Διαφήμιση

REDMI 5 Plus με MIUI Global 9.6 (Android 8.1) Πρόβλημα εκκίνησης του TWRP

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • REDMI 5 Plus με MIUI Global 9.6 (Android 8.1) Πρόβλημα εκκίνησης του TWRP

      Πρώτη φορά Xiaomi και έχω χαθεί λίγο. Καμία σχέση με HUAWEI.
      Λοιπόν, πριν 2 μέρες έκανα official αναβάθμιση σε MIUI Global 9.6 stable (Android 8.1) και unlock.
      Πράγματι δουλεύει καλύτερα από την MIUI 9.5 (Android 7.1) και έχει διορθώσει αρκετά bugs.

      Δεν θέλω θα βάλω κάποια Ελληνική ROM μέχρι να βγει με MIUI 9.6. Ήθελα όμως να βάλω TWRP για να μπορώ να κρατάω image το κινητό για κάθε ενδεχόμενο. Εγκατέστησα με επιτυχία το TWRP 3.2.1-3 το οποίο λειτουργεί τέλεια αλλά δεν μπορώ να μπω με εκκίνηση πατώντας Power & Vol +. Όταν το κάνω αυτό ξεκινάει το Mi-Recovery.
      Ο μόνος τρόπος για να μπω στην TWRP είναι μόνο με adb χρησιμοποιώντας την εντολή fastboot boot.
      Ξέρει κανείς το λόγο και πώς μπορώ να καταργήσω το Mi-Recovery ώστε να ξεκινάει το TWRP με τα πλήκτρα;
      Images
      • Screenshot_2018-09-04-22-40-01-887_com.android.settings.png

        185,43 kB, 1.080×2.160, viewed 192 times
    • REDMI 5 Plus με MIUI Global 9.6 (Android 8.1) Πρόβλημα εκκίνησης του TWRP

      Από αυτά που έχεις γράψει δεν έχεις περάσει twrp για αυτό σε βάζει στο stock recovery. Ξανά περνά το twrp από την αρχή δώσε την εντολή fastboot flash recovery το όνομα του αρχείου. img. Και λόγου ότι έχεις official rom μετά πρέπει να φλασαρεις η το lazyflasher η κάποιο root γιατί αλλιώς θα πέσει σε bootloop

      Redmi n3 pro
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Μόλις απέκτησα νέο πρόβλημα.
      Έτρεξα το Magisk-v17.1.zip μέσα από το TWRP και δεν μπορώ να εκκινήσω το τηλέφωνο.
      Μετά τη πρώτη οθόνη, μαυρίζει και αναβοσβήνει η οθόνη και σβήνει το τηλέφωνο.
      Στο TWRP μπορώ να μπω.
      Έκανα επαναφορά image με το TWRP αλλά δεν άλλαξε κάτι.
      Δεν μπορώ να μπω πλέον στο stock revocery. ΤΩΡΑ δουλεύει το Power & Vol + για TWRP!

      Καμιά ιδέα πώς να το επαναφέρω;
    • Διαφήμιση
    • REDMI 5 Plus με MIUI Global 9.6 (Android 8.1) Πρόβλημα εκκίνησης του TWRP

      Μήπως για κάποιο λόγο δεν φλασαρε σωστά το magisk? Όταν το έκανες flash μήπως στο script έβαλε κάποια error. Αν θέλεις να βάλεις πάλι το mi recovery κατέβασε την ρομ και άνοιξε το zip της Rom και πάρε το recovery και πέρασε το η με εντολές η από το twrp

      Redmi n3 pro
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Κατεβάζω την Official ROM από τη XIAOMI.
      Θα την περάσω από την αρχή με το MIUI ROM flashing tool της XIAOMI και μετά θα κάνω επαναφορά του image με το TWRP.
      Δεν θα πετύχει λες;

      Το flash του magisk ήταν succesful.
    • REDMI 5 Plus με MIUI Global 9.6 (Android 8.1) Πρόβλημα εκκίνησης του TWRP

      Εφόσον δεν βαριέσαι πέρασε την το μόνο να προσέξεις να μην κλειδώσεις bootloader να επιλέξεις clean all η αν θέλεις να μην χάσεις τα data το save data

      Redmi n3 pro
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Διαφήμιση
    • REDMI 5 Plus με MIUI Global 9.6 (Android 8.1) Πρόβλημα εκκίνησης του TWRP

      ο bootloader κλειδώνει αν επιλέξεις στο miFlash κάτω δεξιά την επιλογή clean all & lock αλλιώς δεν κλειδώνει

      Redmi n3 pro
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • REDMI 5 Plus με MIUI Global 9.6 (Android 8.1) Πρόβλημα εκκίνησης του TWRP

      Κάνε αν θες πρώτα πάρε από την Rom που κατέβασες από το recovery και καντό flash όπως έκανες και το twrp και αν δεν ανοίξει μετά να κάνεις flash την Rom

      Redmi n3 pro
      Ναι θα γίνει όπως το λες
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Διαφήμιση
    • REDMI 5 Plus με MIUI Global 9.6 (Android 8.1) Πρόβλημα εκκίνησης του TWRP

      Δοκίμασε το, εγώ έχω το magisk 16.7 και δεν έχω πρόβλημα. Και να κοιτάς όταν κάνει flash το supersu μήπως βγάζει κάποιο λάθος το script, γιατί έχω κάποια υποψία μήπως δεν μπορεί να κάνει mount το partition λόγου κρυπτογραφησης και να θέλει format data

      Redmi n3 pro
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης