Διαφήμιση

Έξυπνες Ομάδες

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Έξυπνες Ομάδες

      Στις "έξυπνες ομάδες" εμφανίζονται ομαδοποιημένες οι καταχωρήσεις του πεδίου "εταιρεία".
      Εγώ, στο πεδίο αυτό καταχώρησα επαγγέλματα συνεργατών, για να τους βρίσκω ανά επάγγελμα, ανεξάρτητα από την ομάδα όπου έχουν καταχωρη(ισ)θεί.
      Όταν όμως πήγα να δω το αποτέλεσμα, μου τους έβγαζε όλους μαζί, δηλ. συνολικά όλες τις επαφές όπου, στο πεδίο "εταιρεία", είχε καταχωρηθεί κάτι, οτιδήποτε κι αν ήταν αυτό!
      Λειτούργησε όμως το εξής (κουφό) κόλπο που ίσως φανεί χρήσιμο και σε άλλους:
      Πριν από την περιγραφή που χρησιμοποιούσα στο πεδίο "εταιρεία", έβαζα ένα σημαδάκι - ειδικό χαρακτήρα, όπως παύλα, απόστροφος κλπ.
      πχ. αντί να γράφω "επιμελητής" έγραφα "-επιμελητής".
      Αυτομάτως διαχωρίσθηκαν οι έξυπνες ομάδες ανάλογα με την καταχώρηση στο πεδίο "εταιρεία". Καλό;(και χρήσιμο)!
      Τώρα γιατί αναγνωρίζει και διαφοροποιεί το "-επιμελητής" αλλά όχι το "επιμελητής", μην με ρωτάτε. (Μην ρωτήσετε ούτε αυτόν που το 'φτιαξε...)
      Με την ευκαιρία να σας πω και ένα άλλο κόλπο, ίσως κοινότοπο.
      Επειδή έχω πολλές επαφές και δεν είναι πάντα πολύ πρακτικό να ανατρέχω στις ομάδες, χρησιμοποιώ, για να ταξινομήσω τις επαφές μου, ειδικούς χαρακτήρες πριν από το όνομα, οπότε οι επαφές εμφανίζονται ομαδοποιημένες κατά την αλφαβητική σειρά που εμφανίζονται οι ειδικοί χαρακτήρες. Έτσι εμφανίζονται ομαδοποιημένοι πχ οι φίλοι από την ορειβατική ομάδα, από τον χορό, από το χωριό κοκ
    • Μια διευκρίνιση σχετικά με αυτό που έγραψα στο πρώτο μήνυμα, δηλ. την χρήση ειδικών χαρακτήρων πριν το όνομα κάθε επαφής για να ταξινομούνται και ομαδοποιούνται οι επαφές σύμφωνα με την αλφαβητική σειρά εμφάνισης των χαρακτήρων και όχι αυτήν των ονομάτων: Η σειρά εμφάνισης των χαρακτήρων είναι ίδια στην stock εφαρμογή, στο google και στο yahoo, αλλά διαφέρει στο outlook και σε κάποιες εφαρμογές μηνυμάτων όπως την pulse.
      Αυτά για την περίπτωση που κάποιος θελήσει να κάνει κάτι παρόμοιο. ...να μην με βλαστημάει...
      Θα μπορούσε όμως κανείς να χρησιμοποιήσει για τον ίδιο σκοπό γράμματα αντί για σύμβολα.
    • Διαφήμιση