Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικό Mi Fit για όλες τι συσκευές (με Ελληνικό & Αγγλικό Firmware για Mi Band 2/3) - [Τρέχουσα 'Εκδοση Mi Fit 5.0.1 Stable]

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μια ακόμη απορία. Έχω βάλει στο mi Fit στοχο να φτάσω σε κάποια κιλά. Υπάρχει κάποιο πεδίο στην εφαρμογή ή κάτι άλλο που να σε πληροφορει για την εξέλιξη σου; ή τι πρέπει να κάνεις κ τα σχετικά;;
    • Ο/H lsdpower78 έγραψε:

      Μια ακόμη απορία. Έχω βάλει στο mi Fit στοχο να φτάσω σε κάποια κιλά. Υπάρχει κάποιο πεδίο στην εφαρμογή ή κάτι άλλο που να σε πληροφορει για την εξέλιξη σου; ή τι πρέπει να κάνεις κ τα σχετικά;;
      Εκτός από ένα γράφημα στην αρχική οθόνη του mi fit κάτω κάτω με την πρόοδο σου τίποτα άλλο νομίζω.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Έχω πάρει την ζυγαριά της xiaomi, την mi scale και την έχω συνδέσει με το mi fit και μου δείχνει την πρόοδο του βάρους :)
    • Διαφήμιση
    • mi band 2.....η εφαρμογη δουλευει αψογα οπως και φωνη στα ελληνικα.....μπραβο σας και σας ευχαριστω και εγω με την σειρα μου!!!!!! :hail: :hail: :hail:

      " Γεωπόνος”



    • Μερικές ακόμα διορθώσεις οπτικού χαρακτήρα (για την επόμενη έκδοση φυσικά) στην κατηγορία βάρος, Ύπνος προηγούμενης νύχτας, Τελευταία προπόνηση, Καρδιακός Παλμός (μάλλον πρέπει να είναι παντού έτσι) η ημερομηνία είναι κολλημένη με την ώρα και είναι μήνας/ημέρα :)

    • Ελληνικό Mi Fit για το Mi Band 3 με Ελληνικό Firmware - [Τρέχουσα 'Εκδοση 3.5.0 - fw: 1.6.0.16]

      Λοιπόν το Σάββατο περάστηκε το καινούργιο mi fit φοβερή δουλειά η κυρία τα λέει όμορφα και ο χάρτης δουλεύει πάρα πολύ καλά





      Επίσης στις 16:34 όπως φαίνεται έπεσε στο 16% η μπαταρία





      Αποσυνδέθηκε και δεν ξανά συνδέθηκε μέχρι τις 21:00 που το έβαλα να φορτίζει . Δεν έπεσε καθόλου το ποσοστό αυτές τις 4μιση ώρες και έκανε δόνηση κάθε 4-5 λεπτά.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Δεν είναι και ότι το καλύτερο να αφήνετε την μπαταρία να πέφτει τόσο χαμηλά συνεχώς, αλλά bug ή feature, θα δούμε τελικά τι είναι...

      Εφόσον είπαν μερικοί ότι δεν το κάνει στο official firmware, το ξαναβλέπουμε αλλά θέλει υπομονή γιατί η μεγάλη αυτονομία του band και ο χρόνος που κάνει να αδειάσει η μπαταρία, δεν βοηθάνε στην προκειμένη περίπτωση και πρέπει να γίνουν αρκετές δοκιμές και με το official firmware.

