Διαφήμιση

Πρόβλημα με μπαταρία redmi 5 plus ή όχι

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με μπαταρία redmi 5 plus ή όχι

      Χαιρετώ όλα τα μέλη της κοινότητας xiaomi και καλώς σας βρηκα! Αγόρασα πριν από 3 βδομάδες ένα xiaomi redmi 5plus καθώς το προηγούμενο μου Asus ταξίδεψε... Στα συν λοιπόν της συσκευής αυτης τα ωραία γραφικά, γρήγορος επεξεργαστής ωραία ανάλυση Οθόνης στα μείον η μπαταρία τουλάχιστον στο δικό μου..

      Γι αυτό άνοιξα κι αυτό το ποστ ώστε να μου πείτε ως εμπειρότεροι τις απόψεις γνώμες σας για το αν έχει γίνει λάθος από φορτηση αρχική η είναι πρόβλημα εργοστασιακό της μπαταρίας.

      Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο όλη μέρα για ίντερνετ social media και που και που για κάποιο ελαφρύ παιχνίδι 10-20 λεπτά την μέρα. Όμως η μπαταρια παρ όλα τα 4000mah δεν κρατάει ούτε μια ολόκληρη μέρα... || σε αντίθεση με της κοπέλας μου που με ίδια χρήση της κρατάει 2 μέρες..

      Όταν το πήρα το άνοιξα εγκατεστησα τις εφαρμογές που ήθελα (είχε 40%) μπαταρία και στα 15% το Βάλα για φόρτιση. Όταν έπιασε τα 100 το βγαλα το χρησιμοποίησα έκλεισε όταν πήγε 0 το φορτίσα αλλά στη συνέχεια το ξαναφορτισα στα 20% από τότε άλλες το αφήνω α κλείσει μόνο του κι άλλες στα 5% το βάζω να φορτίσει. Με ανοιχτά τα δεδομένα σε 3G εξοικονόμηση μπαταρίας επιλογή το τηλέφωνο δεν πάει ούτε15 ώρες και με ομιλία 10 λεπτών μέρα παρά μέρα. Χαρακτηριστικά πριν λίγο είχα 16% μίλησα 5 λεπτά στο τηλέφωνο έπαιξα 10 λεπτά ένα ελαφρύ παιχνίδι και μου πήγε 8% μέσα σε ένα 20 λεπτό!!

      Θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα είτε εγώ δεν έκανα αρχικές σωστές φορτίσεις η ή μπαταρία εχει ελλατωμα. Πριν προβώ σε αντικατάσταση της την οποία θα κάνω εγώ με μια από ebay ήθελα να ακούσω γνώμες σας. Το λύπαμαι να το εγχείρησω καθότι καινούργιο τηλέφωνο να το υποβάλλω σε τέτοια διαδικασία αλλά απ την άλλη δεν αντέχεται κάθε 2 λεπτα να κατεβαίνει το ποσοστό της σαν κλεψύδρα απειλητικο Γρήγορο κινητό όλα του ωραίο αλλά μου τα χάλασε εκεί.

      Θέλω να ακούσω λοιπόν γνώμες σας και συμβουλές για το τι να κανω

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    • Πρόβλημα με μπαταρία redmi 5 plus ή όχι

      Καλησπέρα. Έχω διαβάσει πως δεν είναι κι ότι καλύτερο να αποφορτίζει τόσο η μπαταρία. Το κατώτερο έως 10%. Το έχω ένα 6 μηνο κι η μπαταρία μου κρατάει όσο το δικό σου και το έχω σχεδόν όλη μέρα στο χέρι. Όταν δεν το χρησιμοποιώ κάποιες μέρες κρατάει αρκετά περισσότερο άρα φαντάζομαι πως είναι καθαρά θέμα χρήσης. Απ' τη στιγμή που η οθόνη λειτουργεί καίει....

