη που δεν μπορώ να κάνω τίποτα
      Δοκίμασα και αλλαγή καλωδίου HDMI άλλη θύρα στην τηλεόραση αλλά τίποτα το ίδιο.Επισης το δοκίμασα και σε άλλη τηλεόραση τα ίδια.

Στάλθηκε από το MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk