Διαφήμιση
Διαφήμιση

Αγορά low-end Xiaomi phone - υποστήριξη LTE bands

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP μελών:

Έγινε η διανομή 39 νέων XTRV-8.8.9 & ARΩMA ROM (MIUI 10) με Global & CN/xiaomi.eu Source σε όλα τα VIP μέλη μας (μέσω του VIP mail).
    H ROM για το Mi-Mix 2S (Polaris) αναστέλλεται μέχρι να ετοιμαστεί το Wokflow για Android 9.
    Η ROM για τα RedMi Note 3SE δεν θα βγει αυτή την εβδομάδα καθώς δεν έχουμε Global Source από Xiaomi.
    'Ολες οι 8.8.9 ROM με Global έχουν αποσυρθεί από την Xiaomi λόγο προβλημάτων με τις διπλές εφαρμογές, και θα σας δώσουμε νέες διορθωμένες ROM όταν βγουν από την Xiaomi.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Αγορά low-end Xiaomi phone - υποστήριξη LTE bands

Καλησπέρα σε όλους,
      Θέλω να αγοράσω ένα low-end xiaomi smartphone για τη γυναίκα μου. Αυτή τη στιγμή έχει το Redmi 2 εδώ και 2 χρόνια (!) και δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο παράπονο.
      Ο κυριότερος λόγος που θέλω να αγοράσω κινητό είναι επειδή θα είμαστε για κάμποσο καιρό εξωτερικό, θέλω να έχει υποστήριξη περισσότερες συχνότητες, και πιο συγκεκριμένα την LTE band 4.
      Βλέπω τελευταία ότι βγαίνουν όλο καινούρια xiaomi smartphones που χαρακτηρίζονται ως "global version"
      Xiaomi in Cell phones - Online Shopping | GearBest.com
      (εγώ πήρα πρόσφατα το note 5 το οποίο υποστηρίζει κανονικά και την LTE band 4).
      Είμαι μεταξύ του Redmi 5A στα $99, Redmi 6A στα $109 και Redmi 6 στα $149 (τιμές από το παραπάνω link του gearbest - η αγορά θα γίνει από online κατάστημα).
      Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν είναι ξεκάθαρο ποιες μπάντες υποστηρίζει το καθένα (και συγκεκριμένα την LTE B4). Για παράδειγμα, για το Redmi 6 η σελίδα του gearbest γράφει
      "
      Network:
      ● GSM: B2 / B3 / B5 / B8
      ● WCDMA: B1 / B2 / B5 / B8
      ● FDD-LTE: B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28, TDD-LTE: B38 / 40"
      (έχει δηλαδή την 4) και μετά ακριβώς από κάτω γράφει

"4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz"

(δεν την έχει).
      Έκανα ερώτηση στο gearbest και μου δώσανε (για μια ακόμα φορά) μια απάντηση που δε βγάζει νόημα:
      Η ερώτησή μου:
      Hello, a question about network frequencies: On the description says
      Network: FDD-LTE: B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28, TDD-LTE: B38 /
      40
      but right below on the specification it says Network: 4G LTE: FDD B1
      2100MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz
      (it does not include LTE bands 2, 4, 29 and 28).
      Which is true? Please fix your listing accordingly"
      και η απάντηση που πήρα
      Hello ,
      For your issue, please kindly note:
      Unlocked for Worldwide use. Please ensure local area network is compatible.

(ότι ναναι δηλαδή)..

Επίσης πήγα στο gsmarena και εκεί για το redmi 6 δε βγάζει την LTE B4 (δεν γράφει όμως ότι είναι "global" version).
      Xiaomi Redmi 6 - Full phone specifications
      Μπορεί κάπως να μου πει πως μπορώ να βγάλω άκρη με το ποιες συχνότητες υποστηρίζει τελικά το καθένα; Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πηγή;
      Ευχαριστώ..
      Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Καλησπέρα.
      Στο kimovil μπορείς να βάλεις τη χώρα που θες και σου βγάζει ποιες μπάντες υποστηρίζει εκεί. Κι αυτό βέβαια δεν είναι 100% αξιόπιστο. Ρώτα τους καλύτερα τον κωδικό του μοντέλου και ψάξε μετά για τα χαρακτηριστικά του.

PS. Πού θες να το χρησιμοποιήσεις? ΗΠΑ, Καναδά?
      Θα μπορούσατε να αγοράσετε μια συσκευή κλειδωμένη σε εταιρεία όταν πάτε εκεί (για να έχει καλή κάλυψη) ή να κοιτάξεις καμιά από αμερικάνικο amazon/ebay.
    • New

Ο/H EvangeliaK έγραψε:

Καλησπέρα.
      Στο kimovil μπορείς να βάλεις τη χώρα που θες και σου βγάζει ποιες μπάντες υποστηρίζει εκεί. Κι αυτό βέβαια δεν είναι 100% αξιόπιστο. Ρώτα τους καλύτερα τον κωδικό του μοντέλου και ψάξε μετά για τα χαρακτηριστικά του.

PS. Πού θες να το χρησιμοποιήσεις? ΗΠΑ, Καναδά?
      Θα μπορούσατε να αγοράσετε μια συσκευή κλειδωμένη σε εταιρεία όταν πάτε εκεί (για να έχει καλή κάλυψη) ή να κοιτάξεις καμιά από αμερικάνικο amazon/ebay.
      Σωστά για ΗΠΑ το θέλω. Δε θέλω να κοιτάξω άλλη συσκευή (είναι πανάκριβες άλλωστε!), θέλω xiaomi!
      Στο kimovil γράφει πχ. για το redmi 6 ότι δεν υποστηρίζει την LTE B4: Xiaomi Redmi 6: Price, features and where to buy
      Από την άλλη το gearbest γράφει (κατά το ήμισυ) ότι την υποστηρίζει! Και δεν μου φαίνεται παράλογο αφού την υποστηρίζει και το redmi note 5 που έχω..
      To lightinthebox γράφει ότι υποστηρίζει πολύ λίγες (ούτε καν την Β20!) Xiaomi Redmi 6 Global Version 5.45 inch " 4G Smartphone ( 3GB + 32GB 12 mp MTK Helio P22 3000 mAh ) 6842913 2018 – €138.31

To banggood γράφει ότι τις υποστηρίζει όλες!!! Xiaomi Redmi 6 Global Version 5.45 inch 3GB RAM 32GB ROM Helio P22 Octa core 4G Smartphone Sale - Banggood.com

Πραγματικά απίστευτο αυτό το μπέρδεμα τι να πω!!!
    • New

Ο/H amavroudis έγραψε:

Δες εδώ κατευθείαν από τη Xiaomi
      Mi Global Home

Supports the following frequency bands:
      GSM (B2/3/5/8)
      WCDMA (B1/2/5/8)
      TDD-LTE (B38/40)
      FDD-LTE (B1/2/3/4/5/7/8/20)
      Ευχαριστώ, πιο επίσημη πηγή από αυτή δεν υπάρχει!

Για την ιστορία, δείτε την απάντηση που μου έδωσε σε follow-up ερώτηση το gearbest:

"Hello, a question about network frequencies: On the description says
      Network: FDD-LTE: B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28, TDD-LTE: B38 /
      40
      but right below on the specification it says Network: 4G LTE: FDD B1
      2100MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz
      (it does not include LTE bands 2, 4, 29 and 28).
      Which is true?
      PLEASE: Do NOT answer me again something like "Unlocked for Worldwide
      use. Please ensure local area network is compatible." I am asking a
      specific question and want a specific answer. Does this phone support
      LTE band 4?? Yes or no? Thank you"

η απάντησή τους:

Hello ,

It supports thes kinds of 4G LTE.
      4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz

Τα συμπεράσματα δικά σας..
    • New

Κάτι άλλο που πρόσεξα για το redmi 6 αλλά και για τα άλλα τηλέφωνα: Δεν είναι ξεκάθαρο αν υποστηρίζουν 5.8Ghz Wifi.
      Στην επίσημη σελίδα γράφει

Wireless network
      Supports protocol 802.11b/g/n
      Supports 2.4G WiFi / WiFi Direct

To 802.11n όμως υποστηρίζει και 2.4 και 5.8... Τι ισχύει άραγε και εδώ τελικά...(?)
      Διαφήμιση
    • New

Ο/H amavroudis έγραψε:

Στην ίδια σελίδα που σου έβαλα πάνω:

Supports protocol 802.11b/g/n
      Supports 2.4G WiFi / WiFi Direct
      Supports Bluetooth 4.2

Ξεκάθαρα 2,4 μόνο...
      Ναι αυτό το είδα και εγώ, αλλά είναι σίγουρα έτσι;
      Γιατί γράφει ότι υποστηρίζει 802.11n, το οποίο λειτουργεί και στις 2 μπάντες..

Ο/H everymac.com έγραψε:

802.11n can operate on either the 5 GHz frequency at a theoretical maximum speed of 300 Mbps or on the 2.4 GHz frequency in "mixed mode" which will support systems only capable of using 802.11b or 802.11g, but it will slow the entire network down to the maximum speed of the earliest standard connected.
      Διαφήμιση
    • New

Εφόσον αναφέρει ρητά τα 2,4 μη περιμένεις κάτι περισσότερο. Αλλιώς θα έγραφε μόνο 802.11n. Έτσι νομίζω βέβαια. Όμοια με το mido. Μόνο 2,4...
    • New

Και πάλι για το mido συγκεκριμένα βρίσκω πολλά αντικρουόμενα post και σελίδες με το αν υποστηρίζει την 5Ghz μπάντα.
      Πιο χαρακτηριστικό αυτό:
      Does-the-Redmi-Note-4-support-dual-band-WiFi#