Διαφήμιση

Ερωτήσεις για αγορά Xiaomi από έναν αρχάριο

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ερωτήσεις για αγορά Xiaomi από έναν αρχάριο

      Γειά σας. Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό μέρος το συγκεκριμένο νήμα.
      Το μόνο που θα ήθελα να πω για μένα είναι ότι θέλω να αγοράσω ένα smartphone γύρω στα 200Ε για να αρχίσω να μαθαίνω την "νέα" τεχνολογία. Χρόνια τώρα θεωρούσα ότι δεν υπάρχει πραγματικός λόγος ώστε να έχω smartphone και έτσι δεν αγόρασα. Ωστόσο κατάλαβα, αργά είναι η αλήθεια, ότι καλό είναι και για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης να ακολουθούμε τις εξελίξεις είτε επειδή τις έχουμε πραγματικά αναγκαίες είτε επειδή αυτές δημιουργούν νέες ανάγκες. Όπως καταλάβατε ήδη, είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ από smartphones.

      Αν και βλέπω πως υπάρχουν αρκετοί οδηγοί και άρθρα θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα στην πράξη και αυτό φυσικά θα γίνει αφού αγοράσω το smartphone.
      Αρχικά λοιπόν θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικές με την αγορά. Αργότερα θα αρχίσω υποθετω να ψάχνομαι περισσότερο.
      Ξεκινάω.

      1) Ποιό smartphone να αγοράσω με το budget γύρω στα 200Ε; Ναι, ξέρω, γίνομαι λίγο προκλητικός αλλά φαντάζομαι πως θα μου προτείνατε ένα Xiaomi. Μετά αρκετό ψάξιμο χωρίς να είμαι βέβαιος θα έλεγα πως η καλύτερη επιλογή ειναι το Redmi Note 5. Αν εχετε να μου προτεινετε κάτι άλλο ωστόσο πολύ θα ήθελα να ακούσω μια δικαιολογημένη πρόταση.

      2) Επειδή θα ήθελα να το παραγγείλω άμεσα, και αύριο αν γίνεται, ποιά πράγματα θα πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ώστε να μην κλαίγομαι αργότερα;
      Προς το παρόν θα ήθελα να μάθω αν η αγγλική γλώσσα υποστηρίζεται ανεξάρτητα από την Rom που θα διαθέτει το κινητό.
      Ακόμα, επειδή αν κατάλαβα καλά, το κινητό είναι "καλό" να έχει την Global Rom (το γιατί δεν ξέρω), θα ήθελα να μου πείτε κάποιο skrotzομάγαζο το οποίο πουλάει το συγκεκριμένο κινητό με Global Rom. Αν δεν επιτρέπεται να το αναφέρεται στο φόρουμ στείλτε το μου με p.m.

      3) Με πολύ απλά λόγια τί ειναι το MIUI και τι το android. Γενικά με αυτά που διαβάζω οι περισσότεροι θεωρούν το android καλυτερο όμως δεν καταλαβαίνω το γιατί επειδη ούτε οι ίδιοι δεν το λένε. Το μονο που έχω καταλάβει ότι ειναι κάτι σαν τα Windows και τα Linux ή το Mac. Πρόκειται για διαφορετικό περιβάλλον. Αναρωτιέμαι να αξίζει να αγοράσω το Note 5 αφού οι πολλοί λένε ότι το android είναι καλύτερο. Μήπως να αρχίσω να κοιτάω για Huawei ή Mi A1-Mi A2 Lite;
      Αυτά για αρχή :)
    • Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας και στον κόσμο των smart phone :thumbsup:

      Τα 200 ευρώ είναι ένα καλό ποσό για συσκευή και σε αυτά τα χρήματα το Xiaomi Redmi Note 5 AI Global Version είναι το πλέον VFM κινητό.
      Άνετα μπορείς να κάνεις και μόνος σου συγκρίσεις τεχνικών χαρακτηριστικών και να δεις ότι δεν υπάρχει άλλη συσκευή με τέτοια στοιχεία σε αυτά τα χρήματα.
      Επίσης η κάμερα που έχει είναι πολύ καλή.

      Για καταστήματα θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα MyGad και Qubestore, εκτός από πώληση έχουν και τμήμα service, οπότε θα έχεις και υποστήριξη.

      Σε γενικές γραμμές το android είναι το λειτουργικό πάνω στο οποίο στηρίζεται και αναπτύσσεται το MIUI interface με επιπλέον στοιχεία που θέλει να προσφέρει η xiaomi ή η κάθε εταιρεία και τα οποία δεν έχει το stock android.
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας και στον κόσμο των smart phone

      Τα 200 ευρώ είναι ένα καλό ποσό για συσκευή και σε αυτά τα χρήματα το Xiaomi Redmi Note 5 AI Global Version είναι το πλέον VFM κινητό.
      Άνετα μπορείς να κάνεις και μόνος σου συγκρίσεις τεχνικών χαρακτηριστικών και να δεις ότι δεν υπάρχει άλλη συσκευή με τέτοια στοιχεία σε αυτά τα χρήματα.
      Επίσης η κάμερα που έχει είναι πολύ καλή.

      Για καταστήματα θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα MyGad και Qubestore, εκτός από πώληση έχουν και τμήμα service, οπότε θα έχεις και υποστήριξη.

      Σε γενικές γραμμές το android είναι το λειτουργικό πάνω στο οποίο στηρίζεται και αναπτύσσεται το MIUI interface με επιπλέον στοιχεία που θέλει να προσφέρει η xiaomi ή η κάθε εταιρεία και τα οποία δεν έχει το stock android.
      Θέλω απάντηση ASAP γιατί βλέπω ότι το mygad το εχει σε προσφορα που λήγει σε λίγες ώρες!!
      Αν το παραγγείλω από εκεί είναι σίγουρο ότι θα έχει αυτήν την Global Rom; (link)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Tom1 έγραψε:

      Γειά σας. Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό μέρος το συγκεκριμένο νήμα.
      Το μόνο που θα ήθελα να πω για μένα είναι ότι θέλω να αγοράσω ένα smartphone γύρω στα 200Ε για να αρχίσω να μαθαίνω την "νέα" τεχνολογία. Χρόνια τώρα θεωρούσα ότι δεν υπάρχει πραγματικός λόγος ώστε να έχω smartphone και έτσι δεν αγόρασα. Ωστόσο κατάλαβα, αργά είναι η αλήθεια, ότι καλό είναι και για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης να ακολουθούμε τις εξελίξεις είτε επειδή τις έχουμε πραγματικά αναγκαίες είτε επειδή αυτές δημιουργούν νέες ανάγκες. Όπως καταλάβατε ήδη, είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ από smartphones.

      Αν και βλέπω πως υπάρχουν αρκετοί οδηγοί και άρθρα θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα στην πράξη και αυτό φυσικά θα γίνει αφού αγοράσω το smartphone.
      Αρχικά λοιπόν θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικές με την αγορά. Αργότερα θα αρχίσω υποθετω να ψάχνομαι περισσότερο.
      Ξεκινάω.

      1) Ποιό smartphone να αγοράσω με το budget γύρω στα 200Ε; Ναι, ξέρω, γίνομαι λίγο προκλητικός αλλά φαντάζομαι πως θα μου προτείνατε ένα Xiaomi. Μετά αρκετό ψάξιμο χωρίς να είμαι βέβαιος θα έλεγα πως η καλύτερη επιλογή ειναι το Redmi Note 5. Αν εχετε να μου προτεινετε κάτι άλλο ωστόσο πολύ θα ήθελα να ακούσω μια δικαιολογημένη πρόταση.

      2) Επειδή θα ήθελα να το παραγγείλω άμεσα, και αύριο αν γίνεται, ποιά πράγματα θα πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ώστε να μην κλαίγομαι αργότερα;
      Προς το παρόν θα ήθελα να μάθω αν η αγγλική γλώσσα υποστηρίζεται ανεξάρτητα από την Rom που θα διαθέτει το κινητό.
      Ακόμα, επειδή αν κατάλαβα καλά, το κινητό είναι "καλό" να έχει την Global Rom (το γιατί δεν ξέρω), θα ήθελα να μου πείτε κάποιο skrotzομάγαζο το οποίο πουλάει το συγκεκριμένο κινητό με Global Rom. Αν δεν επιτρέπεται να το αναφέρεται στο φόρουμ στείλτε το μου με p.m.

      3) Με πολύ απλά λόγια τί ειναι το MIUI και τι το android. Γενικά με αυτά που διαβάζω οι περισσότεροι θεωρούν το android καλυτερο όμως δεν καταλαβαίνω το γιατί επειδη ούτε οι ίδιοι δεν το λένε. Το μονο που έχω καταλάβει ότι ειναι κάτι σαν τα Windows και τα Linux ή το Mac. Πρόκειται για διαφορετικό περιβάλλον. Αναρωτιέμαι να αξίζει να αγοράσω το Note 5 αφού οι πολλοί λένε ότι το android είναι καλύτερο. Μήπως να αρχίσω να κοιτάω για Huawei ή Mi A1-Mi A2 Lite;
      Αυτά για αρχή :)

      Πρώτα απ όλα καλώς ήλθες στην παρέα μας!

      Τώρα για τις ερωτήσεις σου.

      1.Αυτο είναι δικό σου θέμα ανάλογα τις ανάγκες σου.ενα καλό μέρος για να συγκρίνεις
      όλες τις συσκευές από όλους τους κατασκευαστές είναι το gsm arena.

      Compare phones, smartphones, tablets - GSMArena.com


      2.Θα σου πρότεινα σαν αρχάριος να αγοράσεις από κάποιο φυσικό κατάστημα
      media market,Κωτσόβολο κλπ ώστε να έχεις και εγγύηση αντιπροσωπειας αν κάτι
      χαλάσει και να μην ψάχνεσαι δεξιά κι αριστερά.

      Η αγγλική γλώσσα υποστηρίζεται σχεδόν σε όλες τις rom.

      Η global rom που έχεις διαβάσει είναι για όλο τον κόσμο όπως λέει και η λέξη και
      έχει google playstore δηλ ένα κατάστημα για να κατεβάζεις εφαρμογές η δωρεάν η με πληρωμή.
      Στην ελλαδα αν αγοράσεις από φυσικό κατάστημα θα σου δώσουν με global rom αλλά καλό
      είναι να το διευκρινίσεις πριν.Το ίδιο για την διευκρίνιση ισχύει και για τα skrouτζομαγαζα
      απλα πάρτους τηλέφωνο και κανε την παραγγελία σου.

      3. Το android είναι το λειτουργικό σύστημα σαν να λέμε στον υπολογιστή τα windows.
      Το miui δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα android προσαρμοσμένο από την xiaomi
      με διαφορά καλούδια (προγράμματα).
      Οι φωνές που ακούς για pure android η miui είναι γιατί κάποιοι θέλουν το λειτουργικό όπως
      το βγάζει η google χωρίς δηλαδή πείραγμα από την εταιρία και οι άλλοι θέλουν το miui.
      Εκτός από το miui θα ακούσεις και αλλά από άλλες εταιρίες αλλά αυτό άστο για άλλη φορά.

      Ελπίζω να σε ψιλό κάλυψα.Εχεις πολύ διάβασμα ακόμα αλλά εδώ είμαστε για να ρωτάς.
      Καλή συνέχεια!!!
    • Το κουτί θα έχει αγγλικά γράμματα (όχι κινέζικα) και στο πλάι θα λέει global version.
      Κωδικός (στη βάση του κουτιού) M1803E7SG.
      Πάρε ένα τηλέφωνο στο κατάστημα που θες και ζήτα επιβεβαίωση.
    • Διαφήμιση
    • Θα τους πάρεις τηλέφωνο για να κανείς την παραγγελία σου και θα τους τονίσεις ότι θέλεις να είναι global version κινητό και όχι κινεζικο με περασμένη global rom.

      Διάλεξε ένα μαγαζί από το skroutz που να έχει καλές κριτικές και προχωρά στην αγορα.Μην τρελενεσαι!
    • Ο/H Germak έγραψε:

      Θα τους πάρεις τηλέφωνο για να κανείς την παραγγελία σου και θα τους τονίσεις ότι θέλεις να είναι global version κινητό και όχι κινεζικο με περασμένη global rom.
      Ξέρεις αν στο mygad που είπε ο φίλος πιο πάνω πουλάνε αυτό με την global version ή κινεζικο με περασμένη global rom?
    • Ο/H EvangeliaK έγραψε:

      Κωδικός (στη βάση του κουτιού) M1803E7SG.
      Πάντως τοποθετώντας τον κέρσορα πάνω στον κωδικό που γράφει λέει οτι το κινητό με αυτόν τον κωδικό ειναι China Version. Τί ισχύει τελικά για την Global Version?
    • Διαφήμιση