Διαφήμιση

Mi 8 lite (Γενική συζήτηση)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Mi 8 lite (Γενική συζήτηση)

      Καλησπέρα! Πρώτα απ' όλα ήθελα να ρωτήσω την άποψη για το κινητό όσων το έχουν ήδη στα χέρια τους, καθώς εγώ θα παραλάβω σε μια εβδομάδα.
      Η διαδικασία ξεκλειδώματος , πέρασμα twrp και ελληνικής ρομ που θα ακολουθήσω είναι ίδια με κάποιο άλλο κινητό?
      Έχω ήδη λογαριασμό mi εδώ και χρόνια. Αίτηση για ξεκλείδωμα είχα κάνει πριν δύο χρόνια για το redmi pro. Πρέπει να ξανακάνω?

      Υ.Γ: Είναι κρίμα να μην υπάρχει thread για το κινητό αυτό :D
    • Που θα πάει..... Αργά αλλά σταθερά όλο και περισσότεροι πείθονται για την αγορά του έναντι άλλων.
      Είναι ομως καθαρά υποκειμενικό.
      Λοιπον άκου....
      Εξωτερική εμφάνιση απλά χωρίς προηγούμενο.
      Εχω το μπλε αλλά πιστεύω ότι και το κόκκινο θα είναι τέλειο
      Οθονη αν και ips ειναι εξαιρετικη και πολύ φωτεινη. Χωρίς όμως μεγαλα περιθώρια ρυθμίσεων. Στον ήλιο κόντρα βλέπεις αλλά υπάρχουν και καλύτερες με άλλη τιμή βέβαια. Επίσης λόγω μεγέθους, τρώει μπαταρία κάργα!
      Ακουστικο κλήσεων άριστο και στο λέει ένας κουφός....
      Ηχείο μονό αλλά αρκετά δυνατό χωρίς εκπλήξεις. Με μια εφαρμογή του τύπου
      volume booster μεταμορφώνεται. Αν πάλι το ρουταρεις τότε Atmos Dolby.
      Επεξεργαστής ικανός για τα περισσότερα και γρήγορος πλην όμως ενεργοβορος σε σχέση με sd710 ή λιγότερο αποδοτικος σε σχέση με ανώτερα μοντέλα. Παρά πολυ καλός για κοινό χρήστη.
      Μπαταρία αρκετή για λελογισμένη χρήση και με απλό φορτιστή θέλει περίπου 1 ώρα και 30 λεπτά να φορτίσει. Εάν θες αγοράζεις qc 3ε κόστος 15-25€.
      Αποθηκευτικός χώρος αρκετός και παίρνει sd card μονο η global εκδοση.
      Σε κάποιο μαγαζιά ίσως βρεις και έκδοση 6/128 που πιάνεις ταβάνι.
      Ειναι ικανό για παιχνίδια -εγω δεν ...- βαριά και σύγχρονα.
      Γραφικά λένε ότι είναι πολύ καλα. Εγώ δεν έχω άποψη.
      Αναγνώριση προσώπου μόνο με επιλογή περιοχής άλλης εκτός Ελλάδας λόγω νομοθεσίας.
      Με επιλογή Hong Kong είσαι οκ.
      Δακτυλικό αποτύπωμα απλά ακαριαίο.
      Gorilla glass 5 αλλά με τη μία τζαμί και θήκη.
      Η θήκη του κουτιού είναι για πολύ λίγο....
      Καμερα selfie αριστη.
      Καμερα πίσω πολύ καλή, καλύτερη από πολλές άλλες αλλά θα μπορούσε και καλύτερα.
      Βίντεο 4k μονο όμως με ηλεκτρονικό σταθεροποιητή και όχι οπτικο κάτι που φαίνεται αλλά συνηθίζεται με εξάσκηση

      Ειναι σύνολο δυνατό και ανταγωνιστικό.
      Ασφαλώς να ξέρεις ότι δεν το βοηθούν οι κριτικές αλλά είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ. Σε σχεση με αλλά της σειράς του είναι καλύτερο σε κάμερες και γενικά σε στήσιμο.
      Απλα πρέπει να πουλήσει κάποια εταιρεία περισσότερο.
      Αν διαβάσεις σχόλια και κριτικές σε διεθνή sites και δεις στο you tube review θα καταλάβεις.
      Αυταααααα....
      (listening)
    • Αιτηση για ξεκλείδωμα από την αρχή.
      Με τον ίδιο όμως λογαριασμό που έχεις ήδη.
      Θα πάρει σίγουρα πάνω από εβδομάδα.εμενα μου έδωσε 10 ημέρες και όταν ξεκλειδώσει θα κάνει Factory Reset. Όσο για drivers ίδια διαδικασία.
      Twrp και ρομ ελληνική μόνο με τη συνδρομή των ειδικών εδώ μέσα. Θα σε βοηθήσουν και θα το κάνεις.
      Υπάρχει φόρουμ και γραφεις-ρωτας εκεί.
      Έκανα εγώ την αρχή μάλλον.....
      Μονο να θυμάσαι ότι τα Windows 10 θα σε πρηξουν όπως εμένα με τους drivers.
      Οπότε βρες υπολογιστή με win 7 ή 8.
      Αυτάαααα .....
      (listening)
    • Διαφήμιση
    • Να'σαι καλά για την απάντηση.
      Περιμένω από μέρα σε μέρα να παραλάβω αλλά αυτά που διαβάζω σε γειτονικά φορουμς δε μου αρέσουν και πολύ....
      Ισχύει ότι δεν έχει πουθενά εικονίδια ειδοποιήσεων πχ?
      Δεν υπάρχει οδηγός για πέρασμα twrp και ρομ όταν ξεκλειδώσω? Γιατί νομίζω εσένα σε βοήθησαν μέσω chat και δεν γράψατε πώς.
    • Φαίνεται πολύ καλό κινητό για τα λεφτά του και σκέφτομαι να το αγοράσω τις επόμενες ημέρες και να αντικαταστήσω το ΜΙ4C το οποίο ακόμα στέκεται μια χαρά. Η ερώτησή μου όμως είναι. Θα υπάρχει αρώμα για το mi 8 lite; Γιατί δεν έχω δει ακόμα στις εβδομαδιαίες. Όποιος ξέρει ας απαντήσει.

      Ευχαριστώ.
    • Mi 8 lite (Γενική συζήτηση)

      Καλησπέρα
      Λοιπόν τηλεφωνάρα πραγματικά, το έχω περίπου 20 ημέρες.
      Χθες ξεκλείδωμα bootloader. Περίμενα ακριβώς 15 ημέρες.
      Πέρασα TWRP με αρχείο που ανέβασε φίλος στο forum και από ότι είδα είναι το μοναδικό που έχει βγει έως τώρα και δουλεύει άψογα.
      Πέρασα την ελληνική XTRV πανεύκολα όπως σε κάθε Xiaomi και το τηλέφωνο πραγματικά πετάει.
      Για το μόνο που δεν έχω προσπαθήσει ακόμη είναι να το ρουτάρω με το magisk μόνο και μόνο για να περάσω το Atmos κι αυτό επειδή διάβασα σε ξένα forums (Xda) ότι εκτός από το magisk πρέπει να φλασαρεις και κάποιο άλλο αρχείο και το φοβάμαι.
      Θα ρωτήσω πάλι τους ειδικούς εδώ μέσα αν γνωρίζει κάτι και θα επανέλθω.
      Αυτά και εύχομαι όσοι το έχουν να το χαρούν για πραγματικά αξίζει για τα λεφτά του και με το παραπάνω
      Αγορασμενο από Gearbest με εκπτωτικό κουπόνι τελική τιμή 178€ και χωρίς τελωνείο

      Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Από οτι καταλαβα μονο XTRV υπαρχει εως τωρα και οχι ARΩMA? Εγω μένω Αγγλία, τι επιλέγω στην αποστολή, γνωρίζεις?

      • UK priority mail £0.00 10-18 business days
      • EU priority Line £1.63 15-25 business days
      • DHL £6.29 9-19 business days
      • DHL(HK) £7.22 3-8 business days


      Ευχαριστώ
    • Ο/H jimmynet έγραψε:



      Πέρασα TWRP με αρχείο που ανέβασε φίλος στο forum και από ότι είδα είναι το μοναδικό που έχει βγει έως τώρα
      Που ακριβώς είναι το αρχείο?
    • Mi 8 lite (Γενική συζήτηση)

      Ψάξε στο νήμα Miui 10 8.12.6/7 και κοίτα το post 76

      Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Σίγουρα ένα από τα δύο πρώτα.
      Ποιο όμως; Ξέρει κανένας που μένει Αγγλία;
      Τελικά επέλεξα το πρώτο...και περιμένουμε. Όταν είχα ξαναπάρει και είχα βάλει DHL είχα πληρώσει τελωνείο. Πάντως το Αμαζόν έδεινε το 64GB 80 λίρες πιο ακριβό από το 128GB.