Διαφήμιση

Η Xiaomi ανέβασε την αναμονή για Unlock του bootloader εως και τους 2 μήνες

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Θανάση @Thracia δεν προσθέτεις και το link;
      Θα ψάξω μετα να το βρώ,αλλά αναφέρομαι στην αρχική επιλογή της για το κλείδωμα ;)

      Edit :Xiaomi Locks Bootloaders, Unlocking May Take up to 3 Weeks
      You may think you can fly - but you better not try
    • Ο/H Billval13 έγραψε:

      Ειλικρινά δεν μπορώ να σας καταλάβω .

      Έχω διαβάσει το 80% της κουβέντας και πραγματικά μου φαίνεται αστείο

      Ο/H Billval13 έγραψε:

      Μην είμαστε αχάριστοι
      @Billval13 ξεκινάς μια απάντηση με αυτούς τους χαρακτηρισμούς σε ένα νήμα που αφορά αυτούς που έχουν την (όρεξη,τρέλα,ιδιοτροπία) και ασχολούνται. Συγνώμη αλλά σε κανένα μήνυμα δεν χρησιμοποίησα τέτοιες λέξεις και δεν πρόσβαλα κάποιον. Πες την γνώμη σου, δώσε επιχειρήματα να γίνονται ώριμες κουβέντες και άμα βγει κάτι από όλα αυτά, καλώς! Πολλά από τα σημεία που ανέφερες με βρίσκουν σύμφωνο αλλά το χάλασες με την επιμονή σε κάποια θέματα που απασχολούν εμάς και όχι εσένα σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου ( ότι διαλέγεις να έχεις πάντα στοκ και δεν πειράζεις το λειτουργικό ). Καλά κάνεις και ξέρω αρκετό κόσμο που κάνει το ίδιο με εσένα. Αυτή η κοινότητα όμως σε πολύ μεγάλο ποσοστό είναι αφιερωμένη σε dev rom και γενικά στο πείραγμα των συσκευών οπότε το να γράφεις όλο αυτό το κατεβατό κι ενώ δεν σε ενδιαφέρει το custom και με τον τρόπο που έγραψες είναι φάουλ. Πληροφοριακά το coolpad (των 120 ευρώ) που αισίως έγινε 4 ετών (το χρυσό μου) το έδωσα στην γυναίκα μου (αφού το super samsung μου έβγαλε το χτικιό κάθε 2η μέρα να ζητά απελευθέρωση μνήμης) τώρα έχει πάνω miui 9 και πετάει χάρη στην τρέλα κάποιων αλλά και επειδή ΜΠΟΡΩ. Δεν θα ήθελα να συνεχίσουμε μια αντιπαράθεση για θέματα που δεν είναι κοινά και για τους δυο, και συγνώμη για το σεντόνι.. :D
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά μπράβο για τη συζήτηση!
      Κρίμα μόνο που κανένας δεν ακούει, μια και έχουν δρομολογηθεί όλα και δεν έχουμε άμεση δυνατότητα αντίδρασης. Έμεση όμως έχουμε. Να το έχετε καλά στο μυαλό σας.
    • Ο/H Firem@n έγραψε:

      Ο/H Billval13 έγραψε:

      Ειλικρινά δεν μπορώ να σας καταλάβω .

      Έχω διαβάσει το 80% της κουβέντας και πραγματικά μου φαίνεται αστείο

      Ο/H Billval13 έγραψε:

      Μην είμαστε αχάριστοι
      @Billval13 ξεκινάς μια απάντηση με αυτούς τους χαρακτηρισμούς σε ένα νήμα που αφορά αυτούς που έχουν την (όρεξη,τρέλα,ιδιοτροπία) και ασχολούνται. Συγνώμη αλλά σε κανένα μήνυμα δεν χρησιμοποίησα τέτοιες λέξεις και δεν πρόσβαλα κάποιον. Πες την γνώμη σου, δώσε επιχειρήματα να γίνονται ώριμες κουβέντες και άμα βγει κάτι από όλα αυτά, καλώς! Πολλά από τα σημεία που ανέφερες με βρίσκουν σύμφωνο αλλά το χάλασες με την επιμονή σε κάποια θέματα που απασχολούν εμάς και όχι εσένα σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου ( ότι διαλέγεις να έχεις πάντα στοκ και δεν πειράζεις το λειτουργικό ). Καλά κάνεις και ξέρω αρκετό κόσμο που κάνει το ίδιο με εσένα. Αυτή η κοινότητα όμως σε πολύ μεγάλο ποσοστό είναι αφιερωμένη σε dev rom και γενικά στο πείραγμα των συσκευών οπότε το να γράφεις όλο αυτό το κατεβατό κι ενώ δεν σε ενδιαφέρει το custom και με τον τρόπο που έγραψες είναι φάουλ. Πληροφοριακά το coolpad (των 120 ευρώ) που αισίως έγινε 4 ετών (το χρυσό μου) το έδωσα στην γυναίκα μου (αφού το super samsung μου έβγαλε το χτικιό κάθε 2η μέρα να ζητά απελευθέρωση μνήμης) τώρα έχει πάνω miui 9 και πετάει χάρη στην τρέλα κάποιων αλλά και επειδή ΜΠΟΡΩ. Δεν θα ήθελα να συνεχίσουμε μια αντιπαράθεση για θέματα που δεν είναι κοινά και για τους δυο, και συγνώμη για το σεντόνι.. :D
      Καμία αντιπαράθεση .

