Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικό Mi Fit για το Mi Band 2 + 3 με Ελληνικό Firmware - [Τρέχουσα 'Εκδοση Mi Fit 3.5.9_v2 Stable]

• Οδηγός

>> Ενημέρωση όλων των μελών <<

Έγινε Re-Upload και διανομή νέων XTRV-9.4.11/12 ROM για 33 συσκευές στα VIP μέλη μας...

Έγινε Re-Upload όλων των 9.4.11 ROM εκτός από το Mi6X (Wayne)
    Νέα Version 9.4.12 πήραν οι παρακάτω συσκευές
    HMnote5Pro, POCOF1, HMnote6Pro, MI8SE, MIMAX3, MIMIX2S

Δείτε τις πληροφορίες στα VIP mail που σας έχουμε στείλει.

Oι αυτόματες ενημερώσεις (ΟΤΑ) σε όλα τα απλά μέλη μας θα ενεργοποιηθούν και θα τις λάβετε από την εφαρμογή αναβάθμισης (Updater) σε 12-24 ώρες αργότερα.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Ο/H Haris Sketo έγραψε:

Ο/H Haris Sketo έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα! νέος κάτοχος mi band 3 global version από ελληνική αλυσίδα. Θέλω να ρωτήσω, στα notifications οτιδήποτε με ελληνικό χαρακτήρα εμφανίζεται στο band με αγγλικά ερωτιματικά(???? ???? ???? ???) μπορεί να διορθωθεί αυτό χωρίς όμως να αλλάξει η γλώσσα εμφάνισης του μενού; δηλαδή θέλω η εφαρμογή στο κινητό και το μενού του band να είναι στα αγγλικά αλλά οταν μου έρχεται μύνημα με ελληνικούς χαρακτήρες να εμφανίζεται χωρίς ερωτηματικά.

Ευχαριστώ!
      καμια ιδέα για το παραπάνω; αν περάσω μόνο το αρχείο των fonts θα φτιάξει;
      καλυτερα να μην περασεις τα fonts διοτι μπορει να μπλεξεις.... (μου το εχει αναφερει ενας φιλος απο εδω)

Περνας το Ελληνικο Mi Fit οπως λεει η διαδικασια απο την πρωτη σελιδα και αν εχεις γλωσσα κινητου Αγγλικα, τοτε το μενου του Mi Fit θα ειναι στα Αγγλικα, ωστοσο το μενου του band θα ειναι Ελληνικα και θα εμφανιζονται σωστα ολοι οι Ελληνικοι χαρακτηρες σε αυτο.
      Διαφήμιση
    • Ας γράψω τις εντυπώσεις μου μετά απο μια εβδομάδα με τα ρολογακια
      Πρώτη προπόνηση μαζί με την γυναίκα μου αυτη με iphone συνδεδεμένο εγώ με android απόσταση δική της με δική μου δέκα μέτρα διαφορά,οκ μηδαμινή
      Η σημερινή όμως ξέφυγε το πράγμα, κάναμε την διαδρομή μας δίπλα δίπλα απόσταση δική της 4 χιλιόμετρα και στο δικό μου έγραφε 3,7 χιλιόμετραας έχει απόκλιση 300 μέτρων ενα στάδιο σχεδόν δεν είναι και λίγο
      Κοίταξα την διαδρομή στον χάρτη,και στα δυο κινητά σε κάποια σημεία αλλά διαφορετικά σε κάθε κινητό μας είχε εκτός πορείας λες και περνούσαμε μέσα απο σπίτια ενώ δεν αποκλειναμε ποτέ από τον δρομο, άρα λογικό να γράφει άλλα για αλλά και σαν απόσταση,η ακρίβεια του gps και στα δύο κινητά με προγράμματα χαρτών πάντα ηταν αψογη άρα το θέμα είναι στους χάρτες της εφαρμογής και το πώς τους διαχειρίζεται
      Συμπερασματικά η ακρίβεια της xiaomi προβληματική για εμένα
      Παραθέτω φωτογραφία,για παράδειγμα εκεί που βλέπετε στην οδό Λάππα η διαδρομή μας ήταν όλη μια ευθεία, αντίθετα αντί να είναι στα όρια του δρόμου είναι εκτός και μάλιστα σε ενα σημείο κάνει και μια τριγωνική πορεία μέσα σε σπίτια!!!
      Σε άλλα σημεία παρόμοιο πρόβλημα είχε η εφαρμογή στο iphone
      Images
      • Screenshot_2019-02-05-20-29-31.jpg

