Διαφήμιση

ΠΡΟΣΟΧΗ ! Νέα ανακοίνωση της Xiaomi φέρνει τα πάνω κάτω σε ότι αφορά το Flash των ROM !

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • ΠΡΟΣΟΧΗ ! Νέα ανακοίνωση της Xiaomi φέρνει τα πάνω κάτω σε ότι αφορά το Flash των ROM !

      Πριν από λίγο διαβάσαμε μία νέα λιτή ανακοίνωση που έγινε από την Administrator στο επίσημο Global φόρουμ της Xiaomi, το γνωστό en.miui.com.



      Σε αυτή την λιτή ανακοίνωση που έκανε, αναφέρει ότι.....

      1.Τα Xiaomi smartphones που προορίζονται για την αγορά της Κίνας δεν μπορούν να τρέξουν Global ROMs
      2.Τα Xiaomi smartphones που προορίζονται για διεθνείς αγορές (Global) δεν μπορούν να τρέξουν China ROMs.


      Στην συνέχεια όπως αναφέρει στο ίδιο νήμα, προτείνει σε όλους μας να αγοράζουμε συσκευές μόνο από επίσημα καταστήματα κανάλια διανομής ή εξουσιοδοτημένους διανομείς τις συσκευές μας, καθώς και να κάνουμε διπλούς ελέγχους για τα στοιχεία του συστήματος, και το είδος της ROM που φοράει η συσκευή μας, πριν προχωρήσουμε σε Flash κάποιας ROM.


      Όλα αυτά έχουν να κάνουν προφανώς με κάποιο νέο Policy της εταιρίας, που στόχο έχει να σταματήσει το βάπτισμα που κάνουν τα διάφορα μαγαζιά της Κίνας σε συσκευές που διακινούν.
      Είναι γνωστό πως πολλά καταστήματα της Κίνας, αγοράζουν συσκευές που προορίζονται για Κίνα, και με μία "Παράνομη" αλλαγή της ROM, τα Βαπτίζουν ως Global, και τις διανέμουν σε άλλες χώρες.

      Το νέο Policy της Xiaomi ενώ έχει ίσως σωστή κατεύθυνση, εγείρει ταυτόχρονα μεγάλους κινδύνους σε όσους έχουν αγοράσει ήδη συσκευές από τα διάφορα καταστήματα της Κίνας, καθώς αν επιχειρήσουν οι ιδιοκτήτες τους να κάνουν Flash κάποιας ROM, να καταλήξουν με μεγάλα προβλήματα, ακόμη ίσως και με μόνιμο Brick της συσκευής τους.

      Δεν είμαστε σε θέση ακόμη να γνωρίζουμε τον τρόπο που κάνει τον έλεγχο αυθεντικότητας της συσκευής η Χiaomi, αλλά γνώμη μας είναι πως αν γίνεται αυτό με βάση τον σειριακό τους αριθμό, τουλάχιστον η εφαρμογή αυτού του νέου κανονισμού να γίνει από εδώ και πέρα και να μην έχει αναδρομική ισχύ, γιατί υπάρχουν πάρα πολλές συσκευές που έχουν διανεμηθεί από τα καταστήματα της Κίνας, που δεν γνωρίζουν οι κάτοχοί τους τις διαδικασίες που ακολούθησε το κατάστημα που τους πούλησε τις συσκευές τους.

      Και το λέμε αυτό γιατί ίσως αρχίσει ένας νέος κύκλος με Brick συσκευών, χωρίς να ευθύνονται οι ιδιοκτήτες τους.
      Δεν γνωρίζουμε προς το παρόν κάτι παραπάνω για τον τρόπο που θα εφαρμοστεί το νέο Policy, αλλά καλό είναι οι κάτοχοι των νέων συσκευών να μην επιχειρήσουν να αλλάξουν κατηγορία ROM.... να αλλάξουν δηλαδή την CHINA ROM που έχουν στην συσκευή τους με Global, και το ανάστροφο, μέχρι να μάθουμε περισσότερα......

      Σε κάθε περίπτωση θα σας κρατάμε ενήμερους για ότι νέο μάθουμε και καλό είναι να επισκέπτεστε την κοινότητά μας για όποιο πρόβλημα αντιμετωπίζετε με την συσκευή σας.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Δεν κάνατε σωστή μετάφραση και αλλάζει όλο το νόημα.
      Κανονικά λέει: "Τα Xiaomi smartphones που προορίζονται για την αγορά της Κίνας δεν μπορούν να τρέξουν Global ROMs"
      Kαι όχι: "Τα Xiaomi smartphones που προορίζονται για την αγορά της Κίνας δεν θα μπορούν να τρέξουν Global ROMs"
    • Ακριβώς έτσι μου ήρθε και εμένα το Mi 8 SE μου με μούφικη Global ROM .
      Προσοχή σε όσους το αγοράσανε από Skroutz ή Bestprice και γενικά από Ελλάδα για το συγκεκριμένο μοντέλο.
      Βέβαια μετά από συζήτηση και με την βοήθεια των ειδικών της ομάδας το πέρασα China fastboot rom με αποτέλεσμα να το ξεκλειδώσω με δικό μου Mi Account χωρίς το άγχος "μην brickarei".
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Kostas Minas έγραψε:

      Δεν κάνατε σωστή μετάφραση και αλλάζει όλο το νόημα.
      Κανονικά λέει: "Τα Xiaomi smartphones που προορίζονται για την αγορά της Κίνας δεν μπορούν να τρέξουν Global ROMs"
      Kαι όχι: "Τα Xiaomi smartphones που προορίζονται για την αγορά της Κίνας δεν θα μπορούν να τρέξουν Global ROMs"
      Μακάρι να μην έχει αναδρομική ισχύ γιατί θα κλάψουν μανούλες.... :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H Teamingame.gr έγραψε:

      Ακριβώς έτσι μου ήρθε και εμένα το Mi 8 SE μου με μούφικη Global ROM .
      Προσοχή σε όσους το αγοράσανε από Skroutz ή Bestprice και γενικά από Ελλάδα για το συγκεκριμένο μοντέλο.
      Βέβαια μετά από συζήτηση και με την βοήθεια των ειδικών της ομάδας το πέρασα China fastboot rom με αποτέλεσμα να το ξεκλειδώσω με δικό μου Mi Account χωρίς το άγχος "μην brickarei".
      Τα πάντα είναι υπό αίρεση, καθώς αυτή την στιγμή δεν γνωρίζουμε τον τρόπο που θα γίνει αυτός ο αποκλεισμός, και κατά πόσο κινδυνεύουν οι συσκευές που δεν έχουν γνήσια ROM.
      Είχαμε ήδη αρκετά Brick κάποιων συσκευών που είχαν China και έκαναν Flash Global ROM όταν ξαφνικά κλείδωσε πάλι ο Bootloader. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ξεκινάνε με 72 ώρες που έγιναν 1500, σε κάποιες συσκευές δεν μπορείς να πας πίσω, τώρα αυτό το νέο φρούτο!!! Επόμενη οδηγία θα επιτρέπει την φόρτιση μόνο μεσημέρι;; Και με πανσέληνο ίσως;;
      Xiaomi πάρτο αλλιώς θα βρεις... :P
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H Kostas Minas έγραψε:

      Δεν κάνατε σωστή μετάφραση και αλλάζει όλο το νόημα.
      Κανονικά λέει: "Τα Xiaomi smartphones που προορίζονται για την αγορά της Κίνας δεν μπορούν να τρέξουν Global ROMs"
      Kαι όχι: "Τα Xiaomi smartphones που προορίζονται για την αγορά της Κίνας δεν θα μπορούν να τρέξουν Global ROMs"
      Μακάρι να μην έχει αναδρομική ισχύ γιατί θα κλάψουν μανούλες.... :D
      Ναι ισχύει. Και γω θα μαι ενας απο αυτούς! :D
    • Διαφήμιση
    • ΠΡΟΣΟΧΗ ! Νέα ανακοίνωση της Xiaomi φέρνει τα πάνω κάτω σε ότι αφορά το Flash των ROM !

      Αρχίζω να εκνευρίζομαι...
      Και αρχίζω να σκέφτομαι ότι το επόμενο Κιν μου θα είναι oneplus έτσι όπως πάμε...

      Sent from my MI 8 using Tapatalk
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Πολύ αργά έβγαλαν ανακοίνωση, η ζημιά έχει ήδη γίνει :(
      Ως συνήθως , γιατί στο whyred τι έγινε; Με το arb; οι κάτοχοι δεν ενημερώθηκαν αφού ήδη είχαν αναβαθμίσει σε arb4;
    • Διαφήμιση
    • προς τη σωστη κατευθυνση η κινηση αυτη για να κοπει η γαγκρενα των φθηνοσκρουτζομαγαζων και των κινεζοsite.
      αμα ειναι τοσο χαζοι και το κανουν με αναδρομικη ισχυ τοτε οτι εχουν φτιαξει τοσο καιρο θα τους ριξει μερικα χρονια πισω.