Διαφήμιση

VoLTE & VoWiFi (wifi calling) και υποστήριξη από MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H razenxd έγραψε:

      Καλησπέρα στην παρέα.
      Τις τελευταιες μερες εχω διαβασει απειρα πραγματα και εχω κανει απειρες δοκιμες για να ενεργοποιησω το VoWiFi σε Mi 8 με Global 12.0.2 .
      Το τμημα της vodafone με περνει καθε 2 μερες τηλεφωνο χωρις να εχει κατι καινουριο να μου πει και με βαζει συνεχεια να τους εξηγω το ιδιο πραγμα.
      Το VoLTE λειτουργει κανονικα(βλεπω το HD Voice στις ενεργες κλησεις) το VoWiFi απο την αλλη δεν λειτουργει για κανεναν λογο και φυσικα δεν λειτουργει ουτε το app της voda.
      Εχω κανει οτι δοκιμη εχω βρει που δεν απαιτει root.
      Kαποιες οπώς η αλλαγη modem απο το menu *#*#663368378#*#*
      η η αλλαγη modem μεσω του service απο το activity tracker apk δεν εμφανιζονται ποτε.
      Εχει βρεθει μηπως καποια λυση που αγνοώ?
      φοβάμαι δεν θα βγάλεις άκρη με vodafone,
      κι εγώ μίλησα μαζί τους για το vowifi (RN7)ένα σωρό φορές, αλλά δεν...
      μόνο κάποιες νεώτερες συσκευές υποστηρίζουν και σε καμία περίπτωση όλες όσες αναφέρουν στο site.
      αν σου είναι σημαντικό, μόνο cosmote
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      *#*#869434#*#* και να βγάλει disable δοκίμασες ?
      Φυσικα, ειναι disabled και το volte και το vowifi. οι διακοπτες ανοιχτοι και προτιμησει απο wifi δικτυα. στο #4636# τα provisions ειναι ανοιχτα. Στο ims service ολα available εκτος απο το vowifi.

      Ο/H xnikos έγραψε:

      Ο/H razenxd έγραψε:

      Καλησπέρα στην παρέα.
      Τις τελευταιες μερες εχω διαβασει απειρα πραγματα και εχω κανει απειρες δοκιμες για να ενεργοποιησω το VoWiFi σε Mi 8 με Global 12.0.2 .
      Το τμημα της vodafone με περνει καθε 2 μερες τηλεφωνο χωρις να εχει κατι καινουριο να μου πει και με βαζει συνεχεια να τους εξηγω το ιδιο πραγμα.
      Το VoLTE λειτουργει κανονικα(βλεπω το HD Voice στις ενεργες κλησεις) το VoWiFi απο την αλλη δεν λειτουργει για κανεναν λογο και φυσικα δεν λειτουργει ουτε το app της voda.
      Εχω κανει οτι δοκιμη εχω βρει που δεν απαιτει root.
      Kαποιες οπώς η αλλαγη modem απο το menu *#*#663368378#*#*
      η η αλλαγη modem μεσω του service απο το activity tracker apk δεν εμφανιζονται ποτε.
      Εχει βρεθει μηπως καποια λυση που αγνοώ?
      φοβάμαι δεν θα βγάλεις άκρη με vodafone,κι εγώ μίλησα μαζί τους για το vowifi (RN7)ένα σωρό φορές, αλλά δεν...
      μόνο κάποιες νεώτερες συσκευές υποστηρίζουν και σε καμία περίπτωση όλες όσες αναφέρουν στο site.
      αν σου είναι σημαντικό, μόνο cosmote
      Και εγω ετσι πιστευω, εχω βαρεθει να μιλαω με διαφορετικους ανθρωπους και να τους εξηγω το ιδιο πραγμα ξανα και ξανα για να παρω απαντηση "θα το προωθησω και θα σας καλεσει ο αρμοδιος"

      Ο/H amavroudis έγραψε:

      Με το vofa app wifi calling λειτουργεί με κάθε συσκευή...
      Απλά ρουφάει τη μπαταρία σαν ύαινα...
      Μονο που στην δικη μου συσκευη δεν λειτουργει, δεν κανει κλησεις μεσω wifi και δεν λειτουργει σε flight mode.
    • Διαφήμιση
    • Είναι ανεξάρτητο συσκευής και λειτουργεί με όλες. Για αυτό το βγάλανε...
      Που είναι το προβλα σου; Έχει όλα τα δικαιώματα η εφαρμογή;
      Για να λειτουργήσει θέλει να αντικαταστήσει την εφαρμογή κλήσεων που έχεις τώρα. Αλλιώς δε κάνει κλήσεις...
    • Μια χαρα κανει κλησεις, μονο απο τα δικτυα κινητης ομως και ποτε απο το wifi.
      Btw. εχει λογικη αυτο που λες αλλα θα επρεπε να μιλαμε και για σοβαρη εταιρια. Το app εχει 2 αστερια και σε διαφορα forum ελαχιστοι εχουν καταφερει να το δουλεψουν. Ειδικα απο το android 10 και μετα.
    • @amavroudis μιλάς θεωρητικά μάλλον...
      ούτε σε μένα δούλεψε ποτέ το app, μια το android 10, μια άλλα... έχω χάσει άπειρες ώρες για το vowifi της vodafone X(

