Διαφήμιση

Notify & Fitness for Mi Band [Συζήτηση | Features | Bugs | Updates | Sync με activities + fitness platforms (Endomondo, Strava, κλπ)]

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H morgoth έγραψε:

      Να σου πω την αληθεια δεν τα εχω πολυψαξει αυτα, θα ριξω μια ματια και θα σου πω.

      Το mi fit το εχω ανοικτο στο background γιατι απ'οσο καταλαβα το χρειαζεται το Notify & Fitness για να δουλεψει σωστα.
      Για τα Mi Band 1,2 και 3 δεν χρειάζεται να έχεις και το Mi Fit να τρέχει στο background. Εγώ (Mi Band 2) το έχω απεγκαταστήσει.

      Αλλά και σε ότι αφορά το Mi Band 4, από την έκδοση του N&F 8.11.1 (beta) και μετά και λογικά και με την τελευταία 8.12.6 (official stable) το Mi Fit δεν χρειάζεται να υπάρχει πλέον.
      Images
      • naf-stable.png

        556,93 kB, 1.080×1.920, viewed 109 times
    • Καλησπέρα στην παρέα. Χρησιμοποιώ την εφαρμογή Notify Fitness for Mi-Bαnd (την έχω αγοράσει) με Mi-Bαnd 3 εδώ και 1,5 χρόνο περίπου, καθώς τρέχω σχεδόν καθημερινά, και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θα ήθελα όμως να μοιραστώ μαζί σας κάποια μικροπροβλήματα που μου παρουσιάζονται μερικές φορές μήπως και κάποιος από εσάς έχει βρει κάποια λύση.

      • Κάποιες φορές στην φωνητική αναγγελία της απόστασης μου λέει αρνητικά αποτελέσματα π.χ -6km ενώ έχω καλύψει μόλις το 1ο χιλιόμετρο το οποίο και εμφανίζει σωστά στην οθόνη.
      • Δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί η μέτρηση της απόστασης. Έχω ενεργοποιημένο το GPS Tracking και απενεργοποιημένο το Step Lenght. Με αυτή την ρύθμιση θεωρητικά η απόσταση μετριέται με το GPS. Όμως δεν μου δίνει τα ίδια αποτελέσματα στην ίδια διαδρομή με τις άλλες εφαρμογές (π.χ. RunKeeper, Endomondo) και ενώ έχω τρέξει 400m μου μετράει 500m. Τα σωστά (περίπου) αποτελέσματα τα έχω όταν ενεργοποιώ το Step Lenght και βάζω τιμή 70cm. Επίσης ενώ κάνω μετρημένα 5km (χωρίς workout) στην Αρχική Οθόνη το Notify μου βγάζει 4.3km. Υπάρχει κάποια γενική ρύθμιση που να ορίζουμε το Step Lenght, όπως και στο workout, ώστε και στην αρχική οθόνη να εμφανίζει τα σωστά αποτελέσματα για την απόσταση;
      Η εφαρμογή Notify Fitness είναι πάντα ενημερωμένη και τρέχει σε Xiaomi RedMi Note 5 με την τελευταία έκδοση Android.

      Φίλε LostEchoes συγχαρητήρια για το topic, μου ήταν πολύ χρήσιμο και με βοήθησες να ανακαλύψω το SyncMyTracks που μου έλυσε τα χέρια, μιας κατά καιρούς χρησιμοποιώ και εγώ διάφορες εφαρμογές Running και θέλω να τις έχω συγχρονισμένες. Επίσης συμφωνώ ότι η καλύτερη είναι το Endomondo με μόνο μειονέκτημα ότι δεν συνδέεται με το MiBand 3 για να έχουμε και το Heart Rate στις δραστηριότητες.

      Ευχαριστώ!!!
    • Ο/H gallosef έγραψε:

      Καλησπέρα στην παρέα. Χρησιμοποιώ την εφαρμογή Notify Fitness for Mi-Bαnd (την έχω αγοράσει) με Mi-Bαnd 3 εδώ και 1,5 χρόνο περίπου, καθώς τρέχω σχεδόν καθημερινά, και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θα ήθελα όμως να μοιραστώ μαζί σας κάποια μικροπροβλήματα που μου παρουσιάζονται μερικές φορές μήπως και κάποιος από εσάς έχει βρει κάποια λύση.

