Διαφήμιση

Aδυναμια κλησης με sim καρτα εκτος δικτυου Vodaphone

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Aδυναμια κλησης με sim καρτα εκτος δικτυου Vodaphone

      Εχω προβλημα το οποιο παραμενει και μετα απο αλλαγη της rom. Bαζουμε καρτουλα vodaphone στη συσκευη και κανουμε κλησεις κανονικα. (αν ρυθμισουμε την σειρα των δυκτιων σε LTE/TD-SCDMA/GSM (απο LTE/SCDMA/UMTS που ειναι κανονικα) με την εντολη *#*#4636#*#*.) Οταν βαλουμε καρτουλα αλλου δυκτιου, η οθονη κλειδωματος λεει....μονο κλησεις εκτακτης αναγκης. Μολις ξεκλειδωσουμε και μπουμε κανονικα φαινεται η μπαρα του σηματος,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΝΗ. Προσπαθωντας να κανουμε καποια κληση εμφανιζεται παραθυρο που λεει μη διαθεσιμο δυκτιο κινητης.
      Στις ρυθμισεις τωρα, στις καρτες sim και κινητα δικτυα στην θεση internet λεει κανονικα.... GR COSMOTE αλλα στη θεση κλησεις λεει..... Δεν εχει οριστει.
      Αυτα. Και οι δυο απο αυτες τις επιλογες (internet/ κλησεις) δεν ειναι επεξεργασιμες. Πατωντας επανω δεν αλλαζει τιποτα ουτε σε οδηγει σε καποιο αλλο παραθυρο.

      EDIT...Εδω να συμπληρωσω οτι ακομη και με την καρτα της Vodaphone που η συσκευη κανει κλησεις κανονικα οι δυο θεσεις (που τωρα πια λενε internet..vodaphone gr και κλησεις...δεν εχει οριστει) παλι δεν ειναι προσπελασιμες.
      Μi Note 10
    • Σε όλους έτσι είναι όταν υπάρχει μια κάρτα σιμ , οι επιλογές ανοίγουν μόνο όταν υπάρχουν 2 σιμ και ορίζεις εσύ με ποια θες να κάνει κλήσεις από προεπιλογή και από ποια να τραβάει δεδομένα.

      Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να δώσεις κάποια εντολή προκειμένου να λειτουργήσει το τηλέφωνό δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ για αυτό ρωτάω .

      Όταν βάζεις την κάρτα της cosmote και δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις μάλλον πρέπει να επικοινωνήσεις με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ώστε να δουν εκείνοι τι πρόβλημα υπάρχει μήπως πρέπει ή να γίνει αντικατάσταση της σιμ ή να σου στείλουν εκ νέου τις ρυθμίσεις δικτύου ή να κάνουν μια επανεκκίνηση της γραμμής.
    • Το προβλημα υφισταται και με τις καρτες της Wind (wind συνδεση εχω) Δεν νομιζω να ειναι θεμα της Cosmote, εξ αλλου δοκιμαστηκαν 3 διαφορετικες καρτες COSMOTE. Επισης οτι ρυθμισεις κινητων δικτυων βρηκα (apn και λοιπα) εχουν να κανουν με το internet, και οχι με τις κλησεις.
      Εdit.. Στο αλλο μου κινητο ενα Le Eco Lemax 2 που επισης φοραει miui 10, οταν εχει μονο μια καρτα λεει wind gr και στις κλησεις και στο internet. Δεν λεει οτι δεν εχει οριστει παροχος στις κλησεις.
      Μi Note 10
    • Διαφήμιση
    • Εγώ πάντως στο δικό μου είναι ακριβώς όπως το δικό σου δεν έχει οριστεί μου γράφει και δεν με αφήνει να πατήσω επάνω .

      Εσύ ότι ρυθμίσεις και να βρεις δεν έχουν καμία σχέση με τις ρυθμίσεις που θα σου στείλει ο πάροχος εφόσον μια εταιρεία λειτουργεί τότε δεν είναι θέμα της συσκευής το καλύτερο σου ξανά λέω που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τα αντίστοιχα τμήματα εξυπηρέτησης πελατών
    • Ο/H nikolaos evangelou έγραψε:

      (αν ρυθμισουμε την σειρα των δυκτιων σε LTE/TD-SCDMA/GSM (απο LTE/SCDMA/UMTS που ειναι κανονικα) με την εντολη *#*#4636#*#*.)
      Σε πολλά xiaomi μετά από επιλογή χειροκίνητα δεν μπορεί να κάνει κλήση.
      Πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση για να λειτουργήσει κανονικά.


    • Μετά την επανεκκίνηση θα πρέπει να γυρίζει στην κανονική λειτουργία του.


    • Διαφήμιση
    • Για να καταλαβω...η καθε συσκευη θελει διαφορετικες ρυθμισεις στην sim οσον αφορα τον παροχο?? Εννοω οτι αφου 4 καρτες δουλευουν μια χαρα σε συσκευες lemax 2 και Redmi 4x, για να δουλεψουν στο Redmi 5 plus πρεπει να στειλει αλλες ρυθμισεις ο εκαστοτε παροχος?? Και δεν καταλαβαινω πως μπορει να μην βλεπει δυκτιο ωστε να εκτελεσει κλησεις η συσκευη απο τη στιγμη που αναγνωριζει την καρτα κανονικα στις ρυθμισεις sim, βλεπει ισχυ σηματος 101 dBm κτλ.
      Μi Note 10
    • Εγω για να καταλάβω έχεις 4 σιμ κάρτες που δουλεύουν σε άλλα κινητά, μια σιμ που λειτουργεί κανονικά και παίρνεις κλήσεις και 3 που τις κρατάνε μούτρα και δεν παίζουν ; Ναι μπορεί μια συσκευή να χάσει τις ρυθμίσεις δικτύου και να χρειάζεται ο πάροχος να τις ξαναστείλει
    • Δε βγαζω ακρη. Εμεσως πλην σαφως και οι δυο παροχοι μου ειπαν οτι αυτες οι ρυθμισεις που στελνουν ειναι για internet/sms/mms και οχι για κλησεις. Παρ ολα αυτα πηγα στον Γερμανο οπου εβαλε τις καρτες σε 3-4 τηλεφωνα, και δουλευαν μια χαρα. Στο δικο μου οχι. Εχει προβλημα η συσκευη μου ειπαν. Αντε βγαλε ακρη.
      Μi Note 10
    • Καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι μάλλον δεν δουλεύουν όλες οι μπάντες του κινητού παρά μονο αυτη που έχει η vodafone την περιοχή σου,
      Εκτός αν έχει φύγει το καλώδιο κεραίας απο την θέση του και απλά η vodafone έχει πολύ ισχυρό σήμα και πιάνει και χωρίς αυτό.


    • Διαφήμιση
    • Ξαναγραφω απο το ποστ Νο 8...
      "Και δεν καταλαβαινω πως μπορει να μην βλεπει δυκτιο ωστε να εκτελεσει κλησεις η συσκευη απο τη στιγμη που αναγνωριζει την καρτα κανονικα στις ρυθμισεις sim, βλεπει ισχυ σηματος 101 dBm κτλ."
      Με τη sim της Vodaphone βλεπει 89 dBm, και κανει κλησεις κανονικα.
      Kατι αλλο παιζει
      Μi Note 10