Διαφήμιση

Διάρκεια παροχής αναβαθμίσεων από Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Διάρκεια παροχής αναβαθμίσεων από Xiaomi

      Καλησπέρα,
      σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του Mi 8.

      Ομωσ Θα ήθελα να ξέρω για ποσό χρόνο παρέχει αναβαθμίσεις στο λειτουργικό η Xiaomi για τις ναυαρχίδες τις;
      Δηλαδή το Mi8 θα το τροφοδοτεί με αναβαθμίσεις στις επερχόμενες εκδόσεις Android και για ποσά χρόνια;

      Ευχαριστώ.
    • Ακόμα παίρνει αναβαθμίσεις το mi4. Υπολόγιζε μια με δύο android versions. Είσαι σε κάθε περίπτωση καλυμμένος, καμία άλλη εταιρεία δεν προσφέρει περισσότερα. Και αν βρεις και τις custom roms, όπως του φόρουμ εδώ πρώτα θα χαλάσει το τηλέφωνο σου και μετά θα σταματήσει η υποστήριξη...
      :)
    • Κοίτα, είμαι με iPhone πολλά χρόνια που δίνει αναβαθμίσεις ακόμα σε μοντέλα 5ετίας.
      Αλλά το Mi8 είναι καταπληκτικό τηλέφωνο και η τιμή αν το πάρεις από Κίνα είναι πολύ ελκυστική.
    • Διαφήμιση
    • Δυστυχώς τα iphone δεν προσφέρουν ότι πρόσφεραν πριν 10 χρόνια. Έχουν μείνει πίσω σε καινοτομίες και το μόνο αξιόλογο είναι το λογισμικό τους, η μεγάλη διάρκεια σε υποστήριξη και αναβαθμίσεις, όπως και η φωτογραφική.
      Η φωτογραφική του Mi8 είναι καλύτερη από του iPhone X και εφόσον η Xiaomi παρέχει αναβαθμίσεις τουλάχιστον για 2 Android versions τότε είναι μια καλή επιλογή.

      Άσε που το κυριότερο είναι η τιμή τους, που το ένα έχει υποδιπλάσια τιμή από το άλλο.
    • Σε αυτή τη περίπτωση, ελπίζω να κατάλαβες τον ειρωνικό χαρακτήρα του προηγούμενου ποστ μου, κοίτα το mi mix 2s. Στα 330€ είναι ασυναγώνιστο. Και σαφέστατα καλλίτερο από το ποκοποκο.
      Και 1/6 της τιμής του μήλου.
    • Κοίτα είμαι φανατικός του μήλου και το λειτουργικό τους συνεχίζω να το βρίσκω ασυναγώνιστο και μπορώ να σου αναφέρω πολλούς λόγους γι αυτό.
      Όμως από τον θάνατο του θείου Steve η εταιρία δεν έχει φαντασία στις δημιουργίες της και απλά ακολουθεί τις εξελίξεις.

      Το mi mix δεν μου πολυαρέσει, ενώ το Μι 8 είναι πολύ πιο όμορφο. Το μόνο που με χαλάει είναι το fingerprint sensor πίσω.
    • Διαφήμιση
    • Θετική απάντηση
      @ToroLoco

      Τα iPhone προσφέρουν ότι ΑΚΡΙΒΩΣ πρόσφεραν εδώ και 10 χρόνια. Και μάλιστα με πολύ καλύτερες και ασφαλέστερες υπηρεσίες. Απλά οι υπηρεσίες αυτές είναι άφαντες στην Ευρώπη.
      Η Google είναι αυτή που φαίνεται να αποφάσισε επιτέλους να σοβαρευτεί (να ακολουθήσει δηλαδή τον δρόμο που χάραξε η Apple πριν 10 χρόνια).

      Η Apple δεν δίνει υπηρεσίες στην Ευρώπη, η Google σοβαρεύεται...ε και κάπου εκεί η ψαλίδα κλείνει και μάλιστα πάρα πολύ.
      Και αρχίζουν οι 2ες σκέψεις : Γιατί να δώσω 1000 ευρώ για κάτι όταν μπορώ να το κάνω (στην Ευρώπη) ΑΡΙΣΤΑ και με 200 ευρώ;
      Και φυσικά η απάντηση είναι εύκολη.

      Όσον αφορά την μετάβαση... ειδικά εάν πάρεις Xiaomi θα είναι πολύ εύκολη γιατί το MIUI είναι ακριβές αντίγραφο του ios (όσο αυτό είναι δυνατό).
      Αναβαθμίσεις θα παίρνεις. Το κατά πόσο αυτό θα είναι για ασφάλεια δεν ξέρω.

      Εφόσον είσαι χρήστης iPhone θα ξέρεις ότι στο iOS (και στο OSX) πρώτα έρχεται η ενημέρωση ασφαλείας στο κινητό και μετά από 2-3 ημέρες διαβάζεις στα forum γιατί την πήρες και ποιους κινδύνους κάλυπτε. Δηλαδή, η τρύπα κλείνει πριν καν ανοίξει.
      Στην MIUI (και γενικότερα στο Android), ανοίγει η τρύπα, το μαθαίνει ολόκληρος ο πλανήτης, μετά από λίγο ασχολείται η Google, μετά από λίγο το δίνει στους κατασκευαστές, μετά από λίγο το επεξεργάζονται οι κατασκευαστές, μετά από λίγο το δίνουν στις συσκευές τους (η Xiaomi έχει 150.000 συσκευές για να το δώσει) και τότε κλείνει η τρύπα.

      Συμμαζεύεται η Google, πιέζει τους κατασκευαστές, αλλά ακόμα έχει πολύ δουλειά για να πιάσει την Apple.

      Και για να ξεκαθαρίσουμε: Εσύ αυτήν την στιγμή θα κάνεις συμβιβασμό. Ότι κάναμε όλοι όσοι είχαμε iPhone. Δεν είναι ότι δεν θές iPhone...είναι ότι δεν βρίσκεις κάποιον ουσιαστικό λόγο να δώσεις τόσα πολλά χρήματα όταν βλέπεις ότι η δουλειά σου μπορεί να γίνει με το 1/3 του κόστους. Δεκτό.
      Αλλά το γεγονός ότι η Apple έχει μείνει πίσω σε καινοτομίες είναι βαριά κουβέντα. Εκτός εάν εννοείς καινοτομία τα 10GB ram του Mix3 (τα οποία δεν μπορεί να τα εκμεταλλευτεί κανένα Android) η την υποστήριξη δικτύων 5G τα οποία δεν υπάρχουν πουθενά.

      Τέλος, σε καμία περίπτωση η κάμερα του Mi8 (ειδικά του Mi8) δεν είναι καλύτερη από του X. Γνωρίζω ότι η ανάγνωση των reviews στο διαδίκτυο σου αφήνουν την αίσθηση ότι θα βρεθείς με μια like-Canon EOS κάμερα, αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα δείχνει άλλα.

      Φιλικά ε 8)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην Octaviastikos ()
      Αιτία: Νομίζω ότι είναι η πιο σωστή τοποθέτηση... Μπράβο Χρήστο

    • Μα είναι δυνατόν συζητήσεις για κινητά να μην είναι πάντα σε φιλικό κλίμα??? :)

      @pavlidisc Όλα αυτά που αναφέρεις τα γνωρίζω και είναι ο λόγος που δεν έχω κάνει μετάβαση σε android νωρίτερα. Το κυριότερο με το iOS είναι ότι βγαίνει από την ίδια την apple και δεν παρεμβαίνει ο κάθε developer ή κάθε εταιρία που θα το κόψει και θα το ράψει όπως θέλει με απρόβλεπτες συνέπειες, μιας που δεν πιστεύω ότι όλοι θα κάνουν εξαντλητικές δοκιμές πριν εκδόσουν την rom.

      Το επόμενο ερώτημα είναι, κάνεις την αγορά του Mi8 από κινεζομάγαζο με μικρό support και εγγύηση ή από κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα με μεγαλύτερο κόστος αλλά με μεγαλύτερη εγγύηση?
    • Εαν η διαφορά τιμής δεν είναι για σένα απαγορευτική, η αγορά από το επίσημο δίκτυο είναι φυσικά προτιμότερη.
    • 1) Σε καμία περίπτωση μην δώσεις 550 ευρώ για την συσκευή αυτήν. Τόσο την έχει η infoquest που είναι επίσημος εισαγωγέας και σε καλύπτει με 2ετή εγγύηση η οποία θεωρώ ότι έχει γνήσια ανταλλακτικά.
      2) Από Κίνα η τιμή είναι πολλή καλή (γύρω στα 350 το 6/128 βγαίνει εάν δεν κάνω λάθος) αλλά θέλει γερό στομάχι σε περίπτωση που κάτι στραβώσει. Έχει ψωνίσει πολύς κόσμος και σπάνια στραβώνει κάτι.
      3) Από skroutz κοντά στα 400 ευρώ το 6/64 και 440 το 6/128. Η εγγύηση που δίνουν είναι του καταστήματος και η επισκευή γίνεται από τους ίδιους με imitation υλικά.

      Προσωπικά θα πήγαινα ή σε infoquest ή σε αγορά από Κίνα. Η infoquest έχει απαγορευτική τιμή (εκτός εάν βρείς τρόπο να γλυτώσεις τον ΦΠΑ μέσω τιμολογίου) άρα η Κίνα θα ήταν η επιλογή μου.

      Τέλος, υπάρχουν και συσκευές "μεταχειρισμένες" στο Insomia. Βασικά εκεί...γίνεται του Mi8 το κάγκελο! Εάν το κατέχεις λόγο το σπόρ της αγοράς από forum...τότε μπορείς να βρείς Mi8 σε πολύ καλή τιμή και γρήγορα (δεν θα χρειάζεται να περιμένεις να έρθει από Κίνα).

      Αυτά...τα ολίγα.

      Υ.Γ Γενικά...προσπάθησε να δώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα...γιατί δεν ξέρεις εάν θα σου "κάτσει" η μετάβαση. Η κατάσταση θα είναι love it or hate it. Δεν έχει ενδιάμεση.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση