Διαφήμιση

Η Xiaomi ανέβασε την αναμονή για Unlock του bootloader εως και τους 2 μήνες

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Επιτέλους πλησιάζει η ώρα που το ξεκλείδωμα του bootloader και το root θα αποτελούν παρελθόν για την Xiaomi!!

      Μπράβο στην εταιρία. Βρήκε τον πλέον ενδεδειγμένο τρόπο να προστατέψει τους πελάτες της. Δρόμο τον οποίο χάραξε η Apple από το 2008.

      :)

      from my Mi5s
      Μικρή λεπτομέρεια, τους πελάτες που θα τις μείνουν.

      Στο Redmi Note 4 πχ, χωρίς root δεν έχεις Google Camera, και χωρίς αυτή έχει κάμερα σκουπίδι. Τα φτηνά της μοντέλα χωρίς root για πείραγμα ούτε για πλάκα δε θα τα έπαιρνα.
      Βασική συσκευή: Xiaomi Mi 9T Pro (Raphael) - ROM: EEA Stable ROM
      Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (Whyred) -- ROM: Global Stable
      Παροχέας κινητής: Deutsche Telekom / Wind
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Επιτέλους πλησιάζει η ώρα που το ξεκλείδωμα του bootloader και το root θα αποτελούν παρελθόν για την Xiaomi!!

      Μπράβο στην εταιρία. Βρήκε τον πλέον ενδεδειγμένο τρόπο να προστατέψει τους πελάτες της. Δρόμο τον οποίο χάραξε η Apple από το 2008.

      :)

      from my Mi5s
      Ειρωνικά φαντάζομαι το λες
    • Δηλαδή οταν λέει θα περιμένεις 2 μήνες από ποτέ εννοεί από οταν κάνεις αίτηση για ξεκλείδωμα ή από την αγορά της συσκευής;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Ο/H akisjes έγραψε:

      Ειρωνικά φαντάζομαι το λες
      Λάθος φαντάζεσαι. 8)
      δλδ εγώ που ρουταρο ολα τα smartphone τα τελευταία 10 χρόνια για 2-3 πράγματα παραπάνω τι έχω πάθει και χρειαζομουν προστασία?
    • Ο/H andreas_m έγραψε:

      Δηλαδή οταν λέει θα περιμένεις 2 μήνες από ποτέ εννοεί από οταν κάνεις αίτηση για ξεκλείδωμα ή από την αγορά της συσκευής;
      λογικα... απο οταν κανεις αιτηση.

      Γιατι.... αν δεν θες ξεκλειδωμα, για πιο λογο να ξεκλειδωσει? απλα επειδη το αγορασες?


      παντως με το δρομο που εχουν παρει, απο την μια η Google με το Android που γινετε ολο και πιο κλειστο, και απο την αλλη η XIAOMI που αρχιζει και κανει κολπα Apple, δεν προβλεπω καλο μελλον.

      επειδη θεωρω οτι σε καποια στιγμη στο αμεσο μελλον, θα αρχισει η "κοιλια", καθως απο την μια τα κινητα εχουν κορεστει, αφου τεχνολογικα δεν προσφερουν κατι ουσιαστικα νεο, απο την αλλη και το Android εχει φτασει σε επιπεδα λειτουργικα αρκετα καλα πιστευω, και οι περισσοτεροι ΜΕΣΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ειναι ικανοποιημενοι και με τα τελευταια Android, κυριως μετα το 6, και δεν τρεχουν να αναβαθμισουν καθε μηνα, δεν βλεπω τετοιου ειδους κινησεις με θετικο ματι...!!
      Απεναντιας, τον βλεπω ως λογο να ψαχτω και αλλου εκτος Xiaomi, καθως πλεον η ιδια η εταιρια, σιγα σιγα, κοβει τα πλεονεκτηματα της εναντι του ανταγωνισμου..!!! κανει αυτο που λεει η παροιμια..... "εβαλα τα χερακια μου, κι εβγαλα τα ματακια μου"...!!!
    • Ανοίξαμε και Poll στο παρακάτω Link



      Μπορείτε να ψηφίστε ελεύθερα
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Επιτέλους πλησιάζει η ώρα που το ξεκλείδωμα του bootloader και το root θα αποτελούν παρελθόν για την Xiaomi!!
      Μετά θα αποτελέσουν παρελθόν και αρκετοί χρήστες (μαζί και ο γράφων) αλλά πλέον αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους Κινέζους.
    • Προστασία στον καταναλωτή είναι το σωστό software, ΟΧΙ να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου όπως θες.

