Διαφήμιση

Notify & Fitness for Mi Band [Συζήτηση | Features | Bugs | Updates | Sync με activities + fitness platforms (Endomondo, Strava, κλπ)]

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Notify & Fitness for Mi Band [Συζήτηση | Features | Bugs | Updates | Sync με activities + fitness platforms (Endomondo, Strava, κλπ)]

      Καλησπέρα σε όλους.
      Έχοντας αρχίσει πρόσφατα να ασχολούμαι με τις δυνατότητες του Notify & Fitness for Mi Band, σκέφτηκα να πάρω την πρωτοβουλία να ανοίξω αυτό το topic για να συζητάμε εδώ για την πολύ χρήσιμη αυτή εφαρμογή. Πολλοί τη γνωρίζουν επειδή βολεύει αρκετά σε περιπτώσεις που θέλουμε να περάσουμε / φλασάρουμε νέα (custom και μη) firmwares, κλπ στα αγαπημένα μας Mi Bands (2, 3, κλπ).

      Η εφαρμογή έχει και πολλά άλλα σημαντικά χαρακτηριστικά. Για να το θέσω αλλιώς, παρέχει πολλαπλάσιες επιλογές σε σύγκριση με το Mi Fit, τόσο σε ό,τι έχει να κάνει με το customization των fitness bands μας, όσο και σε ότι αφορά την χρήση τους ως ...ικανά fitness (αλλά και sleep) trackers. Η διαφορά του Notify με άλλες παρόμοιες εφαρμογές, είναι ακριβώς οι επιλογές που μας δίνει στο θέμα του fitness (activities) tracking. Παραθέτω εδώ κάποιες πληροφορίες, tricks, ιδέες καθώς και κάποια updates που ίσως φανούν χρήσιμα σε κάποιους.

      - Επίσημα (στο Google Play) η τελευταία έκδοση (τη στιγμή που ανεβαίνει το post αυτό) είναι η 6.11.4. Όσοι έχουν την εφαρμογή ίσως θα έχουν δει ότι τους έχει έρθει ειδοποίηση για update στην 6.11.5. Για την οποία μάλλον δεν μπορούμε να βρούμε Changelog. Σε επικοινωνία μου με τον developer (κατά την οποία του έστειλα λίστα με bugs και απορίες) έχω λάβει και εγκαταστήσει νεότερη preview / beta 7.0.1 έκδοση, που περιλαμβάνει μερικές αισθητικές αλλαγές (είναι μικρές αλλά προς το καλύτερο), καθώς και κάποια bug fixes.

      - Μερικά από τα bugs της 6.11.4 και της 6.11.5 είναι τα εξής:

      α) Το activity Body Pump αναγράφεται ως Body bump. Αυτό έχει διορθωθεί στην 7.0.1
      β) Στο sleep tracking ακόμα κι αν έχουμε ενεργοποιήσει το "Monitor Heart" στατιστικά για αυτό δεν λαμβάνουμε (στο σχετικό γράφημα). Στην 7.0.1 πλέον στο γράφημα φαίνονται και τα AVG + MIN heart rate, και μένει να δοκιμαστεί βράδυ για να δω αν όντως κάνει ξανά καταγραφή HR.
      γ) Το Auto-Pause στα activities είναι "υπερευαισθητο". Η default τιμή του (οπως και σε όλα τα fitness apps) είναι τα 4 Km/h. Τόσο σε αυτή την τιμή όσο και στα 2 Km/h, δεν δουλεύει σωστά και ενεργοποιείται ακόμα και σε συνεχή κίνηση. Π.χ. σε δικό μου walk activity 5,5 Km, έδειξε 2,5 Km σεταρισμένο στην τιμή των 2Km/h, κι ενώ δεν σταμάτησα σχεδόν καθόλου. Η απάντηση του dev είναι ότι το auto-pause συνδέεται και επηρεάζεται άμεσα απο την ακρίβεια και ευαισθησία του GPS module του εκάστοτε κινητού, και ότι γενικότερα συνίσταται η χρήση του μόνο σε activities με συνεχή και γρήγορη κίνηση, όπως το running. Προσωπικά το έχω πλέον απενεργοποιήσει. Να σημειώσω εδώ ότι η συγκεκριμένη εξήγηση του dev δεν με καλύπτει στο 100% διότι π.χ. με το Amazfit COR μου και το Mi Fit σαςν εφαρμογή, το αντίστοιχο auto-pause λειτουργούσε υποδειγματικά (π.χ. όταν έκανα walk και σταματούσα σε φανάρι, κλπ).
      δ) Η επιλογή να μας στέλνει (text) notification όταν το κινητό μας έχει φορτιστεί στο 100% ή όταν το υπόλοιπο μπαταρίας είναι πολύ χαμηλό, έχει bugs. Για παράδειγμα, εμένα η ειδοποίηση μου έρχεται όταν η μπαταρία έχει φορτιστεί στο 94 % και μετά ξανα στο 97% και στο 100%. Ισως να είναι feature κι όχι ...bug. Σίγουρα όμως υπάρχει bug όταν παμε να αλλάξουμε το text notification απο "Phone battery full" σε κάτι άλλο. Εκεί μάλλον μπερδεύεται και συνεχίζει να στέλνει το αρχικό λεκτικό.

      Τα παραπάνω έχουν σταλεί στον dev και περιμένουμε feedback.




      Το Notify & Fitness προσφέρει και την επιλογή για Sleep stats sync με το Sleep as Android. Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει (ακόμα- το Sleep as Android), αλλά γενικά θεωρείται η πιο δημοφιλής εφαρμογή για όσους έχουν θέματα με τον ύπνο τους και θέλουν να κάνουν ακριβές και εμπεριστατωμένο sleep tracking / logging, κλπ.


      Κάποια ακόμα πραγματάκια που έχουν να κάνουν με τη χρήση του Notify & Fitness for Mi Band στα Fitness activities μας.

      - Στα settings του μπορεί κάποιος να ενεργοποιήσει αυτόματο ανέβασμα / συγχρονισμό σε 2 πλατφόρμες. Η μία είναι το Google Fit και η άλλη το Strava.

      Δυστυχώς, κατ' εμέ, είναι και οι δύο μέτριες επιλογές για διάφορους λόγους. Π.χ. το Strava (για πολλούς το facebook των runners / bikers) είναι μια εφαρμογή ξεκάθαρα run/bike - oriented. Αυτό σημαίνει ότι είναι underdeveloped για άλλα activities, όπως Gymnastics, Weight Training, Crossfit, Dancing, κλπ με αποτέλεσμα να μην δίνει σημασία σε stats που είναι σημαντικά για τέτοιες κατηγορίες αθλημάτων / δραστηριοτήτων. Χαρακτηριστικό είναι ότι το Strava βάζει μπροστά και θεωρεί σημαντικό το "moving time" κι όχι το "activity time". Αν, π.χ. είσαι στο gym μιάμιση ώρα και λιώνεις από τα βάρη, σου γράφει με μεγάλα fonts ότι είχες moving time ....10 min (!) και με μικρά το duration time. Στα εβδομαδιαία / μηνιαία / κλπ στατιστικά του πολλές φορές δεν μπορείς να δεις distance covered αν το activity σου δεν είναι ...τρέξιμο. Αν επιχειρήσεις να αλλάξεις ένα υπάρχον activity (π.χ. dance) σε RUN, τότε περιλαμβάνει το distance στα στατιστικά (παντού). Σε αυτή την περίπτωση όμως, κάνει και κάτι άλλο μερικές φορές. Χρησιμοποιεί τα στατιστικά που ανέβηκαν από άλλες εφαρμογές (όπως το Notify) και κάνει re-calculation, οπότε σου αλλάζει τα original stats σου. Μερικές φορές κάνει re-calculation ακόμα και σε activities στα οποία δεν έγινε ποτέ manual edit / επεξεργασία από εμάς. Αυτό που εγώ παρατήρησα από διάφορα tests μου, είναι ότι τα στατιστικά του Notify ανεβαίνουν συνήθως σωστά στο Strava, και παρόλο που μερικά δεν τα δείχνει (διότι δεν τα θεωρεί σημαντικά), παρόλα αυτά τα διατηρεί (το Strava) στη βάση του.