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Πρόβλημα με μπαταρία redmi 5 plus ή όχι

      Ανέβασε screenshot από το σχετικά με το τηλέφωνο να δούμε πια Rom έχει.
      Το redmi 5plus έχει καλή αυτονομία μπαταρίας μπορεί κάποια εφαρμογή να τρώει την μπαταρία κατέβασε από το play store την εφαρμογή gsam battery monitor και κοίταξε τι τρώει την μπαταρία. Καλό είναι να μην αφήνεις να πέσει στο 0 η να κλείνει το κινητό γιατί μπορεί να πάθει βαθιά αποφορτιση και να μην ανοίγει, να το φορτίζεις στο 20% μέχρι 95 περίπου δεν χρειάζεται να πάει στο 100.
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι αλλά δεν έχει να κάνει έτσι όπως το φορτισα? Δεν έπρεπε να το αφήσω όλη νύχτα να φορτίζει κανονικά? Αλλού διάβασα ότι θέλει 2 με 3 φορτησεις και αποφορτησεις για να είναι εντάξει κάτι που εγώ δεν έκανα συναπτά. Αλλά και πάλι δεν το βλέπω λογικό εφαρμογή να τρώει την μπαταρία. Τις ίδιες εφαρμογές είχα και στο προηγούμενο τηλ (όχι xiaomi) αλλά δεν είχα θέμα
    • Daskalos ναι αλλά πως το εξηγείς με την ίδια χρήση της κοπέλας μου να κρατάει 2 μέρες? Υπάρχει διαφορά που εκείνη χρησιμοποιεί WiFi για σύνδεση στο ίντερνετ κι εγώ μόνο δεδομένα 3g?
    • Πρόβλημα με μπαταρία redmi 5 plus ή όχι

      Η Rom είναι η τελευταία global stable δεν είναι πρόβλημα Rom. Κοίταξε στο gsam τις εφαρμογές μήπως κάποια έχει αυξημένη κατανάλωση. Δεν χρειάζεται να είχες κάνει κάποια ενέργεια στην μπαταρία στην αρχή όπως λες αυτά γινόταν πιο παλιά στις μπαταρίες που φοράνε τώρα τα κινητά το ανοίγεις και το δουλεύεις. Καλό είναι να μην το αφήνεις στο 100% και όλη την νύχτα στο φορτιστή
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Διαφήμιση
    • Πρόβλημα με μπαταρία redmi 5 plus ή όχι

      Πάντα τα δεδομένα σε σχέση με το WiFi έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Σας ευχαριστώ παιδιά για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας. Θα κατεβάσω την εφαρμογή να δω κι από εκεί. Άρα να μην προβώ σε αντικατάσταση της μπαταρίας λετε
    • Όχι, δεν είναι πρόβλημα μπαταρίας...κάποια ή κάποιες εφαρμογές σου τρώνε την μπαταρία...
      Βάλε από το play store την εφαρμογή GSam battery , φόρτισέ το 100% και όταν φτάσει στο 15%-20% δες τα στατιστικά χρήσης που έχει, οθόνη, εφαρμογές κτλ.
      Σέρνοντας 3 δάχτυλα προς τα κάτω, βγάζεις screen shot ώστε να τα ανεβάσεις εδώ να τα δούμε κι εμείς.

      Επίσης, μην το αφήνεις να αποφορτίζει, κακό κάνεις στην μπαταρία :)
    • Καλησπέρα παιδιά! Έχω κατεβάσει την εφαρμογή την έτρεξα και έβγαλα screenshoot

      Αυτά κατέγραψε
      Images
      • Screenshot_2018-11-20-17-12-00-989_com.gsamlabs.bbm.png

        215,01 kB, 1.080×2.160, viewed 123 times
      • Screenshot_2018-11-20-17-12-17-930_com.gsamlabs.bbm.png

        102,11 kB, 1.080×2.160, viewed 100 times
    • Διαφήμιση
    • Πρόβλημα με μπαταρία redmi 5 plus ή όχι

      Πάτησε στο app usage μετά βγες από την εφαρμογή άφησε το κάνα τέταρτο και ανέβασε φώτο μέσα από app usage
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης