Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικό Mi Fit για το Mi Band 2 + Mi Band 3 με Ελληνικό & Αγγλικό Firmware - [Τρέχουσα 'Εκδοση Mi Fit 4.0.13 Stable]

• Οδηγός
    • Ο/H Christos Kontochristos έγραψε:

Καλησπερα , έχω mi band 3 σε mi 9 συνδεδεμένο. Είχα περασμένο κανονικά ελληνικό mi fit με όλα στα ελληνικά , όμως σήμερα προσπάθησα να περάσω το καινούργιο version του mi fit . Έκανα unpair από το παλιό mi fit , uninstall και κατέβασα το καινούριο όλα κομπλέ έγινε το update σε firmware και με βγάζει να κάνω ξανά pair κάνω pair , δονιζει το band όλα κομπλέ πατάω το κουμπί αλλά λέει ότι συνδέθηκε κανονικά αλλά η ο5θόνη του band έχει stuckarei στην οθόνη ότι δεν έχει γίνει pair και περιμένει να συνδεθεί με συσκευή.

Περασα official mi fit και εστρωσε και περασα τωρα ξανα το mi fit και εχει ακομα περασμενα τα ελληνικα so i guess all good :rolleyes: :D
      Όταν ξαναέκανες pair, αυτό έγινε κανονικά. Από εκεί και πέρα, το band σου ουδέποτε έγινε ξανά (μόνο του) unpair...Το ότι έστρωσε με το official MiFit, έτυχε... θα έστρωνε με οποιοδήποτε MiFit και εξηγώ παρακάτω τι έγινε στην περίπτωσή σου, για να το ξέρεις γιατί θα ξαναγίνει στο μέλλον αλλά και να το δουν και τα νέα μέλη:

Πριν ξεκινήσω να πω εδώ ότι όσα unpair και ξανά pair και να έκανες, αν δεν συνέβαιναν τα παρακάτω, εκεί κολλημένο θα ήταν...

Το κάθε firmware συνεργάζεται με συγκεκριμένο αρχείο resources (και το ανάποδο). Στην πρώτη σελίδα, στον πίνακα με τα resources που δίνουμε ως θέματα, θα δείτε τα αρχεία πόρων (resources) v46 και v47 με ποια firmware είναι συμβατά. Το ίδιο συμβαίνει φυσικά και με τα αντίστοιχα βασικά αρχεία resources που βρίσκονται στους δύο πίνακες με τα firmware.

Αν λοιπόν στο band περάσει οποιοσδήποτε άλλος συνδυασμός εκδόσεων αρχείων, τότε βλέπεις την παρακάτω εικόνα:

Κανονικά θα έπρεπε να εμφανίζεται και το μήνυμα "Συνδεθείτε με την εφαρμογή για ενημέρωση" όπως αντίστοιχα εμφανίζεται το μήνυμα "Συνδέστε πρώτα τη συσκευή" (πάλι με την παραπάνω εικόνα), σε περίπτωση που κάνετε reset το band μέσα από την επιλογή που έχει το ίδιο το band και που εδώ όντως θέλει υποχρεωτικά unpair και ξανά pair.

Στα Αγγλικά firmware που δίνουμε στην πρώτη σελίδα εμφανίζεται κανονικά το αντίστοιχο μήνυμα στα Αγγλικά "Connect to app to update". Το γιατί δεν εμφανίζεται στα Ελληνικά, θα το συζητήσουμε μια άλλη στιγμή. Με λίγα λόγια, είναι το ίδιο πρόβλημα με τα μηνύματα που θα έπρεπε να εμφανίζονται κατά την διάρκεια flash των αρχείων στο band και αυτός είναι και ο λόγος που προσωρινά τουλάχιστον στο κομμάτι της αναβάθμισης γυρίσαμε πρόσφατα τα μηνύματα στην Αγγλική γλώσσα (στο Ελληνικό fimware) ώστε να ξέρετε 100% ποιο από τα 3 αρχεία περνάτε καθώς και άλλα μηνύματα σχετικά με την αναβάθμιση (επιτυχία, αποτυχία κλπ)

Περνώντας λοιπόν το MiFit-4.0.0 για πρώτη φορά, σου αναβάθμισε το firmware και στο επόμενο boot σου βγήκε η παραπάνω εικόνα γιατί τώρα... ήθελε ΚΑΙ νεότερη έκδοση resources. Αν περίμενες λίγο, θα ξεκίναγε μόνο του το MiFit να σου περάσει το αρχείο πόρων (resources) που αντιστοιχεί στο firmware (που μόλις σου είχε περάσει), θα έφευγε η παραπάνω εικόνα και το band θα ήταν πλήρως λειτουργικό και ενημερωμένο.

