Διαφήμιση
Διαφήμιση

Εκδόσεις και δοκιμές-τεστ Google Camera για το Xiaomi Mi 8

>> Ενημέρωση VIP μελών <<

Έγινε η διανομή των 37 νέων διαθέσιμων XTRV-9.1.10 & ARΩMA ROM από China/Xiaomi.eu Source.

Έχουν παραδοθεί και οι 6 ROM με Global Source για τις παρακάτω συσκευές...
    Mi-Max (Hydrogen) / Mi Max Pro (Helium) / RedMi 3S (Land) / RedMi Note 4 (Nikel) / RedMi Note 3SE (Kate) / RedMi Note 3 Pro (Kenzo)

Παραδόθηκε και η Port ROM για το Mi-5 (Gemini) με CN/Xiaomi.eu από άλλη συσκευή.

Οι ROM που δεν υπάρχουν στην λίστα θα είναι έτοιμες όταν υπάρξει διαθέσιμο Source.
    Σε ότι αφορά τις ROM που έγιναν EOL από το Xiaomi.eu, θα τις γυρίσουμε σταδιακά σε Global Source, όταν υπάρξει Source και γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές – δοκιμές πρώτα.

Δείτε τις ROM από το VIP mail που σας στείλαμε ή κατεβάστε τις ROM και κάνετε Install από την εφαρμογή αναβάθμισης μόλις δείτε την ειδοποίηση

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• New

Kαλησπέρα @foxy4270 ! Αν μου ελεγες και το γιατι. Προσωπικα ήμουν πολύ ευχαριστημένος, τίμια την νύχτα, τραβούσα ακόμα και raw με σχεδον point and shoot και σωστο WB.

μια φωτο απο raw πολύ στρετσαρισμενη, ψιλοχαλια επεξεργασία με s7 edge
      Sunrising | While I was heading to work took Raw with my sam… | Flickr

Το λοιπόν εγκατέστησα την rom που μου είπατε και με μερικές δοκιμές εδω στο γραφείο με μαμα καμία σχέση! Ωραια ανάλυση χωρις θολωματα στις ακρες του κάδρου και ωραιο exposure. Θα δοκιμασω και την google camera. Σας ευχαριστω πολύ και πάλι.
      Διαφήμιση
    • New

Ο/H D!scord!an έγραψε:

Kαλησπέρα @foxy4270 ! Αν μου ελεγες και το γιατι. Προσωπικα ήμουν πολύ ευχαριστημένος, τίμια την νύχτα, τραβούσα ακόμα και raw με σχεδον point and shoot και σωστο WB.

μια φωτο απο raw πολύ στρετσαρισμενη, ψιλοχαλια επεξεργασία με s7 edge
      Sunrising | While I was heading to work took Raw with my sam… | Flickr

Το λοιπόν εγκατέστησα την rom που μου είπατε και με μερικές δοκιμές εδω στο γραφείο με μαμα καμία σχέση! Ωραια ανάλυση χωρις θολωματα στις ακρες του κάδρου και ωραιο exposure. Θα δοκιμασω και την google camera. Σας ευχαριστω πολύ και πάλι.
      to Galaxy S7 ειναι η ντροπη των καμερων...αυτη ειναι η αποψη μου.
    • New

Του έκανε πλάκα και το ... prixel!! :phatgrin:

στην οθονάρα του όμως, φαίνονταν 3 φορές καλύτερες οι φωτο του... :oops
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

• New

Ο/H foxy4270 έγραψε:

Ο/H D!scord!an έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Ο κύριος λόγος που αγόρασα αυτό το κινητό είναι για το καλό hardware των καμερών που έχει. Δυστυχώς δεν μπορώ να πώ οτι είμαι ικανοποιημένος. Ερχόμενος απο s7 edge με φωτογραφίες σχεδόν point and shoot είχα μάλλον υψηλες προσδοκίες για δικάμερη συσκευή. Το λογισμικό είναι χάλια και στην έκδοση που είμαι 10.1.2 η google camera δυστυχως δεν ειναι λειτουργική. Η νυχτερινή λήψη της μαμά κάμερας ενώ κοντρολάρει τα highlights όμορφα κάνει το υπόλοιπο κάδρο ψιλοχάλια. Θόρυβο παρατηρώ ακόμη και σε πρωινες λήψεις που το θεωρώ κοροιδία για ναυαρχίδα. Παρασύρθηκα από την υψηλή βαθμολογία στο DxOmark και δείγματα φωτογραφιών που αν έχουν τραβηχτεί με αυτό το κινητό είναι σε κάποια εκδοση που πρέπει να ρίξω διάβασμα. Ελπίζω σε βελτίωση γιατί το hardware υπάρχει και είναι κρίμα.
      H συγκριση με Galaxy s7 ειναι τουλαχιστον ατυχης...
      και εγω πριν samsung s7 edge ειχα σε καμερα εχω κανει συγκριτικο διπλα διπλα και στα δυο κινητα με φιλους η καμερα του mi8 ειναι πολυ καλυτερη σε αποδοση χρωματων καθαρες και με ωραια χρωματα ειναι ενω στο s7 ειναι ασπρουλιαρικες φιλε και εγω απο το ιδιο στρατοπεδο ποτε δεν το μετανιοσα που ηρθα στο mi8 απο το s7 και επισης σιγουρα περναει σε αποδοση καμερας και s8 Μην πω και s9 χαχχαχα εδω κοντραρει στα ισια ισια με εναν φιλο μου iphone 8 plus και τον τρωω στην καμερα
      @papaflessas :)
      Διαφήμιση
    • New

Καλημέρα σε όλους! Πιθανότατα κάτι θα ξέρετε για να τα λέτε όλα αυτά. Έχω το τηλεφωνο στην κατοχή μου εδώ και 5 μέρες, οπότε δώστε μου λίγο χρόνο.

