Διαφήμιση

Η Xiaomi ανέβασε την αναμονή για Unlock του bootloader εως και τους 2 μήνες

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H stavrinho έγραψε:

      Αν έχω εγκατεστημενη την miui develop version 4 (τυχαίο νούμερο) και βλέπω ότι δεν δουλεύει καλά η κάμερα, δεν μπορώ να φλασαρω την version 3 που είχα πριν. Αν δοκιμάσω θα γίνει απλά brick για πάντα ή μπορώ να φλασαρω την version 4 ξανά;

      Καταρχήν το antirollback feature δεν "παίζει" με εκδόσεις ROM αλλά με εκδόσεις bootloader μιας ROM. Η σωστή απάντηση λοιπόν είναι ότι μπορείς να πας μόνο σε ROM που η έκδοση του bootloader στο firmware της είναι μεγαλύτερη ή ίση με την έκδοση του bootloader που είναι ήδη φλασαρισμένος στη συσκευή σου. Τώρα θα μου πεις και πως θα γνωρίζεις τι ARB έκδοση έχει ο bootloader μιας τυχαίας ROM. Καταρχήν ρωτάς. Μια δεύτερη μέθοδος (πιο σύνθετη λίγο) είναι να κατεβάσεις την fastboot έκδοση της ROM και να ανοίξεις τα batch αρχεία που κάνουν την εγκατάσταση. Εκεί υπάρχει έλεγχος του ARB number και φαίνεται ξεκάθαρα τι νούμερο είναι ο bootloader του firmware της ROM. Αν δοκιμάσεις να πας σε ROM με ARB number μικρότερο από αυτό που έχει η συσκευή σου, τότε ναι έχεις hard-brick και μοναδική ελπίδα σωτηρίας είναι να βρεις (με κάποιο τρόπο) ένα authorized xiaomi account που θα σου επιτρέψει να φλασάρεις τη σωστή ROM στη συσκευή με ειδική έκδοση του Mi Flash εργαλείου, μέσω EDL mode και έχοντας ανοίξει το τηλέφωνο ώστε να μπεις σε EDL mode με τη μέθοδο test points.

      Αν θέλω, μετά την miui που θα χρησιμοποιήσω για το ξεκλείδωμα, να βάλω την rom της κοινότητας εδώ, θα έχω θέμα;

      Όχι δεν θα έχεις θέμα. Τις ROM των συσκευών με antirollback ενεργοποιημένο τις προσέχουμε.

      Αν την βάλω και δεν με ικανοποιεί για τον άλφα λόγο, μπορώ να γυρίσω στην προηγούμενη; πως θα ξέρω αν μπορώ ή αν θα μπρικαρει;

      Αν εννοείς προηγούμενη XTRV, κατά 99.9% ναι θα μπορείς. Για επίσημη τώρα πρέπει να προσέξεις αυτά που έγραψα πριν.

      Επίσης, αν θέλω να βάλω custom rom aosp, μετά πως θα ξέρω σε ποια άλλη custom rom μπορώ να πάω με ασφάλεια ή σε ποια rom miui μπορώ να επιστρέψω, χωρίς να το μπρικαρω;;

      Οι custom AOSP ROM σχεδόν πάντα, δεν φλασάρουν firmware, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με το antirollback. ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ, πάντα μα πάντα πρέπει να ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή της εκάστοτε custom ROM για επιτυχημένο αποτέλεσμα.

      ΕΙΔΙΚΑ για την εν λόγω συσκευή καλό θα είναι, άπαξ και ξεκλειδώσεις bootloader, να ΜΗΝ τον ξανακλειδώσεις πάλι και σε καμία περίπτωση να μην το κάνεις με Global ROM μέσα.

    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Ο/H stavrinho έγραψε:

      Αν έχω εγκατεστημενη την miui develop version 4 (τυχαίο νούμερο) και βλέπω ότι δεν δουλεύει καλά η κάμερα, δεν μπορώ να φλασαρω την version 3 που είχα πριν. Αν δοκιμάσω θα γίνει απλά brick για πάντα ή μπορώ να φλασαρω την version 4 ξανά;

      Καταρχήν το antirollback feature δεν "παίζει" με εκδόσεις ROM αλλά με εκδόσεις bootloader μιας ROM. Η σωστή απάντηση λοιπόν είναι ότι μπορείς να πας μόνο σε ROM που η έκδοση του bootloader στο firmware της είναι μεγαλύτερη ή ίση με την έκδοση του bootloader που είναι ήδη φλασαρισμένος στη συσκευή σου. Τώρα θα μου πεις και πως θα γνωρίζεις τι ARB έκδοση έχει ο bootloader μιας τυχαίας ROM. Καταρχήν ρωτάς. Μια δεύτερη μέθοδος (πιο σύνθετη λίγο) είναι να κατεβάσεις την fastboot έκδοση της ROM και να ανοίξεις τα batch αρχεία που κάνουν την εγκατάσταση. Εκεί υπάρχει έλεγχος του ARB number και φαίνεται ξεκάθαρα τι νούμερο είναι ο bootloader του firmware της ROM. Αν δοκιμάσεις να πας σε ROM με ARB number μικρότερο από αυτό που έχει η συσκευή σου, τότε ναι έχεις hard-brick και μοναδική ελπίδα σωτηρίας είναι να βρεις (με κάποιο τρόπο) ένα authorized xiaomi account που θα σου επιτρέψει να φλασάρεις τη σωστή ROM στη συσκευή με ειδική έκδοση του Mi Flash εργαλείου, μέσω EDL mode και έχοντας ανοίξει το τηλέφωνο ώστε να μπεις σε EDL mode με τη μέθοδο test points.

      Αν θέλω, μετά την miui που θα χρησιμοποιήσω για το ξεκλείδωμα, να βάλω την rom της κοινότητας εδώ, θα έχω θέμα;

      Όχι δεν θα έχεις θέμα. Τις ROM των συσκευών με antirollback ενεργοποιημένο τις προσέχουμε.

      Αν την βάλω και δεν με ικανοποιεί για τον άλφα λόγο, μπορώ να γυρίσω στην προηγούμενη; πως θα ξέρω αν μπορώ ή αν θα μπρικαρει;

      Αν εννοείς προηγούμενη XTRV, κατά 99.9% ναι θα μπορείς. Για επίσημη τώρα πρέπει να προσέξεις αυτά που έγραψα πριν.

      Επίσης, αν θέλω να βάλω custom rom aosp, μετά πως θα ξέρω σε ποια άλλη custom rom μπορώ να πάω με ασφάλεια ή σε ποια rom miui μπορώ να επιστρέψω, χωρίς να το μπρικαρω;;

      Οι custom AOSP ROM σχεδόν πάντα, δεν φλασάρουν firmware, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με το antirollback. ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ, πάντα μα πάντα πρέπει να ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή της εκάστοτε custom ROM για επιτυχημένο αποτέλεσμα.

      ΕΙΔΙΚΑ για την εν λόγω συσκευή καλό θα είναι, άπαξ και ξεκλειδώσεις bootloader, να ΜΗΝ τον ξανακλειδώσεις πάλι και σε καμία περίπτωση να μην το κάνεις με Global ROM μέσα.

      Πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις σου! Σε ευχαριστώ! :)
      Μια διευκρίνηση.
      Από αυτά που διάβασα στο αντίστοιχο subthread με τον φίλο που την πάτησε και κλείδωσε, συμπέρανα το εξής.

      Αν έχεις ξεκλειδώσει την συσκευή σου με δικό σου mi account και όχι κάποιου καταστήματος, τότε στην περίπτωση που κλειδώσει ξανά από κάποια ενέργεια ο bootloader, τότε μπορείς να ξεκλειδώσεις άμεσα από το mi flash βάζοντας το account σου μιας και ήδη έχει γίνει bound με την συσκευή. Και έτσι γλυτώνεις την ανάγκη ξεκλείδωματος με αναβαθμισμενων δικαιωμάτων account.


      Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • 2 μηνες;;; μα 2 μηνες ειμαστε καλα;;

      Θελω ενα twrp για mi 8 μολις ερθει να το flasarw στν δικια μας rom...

      Global dev θα εχω με OTA καθε βδομαδα...Δεν νομιζω να bricarei επειδη θα ειναι ξεκλειδωμενο με αλλου account...

      Δεν ειναι οι δυο μηνες παντος...ειναι οτι ΜΕΤΑ απο 2 μηνες κανεις factory reset....

      Αρα twrp factory και την xtrv και θα δουλευει ετσι; (Αν ερθει unlocked)
    • Να ρωτήσω κάτι?
      Υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξουμε ένα ψήφισμα με υπογραφές και να το κοινοποιήσουμε
      στην Xiaomi μέσω mail η δεν ξέρω εγώ με ποιον άλλον τρόπο ως επίσημη Ελληνική Κοινοτητα?
      Να είναι με κανονικά στοιχεία και να τους το στείλουμε.Αυτο έχει ξεκινήσει και στο εξωτερικό.


      Πχ το ψήφισμα να ρωτάει αν θελουμε η όχι την κατάργηση όλων των δεσμεύσεων που έχει βάλει η xiaomi για το ξεκλείδωμα και την αλλαγή rom από china σε global
    • Σταλθηκε απο το Redmi Note 6 pro μου, χρησιμοποιωντας τα δαχτυλα μου.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Firem@n έγραψε:

      Η Apple είναι μια ξεχωριστή περίπτωση-κατηγορία: τα κινητά της αφορούν αυτούς που έχουν να δαπανήσουν 500+ για ένα κινητό (που σε 1 χρόνο θα είναι παλιό) και που άνετα θα δώσουν άλλα τόσα (ίσως και παραπάνω) σε 1 με 1 1/2 χρόνο για το επόμενο μοντέλο. Η xiaomi απέχει έτη φωτός από αυτές τις τακτικές-συσκευές και θεωρώ πως ξεκίνησε άτσαλα (και χωρίς σεβασμό στους ήδη υπάρχοντες πελάτες της) την μετάβαση - μετάλλαξη σε κάτι που μοιάζει apple. Τι θεωρώ πιο πιθανό να συμβεί; να φάει τα μούτρα της και μάλιστα χοντρά! Θα έχει μουντζώσει το πελατολόγιο που την ανέβασε και συγχρόνως δεν θα μπορέσει να ικανοποιήσει τους δύσκολους - αμερικανάκια - πελάτες. Η ιστορία θα δείξει όπως πάντα, το έργο έχει πολλά επεισόδια ακόμα 8-)

      Ο/H kyrgeo1978 έγραψε:

      @X4nd3r αν πρόσεξες γράφω προσωπικά για εμένα. Στο τέλος νομίζω ότι σε καλύπτω σ' αυτό που λες εσύ. Καλώς ή κακώς θέλει να ακολουθήσει το δρόμο των υπόλοιπων μεγάλων. Το φάουλ της είναι ότι δεν ενημέρωσε εσένα που θέλεις να ξεκλειδώσεις τον bootloader για να πας πχ σε One Plus.

      Επίσης θέλω να προσθέσω ότι η Xiaomi και η κάθε Xiaomi έχει ως στόχο τη μεγιστοποίηση των κερδών της, την αύξηση των οικονομικών μεγεθών, των μεριδίων αγοράς κτλ.
      Δεν τα βλέπει τόσο ρομαντικά τα πράγματα.
      Αν δικαιωθεί ή όχι θα φανεί στην πορεία.
      Καθόλου ευχάριστα νέα ... Που να το φανταζομουν για μενα προσωπικα λεω οτι μετα απο το απιστευτο σκαλισμα και παίδεμα που ειχα περασει Mi5 Gemini - Hardbrick - Επίλυση μηνύματος λάθους 0x80070026: Receiving Hello Packet στο Miflash
      οπως και αρκετοι αλλοι μετα απο ουτε 2 χρονια οτι θα φταναμε ως εδω... Ειναι θεμα μαρκετινγκ για μενα για λεφτα καθαρα και κέρδη για την τσέπη της xiaomi !! Σου λεει τωρα που σε εμαθε σιγα σιγα ο κοσμος απο της φθηνες και τιμιες συσκευες σου πηρες τα πανω σου βγαζεις ποιο ποιοτικες αλλα διαλεγεις.. Η μενεις κινα και πελατες μονο εκει η αν θες επισημα ευρωπη και αμερικη τοτε κλειδωσε... Δυστυχως επελεξε το 2 ερο... :/

      Πελααααααατες μου.... !!! Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη .... !! :S :S
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Τώρα το γυρίζουν, τουλάχιστον για το Poco F1.
      Είναι κάτι θετικό.