      Το Google Fit είναι ακόμα πιο αλλοπρόσαλλο στο θέμα των activities, πολλές φορές κάνει split κάποια activities σε περισσότερα μικρά, ενώ κάποια αθλήματα / activities δεν τα λαμβάνει καν. Επίσης μερικές φορές κι αυτό αλλάζει κατά το δοκούν τα stats.

      Γενικότερα υπάρχουν πολύ πιο ολοκληρωμένες πλατφόρμες για activity stats, που αποθηκεύουν τα πάντα, μας προσφέρουν στατιστικά, συγκρίσεις activities calendars, challenges, goals, κλπ.

      Μια πολύ δημοφιλής στην Ευρώπη πλατφόρμα / app είναι το Endomondo (της Under Armour). Προσφέρει στην δωρεάν έκδοσή του τα περισσότερα features από κάθε άλλη πλατφόρμα, έχει φανατικό κοινό (το μεγαλύτερο ποσοστό του κοινού της είναι εκτός USΑ) και πολύ καλές επιλογές για challenges με φίλους μας και προσωπικά goals / commitments που μπορούν να μας κινητροδοτήσουν.


      Για να μη μακρυγορώ, προσωπικά έχω ξεχωρίσει το Endomondo, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει η επιλογή για auto-sync με αυτό στο Notify & Fitness. Μπορείς να κάνεις export το .tcx αρχείο και να το ανεβάσεις manually σε κάποια fitness πλατφόρμα, αλλά αυτό δεν είναι και το ιδανικότερο. Μπορείς επίσης να κάνεις sync με ένα και μόνο tap στο Runkeeper. Να σημειώσω ότι και το Runkeeper έχει την τάση να κάνει re-calculation στα stats μας και να εμφανίζει ...διαφορετικά από αυτά που λογκάραμε με το Notify. Αντίθετα το MapMyFitness έχω τεστάρει και επιβεβαιώσει ότι δεν πειράζει τίποτα από τα stats που του στέλνουμε. Επίσης είναι της ίδιας εταιρίας (Under Armour) και δίνει τη δυνατότητα για internal sync (connect) με το Endomondo μέσα από τα ίδια τα settings τους (ουσιαστικά πρόκειται για two way sync αναμεσα σε Endomondo και MapMyFitness που σετάρεται πολύ εύκολα μέσα από τις ίδιες τις εφαρμογές.

      Μετά τα όσα έχω παρατηρήσει λοιπόν, προσωπικά έχω καταλήξει στο εξής σενάριο:

      - Notify & Fitness -> auto sync to Strava

      - Strava auto sync to MapMyFitness μεσω της εφαρμογης SyncMyTracks

      - MapMyFitness auto sync to Endomondo αυτόματα από τη "σύνδεση" των δύο εφαρμογών.


      Ουσιαστικά δεν κάνω τίποτα εγώ. Όταν το activity ολοκληρωθεί στο Notify, εκείνο κάνει άμεσα (κι από μόνο του) sync στο Strava. Λίγο μετά το SyncMyTracks στέλνει τα data του Strava στο MapMyFitness και το MapMyFitness τα στέλνει στο Endomondo. Θα μπορούσε κάποιος να αναρωτηθεί γιατί δεν έχω σετάρει το SyncMyTracks να στέλνει απευθείας τα data που παίρνει απο το Strava στο Endomondo. Δύο λόγοι υπάρχουν γι' αυτό:

      1) έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές και το Endomondo όταν έπαιρνε data από το Strava, έκανα κάτι μικρά re-calculations και άλλαζε μερικά stats. Δεν ξέρω αν γι' αυτό είναι φταίει το Strava ή το Endomondo. Με το MapMyFitness "ενδιάμεσα" δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. To MapMyFitness λαμβάνει τα σωστά δεδομενα από το Strava, και τα μεταφέρει χωρίς καμία μεταβολή στο Endomondo.

      2) θέλω τα activities stats μου να υπάρχουν και στο MapMyFitness το οποίο εχει και τη μεγαλύτερη βάση / λίστα με activities από κάθε άλλο fitness platform.


