Διαφήμιση

VoLTE & VoWiFi (wifi calling) και υποστήριξη από MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • VoLTE & VoWiFi (wifi calling) και υποστήριξη από MIUI

      Ενεργοποίησα πρόσφατα το WiFi Calling (VoLTE & VoWiFi) σαν συνδρομητής της cosmote και βλέπω κανονικά στο τηλέφωνό μου (Mi5) το σηματάκι VoLTE όπου έχω 4G σήμα αλλά δεν βρίσκω πουθενά στο MIUI πως μπορώ να ενεργοποιήσω το VoWiFi. Αν θυμάμαι καλά στο MIUI 8xx υπήρχε ρύθμιση για wifi calling αλλά στο MIUI 9.6.2.0 (official global) δεν υπάρχει πλέον ρύθμιση για wifi calling. To θέμα είναι ότι στον χώρο εργασίας μου δεν έχω καθόλου καλό σήμα, 2G και με το ζόρι αντίθετα από το WiFi και την σύνδεση στο ιντερνετ που είναι καμπάνα.

      Τι μπορεί να γίνει? Υπάρχει περίπτωση να επιστρέψει στο MIUI 9 η υποστήριξη για VoWiFi??

      btw η ποιότητα κλήσης πλέον με το VoLTE όπου υπαρχει 4G είναι πολλά σκαλιά πάνω σε σχέση με πριν.
      Υ.Γ. Την πουτ@νατηνΚλητική ουτε αυτήν την χρειαζόμαστε πλέον; X(
    • Με κάποια επιφύλαξη, αυτή τη στιγμή δε νομίζω οτι υπάρχει συσκευή Xiaomi που να υποστηρίζει VoWiFi. Αν κάποιος έχει ξεκλείδωτο τον bootloader και εγκατεστημένο το Magisk, υπάρχει ένα Magisk Module που ενεργοποιεί τις σχετικές επιλογές αλλά θα είναι διακοσμητικές αν δεν υποστηρίζεται απο το firmware. Σ' ένα Redmi Note 4 που είχα δοκιμάσει δεν εμφάνιζε καν επιλογή Wi-Fi Calling.
      Βασική συσκευή: Xiaomi Mi 9T Pro (Raphael) - ROM: EEA Stable ROM
      Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (Whyred) -- ROM: Global Stable
      Παροχέας κινητής: Deutsche Telekom / Wind
    • H ποιότητα κλήσης είναι πολλά σκαλιά επάνω με VoLTE. Συμφωνώ.
      Μάλιστα μου έχουν πεί άτομα (χωρίς να ξέρουν ότι έχω ενεργοποιήσει το VoLTE) ότι με ακούν πολύ πιο καθαρά από άλλους. Κάνει δουλειά δηλαδή.

      Το Wifi Calling δεν έχω καταφέρει να το λειτουργήσω. Δεν ξέρω εάν υπάρχει Ευρωπαϊκή χώρα που να λειτουργεί αυτή η υπηρεσία.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      H ποιότητα κλήσης είναι πολλά σκαλιά επάνω με VoLTE. Συμφωνώ.
      Μάλιστα μου έχουν πεί άτομα (χωρίς να ξέρουν ότι έχω ενεργοποιήσει το VoLTE) ότι με ακούν πολύ πιο καθαρά από άλλους. Κάνει δουλειά δηλαδή.

      Το Wifi Calling δεν έχω καταφέρει να το λειτουργήσω. Δεν ξέρω εάν υπάρχει Ευρωπαϊκή χώρα που να λειτουργεί αυτή η υπηρεσία.
      Αν το υποστηρίξουν στην Ινδία να δεις για πότε θα το βάλει κι η Xiaomi :lol:
      Βασική συσκευή: Xiaomi Mi 9T Pro (Raphael) - ROM: EEA Stable ROM
      Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (Whyred) -- ROM: Global Stable
      Παροχέας κινητής: Deutsche Telekom / Wind
    • Ο/H charlie2alpha έγραψε:

      Αν το υποστηρίξουν στην Ινδία να δεις για πότε θα το βάλει κι η Xiaomi :lol:
      Τα λες πολύ καλά! Το έχεις πιάσει το νόημα 100%. 8-)