      • Κάποιες φορές στην φωνητική αναγγελία της απόστασης μου λέει αρνητικά αποτελέσματα π.χ -6km ενώ έχω καλύψει μόλις το 1ο χιλιόμετρο το οποίο και εμφανίζει σωστά στην οθόνη.
      • Δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί η μέτρηση της απόστασης. Έχω ενεργοποιημένο το GPS Tracking και απενεργοποιημένο το Step Lenght. Με αυτή την ρύθμιση θεωρητικά η απόσταση μετριέται με το GPS. Όμως δεν μου δίνει τα ίδια αποτελέσματα στην ίδια διαδρομή με τις άλλες εφαρμογές (π.χ. RunKeeper, Endomondo) και ενώ έχω τρέξει 400m μου μετράει 500m. Τα σωστά (περίπου) αποτελέσματα τα έχω όταν ενεργοποιώ το Step Lenght και βάζω τιμή 70cm. Επίσης ενώ κάνω μετρημένα 5km (χωρίς workout) στην Αρχική Οθόνη το Notify μου βγάζει 4.3km. Υπάρχει κάποια γενική ρύθμιση που να ορίζουμε το Step Lenght, όπως και στο workout, ώστε και στην αρχική οθόνη να εμφανίζει τα σωστά αποτελέσματα για την απόσταση;
      Η εφαρμογή Notify Fitness είναι πάντα ενημερωμένη και τρέχει σε Xiaomi RedMi Note 5 με την τελευταία έκδοση Android.

      Φίλε LostEchoes συγχαρητήρια για το topic, μου ήταν πολύ χρήσιμο και με βοήθησες να ανακαλύψω το SyncMyTracks που μου έλυσε τα χέρια, μιας κατά καιρούς χρησιμοποιώ και εγώ διάφορες εφαρμογές Running και θέλω να τις έχω συγχρονισμένες. Επίσης συμφωνώ ότι η καλύτερη είναι το Endomondo με μόνο μειονέκτημα ότι δεν συνδέεται με το MiBand 3 για να έχουμε και το Heart Rate στις δραστηριότητες.

      Ευχαριστώ!!!
      Καλησπέρα.
      Τώρα είδα το post σου, και η αλήθεια είναι ότι με βρίσκεις μετά από καιρό σε μεταβατική φάση, καθότι άφησα πλέον το Mi Band και πέρασα στη Fitbit.
      Για τη φωνητική αναγγελία με πιάνεις αδιάβαστο. Έχει το N&F φωνητική αναγγελία; Αν ναι, δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ ! Αν εννοείς του MiFit, επίσης δεν την έχω δοκιμάσει, καθότι πάντα το είχα απεγκατεστημένο (δουλεύει το N&F μόνο του, χωρίς να χρειάζεται το Mi Fit).
      Για το step length δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι κάθε platform υπολογίζει ελαφρώς διαφορετικά την απόσταση. Δηλαδή μάλλον παίρνει τα δεδομένα του GPS και κάνει δικούς του υπολογισμούς. Π.χ. αν μπεις στο support forum του Strava, θα δεις παραπονα ότι πολλά activities που γίνονται imported / uploaded εκει, δείχνουν σα να έχουν ελαφρώς μειωμένο distance, και βασικά σα να κόβονται κάποια μέτρα στην αρχή της διαδρομής.
      Για το SyncMyTracks: εγώ πάντα εκανα sync από το Strava (στο οποίο Strava ανέβαιναν τα activities αυτόματα από το N&F) στο MapMyFitness και έχοντας κάνει connect το MapMyFitness με το Endomondo (μέσα από τα settings του Endomondo) τα activities ανεβαιναν και στο Endomondo από μόνα τους. Σε ολα αυτά το HR καταγράφονταν κανονικά ! Φανταζομαι αυτο που εννοείς είναι ότι θα ήθελες κάποιες δραστηριότητες να τις έκανες track κατευθείαν με το Endomondo app, έχοντας συνδέσει εκεί το HR sensor του Mi Band. Δυστυχως αυτο δεν γίνεται. Γινοταν σε μια παλια έκδοση του Endomondo, αλλα όχι πλέον. Ούτε και με το Strava γίνεται.

      Αν τυχόν θέλεις να συνδεθούμε παρακάτω είναι τα profiles μου:

      endomondo.com/profile/35401661
      strava.com/athletes/26492918
    • Διαφήμιση
    • Δοκίμασα να αποσυνδεθώ από το MiFit και να συνδέσω το MiBand 4 με το Notify Fitness, αλλά δεν μετράει πλέον τα βήματα (δείχνει 0).
      Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για να ακολουθήσω?
      Η διαδικασία που ακολούθησα:
      Κατάργηση σύζευξης MiBand 4, απεγκατάσταση MiFit, στο Notify Fitness επέλεξα "MiFit not installed", σύνδεση MiBand 4 με το Notify Fitness, μου έβγαλε μήνυμα για να εγκαταστήσω ένα MiFit app για να πάρω το key, εγκατάσταση "νέου" MiFit, σύζευξη με MiBand 4, απεγκατάσταση "νέου" MiFit, το key είχε από μόνο του περαστεί στο σχετικό πεδίο, σύνδεση MiBand 4 με το Notify Fitness οκ.