      Να αναφέρω εδώ ότι sync solutions όπως το tapiriik και το FitnessSyncer έχουν δοκιμαστεί και κριθεί αργά, buggy και αναξιόπιστα.


      Τέλος, αν κάτι λείπει πραγματικά πολύ από το Notify, είναι το social κομμάτι που έχουν άλλες πλατφόρμες (Fitbit, Garmin Connect, Misfit, κλπ). Αυτό βέβαια λύνεται εν μέρει με τη σύνδεσή του με πλατφόρμες όπως το Endomondo, με τους τρόπους που ανέλυσα παραπάνω.


      Αυτά προς το παρόν από μένα.

      Ελπίζω να μη σας κούρασα (πολύ) και όλο και κάτι από τα παραπάνω να σας φανεί χρήσιμο.

      Θα προσπαθήσω κατά καιρούς να ανανεώνω αυτό το topic, αν κι εφόσον θεωρώ ότι υπάρχει κάτι σημαντικό για να προσθέσω, και φυσικά αν κι εφόσον το θεωρούν χρήσιμο και οι admins της κοινότητας.


      p.s. Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο έχω ασχοληθεί με το Notify σαν εφαρμογή, είναι ότι θεωρώ πως δίνει μεγάλη αξία και πολλές δυνατότητες σε μια συσκευή που τη βρίσκει κανείς 15-25 ευρώ (εννοώ τα mi band 2 και 3), όταν για να αγοράσεις αξιόλογο fitness (tracker) band από την Fitbit και την Garmin χρειάζεσαι πάνω από 100 ευρώ (και εκεί ουσιαστικά πληρώνεις και την αντίστοιχη εφαρμογή και πλατφόρμα - βλέπε Garmin Connect, Fitbit app, κλπ).
      Images
      • endomondo1.jpg

        88,34 kB, 383×678, viewed 440 times
      • syncmytracks1.jpg

        159,23 kB, 481×841, viewed 272 times
    • Screenshots από την beta 7.0.1 έκδοση του Notify & Fitness for Mi Band που έγινε push πριν λίγες ώρες σε όσους είχαν κάποια από τις προηγούμενες beta ή preview εκδόσεις. Από την preview (alpha / pre-beta) 7.0.1 είχαμε νέα λίγο διαφορετική Home Screen. Πλέον, με την beta 7.0.1 έχουμε και motivational quotes για να πλησιάσουμε τον στόχο που έχουμε βάλει στα βήματα. Επίσης στις ρυθμίσεις που αφορούν τα steps, υπάρχει νέα επιλογή για "Progressive steps goal" (get a steps goal notification every X steps, e.g. every 1000 steps).

    • Μπράβο σου που ασχολείσαι με τόση λεπτομέρεια και μας ενημερώνεις.. :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Η 7.0.4 έχει κυκλοφορήσει εδώ και λίγες μέρες με το παρακάτω changelog:

      WHAT'S NEW
      - New Home interface
      - New Workout interface
      - Added DND mode support (Mi Band settings)
      - Fixed sleep heart assistance issue
      - Added Quick note (Mi Band 3)
      - Minor UI improvements
      - Updated translations
      - Fixed bugs

      To HR Sleep Monitoring φαίνεται να έχει διορθωθεί.
      Επίσης fixed το θέμα που υπήρχε με τις ειδοποιήσεις (στο band) για την πλήρη φόρτιση / low battery του κινητού μας.
      Emoji support στο Mi Band 3 (ό,τι κι αν αυτό σημαίνει).
    • Ο/H psychodrama07 έγραψε:

      Μπράβο παίδες,

      όλα τέλεια!!!

      Ένα μικρό, μόνο, πρόβλημα αναφορικά με το Notify όμως όχι με το mifit!

      Είναι μια ώρα πίσω.

      Επίσης, κάπου διάβασα ότι το Notify καταγράφει και μεσημεριανό ύπνο εκτός από το βραδινό, γνωρίζετε κάτι τέτοιο; Έχω το Notify pro.


      Thanks in advance.
      Για all day sleep analysis / tracking πρεπει να σετάρεις sleep analysis version 4.7.
      Περισσότερα εδώ: Sleep - Notify Forum
    • Ο/H psychodrama07 έγραψε:

      Μπράβο παίδες,

      όλα τέλεια!!!