      Περισσότερα για την μπαταρία, εδώ => MI band: Περί φόρτισης και διάρκεια μπαταρίας

      Έχουμε φτιάξει ειδικό θέμα για να συζητάμε για την μπαταρία, αλλά επειδή αφορά γενικά το firmware, γράφω εδώ τι διαπιστώσαμε μέχρι τώρα. Συνεχίζουμε βέβαια και συζητάμε
      ειδικά για την μπαταρία, εδώ => MI band: Περί φόρτισης και διάρκεια μπαταρίας


      Λοπόν,

      Το πρόβλημα με την μπαταρία, τελικά είναι bug σε future

      Όταν πηγαίνεις και αλλάζεις τα string σε κάποια γλώσσα, είτε στα Αγγλικά όπως γινόταν μέχρι το 1.5.0.2 είτε στα Ρώσικα όπως το κάναμε εμείς στο 1.6.0.16, μοιραία δεν μπορείς να παραμείνεις μέσα στα πεδία που αντιστοιχούσαν σε αυτή τη γλώσσα. Το ξεπερνάς μεν, αλλά στην περίπτωσή μας αποτυγχάνει σε 2 σημεία:

      Πρώτον στο σημείο που γίνονται οι αναβαθμίσεις (firmware, resources, fonts) και δεύτερον στην μπαταρία.

      Στην μεν πρώτη περίπτωση είναι απλά μηνύματα που πρέπει να εμφανίζονται προς ενημέρωσή μας και εμείς δεν τα βλέπουμε: Ενημέρωση, Ενημέρωση πόρων, Ενημέρωση γραμματοσειρών, Επιτυχής ενημέρωση, Αποτυχία ενημέρωσης κλπ. Δεν αλληλεπιδρούν με το χρήστη, αλλά απλά εμφανίζονται και φεύγουν και είναι εύκολο να διορθωθούν όπως και στο 1.5.0.2...

      Στην δε δεύτερη περίπτωση της μπαταρίας, θα έπρεπε να εμφανίζονται τα εξής: Η μπαταρία είναι λιγότερο από ΧΧ% , Χαμηλή μπαταρία και Φορτίστε τη μπαταρία. Πιστεύω ότι, τουλάχιστον το μήνυμα που θα βλέπαμε στο 16% περιμένει από εμάς κάποια επιβεβαίωση ότι λάβαμε γνώση. Αλληλεπιδρά δηλαδή και ίσως περιμένει κάποιο παρατεταμένο πάτημα όπως σε άλλα σημεία που το κάνουμε και βλέπουμε να γεμίζει το ημικύκλιο. Δεν το κάνουμε γιατί δεν βλέπουμε το μήνυμα και αυτό εξακολουθεί και δονείται και μας σπάει τα νεύρα.

      Όσοι είστε κοντά στο 16%, όταν θα δονηθεί το band πατήστε παρατεταμένα την οθόνη για ένα σχετικό διάστημα όσο πατάμε και στα άλλα σημεία που χρειάζεται παρατεταμένο πάτημα. Λογικά, θα πάψει να δονείται συνέχεια, μέχρι το επόμενο σημείο πιθανώς στο 10% που και πάλι ίσως θέλει παρατεταμένο πάτημα... και ούτω καθεξής. Δεν ξέρω τι θα γίνει με τις αποσυνδέσεις βέβαια και αν υπάρχουν και στο official από 16% και κάτω.

      Δεν έχουμε το χρόνο αυτή τη στιγμή να περάσουμε κάποιος από εμάς το official για να δούμε τη σειρά των μηνυμάτων και ειδικά εγώ, περιμένω να ξεφορτίσει με το δικό μας firmware για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Όποιος θυμάται ή έχει την διάθεση να το βάλει και να μας πει, σίγουρα θα βοηθήσει!!!

      Υπάρχει τρόπος να λυθούν όλα μια και έξω, αλλά είτε θα γυρίσουμε στην εποχή του "Χαμηλ. Μπαταρ." και μεταφράσεις τύπου Ενημ.γραμ/ρών κλπ, είτε θα γυρίσουμε όλο το firmware στα κεφαλαία Ελληνικά που δεν είναι Unicode διότι περιέχονται στο βασικό ASCII table. Ότι δηλαδή κάναμε και στο SMS 160 MOD. Αυτό, θα μας δώσει την δυνατότητα να διπλασιάσουμε τον αριθμό γραμμάτων που έχει το κάθε πεδίο και δεν θα χρειαστεί να βγούμε έξω από το διαθέσιμο χώρο της γλώσσας που αλλάζουμε. Ειδικά στα Ρώσικα, έχουμε πολύ περιθώριο που δεν θα είχαμε αν αλλάζαμε τα Αγγλικά γιατί τα Ρώσικα είναι unicode και απαιτούν σχεδόν διπλάσιο χώρο από τα Αγγλικά.