Το ότι σου ενημέρωσε λοιπόν τη συσκευή το official MiFit, είναι εντελώς τυχαίο και θα γινόταν ούτως ή άλλως. Πίστεψες ότι είχες πρόβλημα (και λογικό είναι) γιατί ταυτόχρονα είχε προηγηθεί κατάργηση σύζευξης...

Την επόμενη φορά που θα υπάρξει νέο firmware, αν και εκείνο απαιτεί νεότερη έκδοση πόρων θα γίνει ακριβώς το ίδιο. Συνήθως βέβαια το αρχείο πόρων είναι το ίδιο για αρκετές συνεχόμενες εκδόσεις firmware όπως έγινε με την έκδοση v46, οπότε δεν θα χρειαστεί να το περάσει ξανά και δεν θα εμφανιστεί η παραπάνω εικόνα.

Επίσης ότι MiFit και να βάλεις ακόμα και να χρειαστεί να απεγκαταστήσεις κάποιο για να βάλεις άλλου εκδότη, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κάνεις unpair τη συσκευή σου. Τέλος, αν συνεχίσεις να βάζεις τις δικές μας μελλοντικές εκδόσεις, δεν χρειάζεται καν να κάνεις πρώτα απεγκατάσταση την προηγούμενη έκδοση. Υπογράφονται με τον ίδιο τρόπο και μπαίνουν όπως είσαι από πάνω. Μόνο αν θέλεις να βάλεις παλαιότερη έκδοση (έστω και δική μας) δεν θα σε αφήσει αν δεν απεγκαταστήσεις πρώτα αυτήν που θα έχεις περασμένη. Και πάλι ΔΕΝ θα χρειαστεί να κάνεις unpair τη συσκευή σου!
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα σας,ειμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στην δουλειά που κάνετε.
      Είμαι κάτοχος του mi band 3 international version από τον νοεμβριο και πριν λίγο πήρα την απόφαση να κάνω ελληνικό το mi band μου αλλά μάλλον κάτι έκανα λάθος.Απεγκατεστησα την official mifit και εγκατέστησα το ελληνικό mifit,συνδεθηκα με το mi band μου αλλά δεν μου αναβάθμισε το firmware και resources οπότε μετά εγώ μόνος μου κατέβασα και πέρασα μεσω notify το firmware,resources και τα fonts από το πίνακα που έχετε για το απλό mi band 3 και το θέμα είναι ότι το band μου παραμένει στα αγγλικά εκτός από τον καιρό που γράφει αίθριος στα ελληνικά.τι μπορεί να φταίει και δεν γίνεται ελληνικό?

Edit: Όλα καλά.Τελικα ήταν λάθος μου,αντι να κατεβάσω το ελληνικό firmware και resources ,κατέβασα το αγγλικό . Μπράβο και πάλι για την υπέροχη δουλειά και την υποστήριξη.

Edit:Μετά την αλλαγή στα ελληνικά δεν έχω καθόλου ειδοποιήσεις αλλά στην κλήση το band δονείται κανονικά μαζί με την επαφή.Κοιταξα όλες τις ρυθμίσεις και άδειες και είναι όλα εντάξει αλλά ειδοποιήσεις δεν μου έρχονται καθόλου στο band.Τι θέμα μπορεί να έχει?
    • Ο/H Tsonis έγραψε:

Edit:Μετά την αλλαγή στα ελληνικά δεν έχω καθόλου ειδοποιήσεις αλλά στην κλήση το band δονείται κανονικά μαζί με την επαφή.Κοιταξα όλες τις ρυθμίσεις και άδειες και είναι όλα εντάξει αλλά ειδοποιήσεις δεν μου έρχονται καθόλου στο band.Τι θέμα μπορεί να έχει?
      To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το αποσυνδέσεις από το Mi-Fit, και να το συνδέσεις εκ νέου. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !

ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

Ο/H Tsonis έγραψε:

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το αποσυνδέσεις από το Mi-Fit, και να το συνδέσεις εκ νέου. ;)
      Ναι όντως έστρωσε μετά την αποσύνδεση.Ολα δουλεύουν ρολόι
    • Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Παιδιά μια απλή ερώτηση καί από εμένα. Έχω την δική σας 3.5.9 και όλα δουλεύουν ρολόι, πολύ ευχαριστημένος από όλα. Αξίζει να βάλω την τελευταία; Έχει πολλές διαφορές κτλ; Επειδή διαβάζω συνέχεια για προβλήματα συμβατότητας κτλ , μην μπω σε περιπέτειες γέρος άνθρωπος.. Ευχαριστώ πολύ!!
    • Κάτσε εκεί που είσαι αφού δεν έχεις θέμα. Κι εγώ περνούσα τα πάντα αλλά με φόβησε ότι αυτό το update είχε μεγάλες αλλαγές και θα γινόταν ότι έγινε... Παρόλα αυτά τα παιδιά εδώ όπως βλέπω πάλι τα κατάφεραν όλα να παίζουν κομπλέ

Ο/H lsdpower78 έγραψε:

Παιδιά μια απλή ερώτηση καί από εμένα. Έχω την δική σας 3.5.9 και όλα δουλεύουν ρολόι, πολύ ευχαριστημένος από όλα. Αξίζει να βάλω την τελευταία; Έχει πολλές διαφορές κτλ; Επειδή διαβάζω συνέχεια για προβλήματα συμβατότητας κτλ , μην μπω σε περιπέτειες γέρος άνθρωπος.. Ευχαριστώ πολύ!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Μπορείς πάντα να γυρίσεις στο προηγούμενο firmware αν όντως υπάρχει μεγάλη διαφορά! :)

Μπορείς πρώτα βέβαια να δοκιμάσεις ένα factory reset μέσα από τις ρυθμίσεις του ρολογιού να δεις αν στρώσει! :)
    • Καλησπερα,

θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος ωστε το interface του mi band 3 να ειναι στα αγγλικα, οπως ειναι το international, αλλα να υποστηριζει ελληνικους χαρακτηρες οταν πχ ερχεται μηνυμα/notification με ελληνικους χαρακτηρες.
      Μπορει να λειτουργησει σωστα αν περασω μονο τα fonts που δινετε, η δεν ειναι συμβατα με το official fw?

Ευχαριστω!
    • Ο/H Chris Mes έγραψε:

Καλησπερα,

θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος ωστε το interface του mi band 3 να ειναι στα αγγλικα, οπως ειναι το international, αλλα να υποστηριζει ελληνικους χαρακτηρες οταν πχ ερχεται μηνυμα/notification με ελληνικους χαρακτηρες.
      Μπορει να λειτουργησει σωστα αν περασω μονο τα fonts που δινεται, η δεν ειναι συμβατα με το official fw?

Ευχαριστω!
      Ναι, κατέβασε από την πρώτη σελίδα τα αρχεία fw και res που έχουν στην ονομασία τους το *english_UTF8*. Αν έχεις το απλό Mi Band 3 και όχι το NFC, δες από τον αντίστοιχο πίνακα ποιο χρειάζεσαι ανάλογα το hardware revision της δικής σου συσκευής. Αν έχεις αλλάξει την official γραμματοσειρά που χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά ή αν για οποιοδήποτε άλλο λόγο έχεις μετά το πέρασμα των δύο αρχείων Αγγλικά ερωτηματικά σε κάποιο σημείο, τότε κατέβασε και πέρασε και το αρχείο ft που είναι οι official γραμματοσειρές (το αρχείο είναι κοινό για όλα τα μοντέλα Mi Band 3 απλά και NFC).
    • Διαφήμιση
    • Ρε παιδες γτ τοσο μεγάλη κατανάλωση ραμ? Και σε εσας τοση ραμ κραταει? Εχω το 4 v2
      Το εχω δει να παει και 450 mb ram.. απαραδεκτο
      Images
      • Screenshot_2019-05-20-14-10-37-020_com.android.settings.png

192,73 kB, 1.080×1.920, viewed 59 times