Διαφήμιση

Η Xiaomi ανέβασε την αναμονή για Unlock του bootloader εως και τους 2 μήνες

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • @Germak Λυπάμαι δεν θα πάρετε απάντηση ποτέ από την μαμά xiaomi, το έχουμε ξαναπεί η @EvangeliaK μπορεί να το θυμάται και μάλλον το θυμάται καλά γιατί σχεδόν έβαλε την κεντρική ιδέα από αυτά που είχα και είχαν γράψει. Ότι για να μπει στην αγορά της Αμερικής κλειδωμένος bootloader κ.λ.π. κ.λ.π. και η Ευρώπη μαζί ακολουθεί αλλιώς χρεοκοπία ο θείος Σαμ ξέρει από τέτοιες απαγορεύσεις. Η xiaomi έγινε πλέον η Apple σε Android. Ο @pavlidisc ήταν ο μοναδικός που το είπε μαζί με εμένα αυτό (έχει μύτη αυτό το παιδί :lol: ) όσοι πιστεύουν ότι η xiaomi θα αναθεωρήσει αυτό πλανώνται πλάνην οικτρά. Η εταιρεία έχει παγιωθεί στης πρώτες θέσης και θα παίξει μπάλα για αρκετά χρόνια.
    • Η Apple είναι μια ξεχωριστή περίπτωση-κατηγορία: τα κινητά της αφορούν αυτούς που έχουν να δαπανήσουν 500+ για ένα κινητό (που σε 1 χρόνο θα είναι παλιό) και που άνετα θα δώσουν άλλα τόσα (ίσως και παραπάνω) σε 1 με 1 1/2 χρόνο για το επόμενο μοντέλο. Η xiaomi απέχει έτη φωτός από αυτές τις τακτικές-συσκευές και θεωρώ πως ξεκίνησε άτσαλα (και χωρίς σεβασμό στους ήδη υπάρχοντες πελάτες της) την μετάβαση - μετάλλαξη σε κάτι που μοιάζει apple. Τι θεωρώ πιο πιθανό να συμβεί; να φάει τα μούτρα της και μάλιστα χοντρά! Θα έχει μουντζώσει το πελατολόγιο που την ανέβασε και συγχρόνως δεν θα μπορέσει να ικανοποιήσει τους δύσκολους - αμερικανάκια - πελάτες. Η ιστορία θα δείξει όπως πάντα, το έργο έχει πολλά επεισόδια ακόμα 8-)
    • Πραγματικά πολύ λυπηρή η τροπή των πραγμάτων και των αποφάσεων που πήραν.
      Φαινεται πολύ σωστές οι απόψεις που εκφράστηκαν παραπάνω για τους λόγους που το κάνουν.

      Άλλωστε πάντα ήταν και πάντα θα είναι τυράκι η φράση " Για την ασφάλεια σου το κάνουμε".

      Η χρονική στιγμή που αποφάσισαν να το κάνουν φαίνεται να είναι αρκετά οργανωμένη.
      Πριν 2 μήνες χοντρικά βγάλανε το Mi 8 με πολύ καλό VFM.
      Προέκυψε φυσικά τεράστια ζήτηση. Τα Online καταστήματα, με πολύ ανταγωνιστικες τιμές άρχισαν να στέλνουν με ξεκλείδωτους bootloader μαζικά και να δέχονται οι σερβερ μαζικά πολλά αιτήματα για ξεκλείδωμα από τους χρήστες που είδαν ξαφνικά να έχουν ξεκλείδωτη συσκευή. Μη ξεχνάμε και το θέμα με τις συσκευές που μπρικαραν λόγο ARB και ξεκλείδωτου bootloader με φλασαρισμα global rom.

      Πριν περίπου 1 μήνα βγάζουν συσκευή flagship με ακόμα μεγαλύτερο VFM που κάνει πάταγο στις συζητήσεις για αγορά. Ανακοινώνουν ότι μπορείς να ξεκλειδώσεις bootloader άφοβα και να παίξεις όσο θες χωρίς να χάσεις εγγύηση.
      Και ξαφνικά, τώρα 4πλασιαζουν το διάστημα αναμονής του ξεκλειδώματος!!!

      Σύμφωνα με αυτή τη ροή, μπορούν εύκολα να βγουν τώρα και να πουν ότι αν θες να παίξεις με τις rom πάρε το poco και εκεί μπορει να σου δώσω μικρο διάστημα ξεκλειδώματος. Τα αλλά δεν θέλω να τα ξεκλειδώνεις...
      Ίσως να το πράξουν βεβαία χωρίς να το πουν με λόγια.
    • Διαφήμιση
    • Πριν δυο χρονια περιπου μιλουσα με ενα φιλο περι android, google κτλπ και υπερβαλοντας οπως νομιζα τοτε του ειπα πως στο μακρινο μελλον βλεπω τo android να γινεται κλειστο οπως το ios.Ελπιζω να πεφτω εξω.
      Τραγικα νεα και απο την xiaomi.Αν συνεχιστει αυτη η κατασταση ισως ειναι ευκαιρια για το linux να κανει την κινηση του, οπως ειχε γινει παλιοτερα με το ubuntu phone αν θυμαμαι σωστα.
    • θα ξαναγυρισω σε sailfish os (βλ. jolla phone)) μου φαινεται, μ αυτα που διαβαζω
      Σταλθηκε απο το Redmi Note 6 pro μου, χρησιμοποιωντας τα δαχτυλα μου.
    • Ο/H Firem@n έγραψε:

      Η Apple είναι μια ξεχωριστή περίπτωση-κατηγορία: τα κινητά της αφορούν αυτούς που έχουν να δαπανήσουν 500+ για ένα κινητό (που σε 1 χρόνο θα είναι παλιό) και που άνετα θα δώσουν άλλα τόσα (ίσως και παραπάνω) σε 1 με 1 1/2 χρόνο για το επόμενο μοντέλο. Η xiaomi απέχει έτη φωτός από αυτές τις τακτικές-συσκευές και θεωρώ πως ξεκίνησε άτσαλα (και χωρίς σεβασμό στους ήδη υπάρχοντες πελάτες της) την μετάβαση - μετάλλαξη σε κάτι που μοιάζει apple. Τι θεωρώ πιο πιθανό να συμβεί; να φάει τα μούτρα της και μάλιστα χοντρά! Θα έχει μουντζώσει το πελατολόγιο που την ανέβασε και συγχρόνως δεν θα μπορέσει να ικανοποιήσει τους δύσκολους - αμερικανάκια - πελάτες. Η ιστορία θα δείξει όπως πάντα, το έργο έχει πολλά επεισόδια ακόμα 8-)
      Από τις ποιο ωραίες τοποθετήσεις φίλε μου , ακούς εκεί να μιλάμε για xiaomi και να λέμε για τακτικες apple όπου όπως πολύ σωστά αναφέρεις απέχουν έτη φωτός ως φιλοσοφία κυριως.Το μόνο που μένει τώρα είναι για το huyndai που έχω να πεταχτεί αύριο η εταιρεία και να πει ότι πλέον θα ακολουθήσει στην τιμολόγηση και διάθεση αυτοκινήτων τακτική mercedes και να διαβάσω σε κάποιο φόρουμ από μέλη ότι <<το περίμενα>>.
    • Να ρωτήσω εγώ τώρα κάτι που είμαι παλιός στο χακινγκ σε άλλους τομείς αλλά έχω παρατήσει το άθλημα εδώ και πολλά χρόνια.
      Τρόπος, για να επεμβουμε μόνοι μας στο κλείδωμα και στο Ξεκλείδωμα δεν υπάρχει ??
      Δεν μπορεί να μην υπάρχει έστω και δύσκολος τρόπος αλλά πρέπει να υπάρχει, αυτό λέει η δική μου εμπειρία, όσο άλλη τεχνογνωσία και να είναι δεν μπορεί....!
    • Διαφήμιση
    • Υπάρχει αλλά όσο είχαμε τον official δεν ασχολούμασταν καθώς για κάποιον που δεν ξέρει ή δεν κάνει σωστά τις διαδικασίες ο κίνδυνος hardbrick ήταν άμεσως :)
    • Ο/H flytouch1111 έγραψε:

      Να ρωτήσω εγώ τώρα κάτι που είμαι παλιός στο χακινγκ σε άλλους τομείς αλλά έχω παρατήσει το άθλημα εδώ και πολλά χρόνια.
      Τρόπος, για να επεμβουμε μόνοι μας στο κλείδωμα και στο Ξεκλείδωμα δεν υπάρχει ??
      Δεν μπορεί να μην υπάρχει έστω και δύσκολος τρόπος αλλά πρέπει να υπάρχει, αυτό λέει η δική μου εμπειρία, όσο άλλη τεχνογνωσία και να είναι δεν μπορεί....!


      Χα χα χα δικός μου είσαι εσυ!!!
      Κοιτά αφού το activation γίνεται μέσα από authorization από τον server της xiaomi
      το βλέπω δύσκολο να σπάσεις όλες τις ασφάλειες του server τους για να το κανείς μόνος σου.
      Αν το κλείδωμα ήταν local θα μπορούσαμε.

      Υπάρχουν βέβαια και οι unofficial τρόποι αλλά δεν ξέρουμε αν ακόμα ισχύουν......
    • Επισης παιδια καλο το poll αλλα μηπως θα επρεπε να γινει μια πιο συντονισμενη κινηση απο ολες τις χωρες?Φανταζομαι θα χει μεγαλυτερο αντικτυπο να βλεπεις εκατονταδες χιλιαδες υπογραφες αντι για μεμονωμενες χιλιαδες.Μηπως θα ηταν καλυτερα μια επιστολη διαμαρτυριας αντι για poll οπου τα μοιρασμενα αποτελεσματα αφηνουν χωρο για σκοπιμη παρερμηνεια του αποτελεσματος?
    • Ο/H akisjes έγραψε:

      Το μόνο που μένει τώρα είναι για το huyndai που έχω να πεταχτεί αύριο η εταιρεία και να πει ότι πλέον θα ακολουθήσει στην τιμολόγηση και διάθεση αυτοκινήτων τακτική mercedes και να διαβάσω σε κάποιο φόρουμ από μέλη ότι <<το περίμενα>>.
      Συγκρίνεις καρπούζια με ζαντολάστιχα. Εδώ έχουμε διαφορετική αγορά, διαφορετικές συνθήκες κτλ. Υπάρχουν επίσης πολλές άλλες παράμετροι που επηρεάζουν την συμπεριφορά της xiaomi. Δεν υπάρχει νόημα να επεκταθώ, είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα και αυτό εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέσο για να ανοίξει. Όσοι γνωρίζουν, καταλαβαίνουν για τι πράγμα μιλάω.

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Διαφήμιση
    • Ο παραλληλισμός συμφωνώ ότι είναι ως ένα σημείο υπερβολικός.Αλλα μιλάμε πάντα για μια εταιρεία που έγινε κυρίως γνωστή με την σειρά redminote και redmi δηλαδή με μέσο κόστος τα 125 ευρώ.Το να ακούω εδώ μέσα για apple και κάτι παρόμοια ειδικά από άτομα που έχουν γνώσεις μου ξινιζει κάπως