416,01 kB, 1.440×1.793, viewed 25 times
    • Ο/H Eulogison έγραψε:

Ας γράψω τις εντυπώσεις μου μετά απο μια εβδομάδα με τα ρολογακια
      Πρώτη προπόνηση μαζί με την γυναίκα μου αυτη με iphone συνδεδεμένο εγώ με android απόσταση δική της με δική μου δέκα μέτρα διαφορά,οκ μηδαμινή
      Η σημερινή όμως ξέφυγε το πράγμα, κάναμε την διαδρομή μας δίπλα δίπλα απόσταση δική της 4 χιλιόμετρα και στο δικό μου έγραφε 3,7 χιλιόμετραας έχει απόκλιση 300 μέτρων ενα στάδιο σχεδόν δεν είναι και λίγο
      Κοίταξα την διαδρομή στον χάρτη,και στα δυο κινητά σε κάποια σημεία αλλά διαφορετικά σε κάθε κινητό μας είχε εκτός πορείας λες και περνούσαμε μέσα απο σπίτια ενώ δεν αποκλειναμε ποτέ από τον δρομο, άρα λογικό να γράφει άλλα για αλλά και σαν απόσταση,η ακρίβεια του gps και στα δύο κινητά με προγράμματα χαρτών πάντα ηταν αψογη άρα το θέμα είναι στους χάρτες της εφαρμογής και το πώς τους διαχειρίζεται
      Συμπερασματικά η ακρίβεια της xiaomi προβληματική για εμένα
      Παραθέτω φωτογραφία,για παράδειγμα εκεί που βλέπετε στην οδό Λάππα η διαδρομή μας ήταν όλη μια ευθεία, αντίθετα αντί να είναι στα όρια του δρόμου είναι εκτός και μάλιστα σε ενα σημείο κάνει και μια τριγωνική πορεία μέσα σε σπίτια!!!
      Σε άλλα σημεία παρόμοιο πρόβλημα είχε η εφαρμογή στο iphone
      Το Mi band 3 δεν έχει GPS και εξαρτάται από το GPS του κινητού. Η απόκλιση που έχετε είναι καθαρά από τις διαφορές στα GPS των δύο κινητών.
    • Ο/H sidis έγραψε:

Ο/H Haris Sketo έγραψε:

Ο/H Haris Sketo έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα! νέος κάτοχος mi band 3 global version από ελληνική αλυσίδα. Θέλω να ρωτήσω, στα notifications οτιδήποτε με ελληνικό χαρακτήρα εμφανίζεται στο band με αγγλικά ερωτιματικά(???? ???? ???? ???) μπορεί να διορθωθεί αυτό χωρίς όμως να αλλάξει η γλώσσα εμφάνισης του μενού; δηλαδή θέλω η εφαρμογή στο κινητό και το μενού του band να είναι στα αγγλικά αλλά οταν μου έρχεται μύνημα με ελληνικούς χαρακτήρες να εμφανίζεται χωρίς ερωτηματικά.

Ευχαριστώ!
      καμια ιδέα για το παραπάνω; αν περάσω μόνο το αρχείο των fonts θα φτιάξει;
      καλυτερα να μην περασεις τα fonts διοτι μπορει να μπλεξεις.... (μου το εχει αναφερει ενας φιλος απο εδω)
      Περνας το Ελληνικο Mi Fit οπως λεει η διαδικασια απο την πρωτη σελιδα και αν εχεις γλωσσα κινητου Αγγλικα, τοτε το μενου του Mi Fit θα ειναι στα Αγγλικα, ωστοσο το μενου του band θα ειναι Ελληνικα και θα εμφανιζονται σωστα ολοι οι Ελληνικοι χαρακτηρες σε αυτο.
      δεν μπορεί να μείνει και το μενού του band στα αγγλικά; Κρίμα :(

