Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Pocophone F1 (Berillium)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Ioannis Tsipis έγραψε:

      Παίδες καλησπέρα! Υπάρχει κάποιος οδηγός για να επαναφέρουμε το poco μας στην αρχική, εργοστασιακή του μορφή?
      Δηλαδή κλειδωμένο, με την εργοστασιακή rom.
      αν φορας ηδη την εργοστασιακη τοτε περνας την τελευταια fatsboot rom και επιλογη στο mi flash tool clean all and lock αν οχι περνα μια επισημη fastboot rom χωρις να κλειδωσεις bootloader με επιλογη clean all και μετα κλειδωσε

      βγαλε ομως πριν ξεκινήσεις mi account , google account , πιν μοτιβο οτι εχεις κλειδωμα αρχικης οθονης

      και κανε μια επανεκκινηση να αποθηκευτουν οι αλαγες σιγουρεψου οτι εχεις αποσυνδεθει απο ολους τους λογαρισμους ακομη μια φορα , και περνα την τελευταια fastboot rom με επιλογη clean all and lock

      μπορεις φυσικα να κλειδωσει και μια εντολη cmd αλλα ο πιο σιγουρος τροπος ειναι να περασεις fastboot rom με clean all and lock..!!

      το λεω γιατι τελευταια προσπαθησαν παιδια απο custom να περασουν μια επισημη fastboot και να κλειδωσουν με τη μια αλλα τελικα δεν ανοιξανε και μπρικαρανε συσκευες και τρεχαμε να τα αναστησουμε με mi edl authorized account

      θελει προσοχη !!
    • φιλε jimxai αρχικα σ ευχαριστω για την απαντηση!
      επειδη δεν ειμαι γνωστης 100% των πραγματων και δε καταλαβα πολλα απο αυτα που μου εγραψες, θα σου πω τι εχω κανει ως τωρα..
      δεν ειχα εργοστασιακη rom.. και μπηκα στο TWRP (αν λεγεται ετσι) κ εκανα φορματ τα παντα.... με αποτελεσμα τωρα να μην υπαρχει καμια rom
      τωρα μεσα και το κινητο να μην ανοιγει... περασα καποιεs rom απ το xda αλλα οταν παω να τις κανω install δε τις δεχεται..
      παρακατω σου παραθετω μια φωτογραφια.
      Images
      • 292269819_812699540102802_8042654222827933591_n.jpg

        178,53 kB, 1.500×2.000, viewed 30 times
    • Ο/H Ioannis Tsipis έγραψε:

      φιλε jimxai αρχικα σ ευχαριστω για την απαντηση!
      επειδη δεν ειμαι γνωστης 100% των πραγματων και δε καταλαβα πολλα απο αυτα που μου εγραψες, θα σου πω τι εχω κανει ως τωρα..
      δεν ειχα εργοστασιακη rom.. και μπηκα στο TWRP (αν λεγεται ετσι) κ εκανα φορματ τα παντα.... με αποτελεσμα τωρα να μην υπαρχει καμια rom
      τωρα μεσα και το κινητο να μην ανοιγει... περασα καποιεs rom απ το xda αλλα οταν παω να τις κανω install δε τις δεχεται..
      παρακατω σου παραθετω μια φωτογραφια.
      αλαζεις εκδοση twrp η orangefox recovery για να την περασει αυτη που βλεπω στο twrp με το σφαλμα!! αλλα επειδη ειπες θελεις να πας σε μαμα ρομ και κλειδωμα και δεν καταλαβες ουτε απο το βιντεο που εβαλα πιο πανω,

      κατεβασε xiaomitoolv2 σε fastboot mode το τηλ σου επιλεγεις fastboot unbrick και θα κατεβασει μονο μαμα ρομ και θα τη περασει και μετα θα σου πω αν ειναι στο επομενο βημα πως θα κλειδωσεις bootloader

      αν θες απλα ομως να περασεις την havoc που δειχενεις αλαξε εκδοση twrp η περνα orangefox recovery θα βαλω 2 βινετο παρακατω δικα μου το πρωτο να περασει αυτοματα μαμα ρομ

      μην σε απασχολει ο εντοπισμος σφλαματων που θα δεις στο βιντεο θα την περασει και χωρις να ειναι ενεργο


    • Διαφήμιση
    • Ο/H jimxai έγραψε:

      Ο/H Ioannis Tsipis έγραψε:

      φιλε jimxai αρχικα σ ευχαριστω για την απαντηση!
      επειδη δεν ειμαι γνωστης 100% των πραγματων και δε καταλαβα πολλα απο αυτα που μου εγραψες, θα σου πω τι εχω κανει ως τωρα..
      δεν ειχα εργοστασιακη rom.. και μπηκα στο TWRP (αν λεγεται ετσι) κ εκανα φορματ τα παντα.... με αποτελεσμα τωρα να μην υπαρχει καμια rom
      τωρα μεσα και το κινητο να μην ανοιγει... περασα καποιεs rom απ το xda αλλα οταν παω να τις κανω install δε τις δεχεται..
      παρακατω σου παραθετω μια φωτογραφια.
      αλαζεις εκδοση twrp η orangefox recovery για να την περασει αυτη που βλεπω στο twrp με το σφαλμα!! αλλα επειδη ειπες θελεις να πας σε μαμα ρομ και κλειδωμα και δεν καταλαβες ουτε απο το βιντεο που εβαλα πιο πανω,
      κατεβασε xiaomitoolv2 σε fastboot mode το τηλ σου επιλεγεις fastboot unbrick και θα κατεβασει μονο μαμα ρομ και θα τη περασει και μετα θα σου πω αν ειναι στο επομενο βημα πως θα κλειδωσεις bootloader

      αν θες απλα ομως να περασεις την havoc που δειχενεις αλαξε εκδοση twrp η περνα orangefox recovery θα βαλω 2 βινετο παρακατω δικα μου το πρωτο να περασει αυτοματα μαμα ρομ

      μην σε απασχολει ο εντοπισμος σφλαματων που θα δεις στο βιντεο θα την περασει και χωρις να ειναι ενεργο



      Λοιπόν.. τα θέματα μου είναι τα εξής...
      1ον η ενημέρωση στο twrp έγινε κανονικά.. αλλά όσο αφορά το orange fox, αυτό έγινε κανονικά install όπως δείχνεις στο βίντεο αλλά μετά το restart μπαίνει πάλι στο twrp μόνο . Ποτέ στο orange fox...
      2ον κατέβασα το xiaomitoolv2 έβαλα το κινητό σε fastboot, άνοιξα το πρόγραμμα, επέλεξα το fastboot unbrick έφτασα στο σημείο που επιλέγω τη συσκευή μου κ όταν πατάω να ξεκινήσει αμέσως το κινητό βγαίνει απ' τη fastboot κατάσταση!! Κ αυτό γίνεται κάθε φορά που το προσπάθησα.. κ είναι πολλές οι φορές.....
    • κανε αποσυμπιεση το orangefox recovery και μεσα στο φακελο θα βρεις το recovery image φλασαρε το με cmd σε fastboot mode , fastboot flash recovery κενο και πετα μεσα το recovery image στο cmd χυμα να τη φλασαρει και μπες χειροκινητα στο orangefox

      για την fastboot rom δοκιμασε να τη περασεις αν θες με το επισημο mi flash tool , αλλα δες πρωτα αν το βλεπει στην διαχειριση συσκευων σαν android bootloader interface αν δεν στο δειχνει κ βγαζει μονο android κανε δεξι κλικ και ενημερωση

      απο τον υπολογιστη android - android bootloader inteface αλη επιλογη να ξανακανεις μια εγκατασταση drivers , minimal adm & 15 secont and installer κανε μια επανεκκινηση τον υ/η ξανα δοκιμασε
    • Διαφήμιση

    • Γεια σας στην ομάδα. Έχω το Pocophone F1 με MIUI 12.0.3 με Android 10. Ψάχνω να βρω την ρύθμιση για τον ήχο κλήσης και τον ήχο μηνυμάτων σε κάθε κάρτα χωριστά (η κάθε κάρτα sim με διαφορετικό ήχο) και δεν μπορώ να βρω την ρύθμιση ενώ την προηγούμενη βδομάδα την έβρισκα. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ
      "Όσοι αδιαφορούν για τα κοινά,είναι καταδικασμένοι να εξουσιάζονται πάντα από ανθρώπους πολύ κατώτερούς τους" Πλάτων
    • Καλησπερα. Η τελευταια xtrv που εχει βγει για το poco f1 ποια ειναι γιατι δεν μπορω να τη βρω; Αυτη την στιγμή του εχω pixel experience android 12 και

      twrp-3.6.2_9-0-
    • Καλησπέρα επειδή δεν έχω ακόμα σκοπό να το αφήσω το poco λέω να περάσω το crdroid αν και ακόμα είμαι ευχαριστημένος από την ελληνική ρομ αλλά παρά είναι παλιά. Τι διαδικασία πρέπει να κάνω για να την περάσω; Απλά φλασαρισμα; Αν μπορείτε να μου πει κάποιος τα βήματα γιατί είναι και το βασικό μου τηλέφωνο μην βρεθώ προ εκπλήξεως!
    • Διαφήμιση
    • Γενική συζήτηση για το Pocophone F1 (Berillium)

      Το βασικό που πρέπει να κάνεις είναι backup όλα τα αρχεία σου, το κινητό θέλει οπωσδήποτε format data για να μπει άλλη ρομ, επίσης δες στο σάιτ της ρομ πιο recovery χρειάζεται, ενδέχεται να πρέπει να περάσεις άλλο από αυτό που έχεις.