      ρώτησα πολλές φορές και εδώ μέσα και σε άλλα forum αν κάποιου του δούλεψε το vowifi με vodafone στο RN7 και δεν βρέθηκε κανείς. η vodafone ωστόσο το έχει στα υποστηριζόμενα
    • @xnikos
      Ασε φιλε, και εγω μια απο τα ιδια καθε 2 μερες.
      Τωρα κοιταω πως θα γινει να κανω unlock τον bootloader χωρις να χασω data να κανω root και να δοκιμασω να αλλαξω τους operators και να κανω edit το build.prop μπας και το καταφερω να λειτουργησει.
      Ειναι κριμα να αρχισω να ψαχνω αντικαταστατη ενω ειμαι καλυμενος 100%(εκτος του vowifi φυσικα) απο το κινητακι μου.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H xnikos έγραψε:

      @amavroudis μιλάς θεωρητικά μάλλον...
      για το κινητό που αναφέρεις, ναι μιλάω θεωρητικά...
      Σε εμένα σε τέσσερις Xiaomi συσκευές λειτουργεί σε όλες...
    • Επανέρχομαι για το θέμα με το VoWiFi σε Mi 8 με Vodafone.
      Μετα απο απειρα τεστ των περισσοτερων profiles στο PDC που μονο με 2-3 απο αυτα λειτουργησε το VoWiF
      i αλλα μετα απο λιγο επεφτε, βρηκα οτι με το profile SFR_France_commercial
      το VoWiFi λειτουργει χωρις να πεφτει και χωρις καποιο αλλο θέμα.

      @xnikos δεν γνωρίζω εαν το RN7 εχει μεσα τα ιδια profiles αλλα αν τα εχει
      θα μπορεις και εσυ να κανεις την δουλεια σου εαν δεν τα εχει μπορεις να τα περασεις αλλα δεν εχω κα. Εαν θελεις κατι πανω σε αυτο μην διστασεις να μου στειλεις.
    • Έχω ένα Redmi Note 9S Global (έχει την τελευταία αναβάθμιση στην στοκ ρομ 12.5.2.0) και αντιμετωπίζω πρόβλημα με το WiFi Calling της Cosmote.
      Είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία κανονικά από την Cosmote και από τη συσκευή όμως σπάνια ανοίγει η ένδειξη VoWiFi στην κορυφή και όταν ανοίξει 99% των περιπτώσεων δεν λειτουργεί, το καλώ και λέει ο συνδρομητής δεν είναι διαθέσιμος.
      Στο Poco X3 NFC και σε άλλες Samsung συσκευές που έχω σπίτι λειτουργεί κανονικά.
      Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει και πως φτιάχνεται?
    • Οι "stock global" εκδόσεις (όταν υπάρχουν "stock EEA" εκδόσεις) δεν περιλαμβάνουν τις ρυθμίσεις για ευρωπαϊκούς παροχους, συνεπώς θα πρέπει να ξεκλειδώσεις και να πάς σε κάποια ΕΕΑ rom (XTRV, xiaomiEU, stock EEA αν γίνεται αυτό στην συσκευή σου) όπου θα σου δουλέψει μια χαρά.
      Υ.Γ. Την πουτ@νατηνΚλητική ουτε αυτήν την χρειαζόμαστε πλέον; X(
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα.

      Μια ερώτηση σχετικά με τις ρυθμίσεις : Κάρτες SIM & κινητά δίκτυα ---> Ρυθμίσεις κάρτας SIM ---> WiFi Calling ---> Προτιμήσεις δικτύου

      -Αν επιλέξουμε το «Κατά προτίμηση Wi-Fi» και είμαστε συνδεδεμένοι σε δίκτυο Wi-Fi κατά τη διάρκεια μιας τηλεφωνικής κλήσης, τότε αυτή θα χρησιμοποιεί μόνο το Ίντερνετ και καθόλου δίκτυο (Cosmote);
      -Αν επιλέξουμε το «Κατά προτίμηση δίκτυα κινητής τηλεφωνίας» και είμαστε συνδεδεμένοι σε δίκτυο Wi-Fi κατά τη διάρκεια μιας τηλεφωνικής κλήσης, τότε αυτή θα χρησιμοποιήσει το Wi-Fi μόνο αν το σήμα δικτύου είναι ασθενές;

      Ευχαριστώ.