πέρασα το ελληνικό fw και res. εσβησα την παλιά mifit απο το playstore, κατεβασα notify and fitness, πέρασα τα αρχεία και τώρα εγκατέστησα το ελληνικό mi fit. να κάνω ένα factory reset στο band ή δεν χρειάζεται;

κατι τελευταιο, παρατηρησα οτι μνμ, viber μαιλ κλπ φαίνονται σωστά οι χαρακτήρες, όταν επιλέγω facewatch απο το ρολόι αυτό που δείχνει ώρα, ημ/νια, μπαταρια και βηματα, στο σημείο που θα έπρεπε να απικονείζεται η μπαταρία με το ποσοστό της, φαίνονται ερωτηματικά. είναι bug ή κάτι πάει λάθος σε εμένα;
      Διαφήμιση
    • Ο/H lallasgr έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα του Mi Band! :)

όσο αναφορά το πρώτο σου ερώτημα δε χρειάζεται να γίνει απεγκατάσταση. Κατεβάζεις το νέο Mi Fit όταν βγαίνει και απλά το περνάς από πάνω.

Όσο αναφορά να φτιάξεις τα δικά σου Resources (Themes) μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό εδώ
      Ευχαριστώ πολύ!
      Καλώς σας βρήκα :)

Αν καταφέρω και φτιάξω κάποιο δικό μου theme θα ενημερώσω ώστε να το αναρτηθεί στο πρώτο post.

Edit: Κάτι κατάφερα :) Έφτιαξα το 1ο μου theme:
      Dropbox - Mili_wuhan_v46_ custom_greek_by_xiaomi-miui.gr_packed.zip

Και εδώ έχω ανεβάσει φωτογραφίες:
      Imgur: The magic of the Internet
    • Καλημερα , να ρωτησω κατι και εγω...με τον καιρο ρυθμισενο για Cairo ,τα δεδομενα καιρου που μας ερχοντε απο που ειναι? και κατι ακομα.την ρυθμιση για την τοποθεσια την κανουμε στην εφαρμογη mifit ,στην notify&fitness ή στο τηλεφωνο,γιατι δεν το βρηκα καπου ξεκαθαρισμενο.
      Ευχαριστω πολυ! :D :D
      good is never enough...always you can do better.....
    • Επανέρχομαι στο firmware για το Mi Band 2. Παρόλο που πέρασα fonts και firmware 1.0.1.81 τωρα δε μετράει τίποτα. Δείχνει μόνο την ώρα, 0 βήματα, 0 όλα. Μόνο ο καρδιακός ρυθμός δουλεύει. Υπάρχει τρόπος να επανέλθει σε παλιότερη έκδοση;
      Διαφήμιση
    • Ο/H leas1968 έγραψε:

Επανέρχομαι στο firmware για το Mi Band 2. Παρόλο που πέρασα fonts και firmware 1.0.1.81 τωρα δε μετράει τίποτα. Δείχνει μόνο την ώρα, 0 βήματα, 0 όλα. Μόνο ο καρδιακός ρυθμός δουλεύει. Υπάρχει τρόπος να επανέλθει σε παλιότερη έκδοση;
      Μήπως έβαλες λάθος firmware? Μόνο τα font είναι κοινά τα firmware είναι 3 διαφορετικά στην πρώτη σελίδα ανάλογα τι HW-revision έχεις,
    • Άμα σου πω δεν ξέρω πώς να βρω το Hardware revision θα με πεις άσχετο μάλλον. Μπορεί και να είναι έτσι όπως το λες. Για να το ψάξω λίγο και θα σου πω.
    • Ηρθε στα χερια μου mi band 2 με firmware απο το playstore. Ξαφνικα το ρολοι παρουσιασε προβλημα στην οθονη, και η φωτεινοτητα εχει πεσει στη μεση με αποτελεσμα να ειναι δυσκολη η αναγνωση του. Υπαρχει περιπτωση να περασω το δικος μας firmware και να στρωσει?

Τι αλλες λυσεις υπαρχουν και αν υπαρχουν πριν παει στα σκουπιδια της ανακυκλωσης συσκευων?
    • To σύνδεσα με το gadgetbrigde και μου βγάζει HW 0.1.3.3. Πέρασα το αντίστοιχο firmware και πάλι τίποτα. Δεν μετράει βήματα