      Λογικό για μένα. Οι υπηρεσίες θα αναπτύσσονται εκεί που υπάρχει λαός. Όχι για 5-10 άτομα (Ευρώπη).
      Το έχουμε φάει το σκ@τό πολλές φορές από την μαμά Apple εμείς οι μηλαράδες...χρόόόόόνια τώρα! Ξέρω πως μυρίζει. :|
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Υ.Γ. Την πουτ@νατηνΚλητική ουτε αυτήν την χρειαζόμαστε πλέον; X(
    • Άντε...κοντά στα ξερά θα "καούν" και τα χλωρά!!!
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Έριξα πολύ ψάξιμο τελικά για το θέμα. Το VoWifi είναι "απενεργοποιημένο" στο MIUI για λόγους συμβατότητας μιας και δεν παίζει με πολλούς πάροχους.

      Στο xda πρότειναν αυτό :
      Display Spoiler

      Αφού έχει ενεργοποιηθεί το Volte και είμαστε σίγουροι ότι δουλεύει, τότε να γίνει edit το build.prop, και να προστεθούν αυτές οι γραμμές σ'αυτό:

      persist.dbg.ims_volte_enable=1
      persist.dbg.volte_avail_ovr=1
      persist.dbg.vt_avail_ovr=1
      persist.dbg.wfc_avail_ovr=1
      persist.radio.rat_on=combine
      persist.radio.data_ltd_sys_ind=1
      persist.radio.data_con_rprt=1
      persist.radio.calls.on.ims=1


      και να γίνει επανεκκίνηση. μετά στο μενου της sim θα είναι διαθέσιμη η επιλογή VoWiFi


      Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω γιατί πρέπει να είναι το κινητό ξεκλείδωτο και rooted για να γίνει edit το build.prop, κάτι που μπορεί να μου κόψει την πρόσβαση στις τραπεζικές εφαρμογές οι οποίες μου είναι απαραίτητες.

      Όποιος δοκιμάσει ας στείλει feedback.
      Υ.Γ. Την πουτ@νατηνΚλητική ουτε αυτήν την χρειαζόμαστε πλέον; X(
    • Ο/H tzifos έγραψε:



      Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω γιατί πρέπει να είναι το κινητό ξεκλείδωτο και rooted για να γίνει edit το build.prop, κάτι που μπορεί να μου κόψει την πρόσβαση στις τραπεζικές εφαρμογές οι οποίες μου είναι απαραίτητες.
      Μπορείς να είσαι rooted και να χρησιμοποιείς τις τραπεζικές εφαρμογές μια χαρά, με το magisk κρύβεις όποια εφαρμογή δεν θες να την βλέπει την συσκευή σαν rooted και δουλεύουν μια χαρά.
    • Αν και offtopic: Ναι to γνωρίζω γι' αυτό και έγραψα
      "...κάτι που μπορεί να μου κόψει...."

      Πέραν τούτου χρειάζομαι 2 μήνες αναμονή για ξεκλείδωμα, και καμιά βδομάδα (μετά το reset) για να ξαναφέρω το κινητό μου με τις εφαρμογές αρχεία και τα settings εκεί που ήταν. Δεν έχω τόσο χρόνο.

      Απλά ανέφερα κάτι που μπορεί κάποιος να θέλει να δοκιμάσει να δει αν δουλεύει από κει και πέρα ....
      Υ.Γ. Την πουτ@νατηνΚλητική ουτε αυτήν την χρειαζόμαστε πλέον; X(
    • Διαφήμιση
    • Δοκίμασα με μήνυμα αλλά πήρα απάντηση "μη-συμβατη συσκευη" και έτσι μετά κάλεσα στο 13888 και μου το ενεργοποίησαν. Έπρεπε επίσης να ανοίξω τον dialer και να πληκτρολογίσω : *#*#volte#*#* (= *#*#86583#*#*)

      Το Volte δουλεύει μια χαρά στην συσκευή μου, δεν "πέφτει" το 4G όταν καλώ ή με καλούνε, αλλά το VoWiFi δεν μπορώ να το ενεργοποήσω στην συσκευή. Δεν έχει option, το έχουν αφαιρέσει από την rom!

      Στο xda μου πρότειναν κάποιο edit, δες απάντηση #8 πιο πάνω VoLTE & VoWiFi (wifi calling) και υποστήριξη από MIUI αλλά δεν μπορώ γιατί δεν έχω root.
      Υ.Γ. Την πουτ@νατηνΚλητική ουτε αυτήν την χρειαζόμαστε πλέον; X(