      Ένα μικρό, μόνο, πρόβλημα αναφορικά με το Notify όμως όχι με το mifit!

      Είναι μια ώρα πίσω.

      Επίσης, κάπου διάβασα ότι το Notify καταγράφει και μεσημεριανό ύπνο εκτός από το βραδινό, γνωρίζετε κάτι τέτοιο; Έχω το Notify pro.


      Thanks in advance




      καλησπερα ,χρησιμοποιω αποκλειστικα το notify χωρις το mi fit ,καταγραφη υπνου ολοκληρης της μερας εχει σαν επιλογη αλλα καταγραφει οποτε το θυμαται... το εχω μονιμα ενεργοποιημενο και μου πιανει περιπου δυο στους δεκα μεσημεριανους απογευματινους υπνους.απο το ολοτελα καλο ειναι
    • Ο/H loukaros79 έγραψε:

      Ο/H psychodrama07 έγραψε:

      Μπράβο παίδες,

      όλα τέλεια!!!

      Ένα μικρό, μόνο, πρόβλημα αναφορικά με το Notify όμως όχι με το mifit!

      Είναι μια ώρα πίσω.

      Επίσης, κάπου διάβασα ότι το Notify καταγράφει και μεσημεριανό ύπνο εκτός από το βραδινό, γνωρίζετε κάτι τέτοιο; Έχω το Notify pro.


      Thanks in advance




      καλησπερα ,χρησιμοποιω αποκλειστικα το notify χωρις το mi fit ,καταγραφη υπνου ολοκληρης της μερας εχει σαν επιλογη αλλα καταγραφει οποτε το θυμαται... το εχω μονιμα ενεργοποιημενο και μου πιανει περιπου δυο στους δεκα μεσημεριανους απογευματινους υπνους.απο το ολοτελα καλο ειναι

      Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στο τόπικ που παρέθεσα πιο πάνω. Ισως βρεις λύση. Πολλές φορές με re-sync σου φέρνει stats για non-night ύπνο.
    • Διαφήμιση
    • α σε ευχαριστω πολυ δε το ειχα δει ειχα την 6.3 , παρολαυτα εκανα συνεχεια re sync ακομα και για τον κανονικο υπνο! αλλα θα ελεγξω τωρα πως θα λειτουργησει με την 4,7
    • Ο/H loukaros79 έγραψε:

      α σε ευχαριστω πολυ δε το ειχα δει ειχα την 6.3 , παρολαυτα εκανα συνεχεια re sync ακομα και για τον κανονικο υπνο! αλλα θα ελεγξω τωρα πως θα λειτουργησει με την 4,7
      Εντωμεταξυ μαλλον ειμαστε σε λαθος τοπικ - ισως θα ειχε νοημα να τα μεταφερουν αυτα οι mods εδώ, να τα εχουμε συγκεντρωμένα και για άλλους που ίσως ψάχνονται με αυτό το θέμα

      Notify & Fitness for Mi Band [Συζήτηση | Features | Bugs | Updates | Sync με activities + fitness platforms (Endomondo, Strava, κλπ)]
    • Ο/H LostEchoes έγραψε:

      Ο/H psychodrama07 έγραψε:

      Μπράβο παίδες,

      όλα τέλεια!!!

      Ένα μικρό, μόνο, πρόβλημα αναφορικά με το Notify όμως όχι με το mifit!

      Είναι μια ώρα πίσω.

      Επίσης, κάπου διάβασα ότι το Notify καταγράφει και μεσημεριανό ύπνο εκτός από το βραδινό, γνωρίζετε κάτι τέτοιο; Έχω το Notify pro.


      Thanks in advance.
      Για all day sleep analysis / tracking πρεπει να σετάρεις sleep analysis version 4.7.Περισσότερα εδώ: Sleep - Notify Forum


      Ωραίος !!!!

      Ευχαριστώ πολύ.
    • Διαφήμιση
    • μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν μου εμφανίζει τις ειδοποιήσεις στο mi 3 αλλά μου λέει:Νέο μηνυμα ανοίξτε την εφαρμογη στο τηλεφωνο;; το mi fit τις δείχνει κανονικά