Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικό Mi Fit για όλες τι συσκευές (με Ελληνικό & Αγγλικό Firmware για Mi Band 2/3) - [Τρέχουσα 'Εκδοση Mi Fit 5.0.1 Stable]

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ελληνικό Mi Fit για όλες τι συσκευές (με Ελληνικό & Αγγλικό Firmware για Mi Band 2/3) - [Τρέχουσα 'Εκδοση Mi Fit 4.8.1 Stable]

      Το δικό μου έχει κλείσει 2 χρόνια και η μπαταρία του δεν έχει καθόλου πτώση, είμαι τώρα στο 53% με τελευταία φορτιστή πριν 18 μέρες. Μήπως δεν έκανες σωστές φορτίσεις;; Το άφηνες να κλείσει από μπαταρία ; Εγώ πάντα το φορτίζω στον υπολογιστή (500mah)δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

      Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Κοίτα κι εγώ κάτι πάνω απο 2 χρόνια το έχω και μέχρι πριν πειράξω το firmware η μπαταρία του άντεχε ενα μήνα.. Απο τη στιγμή που άλλαξα fw και μετά η διάρκεια της μπαταρίας του έπεσε στη βδομάδα.. Απότομα.. Μια κι έξω.. Δεν έγινε σταδιακά.. Δηλαδή πχ σκέψου είχε φτάσει μετά από 20 μέρες στο 40% η μπαταρία και το φόρτισα για να κάνω την εγκατάσταση fw.. Μετά την εγκατάσταση η μπαταρία αδειάζει στις 10 μέρες.
      Η χρήση που έκανα ήταν η τυπική φαντάζομαι.. Δεν το άφηνα να σβήσει απο μπαταρία (ήταν πολύ δύσκολο εξάλλου), αλλά το φόρτιζα γύρω στο 15% που ειδοποιούσε... Άλλες φορές νωρίτερα, άλλες φορές αργότερα, αλλά ποτέ δεν είχε φτάσει τόσο χαμηλά ώστε να σβήσει.

      Το πρώτο-πρώτο fw που πέρασα βέβαια τώρα που το θυμήθηκα ήταν ένα που είχε version 9.9.9.99 που και καλά δεν γινόταν ποτέ overwrite (δεν γράφω ποιο και από που, γιατί δεν ξέρω αν πρέπει, αλλά φαντάζομαι όλοι όσοι ασχολείστε καταλαβαίνετε απο που) αλλά δεν το κράτησα ούτε μισάωρο γιατι δεν μου άρεσε καθόλου.. Δεν ξέρω αν έπαιξε αυτό κανένα ρόλο. :/ Το άλλαξα αμέσως με το ελληνικό εδώ του forum και μετά από 3-4 κύκλους φορτίσεων που διαρκούσαν γύρω στις 8-10 μέρες το αντικατέστησα με το αγγλικό (με unicode υποστήριξη) μήπως και διορθωθεί το θέμα. Τα υπόλοιπα τα έχω γράψει στα προηγούμενα πόστ εδώ..
    • Ο/H kinregva έγραψε:

      Κοίτα κι εγώ κάτι πάνω απο 2 χρόνια το έχω και μέχρι πριν πειράξω το firmware η μπαταρία του άντεχε ενα μήνα.. Απο τη στιγμή που άλλαξα fw και μετά η διάρκεια της μπαταρίας του έπεσε στη βδομάδα.. Απότομα.. Μια κι έξω.. Δεν έγινε σταδιακά.. Δηλαδή πχ σκέψου είχε φτάσει μετά από 20 μέρες στο 40% η μπαταρία και το φόρτισα για να κάνω την εγκατάσταση fw.. Μετά την εγκατάσταση η μπαταρία αδειάζει στις 10 μέρες.
      Η χρήση που έκανα ήταν η τυπική φαντάζομαι.. Δεν το άφηνα να σβήσει απο μπαταρία (ήταν πολύ δύσκολο εξάλλου), αλλά το φόρτιζα γύρω στο 15% που ειδοποιούσε... Άλλες φορές νωρίτερα, άλλες φορές αργότερα, αλλά ποτέ δεν είχε φτάσει τόσο χαμηλά ώστε να σβήσει.

      Το πρώτο-πρώτο fw που πέρασα βέβαια τώρα που το θυμήθηκα ήταν ένα που είχε version 9.9.9.99 που και καλά δεν γινόταν ποτέ overwrite (δεν γράφω ποιο και από που, γιατί δεν ξέρω αν πρέπει, αλλά φαντάζομαι όλοι όσοι ασχολείστε καταλαβαίνετε απο που) αλλά δεν το κράτησα ούτε μισάωρο γιατι δεν μου άρεσε καθόλου.. Δεν ξέρω αν έπαιξε αυτό κανένα ρόλο. :/ Το άλλαξα αμέσως με το ελληνικό εδώ του forum και μετά από 3-4 κύκλους φορτίσεων που διαρκούσαν γύρω στις 8-10 μέρες το αντικατέστησα με το αγγλικό (με unicode υποστήριξη) μήπως και διορθωθεί το θέμα. Τα υπόλοιπα τα έχω γράψει στα προηγούμενα πόστ εδώ..
      Μήπως έχεις ενεργοποιήσει την εποπτεία καρδιακού Ρυθμού;
      Πίνει αρκετή μπαταρία η συγκεκριμένη λειτουργία...

      Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mutunas έγραψε:

      Μήπως έχεις ενεργοποιήσει την εποπτεία καρδιακού Ρυθμού;Πίνει αρκετή μπαταρία η συγκεκριμένη λειτουργία...

      Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Όχι ..το γνωρίζω πως αυτή η επιλογή ανεβάζει κατακόρυφα την κατανάλωση. Δεν έχω ενεργοποιήσει κάτι τέτοιο, ούτε έχω αλλάξει κάτι όσον αφορά στο πρόγραμμα.. Είναι γενικά ρυθμισμένο όπως και πρώτα που η μπαταρία διαρκούσε ένα μήνα. Το notify & fitness χρησιμοποιούσα και αυτό συνεχίζω να έχω ακόμα. (για μεγάλο διάστημα χρησιμοποιούσα το gadgetbridge αλλά του λείπουν ορισμένες επιλογές)
      Ξαναπέρασα προχθές (16/01) το Αγγλικό firmware του forum και η μπαταρία μου είναι ήδη στο 82% χωρίς ουσιαστική χρήση!
    • Καλησπέρα. Ρε παιδιά κάνω unzip το αρχείο για το mi fit και μου βγάζει ένα φάκελο με όλα τα αρχεία και υποφακελους και δεν μου βγάζει το αρχείο APK για να κάνω εγκατάσταση. Τι κάνω λάθος???
    • Διαφήμιση
    • Το έκανα αυτό που μου είπες.... έχει δίκιο αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί κατεβαίνει σε μορφή zip....τέλος πάντων όλα καλά...... Ευχαριστώ...
    • Πέρασα το τελευταίο Mi Fit σε Poco X3. Ενώ όλα ήταν οκ μετά από κάμποση ώρα δεν ερχόντουσαν ειδοποιήσεις στο band 3. Σε έλεγχο που έκανα είδα ότι μου έβγαζε “notification service isn’t available”, όπως φαίνεται παρακάτω.


      Πατώντας στο μήνυμα με πήγε στα “notification access” όπου και έδωσα πρόσβαση στο Mi Fit. Ωστόσο, μετά από ώρα το ίδιο πράγμα. Μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα και το περίεργο είναι ότι το notification access για το Fit είναι ενεργοποιημένο. Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων στο band, unpair pair, διέγραψα τα data στο Fit, το ρύθμισα πάλι, έδειχνε οκ, αλλά μετά από ώρα το ίδιο πράγμα.


      Απεγκατέστησα το Mi Fit και έβαλα μια παλιότερη έκδοση (4.5.0) που είχα στο προηγούμενο κινητό. Όλα καλά στην αρχή, αλλά μετά πάλι το ίδιο σκηνικό. Στο battery saver το έχω στο “no restrictions”.


      Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που μου διαφεύγει? Πρέπει να πειράξω κάτι στο android?
      Images
      • Screenshot_2021-01-24-16-42-48-596_com.xiaomi.hm.health.jpg

        58,12 kB, 1.080×2.400, viewed 97 times
    • Να ρωτήσω κάτι που το είχα πάντα απορία...
      Οι roms που κατεβάζουμε από εδώ, πιο συγκεκριμένα η XTRV Stable, έχει μεγάλη διαφορά με την Stable του Xiaomi.eu ή είναι πάνω κάτω οι ίδιες;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H sidis έγραψε:

      Πέρασα το τελευταίο Mi Fit σε Poco X3. Ενώ όλα ήταν οκ μετά από κάμποση ώρα δεν ερχόντουσαν ειδοποιήσεις στο band 3. Σε έλεγχο που έκανα είδα ότι μου έβγαζε “notification service isn’t available”, όπως φαίνεται παρακάτω.


      Πατώντας στο μήνυμα με πήγε στα “notification access” όπου και έδωσα πρόσβαση στο Mi Fit. Ωστόσο, μετά από ώρα το ίδιο πράγμα. Μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα και το περίεργο είναι ότι το notification access για το Fit είναι ενεργοποιημένο. Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων στο band, unpair pair, διέγραψα τα data στο Fit, το ρύθμισα πάλι, έδειχνε οκ, αλλά μετά από ώρα το ίδιο πράγμα.


      Απεγκατέστησα το Mi Fit και έβαλα μια παλιότερη έκδοση (4.5.0) που είχα στο προηγούμενο κινητό. Όλα καλά στην αρχή, αλλά μετά πάλι το ίδιο σκηνικό. Στο battery saver το έχω στο “no restrictions”.


      Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που μου διαφεύγει? Πρέπει να πειράξω κάτι στο android?
      Βρήκες άκρη τελικά με το πρόβλημα;