Διαφήμιση

Βοήθεια στην επιλογή Smartphone (έως 300€)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Βοήθεια στην επιλογή Smartphone (έως 300€)

      Χαιρετώ την κοινότητα. Έχοντας κλείσει 2.5 χρόνια με το Kenzo, αποφάσισα να αλλάξω συσκευή και να δωρίσω την τωρινή στη μητέρα. Ο λόγος είναι καθαρά των νέων αναλογιών και screen-to-body ratio των νέων συσκευών, και το ότι μ' αρέσουν μεγάλες οθόνες χωρίς να πλαταίνει πολύ το κινητό. Έ, και το μικρόβιο του καταναλωτή. Δεν δικαιολογώ την αλλαγή από άποψη performance γιατί στο Kenzo .πάντα με τις latest stable της κοινότητας ακόμη και τώρα είμαι ικανοποιημένος και είμαι χαρούμενος που επέλεξα για πρώτη φορά τότε Xiaomi γιατί νιώθω ότι δεν έχασα features που αν είχα άλλη συσκευή απλά θα τα ζήλευα.

      Η χρήση του κινητού είναι αρκετό browsing, ελάχιστο messaging, λίγη multimedia κατανάλωση και χρησιμοποιώ bluetooth ακουστικά (αδιάφορο το jack, αν και δε νομίζω ότι μας επηρεάζει αυτό στο εύρος τιμών). Θέλω να είναι έμπιστο στο GPS του.

      Κοίταγα για Honor 8X που παίζει στα 250-260€ από Amazon.de / it. Φοβάμαι όμως την αγορά λόγω Kirin CPU και EMUI, κρατάει στον χρόνο όσο τo Xiaomi ή με τον καιρό χάνομαι στην ιστορία;

      Υπάρχει κάποια άλλη συσκευή (κατά προτίμηση Xiaomi) με "usable notch" σαν του Honor 8X; Ως "usable" θεωρώ εγώ το να έχει Battery%/Σήμα/Data ή WiFi Status + Notifications. Εξωτικά υλικά (γυαλιά,μέταλλα κράματα κλπ) δε με ενδιαφέρουν, έτσι και αλλιώς θα μπει θηκούλα. Wireless/fast charging αδιάφορο, κάμερα θέλω να είναι καλή αλλά δε θα γίνω και φωτογράφος. Μια καλή φωτογραφία σε καλές εσωτερικές ή εξωτερικές συνθήκες, μια usable νυχτερινή. Σίγουρα θέλω να είναι καλύτερη του Kenzo. Δυστυχώς το RN6Pro έχει μεγάλο notch, ή θα βλέπεις την ώρα ή τις ειδοποιήσεις.

      Η αγορά θα ήθελα να γίνει από Ευρώπη ή ακόμη καλύτερα Ελλάδα. Επίσης προτάσεις έως +50-75€ ευπρόσδεκτες, για να έχουμε το νου μας για το Black Friday/Cyber Monday (όχι ότι ελπίζω σε πολλά).

