Διαφήμιση

Εκδόσεις και δοκιμές-τεστ Google Camera για το Xiaomi Mi 8

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Θεωρώντας ως βάση μου και καλύτερη ως τώρα την beta20 δοκιμάζω από χθες την Gcam του Marcello. Μέχρι τώρα οι εντυπώσεις είναι άριστες αλλά θα χρειαστεί μερικές μέρες ακόμα για να βγάλω τα τελικά αποτελέσματα. Την μέρα έχει πολύ όμορφα χρώματα ειδικά αν ανεβάσεις λίγο το saturation, και σε κάποιες πρόχειρες νυχτερινές λήψεις στην γειτονιά είναι καταπληκτική με ελάχιστο θόρυβο. Το δυνατό - και τελικό - τεστ θα είναι στα φωτισμένα κτίρια και αξιοθέατα της Θεσσαλονίκης τα προσεχή βράδια.
      Για την beta20 που διαβάζω κάποιες κριτικές εγώ έχω να πω ότι για μένα είναι η καλύτερη ως τώρα στις βραδυνές λήψεις επειδή φωτίζει τις σκοτεινές γωνιές και σημεία εκεί που οι άλλες δείχνουν μαύρο σκοτάδι.
      Αυτο βέβαια με κάποιο αντίκτυπο σε θόρυβο, μην τα θέλουμε όλα δικά μας, μιλάμε για κάμερες κινητού και όχι για DSLR των 3000 ευρώ.
      Επανέρχομαι στο θέμα και βλέπω ότι μέχρι στιγμής η Gcam του Marcello τα πάει περίφημα και θέλω να δω τις δυνατότητες της εκεί που είναι το δυνατό κομμάτι της beta20, δηλαδή ποιά θα φωτίζει τα σκοτεινά σημεία με όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο.
      Παρεμπιπτόντως κατέβασα απόψε και μία που προτάθηκε παραπάνω, την Mi8_v12+, αλλά την διέγραψα αμέσως αφού στις πρώτες 5-6 νυχτερινές λήψεις εδώ στην γειτονιά η "Marcello" την έκανε σκόνη.
      Αν και είναι σχετικά νωρίς να βγάλω τελικά συμπεράσματα, και από την λίγη πείρα που απέκτησα δοκιμάζοντας σχεδόν καθημερινά διάφορες εκδόσεις Gcam, με σιγουριά μπορώ να πω ότι αυτή την στιγμή οι καλύτερες κάμερες που υπάρχουν για το Xiaomi Mi8 είναι η beta20 του Xtrme και η 6.1_x8a του Marcello.
    • Ο/H rodinho3 έγραψε:

      Φιλε μου @foxy4270 το config δεν φορτώνεται οπως στις αλλες.
      τι εννοεις? το βλεπει το αρχειο και δεν το κανει restore?
    • Ο/H foxy4270 έγραψε:

      Ο/H rodinho3 έγραψε:

      Φιλε μου @foxy4270 το config δεν φορτώνεται οπως στις αλλες.
      τι εννοεις? το βλεπει το αρχειο και δεν το κανει restore?
      Πατάω απο κάτω όπως στις άλλες κάμερες 2 φορές για να μου βγάλει το παράθυρο του restore αλλά δεν βγάζει τίποτα.

      Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Οπότε κάτι κάνεις λάθος. Αν δεν ανοίξει το παράθυρο δεν μπορείς να επαναφέρεις ρυθμίσεις... Δες ξανά στη πρώτη σελίδα του νήματος πως γίνεται.

      How to Export/Import Settings: .XML Configs
    • Καλημέρα! Το boxer.xml κανει και για την xtreme20? Ευχαριστώ πολύ!
      Mi8 6/128 eu Black xiaomi.eu dev
    • Καλημέρα παιδια,
      Επειδή είμαι καινούριος με την gcam τι διαφορά έχουν τα διάφορα xml που είναι στην πρώτη σελίδα για την beta 20;
    • Ο/H foxy4270 έγραψε:

      Ο/H trooperas13 έγραψε:

      σωστά, ειναι καμμένη η επιφάνεια κάτω από τον προβολέα LED ?(
      ρε φιλε γιατι ειρωνευεσαι να πουμε?δεν εχεις καψει δηλαδη ολες τις φωτεινες πηγες η καμερα ?
      να παρε μια απο την καμερα που προτεινα εγω
      ζχ61 by foxy4270, on Flickr

      Δεν χρειάζεται να ανοίξει κάποιος το photoshop και να μετρήσει με το eyedropper και να δει ότι οι λάμπες στην φωτογραφία σου είναι "καμένες" (απόλυτο λευκό).

      Επιπλέον, στην xtreme δεν βρίσκω κάποιο σημείο με αρκετό θόρυβο, όπως πχ στο παράδειγμά σου όπου ο θόρυβος στην δεξιά μεριά της φωτογραφίας, στη μεμονωμένη λάμπα, φαίνεται και χωρίς να κάνω ζουμ στο 100%.

      Τα περίεργα μοβ χρώματα μάλλον είναι από την παραμόρφωση του φακού, οπότε τα προσπερνάμε, αφού δεν έχουν να κάνουν με την επεξεργασία της φωτογραφίας από το υπόψιν GCam που συγκρίνουμε.

