Διαφήμιση

Οδηγος για Root για Global Stable rom ( ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Οδηγος για Root για Global Stable rom ( ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ)

      Επειδη πολλα παιδια ρωτανε για Root σε Global Rom παραθετω εδω τι βρηκα για το root στο XDA ([SOLVED!] Can't install Magisk without bootl… | Xiaomi Mi 8).

      Sorry for double-posting, but I wanted to notify you I GOT IT!
      Over here, user @richardyusan helped me out with an extra step.
      What I did:
      • Installed Magisk V16.7
      • Installed DM-VERITY AND FORCED ENCRYPTION DISABLER.
      • Performed fastboot format userdata (Λογικα σε αυτο το βημα πρεπει μετα να μπειτε σε fastboot και να τρεξετε εντολη fastboot format userdata)
      • Rebooted
      And I got my phone booting with Magisk Installed!
      Even though I couldn't install any module, (every install claimed I needed Magisk v15+). I read some threads and with a Magisk Direct re-install (from its app) I got Magisk downgraded to v16 and everything worked perfectly!


      Πολλα παιδια εχουν επιβεβαιωση οτι γινεται αλλα εγω δεν το εχω δοκιμασει οποτε θα ειναι με δικη σας ευθυνη.


      Οπως ανεφερε ο User paolo21r στο #3 ποστ και με καποιες δικες μου σαλτσουλες

      • Κατεβαζουμε την ολοκληρη ρομ απο την Ενημερωση-> και κατεβαζουμε ολο το αρχειο εγκαταστασης.
      Για να μπορέσουμε να εγκαταστήσουμε zip αρχεία θα πρέπει να φλασάρουμε το TWRP recovery.
      Για να το κάνουμε αυτό ακολουθούμε τις οδηγίες εγκατάστασης TWRP μέσω ADB από εδώ Γενικός οδηγός εγκατάστασης της Ελληνικής ρομ XTRV σε όλα τα κινητά Xiaomi.

      Παρακάτω έχω τις εντολές που πρέπει να εκτελέσουμε πιο συνοπτικά.

      Μεσω ADB και με το κινητο σε Fastboot
      1. Παταμε την εντολη fastboot devices για να δουμε αν εχει αναγνωριστει η συσκευη κανονικα
      2. Μετα παταμε την fastboot flash recovery twrp.img για να φλασαρουμε την TWRP
      3. Και τελος την εντολη fastboot boot twrp.img για να κανει επανεκκίνηση στο TWRP
      Μετα την εγκατασταση του TWRP και την επανεκκινηση στο TWRP
      • Φλασαρουμε την GLOBAL ROM που καταβασαμε πριν (ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ REBOOT TO SYSTEM γιατι θα χαθει το TWRP, παταμε το κουμπι πισω)
      • φλασαρουμε το magisk 16.7 (ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ REBOOT TO SYSTEM, παταμε το κουμπι πισω)
      • Φλασαρουμε το DM-VERITY AND FORCED ENCRYPTION DISABLER. (ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ REBOOT TO SYSTEM, παταμε το κουμπι πισω)
      • Παμε στο αρχικο μενου του TWRP και μεσα απο το μενου Reboot παταμε Reboot to FASTBOOT
      • Ανοιγουμε CMD με Administrator permission και τρεχουμε εντολη fastboot format userdata. Αν δεν κανετε αυτο το βημα θα πεσετε σε bootloop.
      Μετα κανουμε επαννεκινηση στο System και περιμενουμε να ανοιξει.


      ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ
      Files
    • Για δοκίμασε το κ πες μας ...
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Διαφήμιση
    • Ο/H paolo21r έγραψε:

      το δοκιμασα 3 μερες τωρα δουλευει μια χαρα απλα εγω φλασαρα και την 9.6.3.0
      φίλε μου καλησπέρα. Οπότε μπορείς πες μας ακριβώς τι έκανες τα βήματα ακριβώς για να ξέρει ο κόσμος.
    • Ο/H omek07 έγραψε:

      Ο/H paolo21r έγραψε:

      το δοκιμασα 3 μερες τωρα δουλευει μια χαρα απλα εγω φλασαρα και την 9.6.3.0
      φίλε μου καλησπέρα. Οπότε μπορείς πες μας ακριβώς τι έκανες τα βήματα ακριβώς για να ξέρει ο κόσμος.
      καταρχην μου ηρθε το κινητο με global και ξεκλειδωτο bl.πηγα στην ενημερωση,πατησα τις 3 τελειες και πατησα ληψη ενημερωσης για να παρω ολο το αρχειο της εγκαταστασης που ειναι 1,7g,αλλιως θα κατεβασει μονο το upadate που ειναι 650 mb αλλα δεν μας κανει,μετα φλασαρα το twrp ,φλασαρα την 9.6.3.0 και μετα ακολουθησα τα βηματα στο πρωτο ποστ,μεγαλη προσοχη στο τελευταιο βημα πρεπει να μπουμε στο fastboot και να τρεξουμε την εντολη fastboot format userdata,αλλιως θα πεφτει σε bootloop.
    • Ο/H paolo21r έγραψε:

      Ο/H omek07 έγραψε:

      Ο/H paolo21r έγραψε:

      το δοκιμασα 3 μερες τωρα δουλευει μια χαρα απλα εγω φλασαρα και την 9.6.3.0
      φίλε μου καλησπέρα. Οπότε μπορείς πες μας ακριβώς τι έκανες τα βήματα ακριβώς για να ξέρει ο κόσμος.
      καταρχην μου ηρθε το κινητο με global και ξεκλειδωτο bl.πηγα στην ενημερωση,πατησα τις 3 τελειες και πατησα ληψη ενημερωσης για να παρω ολο το αρχειο της εγκαταστασης που ειναι 1,7g,αλλιως θα κατεβασει μονο το upadate που ειναι 650 mb αλλα δεν μας κανει,μετα φλασαρα το twrp ,φλασαρα την 9.6.3.0 και μετα ακολουθησα τα βηματα στο πρωτο ποστ,μεγαλη προσοχη στο τελευταιο βημα πρεπει να μπουμε στο fastboot και να τρεξουμε την εντολη fastboot format userdata,αλλιως θα πεφτει σε bootloop.
      Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ, εχω ενημερωσει το πρωτο ποστ. Αν θες ριξτου μια ματια και πες μου αν πρεπει να αλλαξω κατι
    • Ο/H demakhs έγραψε:

      Για δοκίμασε το κ πες μας ...
      Οταν ξεκλειδωσω με δικο μου λογαριασμο να εισαι σιγουρος οτι θα το κανω
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα κάποια οδηγία για το magisk για συσκευή mi note 10 εγκατάσταση από το recovery στην συνέχεια μου εμφάνισε ένα εικονίδιο αχνό και μου ζητησε να το κατεβάσει να το εγκαταστήσει και αφού το εγκατέστησε το εμφάνισε κανονικά αλλά δεν πρέπει να λειτουργεί καλά.... Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για το ελέγξω αν ειναι σωστά;