      Φυσικά υπάρχουν άτομα που δεν τους ενδιαφέρει το άθλημα ή δεν γνωρίζουν να προστατευτούν, οπότε όσα λιγότερα μπορούν να κάνουν, τόσο καλύτερα.
      Από τη στιγμή που το κινητό είναι κλειδωμένο, δεν έχουν πρόβλημα (λέμε τώρα).
      Τα άτομα όμως που θέλουν να ασχοληθούν, να προσαρμόζουν στις ανάγκες τους τη συσκευή τους και να κατέχουν αυτό που αγοράζουν, θα έπρεπε να μπορούν να ξεκλειδώνουν.

      Η καραμέλα της ασφάλειας είναι μια ηλιθιότητα και μισή και συμφέρει ΜΟΝΟ τις εταιρίες και όχι τον καταναλωτή.

      Εταιρία που με θεωρεί ηλίθια, δε θα την πληρώσω κιόλας :P
    • Πάντως να αγοράζεις xiaomi και να έχεις σαν πρότυπο τακτικές και πολιτική aple πραγματικά με ξεπερνά.Δεν λέω κάτι παραπάνω γιατί τώρα τελευταία τα σχόλια μου έχουν εκληφθεί ως επιθετικά και δεν το θέλω καθόλου κάτι τέτοιο
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Μετά θα αποτελέσουν παρελθόν και αρκετοί χρήστες (μαζί και ο γράφων) αλλά πλέον αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους Κινέζους.
      Τα μεγάλα βήματα έχουν και απώλειες. Αλλά θεωρώ ότι θα είναι ελάχιστες. Γιατί πιστεύω ότι ο κόσμος που ασχολείται με custom roms είναι ελάχιστος. Συν ότι η Goole έχει χαράξει συγκεκριμένη πορεία (το έχουμε καταλάβει όλοι νομίζω) και προφανώς έχει δώσει "χρονοδιάγραμμα".
      Από την άλλη, με τέτοιες πωλήσεις που έχει η εταιρία, δεν νομίζω ότι υπήρχε άλλο τρόπος να ελέγξει την κατάσταση.
      Προσωπική μου άποψή είναι αυτή και δεν θέλω ούτε να προσβάλω ούτε να επιβληθώ σε κανέναν.

      Είχα κάνει μια συζήτηση με τον @MIUI_ART πριν 2 χρόνια και του εξέφρασα την άποψή μου τότε ότι αυτά που βλέπω στην Xiaomi (ερχόμενος από 7-8 χρόνια iPhone) μου φαίνονται πολύ οικεία. Από τότε πίστευα ότι είναι θέμα χρόνου να κλειδώσει τα πάντα η εταιρία.
      Το δεν "έργο" που βλέπουμε τώρα με τους bootloared τα root κλπ, μοιάζει με εκείνο του Jailbreak το οποίο έσβησε. Και μάλιστα έσβησε από την ίδια την Apple. Το ίδιο φαίνεται να κάνει τώρα και η Google.

      Θα δείξει. Εδώ θα είμαστε. Το αποτέλεσμα θα φανεί άμεσα. 8)

      Για μένα πρόκειται για ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ βήμα που δείχνει ακριβώς τον τρόπο που σκέφτεται η εταιρία. Εγώ το περίμενα. Ήμουν 1000% σίγουρος ότι θα φτάσουμε εδώ.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Δεν διαφωνώ σε τίποτα, απλά θέλω να ελπίζω ότι θα μείνουν κάποιες εταιρείες έστω πρόθυμες να εξυπηρετήσουν και την...μειοψηφία.