Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Redmi Note 6 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Καλησπέρα σας,

      Θα ήθελα να ρωτήσω και αντίστοιχα να μου προτείνει κάποιος ένα σωστό tempered glass για το κινητό, κατά προτίμηση full screen.

      Έχω ήδη δοκιμάσει 2 και επειδή είμαι περίεργος μάλλον... δεν με κάλυψαν!

      Το ένα είναι απλό, όχι full screen και εκτός από το cut out του notch που δεν πέφτει ακριβώς (λεπτομέρεια αλλά μου χτυπάει στο μάτι), είναι κάτι χιλιοστά πιο στενό δεξιά-αριστερά από την ενεργή οθόνη από κάτω με αποτέλεσμα να κάνει κάτι ψιλοδιαθλάσεις στις γωνίες με το φώς, ειδικά όταν είναι άσπρο. Πραγματικά λίγο πιο φαρδύ αν το είχαν κάνει θα ήταν μια χαρά και δεν θα γκρίνιαζα! :P

      Το δεύτερο που πήρα από eBay είναι full screen και εκτός από την εφαρμογή που δεν καθόταν με τίποτα στο κάτω μέρος για να φύγει σωστά ο αέρας (ήταν ίσως λίγο καμπυλωτό εκεί και δεν πάταγε με τίποτα σωστά), ήταν μαύρο γύρω γύρω όπως το μοτίβο της οθόνης αλλά ειδικά στο κάτω μέρος δεν ήταν σωστά μετρημένο και η μαύρη μάσκα έκρυβε ενεργή οθόνη από κάτω! Για τις δαχτυλιές δεν το συζητώ, μια ανάσα να έβγαζες και έκανε δαχτυλιά!

      Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάτι σωστό που να μην έχει μια περιουσία; Ας κάνει και 2 μήνες να έρθει από Κίνα αρκεί να είναι σωστό και μετρημένο!

      Ευχαριστώ και συγνώμη για την πολυλογία. :)
    • Κάποτε αγόρασα το RN2 και όντας εντελως ασχετος,μπορεσα ευκολα να περασω την ελληνικη rom με τις οδηγιες των παιδιων εδω μεσα που ειναι αξιεπαινοι.Με την αγορα της νεας μου συσκευης RN 6 Pro,3+ χρονια μετα,διαπιστωνω-παρα το γεγονος πως κατι εχω αρχισει να σκαμπάζω πλεον- πως τα πραγματα εχουν παει σε επιπεδο πυρηνικης φυσικης.Bootloader,Anti roll back,adb,hard brick,μην κανετε downgrade,ελεγχος εδω,ελεγχος εκει,ο μη expeet χρηστης χανεται στο πελαγος,ολα αυτα καθιστουν τη σκεψη να βαλω την παντα πολυ πιο ελκυστικη ελληνικη rom απαγορευτικη.
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα,

      Δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά χρειάζεται προσοχή και διάβασμα για να μην προκύψει κάποιο σοβαρό σφάλμα με τις συσκευές μας.
      Γι'αυτό και όλοι είναι πολύ αναλυτικοί με τους οδηγούς τους γιατί καταλαβαίνεις τι ακούνε και βλέπουνε τόσα χρόνια.

      Εγώ θα το επιχειρήσω σήμερα καθώς σε λίγες ώρες ξεκλειδώνει επιτέλους ο bootloader μου και έχω προετοιμαστεί.
      Δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο και έχω φλασάρει πολλά κινητά στο παρελθόν από διάφορες εταιρείες αλλά χρειάστηκε να διαβάσω αρκετές φορές τις οδηγίες για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά!

      Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!
    • Ο/H kinezakias έγραψε:

      Κάποτε αγόρασα το RN2 και όντας εντελως ασχετος,μπορεσα ευκολα να περασω την ελληνικη rom με τις οδηγιες των παιδιων εδω μεσα που ειναι αξιεπαινοι.Με την αγορα της νεας μου συσκευης RN 6 Pro,3+ χρονια μετα,διαπιστωνω-παρα το γεγονος πως κατι εχω αρχισει να σκαμπάζω πλεον- πως τα πραγματα εχουν παει σε επιπεδο πυρηνικης φυσικης.Bootloader,Anti roll back,adb,hard brick,μην κανετε downgrade,ελεγχος εδω,ελεγχος εκει,ο μη expeet χρηστης χανεται στο πελαγος,ολα αυτα καθιστουν τη σκεψη να βαλω την παντα πολυ πιο ελκυστικη ελληνικη rom απαγορευτικη.
      Αν εχεις συσκευη global με global rom δεν χρειαζεται να κανεις κ τιποτα μια χαρα θα εισαι αλλα ναι αν θες να "παίξεις" με custom rom κλπ πλεον πρεπει να κανεις καποια extra πραγματακια, που να σου πω την αληθεια αν τα κανεις 1-2 φορες μετα ξερεις πως παει κ το κανεις ευκολα...Ασε που το να κανεις unlock τον bootloader απλα συνδέεις το κινητο στο pc κ πατας ενα κουμπακι για unlock οπως για τους ελέγχους απλα κανεις copy paste μια δυο εντολες που ειναι γραμμενες εδω.
      Με λιγα λογια δεν ειναι τοοοσο βουνο η διαδικασια! (Θελω να πιστευω :P )
    • Ο/H SoNik+ έγραψε:

      Ο/H kinezakias έγραψε:

