Διαφήμιση

Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Διαφήμιση
    • Ο/H jkoul13 έγραψε:

      ευχαριστώ για την απαντήσει kaberos και θέλω να ρωτησω κάτι ακόμα μπορούμε κάπως να δούμε της ταχύτητες που θα έχουμε συνδεθεί με ethernet
      Η ταχύτητα σύνδεσης με ethernet είναι 100Mbps. Η ταχύτητα που θα μετρήσεις με speed test είναι η ταχύτητα συγχρονισμού του ρούτερ σου. Όπου συνήθως είναι μικρότερη περίπου κατά 2Mbps στο download σε σχέση με τον συγχρονισμό σου.

      Ακόμη αν θες καθαρή μέτρηση δεν θα πρέπει να έχεις κάτι άλλο πάνω στο δίκτυο σου.
    • Καλησπέρα
      Παρέλαβα σήμερα ένα Xiaomi Box S
      Ο βασικός λόγος που το ήθελα είναι γιατί στο εξοχικό δεν έχουμε ούτε smart tv, ούτε internet

      Η λογική μου ήταν η εξής:
      πας στην καφετέρια, κατεβάζεις μερικά επεισόδια από το netflix, πας στο σπίτι και τα κάνεις casting.

      Τώρα λοιπόν που το σεταρω, είπα να κλείσω το wifi του σπιτιού και να κάνω hotspot το κινητό. Μπαίνω στο netflix, και δεν έχει το εικονίδιο για το casting.

      Κάνω κάτι λάθος;

      Φυσικά και δεν θέλω να τρώω τα mb για να βλέπω ταινίες...
      Επίσης, αν προτείνει κάποιος να κατεβάζω ταινίες και να τις περνάω σε φλασάκι, απορρίπτεται εκ των προτέρων.

      Υπάρχει επίσης διαθέσιμη mifi συσκευή (χωρίς διαθέσιμα mb όμως)


      Edit: κάτι ψιλοεκανα με το Google Home στο κινητό, αν και δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος...
    • Παιδιά καλημέρα. Έχω το mi box 3 s International εδώ και κάνα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αξίζει η όχι να πάρω το καινούργιο το s <<4>> τι ουσιαστικές διαφορές υπάρχουν? Σε αυτό το γνωστό θέμα που πατάς off και δεν σβήνει ουσιαστικά αλλά κοιμάται και ότι ανοίγει καμιά φορά κολλάει λύθηκε η όχι? Διάβασα στο τσιγκούνη που λένε κάποιοι ότι ενεργοποιείς όλες της ρυθμίσεις στο HDMI SEC και φτιάχνει ισχύει αυτό η όχι? Θέλω να το προτείνω και στα πεθερικά μου που δεν έχουν smart tv γιαυτό ρωτάω!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!! :thumbsup:
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Διαφήμιση
    • Ο/H geozn8 έγραψε:

      Παιδιά καλημέρα. Έχω το mi box 3 s International εδώ και κάνα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αξίζει η όχι να πάρω το καινούργιο το s <<4>> τι ουσιαστικές διαφορές υπάρχουν? Σε αυτό το γνωστό θέμα που πατάς off και δεν σβήνει ουσιαστικά αλλά κοιμάται και ότι ανοίγει καμιά φορά κολλάει λύθηκε η όχι? Διάβασα στο τσιγκούνη που λένε κάποιοι ότι ενεργοποιείς όλες της ρυθμίσεις στο HDMI SEC και φτιάχνει ισχύει αυτό η όχι? Θέλω να το προτείνω και στα πεθερικά μου που δεν έχουν smart tv γιαυτό ρωτάω!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!! :thumbsup:
      Μεταξύ 3 και S στο hardware είναι ίδια
      Η μόνη διαφορά είναι ότι το S έχει android 8.1 και νεότερο firmware και μετά την τελευταία αναβάθμιση (04-2019) λύθηκε το πρόβλημα με το ΄΄ξύπνημα,, από sleep mode
      Σημείωση : Σχεδόν σε ολα τα box που δεν έχουν θύρα ethernet με την σύνδεση στο wifi υπάρχει πρόβλημα (χαμηλές ταχύτητες)
      το πρόβλημα λύνεται μόνο με σύνδεση ethernet με τον κατάλληλο adapter usb to ethernet**
      ** Ενας δοκιμασμένος χωρίς προβλήματα είναι αυτός
      USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapt UE330 | You.gr
    • Ευχαριστώ πολύ φίλε μου @kaberos για την βοήθεια σου.. Ναι εγώ ακόμη έχω 8.0.0 με αναβάθμιση Ιανουαρίου.. Ενεργοποίησα πάντως και τα 3 στο HDMI SEC ενεργοποίησα και στην LG smart TV μου το Simplink αλλά δεν κάνει τίποτα.. Στην πράξη αυτό που βοηθάει τι πρέπει να δω με της 3 αυτές επιλογές?
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Ο/H cacofonix έγραψε:



      Η λογική μου ήταν η εξής:
      πας στην καφετέρια, κατεβάζεις μερικά επεισόδια από το netflix, πας στο σπίτι και τα κάνεις casting.

      Τώρα λοιπόν που το σεταρω, είπα να κλείσω το wifi του σπιτιού και να κάνω hotspot το κινητό. Μπαίνω στο netflix, και δεν έχει το εικονίδιο για το casting.

      Κάνω κάτι λάθος;


      Από όσο γνωρίζω το casting δουλεύει μέσω ρούτερ. Οπότε οποία συσκευή θες να κάνεις casting θα πρέπει να είναι συνδεμενη στο ίδιο ρούτερ που είναι συνδεδεμένο το Box σου. Είται ενσύρματα είτε ασύρματα. Οπότε θα πρέπει να έχεις το box σου συνδεμένο στο ρούτερ. Τουλάχιστον σε μένα έτσι δουλεύει.

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H geozn8 έγραψε:

      Ευχαριστώ πολύ φίλε μου @kaberos για την βοήθεια σου.. Ναι εγώ ακόμη έχω 8.0.0 με αναβάθμιση Ιανουαρίου.. Ενεργοποίησα πάντως και τα 3 στο HDMI SEC ενεργοποίησα και στην LG smart TV μου το Simplink αλλά δεν κάνει τίποτα.. Στην πράξη αυτό που βοηθάει τι πρέπει να δω με της 3 αυτές επιλογές?
      Η αλήθεια είναι ότι για να δουλέψει τέλεια το HDMI SEC χωρίς κανένα πρόβλημα θα πρέπει οι συσκευές να είναι του ίδιου κατασκευαστή
      αν έχεις κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις σε TV & Box και είσαι τυχερός έχει καλώς
      σε διαφορετική περίπτωση περιμένεις κάποιο update tou Box
      (στο mi box s διορθώθηκε το πρόβλημα με το τελευταίο update (04-19)
      Όταν ενεργοποιήσετε το HDMI CEC (και τις 3 επιλογές), συγχρονίζει απόλυτα με την τηλεόραση.
      Μπορείς να κλείσεις την TV με το remote της και αυτό βάζει σε αναμονή και το Mi Box.S
      Μετά με το remote του MiBox S μπορείς να "ξυπνήσεις" και την TV & home cinema
      ** πρέπει να είναι ενεργοποιημένη και η ανάλογη επιλογή στην τηλεόραση εφόσον υποστηρίζεται.
      στην δική μου TV (Panasonic) δουλεύει άψογα :)
      ** Ανάλογα με την μάρκα μπορεί να έχει διαφορετικό όνομα,

      How to Enable HDMI-CEC on Your TV, and Why You Should

      How to turn on HDMI-CEC on your LG TV