Διαφήμιση

Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera

      Παιδες μια ερωτησουλα που ελπιζω να μπορει να με βοηθησει καποιος.

      Κατοχος του κινητου του τιτλου εδω και 3 μερες. Βλεπω και σε gsmarena αλλα και στο site της qualcomm οτι το κινητο (ο επεξεργαστης βασικα) υποστιριζει QC3.

      Το προβλημα ειναι οτι ο φορτιστης που ειχε το κουτι μεσα , ειμαι 99,9% σιγουρος οτι δεν εχει specifications για QC (5v2a)
      Επισης στην 1 φορτιση που του εκανα ως τωρα (ω ναι,3 μερες 1 φορτιση μονο εχει κανει ο σκυλος,κραταει γερα) οταν το εβαλα με 10% το ETA για full μπαταρια ηταν 3 ωρες (παρα 3-4 λεπτα) . Δεν ειδα ποτε βεβαια αν εκανε οντως τοσο γιατι ηταν over-night charge (δεν ξερω αν ισχυει ακομα αλλα παντα 1η φορτιση το αφηνω ενα 7ωρο-8ωρο) . Το ΕΤΑ των τριων ωρων δεν μου κανει για QC3 παντως :P

      Οποτε για να φτασουμε και στην ερωτηση μου γιατι εχω κουρασει λιγο. Τι specs πρεπει να κοιταξω για να παρω φορτιστη που θα κανει quick charge ? ( volt / ampere ).
      Εχετε να προτεινετε καποιον συγκεκριμενο (links are always welcome)


      υγ. Ξερω οτι δεν κανει να κανεις over-night charges, δεν το εχω σκοπο να το κανω, ηταν το 1ο charge που οπως ειπα εχω μαθει να το κανω πολλες ωρες ακομα και αν δεν χρειαζετε πλεον,you can't teach an old dog new tricks ^^
    • Καλησπέρα και καλορίζικο!
      2 ώρες και κάτι θέλει για μια πλήρη φόρτιση με τον παρεχόμενο φορτιστή. Δεν είναι πολύ για μια τόσο μεγάλη μπαταρία.
      H Xiaomi αναφέρει επίσημα ότι υποστηρίζει QC2.0, οπότε μπορείς να αγοράσεις εσύ κάποιον τέτοιο φορτιστή.
      Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όμως και QC3.0 φορτιστές, οι οποίοι είναι backwards compatible με QC2.0 συσκευές.

      Εγώ προτιμώ πάντα τον φορτιστή της μαμάς, αλλά αν αγόραζα θα κοιτούσα καμιά αξιόπιστη μάρκα πχ Anker. (άντε και AUKEY)
    • Ο/H EvangeliaK έγραψε:

      a) 2 ώρες και κάτι θέλει για μια πλήρη φόρτιση με τον παρεχόμενο φορτιστή. Δεν είναι πολύ για μια τόσο μεγάλη μπαταρία.



      b) H Xiaomi αναφέρει επίσημα ότι υποστηρίζει QC2.0, οπότε μπορείς να αγοράσεις εσύ κάποιον τέτοιο φορτιστή.
      Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όμως και QC3.0 φορτιστές, οι οποίοι είναι backwards compatible με QC2.0 συσκευές.

      c) Εγώ προτιμώ πάντα τον φορτιστή της μαμάς, αλλά αν αγόραζα θα κοιτούσα καμιά αξιόπιστη μάρκα πχ Anker. (άντε και AUKEY)
      Αρχικα να ευχαριστησω θερμα και για την αμεση απαντηση και για τις οδηγιες σου.

      1-2 followups

      a) 2 ωρες δεν ειναι πολυ οχι, ειναι αρκετα νορμαλ θα ελεγα. Κατοχος του Note 4 πριν παρω αυτο (ιδια μπαταρια χωρις qc ομως) οποτε ναι μου φενεται αρκετα καλο το 2ωρο

      b) εχεις δικιο ειδα και εγω τα specs στο site που λενε για 5V/2A charging, QC2.0 , πραγμα που ειναι περιεργο ομως δεδομενου οτι ο μαμα φορτιστης ειχε αυτα τα specs (5v/2a) αλλα οπως ειπα για 10-100 ηθελε 3ωρο.Θα κοιταξω να το τεσταρω και σε αλλη πριζα γιατι η αληθεια ειναι οτι φορτισα σε μια ανορθοδοξη προεκταση που εχω για να εχω το κινητο κοντα στο κρεβατι οταν φορτιζει , oποτε δεν θα μου εκανε εντυπωση αν ηταν απο αυτο.


      c) εφοσον εχω ηδη φορτιστες στα specs που λεει δεν θα παρω,αλλα κραταω το ονοματα για μελλοντικη χρηση :)
    • Διαφήμιση
    • Με έναν samsung ταχυφορτιστή που είχα δοκίμασα φόρτιση και άναψε στην μπάρα ειδοποιήσεων το χαρακτηριστικό εικονίδιο ταχυφόρτισης. Άρα δουλεύει τι QC. Εγω όμως δεν πολυσυμπαθώ την ταχυφόρτιση και το φορτίζω από τον μαμά φορτιστή.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      άναψε στην μπάρα ειδοποιήσεων το χαρακτηριστικό εικονίδιο ταχυφόρτισης. Άρα δουλεύει τι QC.
      Μιλας για την αυτο εδω ετσι? Με τον μαμα δεν το εχω δει οποτε ειμαι σιγουρα σε normal φορτιση και οχι σε QC, Οποτε θα πρεπει να δω για φορτιστη qc αν με ενδιαφερει να φορτιζω ετσι
      Images
      • 123.png

        31,72 kB, 1.049×111, viewed 148 times