      "We listened to your feedback on the bootloader unlock issue and have updated the policy for the @PocophoneGlobal F1. Most users should now be able to unlock within 3 days.

      Please apply let us know if you are still facing problems"

      1036913185737998337
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Ο/H BanditGR έγραψε:

      Δεν διαφωνώ σε τίποτα, απλά θέλω να ελπίζω ότι θα μείνουν κάποιες εταιρείες έστω πρόθυμες να εξυπηρετήσουν και την...μειοψηφία.
      Ότι δεν έκανε η Google τα τελευταία 10 χρόνια, το έχει κάνει σε ένα 6μηνο!
      Τι ακριβώς έχει κάνει η Google σε ένα 6μηνο;
    • Ο/H Aurumnus έγραψε:

      Τώρα το γυρίζουν, τουλάχιστον για το Poco F1.
      Είναι κάτι θετικό.

      "We listened to your feedback on the bootloader unlock issue and have updated the policy for the @PocophoneGlobal F1. Most users should now be able to unlock within 3 days.

      Please apply let us know if you are still facing problems"

      1036913185737998337
      Ναι έχεις δίκιο ο χρόνος για το pocophone είναι πλέον 3 μέρες αυτό αρχίζουν να λένε οι πληροφορίες
      από πολλά site.
    • Διαφήμιση
    • Ειλικρινά δεν μπορώ να σας καταλάβω .

      Έχω διαβάσει το 80% της κουβέντας και πραγματικά μου φαίνεται αστείο να ακούω χαρακτηρισμούς του στυλ “LADA” , "πήρανε ψηλά τον αμανέ ", "να μαζέψουμε υπογραφές" κλπ .

      Συγνώμη φίλοι μου αλλά ευχαριστώ την Xiaomi που μου επέτρεψε με πολύ λίγα χρήματα να έχω ένα από τα καλύτερα κινητά στην κατηγορία του (κάτοχος Redmi note 2 prime , Redmi note 3 pro , redminote 4 snapdragon ) ένα smartwatch που η Samsung θα το κοστολογούσε 300 ευρώ , μια action camera που η go pro την πουλάει 350 - 450 ευρώ , μια ip camera με 35 ευρώ ...

      Προφανώς και τίθεται θέμα ασφαλείας για τη εταιρεία όταν έχει επενδύσει σε ένα ολόκληρο οικοσύστημα βασισμένο σε Android συσκευές και προφανώς θα πρέπει να βρει μια λύση για αυτό .

      Επίσης είναι ξεκάθαρο πως στην επιτυχία της έχουν συμβάλει όλοι όσοι ασχολήθηκαν με τον προγραμματισμό και αφιέρωσαν ατέλειωτες ώρες ώστε να διορθώσουν αλλά και να βελτιώσουν ένα από τα καλύτερα λειτουργικά συστήματά σε κινητό τηλέφωνο .

      Η φιλοσοφία της εταιρείας είναι συγκεκριμένη μέχρι στιγμής και αυτή δεν φαίνεται να αλλάζει επειδή θα κλειδώσει τον bootloader . Θα πουλάει φθηνές και ποιοτικές συσκευές για πολύ καιρό ακόμη .

      ...και επειδή σε λίγες μέρες θα έχω το mi mix 2s στα χέρια μου να θυμίσω ότι η Huawei το αντίστοιχο το κοστολογεί περί το χιλιάρικο , το ίδιο και η Apple παρομοίως και η Samsung .

      Η εταιρεία είναι πρωτοπόρος σε πολλά θέματα , έχει βραβευτεί κατά καιρούς για την καινοτομία της και η αλήθεια είναι πως καμία από τους ανταγωνιστές της δεν εκτιμάει τόσο πολύ τους πελάτες της όσο η Xiaomi .

      Αυτά από μένα με σεβασμό στη κοινότητα και εκτίμηση .