Διαφήμιση

Αναμονή Mi Max 3 6Gb/128Gb Global Version vs Chinise Version

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      4. Μπορείς, αρκεί να έχει ξεκλειδώσει τον bootloader με δικό σου λογαριασμό και φυσικά να μην τον κλειδώσεις μετά.
      Όσον αφορά τα ελληνικά στα μενού, δεν διαβάζεις σωστά, αυτά που σου γράφουμε :P
      Έχω καιρό να ψάχτώ... αλλά ... (διόρθωσέ με αν κάτι έχω λάθος...)
      Α) πέρνω Κινέζικο... έστω και ξεκλειδωτο...
      Β) Περνάω China stable και κλειδώνω...
      Γ) μετά το ξεκλειδώνω ΕΓΩ. (αν θέλω...)

      Σωστά;

      ή απο το Β μένω εκεί και
      Δ) και είναι σαν καινούργιο ... χωρίς καμία ουσιαστική διαφορά με την global version. Απλά του περνώ Play Store και το δουλεύω στα Αγγλικά...

      υπάρχει κάποια παγίδα κάπου;

      Για τα Ελληνικά δεν κατάλαβα... ή δεν πρόσεξα σωστά.... (ΔΕΝ ΕΧΕΙ η China Version... αυτο;)
      Mi Max 3, Xiaomi Redmi Note 5 / Pro, Xiaomi Redmi 5A, Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global Version (Kate), Xiaomi Router 3, Mi Band 2, Mi Band 3, Xiaomi Smart Lamp 2, η λίστα συνεχώς μεγαλώνει ! ! !
    • Τα έχεις μπερδέψει τελείως :D

      Άλλο China / Global Version συσκευής και Άλλο China / Global Version Rom

      Ανεξάρτητα από την version συσκευής, μπορείς να βάλεις όποια version rom θες, με την προϋπόθεση ότι εάν είναι διαφορετική πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader.

      China Version - China Rom - Locked or Unlocked bootlader
      Global Version - Global Rom - Locked or Unlocked bootloader
      China Version - Global Rom - Only Unlocked bootloader
      Global Version - China Rom - Only Unlocked bootloader
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Τα έχεις μπερδέψει τελείως :D
      ??? Πιστεύω πως όχι... απλά δεν έγραψα κάτι σωστά...

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      Άλλο China / Global Version συσκευής και Άλλο China / Global Version Rom
      Ναι οκ... ξεκάθαρο το έχω ΚΑΙ αυτό...


      Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ανεξάρτητα από την version συσκευής, μπορείς να βάλεις όποια version rom θες, με την προϋπόθεση ότι εάν είναι διαφορετική πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader.
      Ναι οκ... Σωστά το έχω και αυτό...


      Ο/H NasDriver έγραψε:

      China Version - China Rom - Locked or Unlocked bootlader
      Global Version - Global Rom - Locked or Unlocked bootloader
      China Version - Global Rom - Only Unlocked bootloader
      Global Version - China Rom - Only Unlocked bootloader
      Και πάλι ΝΑΙ... έτσι τα ξέρω και εγω...


      έχουμε με LOCKED BOOTLOADER μια Global Version Συσκευή και μια Locked BootLoader Chinise Version Συσκευή με αντίστοιχα Global και Chinise ROM...

      Τί διαφορά θα έχουνε μεταξύ τους αν βάλω στην Chinise Version συσκευή, με την Chinise STABLE ROM, Play store;;;; (εκτός από τις γλώσσες...)
      έχουνε κάποια άλλη διαφορά;


      και στο προηγούμενο ερώτημα... (έστω παραλαμβάνω Chinise Version συσκευή μαιμουδεμένη...)
      Flash τη Latest Chinise Stable Version ROM + Lock Bootloader και μετά όλα καλά; Σωστά? (σαν να μην το πείραξε ποτέ κανείς;) ( η διαδικασία είναι μεγάλη και δύσκολη... όχι τοσο απλή που θέλω να την παρουσιάσω...)
      Mi Max 3, Xiaomi Redmi Note 5 / Pro, Xiaomi Redmi 5A, Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global Version (Kate), Xiaomi Router 3, Mi Band 2, Mi Band 3, Xiaomi Smart Lamp 2, η λίστα συνεχώς μεγαλώνει ! ! !
    • Διαφήμιση
    • Ο/H aporos έγραψε:

      Τί διαφορά θα έχουνε μεταξύ τους αν βάλω στην Chinise Version συσκευή, με την Chinise STABLE ROM, Play store;;;; (εκτός από τις γλώσσες...)
      έχουνε κάποια άλλη διαφορά;
      Στην χρήση καμία, εκτός φυσικά από το source της ρομ που μπορεί να έχει λιγότερα πράγματα απ' ότι μία Global rom (πχ region)

      Ο/H aporos έγραψε:

      και στο προηγούμενο ερώτημα... (έστω παραλαμβάνω Chinise Version συσκευή μαιμουδεμένη...)
      Flash τη Latest Chinise Stable Version ROM + Lock Bootloader και μετά όλα καλά; Σωστά? (σαν να μην το πείραξε ποτέ κανείς;) ( η διαδικασία είναι μεγάλη και δύσκολη... όχι τοσο απλή που θέλω να την παρουσιάσω...)
      Σωστά τα έγραψες, για κάποιον που έχει προετοιμαστεί (κατέβασμα fastboot rom 2-3 καλού κακού να υπάρχουν, εγκατάσταση drivers, mi flash 2-3 διαφορετικές εκδόσεις να υπάρχουν, κτλ) 10 λεπτά υπόθεση + 10 λεπτά να ανοίξει η συσκευή.
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Στην χρήση καμία, εκτός φυσικά από το source της ρομ που μπορεί να έχει λιγότερα πράγματα απ' ότι μία Global rom (πχ region)
      ΟΚ. Αυτό δεν γνωρίζω... πχ Region δηλαδή;
      Αυτό ακριβώς θέλω να μάθω... τι ΔΕΝ εχει η China έκδοση ΡΟΜ. Να καταλάβω ΤΙ θα μου στοιχίσει (ώς προς τις δυνατότητες του κινητού) αν τυχών πάρω την κινέζικη έκδοση...
      Υπάρχει standar συγκριτικό; Λίστα; κάτι;
      Mi Max 3, Xiaomi Redmi Note 5 / Pro, Xiaomi Redmi 5A, Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global Version (Kate), Xiaomi Router 3, Mi Band 2, Mi Band 3, Xiaomi Smart Lamp 2, η λίστα συνεχώς μεγαλώνει ! ! !
    • Τις απορίες μου τις έλυσα...
      ευχαριστώ πολύ @NasDriver.

      Ψάχνοντας όμως το Mi Max 3 Chinese Version 6Gb RAM / 128Gb ROM παρατήρησα κάτι περίεργο...! ! !

      ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΙΑ! ! !

      Σε όσα site κοίταξα να το βρω (Aliexpress, Gearbest, Banggood... ακόμα και στο skroutz!)... δεν το έχουνε... περιμένω απαντήσεις για το αν θα το ξαναφέρουν...

      Με εντυπωσίασε διότι εξαντλήθηκε και δεν ανανεώθηκαν τα αποθέματα...

      Ελπίζω τώρα να ξαναφέρουν τα κινεζοsites την έκδοση αυτή... αλλιώς σε άπταιστα Αγγλικα... I drunk it...
      Mi Max 3, Xiaomi Redmi Note 5 / Pro, Xiaomi Redmi 5A, Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global Version (Kate), Xiaomi Router 3, Mi Band 2, Mi Band 3, Xiaomi Smart Lamp 2, η λίστα συνεχώς μεγαλώνει ! ! !
    • Καλησπέρα,

      είμαι κάτοχος του Mi Max Pro (China Version) στο οποίο έχω εγκατεστημένη Global Developer Rom από το forum και σκέφτομαι να αγοράσω το mi max 3. Η αλήθεια είναι ότι θεωρώ ότι τα 4gb ram είναι λίγα πλέον και προσανατολίζομαι στην έκδοση με τα 6gb ram. Προβληματίζομαι ως προς το εξής: έχω διαβάσει σε αρκετά posts στο forum ότι το China κινητό πρέπει να έχει και China Rom και αντίστοιχα το Global κινητό πρέπει να έχει Global Rom (με ορισμένες εξαιρέσεις αναφορικά με το ξεκλείδωτο bootloader αλλά ας μην επεκταθώ). Δεδομένου ότι το 6gb βγαίνει μόνο σε China version και από ότι έχω παρατηρήσει οι roms που παρέχει το forum στα μέλη είναι πλέον China based σκέφτομαι ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση. Αυτό που με "τρομάζει" είναι η πιθανότητα η ελληνική κοινότητα να σταματήσει να παρέχει China based roms. Γενικά έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος τόσο από το κινητό όσο και από το forum και μπορώ να πω ότι πλέον κοιτάζω μόνο Xiaomi κινητά λόγω του forum και της υποστήριξης που μας παρέχετε. Αυτό λοιπόν που αναρωτιέμαι είναι α) αν η κοινότητα θα συνεχίσει να προσφέρει china based roms τουλάχιστον για το προσεχές διάστημα (λαμβάνοντας υπόψη το χρόνο παραλαβής του τηλεφώνου από Κίνα και το χρόνο ξεκλειδώματος του Bootloader) και β) αν έχω κάποια άλλη εναλλακτική (π.χ. xiaomi.eu?) στην περίπτωση που η κοινότητα αποφασίσει να γυρίσει σε Global Source. Σας ευχαριστώ πολύ.
    • Διαφήμιση
    • Γειά χαρά παίδες!
      Σκέφτομαι να αγοράσω από εξωτερικό το mi max 3 6gb. Έχω ήδη το 4gb και είναι πολύ ευχαριστημένος!
      Από που να το πάρω (χωρίς τελωνείο) και με τι rom? Global eu η China /English?
      Αξίζει η μετάβαση από 4 σε 6 gb ram? Η θα έχω την ίδια απόδοση?
      Ευχαριστώ πολύ
    • Δεν λέω ότι δε μου φτάνει. Απλά ρωτάω αν κάποιος έχει δοκιμάσει την απόδοση των 6 gb.
      Ευχαριστώ πάντως