      Αντιλαμβάνομαι όμως ότι ενοχλεί η διαφορετική άποψη .
      Ξεκινά να διαβάζεις από την αρχή και θα καταλάβεις σε ποιους αναφέρονται οι χαρακτηρισμοί .
      Σε όλη την κουβέντα θεωρώ πως χρησιμοποίησα επιχειρήματα για να δικαιολογήσω την άποψη μου .

      Καμία εμμονή . Άλλωστε έχω βάλει και εγώ custom rom , έχω brickaρεί το κινητό μου , έχω ζητήσει βοήθεια από την κοινότητα και στο τέλος αποφάσισα πως η καλύτερη λύση για τα δικά μου δεδομένα είναι μια official rom .

      Σε όλα τα μηνύματα μου είναι ξεκάθαρο το νόημα . Είμαι σίγουρος ότι αν τα διαβάσεις αναλυτικότερα θα καταλάβεις ότι δεν έχω σκοπό να προσβάλω .

      Όπως και να έχει συνεχίστε την καλή δουλειά που κάνετε στην κοινότητα γιατί έχετε βοηθήσει αρκετό κόσμο.
    • Είπα να κάνω αίτημα για ξεκλείδωμα μιας και κάνει 2 μήνες σε redmi 4A αλλά όταν πάτησα unlock μου είπε σε 72 ώρες. Αυτό για τους 2 μήνες δεν είναι για τις παλιές συσκευές;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Billval13 έγραψε:

      Αντιλαμβάνομαι όμως ότι ενοχλεί η διαφορετική άποψη .
      Χωρίς αντιπαράθεση, πιστεύω ότι η διαφωνία μας ως προς την διαφορετική άποψη, είναι στο εάν και κατά πόσο θα πρέπει να αποδεχτούμε τις όποιες αλλαγές της Xiaomi, (θα το πω με λίγο χοντρά λόγια), αμάσητες :)

      Μεγάλο ποσοστό όπως λες δεν τους απασχολεί αλλά υπάρχουν και άλλοι που δυστυχώς τους απασχολεί :(
      Δεν είμαι σούπερ-ντούπερ χρήστης, ούτε χρησιμοποιώ τρελά πράγματα...όμως το πρώτο μου smartphone κινητό ήταν zopo, τότε δεν ήξερα τίποτα και δεν ασχολήθηκα...μετά πήρα xiaomi, γνώρισα τα παιδιά εδώ, φτιάξαμε την μαΊμού ρομ που είχα κια σταδιακά έμαθα και μου άρεσε φυσικά να σκαλίζω όσο δεν πάει το smartphone μου, όπως ακριβώς έκανα με τον υπολογιστή...αυτό μου άρεσε και με κέρδισε πάνω από όλα, όπως τιμές, τεχνικά στοιχεία κτλ.
      Έτσι έμαθα, έτσι θα ήθελα να συνεχίσω, ακόμα και με υπό κάποιους ελέγχους (κλείδωμα bootloader, ARB, κτλ)...αλλά το να μου τα κόψεις...μου κόβεις αυτό που μου έμαθες...μου κόβεις την χαρά του σκαλίσματος...μου κόβεις την πλάκα μου...μου κόβεις το χόμπι μου...μου κόβεις...

      Και εάν μου τα κόψεις, εταιρείες που δεν σου επιτρέπουν τίποτα υπάρχουν και άλλες, θα μπει στο τσουβάλι μαζί τις υπόλοιπες, ενώ τώρα (προς το παρών) είναι εκτός τσουβαλιού :)

      Γιατί πίστεψέ με, όταν τα κλειδώσει όλα και δεν θα μπορείς να κάνεις επαναφορά συσκευής στο σπίτι σου, αλλά θα πρέπει να τρέχεις πίσω στο service, χωρίς service στην Ελλάδα ποιος θα τα αγοράζει ?
      Ή μήπως η infoquest θα κάνει συνέχεια αντικατάσταση συσκευής σε αυτές που διανέμει ?
      Ή μήπως πιστεύεις ότι θα αντέξουν τα σκρουτζομάγαζια το κόστος υποστήριξης ?
      Κόστος όχι σε hardware, αλλά σε software...με τις ρομ που βγάζει κατά καιρούς μέχρι hardbrick προκαλείτε στις συσκευές, Kenzo, Land, Nikel, μερικές μόνο συσκευές που χωρίς δυνατότητα εγκατάστασης fastboot rom θα πήγαιναν πίσω για αντικατάσταση από ελαττωματικό official OTA update...

      θα δείξει το μέλλον τι θα γίνει και που θα καταλήξουμε...μέχρι τότε ας κάνουμε την πλάκα μας χωρίς να μας τύχει κάνα hardbrick :D
    • Ένα κατακλείδι, δεν ενοχλεί ΚΑΘΟΛΟΥ η διαφορετική άποψη/προτίμηση -ίσα ίσα αυτό υποστηρίζουμε και ζητάμε οι περισσότεροι εδώ, το δικαίωμα στη διαφορετικότητα- ΕΚΤΟΣ αν αυτή απαγορεύει την οποιαδήποτε διαφορετική άποψη/προτίμηση, πέρα από αυτή που αποφασίζει η εκάστοτε εταιρία. ;)