Διαφήμιση

Πρόβλημα; με τη διαχείριση των πυρήνων της cpu και battery drain στο Mi8 lite.

  • Απαντήθηκε

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Γεια σου φιλε μου, αν δεν εχεις ροοτ το τηλεφωνο δεν μπορεις να δεις ποια πακετα σου τρωνε μπαταρια, τι εννοω, ειχα τα ιδια θεματα πρωτες μερες που πηρα το mi8 και του περασα την MIUI10 ιδικα σε κατι 10 ωρα deep sleep ετρωγε εως και 10% αυτο οφειλεται στα wakelocks του κινητου οχι τα wakelocks του fingerprint η του faceunlock για παραδειγμα, αλλα σε αλλα τα οποια εχουν ονοματα απο διαφορα πακετα, το ειχα παρακολουθησει με ενα προγραμμα battery management [ROOT] και ενω ηταν σε deep sleep τρωγαν μπαταρια τα wake locks ή οι ελενχοι για wakelocks και δεν ηταν 1-2 ηταν καμια 40αρια. Οσο για το κολλημα στο CPU-Ζ σου δειχνει το big cluster σου κολημενο νομιζω στην default συχνοτητα του επεξεργαστή που ειναι λογικο γιατι δεν κανει σωστα το read Frz, το ex-kernel manager θα σου δειξει σωστα και real time την χρηση της cpu σου και αναλογα το πως διαφαθμιζονται τα cluster σου.
    Java Developer
    Android Developer
    DDOS Scripting
    SQL Administrator
    Networking
  • Ο/H Vasilis Semertzidis έγραψε:

    Γεια σου φιλε μου, αν δεν εχεις ροοτ το τηλεφωνο δεν μπορεις να δεις ποια πακετα σου τρωνε μπαταρια, τι εννοω, ειχα τα ιδια θεματα πρωτες μερες που πηρα το mi8 και του περασα την MIUI10 ιδικα σε κατι 10 ωρα deep sleep ετρωγε εως και 10% αυτο οφειλεται στα wakelocks του κινητου οχι τα wakelocks του fingerprint η του faceunlock για παραδειγμα, αλλα σε αλλα τα οποια εχουν ονοματα απο διαφορα πακετα, το ειχα παρακολουθησει με ενα προγραμμα battery management [ROOT] και ενω ηταν σε deep sleep τρωγαν μπαταρια τα wake locks ή οι ελενχοι για wakelocks και δεν ηταν 1-2 ηταν καμια 40αρια. Οσο για το κολλημα στο CPU-Ζ σου δειχνει το big cluster σου κολημενο νομιζω στην default συχνοτητα του επεξεργαστή που ειναι λογικο γιατι δεν κανει σωστα το read Frz, το ex-kernel manager θα σου δειξει σωστα και real time την χρηση της cpu σου και αναλογα το πως διαφαθμιζονται τα cluster σου.
    Σε ευχαριστώ. Τελικά δεν είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα. Σε 6-7 ώρες deep sleep έχω απώλεια 3-4%. Γενικά από την μπαταρία είμαι ευχαριστημένος. Εξάλλου δεν έχω σκοπό να ρουτάρω το κινητό. Καλή χρονιά εύχομαι.