Ο/H papaflessas έγραψε:

Ο/H foxy4270 έγραψε:

Ο/H D!scord!an έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Ο κύριος λόγος που αγόρασα αυτό το κινητό είναι για το καλό hardware των καμερών που έχει. Δυστυχώς δεν μπορώ να πώ οτι είμαι ικανοποιημένος. Ερχόμενος απο s7 edge με φωτογραφίες σχεδόν point and shoot είχα μάλλον υψηλες προσδοκίες για δικάμερη συσκευή. Το λογισμικό είναι χάλια και στην έκδοση που είμαι 10.1.2 η google camera δυστυχως δεν ειναι λειτουργική. Η νυχτερινή λήψη της μαμά κάμερας ενώ κοντρολάρει τα highlights όμορφα κάνει το υπόλοιπο κάδρο ψιλοχάλια. Θόρυβο παρατηρώ ακόμη και σε πρωινες λήψεις που το θεωρώ κοροιδία για ναυαρχίδα. Παρασύρθηκα από την υψηλή βαθμολογία στο DxOmark και δείγματα φωτογραφιών που αν έχουν τραβηχτεί με αυτό το κινητό είναι σε κάποια εκδοση που πρέπει να ρίξω διάβασμα. Ελπίζω σε βελτίωση γιατί το hardware υπάρχει και είναι κρίμα.
      και εγω πριν samsung s7 edge ειχα σε καμερα εχω κανει συγκριτικο διπλα διπλα και στα δυο κινητα με φιλους η καμερα του mi8 ειναι πολυ καλυτερη σε αποδοση χρωματων καθαρες και με ωραια χρωματα ειναι ενω στο s7 ειναι ασπρουλιαρικες φιλε και εγω απο το ιδιο στρατοπεδο ποτε δεν το μετανιοσα που ηρθα στο mi8 απο το s7 και επισης σιγουρα περναει σε αποδοση καμερας και s8 Μην πω και s9 χαχχαχα εδω κοντραρει στα ισια ισια με εναν φιλο μου iphone 8 plus και τον τρωω στην καμερα
      Ευχαριστώ φίλε για το συγκριτικό σου και δεν αμφιβάλλω για την ορθοτητα του. Σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα οτι ενα κινητό τριών χρόνων είναι καλύτερο, απλά είπα οτι περίμενα κάτι περισσότερο απο δικάμερο out of the box και οτι το λογισμικό εχει θέμα, δηλαδή πράγματα που όποιο θέμα και να ανοίξεις στο διαδίκτυο για το mi8 θα τα συναντήσεις. Το να ψάχνεις την καλυτερη rom για την κάμερα, διαφορετικά λογισμικά κάμερας, να μπαίνεις στο ενα για τις selfie στο αλλο για το night mode στο μαμα για πρωινες κτλ δεν το λες και out of the box. Πιθανότατα πια όλα να τα κάνει καλα μιας και απ οτι φαίνεται η εταιρια δεν το εχει αφήσει στην τύχη του. Ήδη απο χθες με την νεα rom βλέπω βελτίωση.

@NasDriver ευχαριστώ για το link!
    • New

Ο/H D!scord!an έγραψε:

Καλημέρα σε όλους! Πιθανότατα κάτι θα ξέρετε για να τα λέτε όλα αυτά. Έχω το τηλεφωνο στην κατοχή μου εδώ και 5 μέρες, οπότε δώστε μου λίγο χρόνο.

Ο/H papaflessas έγραψε:

Ο/H foxy4270 έγραψε:

Ο/H D!scord!an έγραψε:

Ευχαριστώ φίλε για το συγκριτικό σου και δεν αμφιβάλλω για την ορθοτητα του. Σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα οτι ενα κινητό τριών χρόνων είναι καλύτερο, απλά είπα οτι περίμενα κάτι περισσότερο απο δικάμερο out of the box και οτι το λογισμικό εχει θέμα, δηλαδή πράγματα που όποιο θέμα και να ανοίξεις στο διαδίκτυο για το mi8 θα τα συναντήσεις. Το να ψάχνεις την καλυτερη rom για την κάμερα, διαφορετικά λογισμικά κάμερας, να μπαίνεις στο ενα για τις selfie στο αλλο για το night mode στο μαμα για πρωινες κτλ δεν το λες και out of the box. Πιθανότατα πια όλα να τα κάνει καλα μιας και απ οτι φαίνεται η εταιρια δεν το εχει αφήσει στην τύχη του. Ήδη απο χθες με την νεα rom βλέπω βελτίωση.
      @NasDriver ευχαριστώ για το link!
      κοιτα δεν διαφωνω οτι ειναι ελειπεις εχω δοσει προθεσμία ενος χρονου στην χiaomi για να το φτιαξει αλλιως θα παω σε samsung η Iphone αλλα απο οτι βλεπω την βελτιωνει σε καθε ενημερωση που κανει την εφαρμογη της καμερας και να σου πω και το αλλο εγω για την τιμη που το αγορασα δικαιολογεί οτι ειναι ανέτοιμο και σαν λειτουργικό εχει αρκετές ελλείψεις απλα το φτιάχνουν με ρυθμούς χελώνας και εν μερί ειναι δικαιολογημένοι γιατί έχουν βγαλει στην αγορα τοσα τηλεφωνα και εχουν χασει την μπαλα με την αναπτηξη του λειτουργικου τους γιαυτο και ειναι τραγικοι σε αυτο το κομματι ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι να εχουν διορθωθει τα πραγματα για τις καλοκαιρινες διακοπες που οι φωτογραφιες θα πεφτουν βροχη χαχαα βεβαια απο την αλλη ειναι αδικαιολόγητοι γιατι ειναι η ναυαρχιδα τους παρεα με την mi mix σειρα και ειναι τηλεφωνα που μοσχοπουλανε και αυτοί ξύνονται επισης να σου πω και κατι παντα στα χερια μου ειχα ενα φωτογραφικο κινητο απο lumia 920 930 950 ,samsung s7 , γενικα το xiaomi σε φωτογραφικες απετησεις με καλύπτει τωρα ναι σε καποια θεματα χρειάζεται βελτιώσεις selfie δεν εχει φλας οθονης , το video δεν εχει 60 fps βεβαια το ποκοφον θα παρει καλος εχοντων τον πραγματων 60 fps τον φεβρουαριο ελπιζω να δοσουν και στο mi8 τις ιδιες δυνατοτητες μεσα στους επομενους μηνες , εχει καποια θεματακια ακομα στην σελφιε καμερα που ξεχασα οτι επειδη δεν τραβαει γρηγορα το κλείστρο την φωτογραφια εχεις μεγαλες πιθανότητες να βγει κουνιμενει παρολο που η μπροστινή κάμερα ειναι εξαιρετική εαν εχεις σταθερο χερι με ωραίες λεπτομέρειες ακομα και σε χαμηλο φωτεισμο ειναι καλη να υπαρχει ετσι φως το μονο που της λείπει ειναι ενα φλας οθόνης
      Διαφήμιση
    • New

Μου ήρθε update σε GLOBAL STABLE και η Google Camera δουλεύει ρολόι χωρίς να κολλάει τραβάει φωτό κατευθείαν και το night sight πάει σφαίρα!!!
      Images
      • Screenshot_2019-01-15-11-20-06-995_com.miui.securitycenter.png

175,55 kB, 1.080×2.248, viewed 18 times
      • Screenshot_2019-01-15-10-53-51-492_com.android.updater.png

214,79 kB, 1.080×2.248, viewed 17 times
    • New

επιβαιβεωνω και εγω η νεα ενημερωση βλεπω βελτιωση ταχυτητας υποστιριζει ολες τις λειτουργιες της google cameras αρα συνεπως βελτιωθηκε και η μαμα καμερα και βλεπω οτι το κινητο παει ακομα ποιο σφαίρα
    • New

καλο θα ειναι επισης να κανετε μια εκαθαριση της μνημης της google καμερα μεσα απο τις ρυθμισεις και θα λειτουργεί άψογα η κάμερα μετά χωρίς buffer fix πηγαινει πολυ καλα επισης καντε το ιδιο καιι στην μαμα καμερα και καντε ξανα τις ρυθμισεις σας μετα θα δειτε διαφοραα
      Διαφήμιση
    • New

Και τώρα που μπορούμε και εμείς της stable να αναβαθμίσουμε την gcam, ποια προτείνετε εσείς οι μαέστροι??
    • New

Ο/H MrAntonis έγραψε:

Και τώρα που μπορούμε και εμείς της stable να αναβαθμίσουμε την gcam, ποια προτείνετε εσείς οι μαέστροι??
      Δοκίμασε την τελευταία γενικα εχει αρκετα καλα αποτελεσματα saturation 1.2 και 1,7 για πισω καμερα και την μπροστινη αστην οπως ειναι ειναι ειναι φυσικα τα χρωματα επισης εαν εχεις σταθερο χερι για night mode πηγαινε εκει που λεει night sight parameters και βαλε εκει που λεει min iso limited 1\4 sec και εαν θελεις ενεργποιησε και το pixel auto hdr+
      και εκει που λεει στις ρυθμησεις final jpg quality hdr_+ βαλε 100% και θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεμα για εμενα τωρα εαν καποιος αλλος εχει αλλες ρυθμισεις δεν ξερω και εχει δοκιμασει εμενα με ικανοποιουν αυτες
      MGC_6.1.021_MI8_V2b_plus3.apk