      Κάποτε αγόρασα το RN2 και όντας εντελως ασχετος,μπορεσα ευκολα να περασω την ελληνικη rom με τις οδηγιες των παιδιων εδω μεσα που ειναι αξιεπαινοι.Με την αγορα της νεας μου συσκευης RN 6 Pro,3+ χρονια μετα,διαπιστωνω-παρα το γεγονος πως κατι εχω αρχισει να σκαμπάζω πλεον- πως τα πραγματα εχουν παει σε επιπεδο πυρηνικης φυσικης.Bootloader,Anti roll back,adb,hard brick,μην κανετε downgrade,ελεγχος εδω,ελεγχος εκει,ο μη expeet χρηστης χανεται στο πελαγος,ολα αυτα καθιστουν τη σκεψη να βαλω την παντα πολυ πιο ελκυστικη ελληνικη rom απαγορευτικη.
      Αν εχεις συσκευη global με global rom δεν χρειαζεται να κανεις κ τιποτα μια χαρα θα εισαι αλλα ναι αν θες να "παίξεις" με custom rom κλπ πλεον πρεπει να κανεις καποια extra πραγματακια, που να σου πω την αληθεια αν τα κανεις 1-2 φορες μετα ξερεις πως παει κ το κανεις ευκολα...Ασε που το να κανεις unlock τον bootloader απλα συνδέεις το κινητο στο pc κ πατας ενα κουμπακι για unlock οπως για τους ελέγχους απλα κανεις copy paste μια δυο εντολες που ειναι γραμμενες εδω.Με λιγα λογια δεν ειναι τοοοσο βουνο η διαδικασια! (Θελω να πιστευω :P )
      Ψυχολογικο ειναι :) ...Γκρινιαζω λιγο για να το παρω αποφαση...Θα το επιχειρησω συντομα
    • Ο/H kinezakias έγραψε:

      Ψυχολογικο ειναι :) ...Γκρινιαζω λιγο για να το παρω αποφαση...Θα το επιχειρησω συντομα
      Καντο οποτε θες εδω ειμαστε εμεις! Να θυμάσαι το κινητό να ειναι ξεκλειδωμένο(bootloader) απο σενα με δικο σου mi account και να βαζεις το usb debug παντα on(απο developer settings).. Ετσι ωστε κ να κανεις κατι λαθος να ειναι ολα αναστρέψιμα!
    • Διαφήμιση
    • Παιδες,
      1.Για να ξεκλειδωσω το bοotloader επιβαλλεται να εχω developer rom στο κινητο;Τωρα φοραει stable 10.2 global
      2.Αν παρω back up μεσω των ρυθμισεψν-αντιγραφο ασφαλειας,μου κραταει back up και της εσωτερικης μνημης,σωστα;
    • Με την 9.3.28 δουλεύει και το VoWIFI που δε δούλευε πριν,στο δικό μου τουλάχιστον
    • Καλησπέρα,

      Η εγκατάσταση της 9.3.28 ολοκληρώθηκε επιτυχώς έχοντας εγκαταστήσει πρώτα την 9.3.21 μόλις μία ώρα πριν.

      Δεν είχα ρυθμίσει καν τις εφαρμογές μου ακόμα.

      Έχω λοιπόν πρόβλημα με μερικές εφαρμογές που απλά κρασάρουν και κλείνουν ζητώντας να στείλω αναφορά:
      Το Gmail αμέσως μόλις τελειώσω την προσθήκη του λογαριασμού μου με το που κάνει να φορτώσει inbox κλείνει αμέσως και επίσης δεν μπορώ να προσθέσω και το Hotmail μου, μόλις πατάω την επιλογή κλείνει η εφαρμογή πάλι.
      Το Facebook μόλις πάω να δω τις ρυθμίσεις του όπως π.χ. για την αυτόματη αναπαραγωγή βίντεο, κλείνει η εφαρμογή.
      Το PayPal ενώ βάζω σωστά στοιχεία login, κάνει λούπα και μου τα ξαναζητάει και κάποια στιγμή απλά κλείνει η εφαρμογή.
      Μου το έκανε και ο Chrome όταν πάτησα να ανοίξει ένα .apk που κατέβασα (Blokada).

      Καμιά ιδέα; Φρεσκοστημένη ROM ρε γαμώτο...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MiLToS_666 έγραψε:

      Καλησπέρα,

      Η εγκατάσταση της 9.3.28 ολοκληρώθηκε επιτυχώς έχοντας εγκαταστήσει πρώτα την 9.3.21 μόλις μία ώρα πριν.

      Δεν είχα ρυθμίσει καν τις εφαρμογές μου ακόμα.

      Έχω λοιπόν πρόβλημα με μερικές εφαρμογές που απλά κρασάρουν και κλείνουν ζητώντας να στείλω αναφορά:
      Το Gmail αμέσως μόλις τελειώσω την προσθήκη του λογαριασμού μου με το που κάνει να φορτώσει inbox κλείνει αμέσως και επίσης δεν μπορώ να προσθέσω και το Hotmail μου, μόλις πατάω την επιλογή κλείνει η εφαρμογή πάλι.
      Το Facebook μόλις πάω να δω τις ρυθμίσεις του όπως π.χ. για την αυτόματη αναπαραγωγή βίντεο, κλείνει η εφαρμογή.
      Το PayPal ενώ βάζω σωστά στοιχεία login, κάνει λούπα και μου τα ξαναζητάει και κάποια στιγμή απλά κλείνει η εφαρμογή.
      Μου το έκανε και ο Chrome όταν πάτησα να ανοίξει ένα .apk που κατέβασα (Blokada).

      Καμιά ιδέα; Φρεσκοστημένη ROM ρε γαμώτο...
      Τα ίδια έκανε και σε μένα γύρισα στην προηγούμενη 9.321 προς το παρόν και βλέπουμε