      Επίσης, από φωτογραφική μεριά, δεν καταλαβαίνω που ειναι το κακό στο να υπάρχουν καμμένα λευκά στην φωτογραφία. Όπως και με το μαύρο, ίσως αρκετοί το έχετε ακούσει στις Plasma τηλεοράσεις, έτσι και με το λευκό, θέλουμε στη φωτογραφία μας το απόλυτο λευκό και το απόλυτο μαύρο (σε κατάλληλα σημεία και ελεγχόμενα από τον φωτογράφο, πάντα). Λειτουργούν σαν σημείο αναφοράς για τον εγκέφαλό μας, ώστε να "αποδώσει" σωστά όλα τα υπόλοιπα χρώματα τις φωτογραφίας (οι τηλεοράσεις Plasma είναι γνωστές για το "βαθύ" μαύρο που προσφέρουν).

      Ποτέ δεν αφορίζω μια φωτογραφία επειδή κάπου έχει εντελώς λευκό (ας πετάξουμε όλες τις φωτογραφίες από ηλιοβασιλέματα αν ειναι έτσι). Αντίστοιχα και με το τέρμα μαύρο. Όσο υπάρχει ένα μικρό μέρος στη φωτογραφία το οποίο δεν κρύβει σημαντικές πληροφορίες, μην σας τρομάζει το Pure White και το Pure Black.
    • Διαφήμιση
    • Μόνο με την Χ8Α δουλεύει εεεε, μου το σφύριξε ένα...πουλάκι!! :whistling:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Οπότε κάτι κάνεις λάθος. Αν δεν ανοίξει το παράθυρο δεν μπορείς να επαναφέρεις ρυθμίσεις... Δες ξανά στη πρώτη σελίδα του νήματος πως γίνεται.

      How to Export/Import Settings: .XML Configs
      Απλώς δεν πρέπει να έχει restore και ούτε save οπότε την δουλεύουμε ως έχει.

      Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H trooperas13 έγραψε:

      Επίσης, από φωτογραφική μεριά, δεν καταλαβαίνω που ειναι το κακό στο να υπάρχουν καμμένα λευκά στην φωτογραφία.
      το διαβασαμε κι αυτο?
      Εαν θελεις να εχεις καμενες ολες τις φωτεινες πηγες...τραβας με τη στοκ και ξεμπερδευεις.
      Και θα χεις και καλυτερο αποτελεσμα συνολικα.
    • Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω το τι διαβάζεις αλλά για να σε βοηθήσω, στα τέσσερα πρώτα links θα βρεις γιατί κοιτάμε για White/BLack points σε μια φωτογραφία και στα άλλα δυο, πως γίνεται αυτό στην επεξεργασία.
      1. Setting Black & White Points – Should You Care? – Photography Improvement
      2. Making a Photograph – Black and White Points | Ralph Nordstrom Photography
      3. Setting Your White Point and Black Point - Layers Magazine
      4. Setting Your White Point and Black Point | Scott Kelby's Editing Essentials: How to Develop Your Photos | Peachpit



      1. How to Set Black and White Points Manually in Photoshop CS6 - dummies
      2. Setting the Black point and White point - PhotoScreenPrint.com


      Επίσης ανέφερα για τα "καμένα λευκά" σε μια φωτογραφία, μαζί με το "σε κατάλληλα σημεία και ελεγχόμενα από τον φωτογράφο, πάντα", κομμάτι το οποίο επιμελώς φρόντισες να αποκρύψεις από την παράθεση της ανάρτησης μου.

      Επιπλέον, δεν βλέπω κάποιον σχολιασμό στην ανάρτησή σου σχετικά με την άποψή μου για τη δική σου φωτογραφία, οπότε -ας επανέλθω on topic- και ας ξανά-αναφέρω:

      • Δεν χρειάζεται να ανοίξει κάποιος το photoshop και να μετρήσει με το eyedropper και να δει ότι οι λάμπες στην φωτογραφία σου είναι "καμένες" (απόλυτο λευκό).
      • Επιπλέον, στην xtreme δεν βρίσκω κάποιο σημείο με αρκετό θόρυβο, όπως πχ στο παράδειγμά σου όπου ο θόρυβος στην δεξιά μεριά της φωτογραφίας, στη μεμονωμένη λάμπα, φαίνεται και χωρίς να κάνω ζουμ στο 100%.
    • Διαφήμιση
    • Καταρχην η δικια μου φωτο φαινεται σε πληρη αναλυση μαζι με τα exif.
      Απο την δικια σου το μονο που βλεπουμε ειναι ενα thumbnail.
      Δευτερον η δικια μου ειναι τραβηγμενη σε σαφως πιο δυσκολες συνθηκες φωτισμου...οποτε δεν τιθεται θεμα συγκρισης.
      Τριτον, σε καθε φωτο το ζητουμενο ειναι να βγαινει οπως την βλεπουμε στην πραγματικοτητα.
      Τωρα εαν εσυ θεωρεις τις καμενες πηγες φωτος σε μια φωτο ως κατι το θετικο...τοτε εδω περα
      σταματαει και η οποια συζητηση περι φωτογραφιας.