      Πιστεύω θα συμφωνείτε ότι αυτές οι λύσεις είναι κακάσχημες και προσωπικά προτιμώ να τα βλέπω όπως είναι τώρα. Και αν ισχύει αυτό που σας λέω ότι με το παρατεταμένο πάτημα σταματάει κλπ κλπ, τότε μπορούμε να βολευτούμε όλοι έτσι (ακόμα και αυτοί που το αφήνουν να κατέβει τόσο χαμηλά η μπαταρία), μέχρι να ενσωματωθεί η Ελληνική γλώσσα στο επίσημο firmware ή μέχρι να αποκωδικοποιήσουμε περισσότερο το firmware και να δώσουμε οριστική λύση ;)

      Ευχαριστούμε!
    • Διαφήμιση
    • εδω και μιση ωρα νεος κατοχος mi band 3 μολις το ανοιξα και με τα 5% μπαταρια που ειχε εκανα unpair απο την νεα εφαρμογη της κοινοτητας μας το mi band 2 μου και περασα το 3αρι κατευθειαν εκανε εννοω ηταν στον φορτιστη ενημερωση firmware και sources και γυρισε στα ελληνικα αυτοματα απο μονο του εννοω ηταν στην usb του πολυπριζουν επανω αφου το φορτισω επανερχομαι με εντυπωσεις
      ειστε ολα τα λεφτα παιδια αλλαξε τελειος το band

      να τονισω οτι ηρθε απο gearbest με μεθοδο αποστολης eu priority line μεσω DHL στην πορτα μου χωρις διαφορα αλλα εξοδα τελωνεια κτλ που περιμενα να εχω γιατι δεν πηρα ενα αλλα δυο band και η τιμη ηταν πανω απο 22 ευρω

      Ενημέρωση 1η
      Μετά από 2 και κάτι ώρες φόρτιση το έβαλα στο χέρι μου και ένα έχω να πω καμία σχέση με το 2 βλέπεις και στον ήλιο πλέον τα δε ελληνικά όλα καλά περιμένω sms και ειδοποίηση εφαρμογών για να ενημερώσω

      Ενημέρωση 2η
      Μόλις έλαβα sms και ήταν όλα οκ ελληνικά κεφαλαία χωρίς κανένα ερωτηματικό
      Στάλθηκε από το MDRN8 (Ginkgo) μου
    • Ελληνικό Mi Fit για το Mi Band 3 με Ελληνικό Firmware - [Τρέχουσα 'Εκδοση 3.5.0 - fw: 1.6.0.16]

      @spideman3 δεν είχα κανένα πρόβλημα σήμερα το πήρα το 3αρι σήμερα έβαλα ελληνικά

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Στάλθηκε από το MDRN8 (Ginkgo) μου
    • Στο Mi Band 2 είχα των παιδιών αλλά τώρα το έχουν οι κόρες. Δεν το τολμούσα λόγου ότι είναι η international version αλλά βλέπω καλούδια που δεν έχει η official εφαρμογή ή δεν τα βρήκα.
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα και από εμένα. Κάτοχος και εγώ από εχθές προς αναβάθμιση του αγαπημένου μου band 2. Ενώ ακολουθώ τον οδηγό, δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε μου κάνει login στο mi λογαριασμό μου.
      Τελικά έγινε το login κανονικά! Μάλλον κάποια υπερφόρτωση του server