      Κλασσικά σεντόνι, δεχτείτε τις συγνώμες μου - τέτοιος είμαι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 8)
    • Καλησπερα!!
      Χμμμ νομιζω ενα mi8 lite θα ηταν οτι πρεπει για αυτα που ζητας :P
      Notch μαλλον δεν το γλυτώνεις... απλα στο mi8 lite ειναι πιο μικρο!
      Μπορεις να δεις ενδιαφερουσες τιμες+κουπονια στο kimovil εαν παρεις απο εξωτερικο!
    • Χαίρεται. Κούκλα φαίνεται. Να ταν έτσι το Mi8 θα τα έσκαγα τα λεφτά που ζητάει. Οι κάμερες συγκρίνονται με το non-lite; Τη νύχτα είναι καλές; Ρωτάω στην περίπτωση που πέσει το μάτι κάποιου κατόχου, μιας και εμπιστεύομαι περισσότερο απόψεις χρηστών παρά reviewers.
    • Διαφήμιση
    • Νομίζω ότι σε αυτή την τιμή θα βρεις εξαιρετικά κινητά την black Friday αλλά θα είναι από Ασία. Τουλάχιστον ελπίζουμε να δούμε να παίζονται σε αυτά τα ποσά.
      Ο χρόνος είναι υπέρ σου οπότε αξιοποίησε τον κάνοντας μια έρευνα.
    • Χαιρετώ και πάλι. Δυστυχώς επειδή πιστεύω ότι τα δικά μας τα τζιμάνια δε θα έχουν πολλά αξιόλογα deals, και θα ήθελα να έχω εγγύηση ελληνική ή έστω EU (ψωνίζω χρόνια από Κίνα και είπα να ηρεμήσω λίγο στο θέμα εγγύησης - πχ. το RN3P όταν μου ήρθε είχε μικρό πρόβλημα στην επαναφορά του Power Button, δεν ήταν όσο clicky έπρεπε - ε για αυτό το πρόβλημα προτίμησα να ανοίξω το κινητό και να αλλάξω το flex cable παρά να τρέχω για εγγύηση στην Κίνα χάνοντας αρκετό χρόνο στα πήγαινε-έλα), βρήκα από γειτονικό φόρουμ Mi8 ημερών, το οποίο σύμφωνα με τον πωλητή ανοίχτηκε και χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα γιατί δε βόλεψε το μέγεθος,από ελληνικό κατάστημα με επίσημη ελληνική εγγύηση 2 χρόνων, 128G στα 310€. Νομίζω θα χτυπήσω αυτό, μιας και δε θέλω να πάω σε OnePlus (που σύμφωνα με Gearbest το 6t θα παίξει στα 300$ τέλη Νοέμβρη).

      Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι προσηλυτίζω και κόσμο, καλώς ή κακώς αυτά τα 2.5 χρόνια με το RN3P με έκαναν Xiaomi fanboy.
    • Καλησπέρα.
      Δεν υπάρχει όμως επίσημη ελληνική εγγύηση.
      Το πολύ-πολύ να εννοεί ότι αγοράστηκε από αλυσίδα και έχει την εγγύηση της Infoquest, διαφορετικά είναι μόνο η εγγύηση του καταστήματος.
    • Και μεγάλη προσοχή στα μεταχειρισμένα, όχι προκαταβολές, όχι στα τυφλά...αν μπορείς χέρι με χέρι θα είναι το καλύτερο !

      Επίσης, έλεγχο με την infoquest ότι όντως είναι αγορασμένο από αυτούς πριν το πάρεις, έλεγχος ΙΜΕΙ συσκευής - κουτιού, έλεγχος ότι λειτουργούν οι σιμ (μην είναι κλειδωμένες)...γενικά έλεγχο :P

      Δεν περιμένεις να δεις τι θα βγάλουν από infoquest σε προσφορές ? 2 βδομάδες έμειναν :)
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα παίδες. Τελικά παρέλαβα (αντικαταβολή έπειτα από έλεγχο). Έχει εγγύηση Info 2 χρόνια. Ευτυχώς έπεσα σε τίμιο πωλητή, ήταν και πατριώτης στην καταγωγή. Το κινητό άψογο, όπως το ανέφερε, ούτε ψεγάδι. Όλα κομπλέ και φουλ ευχαριστημένος. Δυστυχώς δε μπορούσα να περιμένω (μωρέ εγώ μπορούσα, η μάνα μου που θα τσιμπήσει το Kenzo δε μπορούσε, αναβαθμίζεται από Nokia χωρίς κάμερα, με κουμπάκια κλπ). Ήδη είχα φάει καθυστέρηση από Amazon 2.5 εβδομάδες για το Honor 8X (ευτυχώς εν τέλει..).

      Πάω να πάρω καρτούλα nanoSIM, και ξεκινάω με το Unlock. Μετά το unlock, αν θυμάμαι σωστά τη διαδικασία για να καταλήξω στην ελληνική rom είναι:
      Flashάρισμα latest TWRP μέσω ADB σε fastboot mode
      Boot στο TWRP, Factory Reset + Flash την ROM που επιθυμώ;