Διαφήμιση

MIUI 10 : Προσοχή ! ενεργοποιήθηκε το Anti-rollback και σε νέες συσκευές.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H charlie2alpha έγραψε:


      Την επεξεργασία των δεδομένων μας είναι πρακτικά αδύνατο να την αποφύγουμε. Η μόνη σωστή λύση είναι αυστηρά νομοθετικά πλαίσια αλλά μόνο η Ευρώπη κάπως το παλεύει (GDPR).
      Σημαντικότατη επισήμανση που επιτέλους υπόθηκε.

      Το ερώτημα δεν είναι εάν θα δώσουμε τα δεδομένα μας για επεξεργασία. Αυτό είναι δεδομένο. Το ερώτημα είναι σε ποιον θα τα εμπιστευτούμε.
      Αυτό βέβαια είναι το ερώτημα εδώ και τουλάχιστον μια 10ετια, αλλά το Android τώρα το πήρε χαμπάρι. Και δυστυχώς ο μόνος φερέγγυος συνεργάτης είναι η Google (OMG!!!!)

      from my Mi5s
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • MIUI 10 : Προσοχή ! ενεργοποιήθηκε το Anti-rollback και σε νέες συσκευές.

      @BanditGR κάλυψες όλα όσα δεν ανέφερα. Χρησιμοποιώ custom ROMs από την εποχή του Android 2.3, τότε έβαλα την πρώτη μου CyanogenMod. Δεν έχει τα ποιο πολλά features, δεν είναι πάντα η καλύτερη ίσως η νυν LineageOS αλλά εξελίσσεται σταθερά, με εβδομαδιαία updates. Και πάλι, αυτό είναι δική μου προτίμηση, το όλο θέμα είναι να έχω την επιλογή. Αν δεν την έχω, σε τι διαφέρει το Android από iOS? (Εκτός της τιμής!).
      Βασική συσκευή: Xiaomi Mi 9T Pro (Raphael) - ROM: EEA Stable ROM
      Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (Whyred) -- ROM: Global Stable
      Παροχέας κινητής: Deutsche Telekom / Wind
    • Διαφήμιση
    • Οι μέχρι στιγμής...σκέψεις για χρέωση δεν αφορούν επ' ουδενί τους οικιακούς χρήστες. Ας μην πιστεύουμε ότι FUD διαδίδεται δεξιά και αριστερά από δημοσιογράφους του πληκτρολογίου και λοιπούς κινδυνολόγους, αλλά ας μείνουμε στα γεγονότα παρακαλώ.

      Έχουμε όμως ξεφύγει υπέρ του δέοντος από το θέμα του topic και παρακαλώ να επανέλθουμε όλοι (και εμού του ιδίου !). Δεν μας εμποδίζει κανείς φυσικά να συζητήσουμε άνετα τα θέματα ασφαλείας και το μέλλον του Android/iOS/υπολογιστών στον καφενέ μας.
    • Ο/H EvangeliaK έγραψε:



      Το να βάλεις custom rom η οποία θα είναι και αυτή βασισμένη σε android 9 δεν είναι επιλογή.
      Ο πυρήνας είναι ίδιος.
      Επιλογή είναι να μη θες windows στον υπολογιστή και να βάζεις linux (και να έχεις και ένα σωρό προγράμματα να τρέχουν σε linux για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου).
      Στην custom rom πάλι θες google play services για να τρέξουν τόσες εφαρμογές. Πάλι θα βάλεις facebook, viber, whatsup, εφαρμογές από τράπεζες κλπ.
      Τι είναι αυτό που γλιτώνεις?
      Δεν έχεις άλλο λειτουργικό και δεν έχεις άλλες εφαρμογές.

      Βλέπω τους κινέζους να ετοιμάζουν σιγά-σιγά δικό τους λειτουργικό να τρέχει κάτω από τα skins που έχουν.
      Όχι ότι κι αυτό θα είναι καλύτερο.
      Θα επιλέγεις απλά ποιος σε παρακολουθεί περισσότερο, Κίνα ή ΗΠΑ.
      Σέβομαι όλες της απόψεις παιδιά αλλά πιστεύω η άποψη της Ευαγγελίας είναι ταυτόσημη με την δική μου, εκεί ακριβώς είναι το θέμα μας, κάνοντας ανασκόπηση πίσω της αναρτήσεις εύστοχα ο @MIUI_ART έβαλε το video του Μηλιωκα για το καλό μου, όλα αυτά γίνονται για την υποτιθέμενη ασφάλεια του χρήστη και τα προσωπικά δεδομένα, μην έχετε αυταπάτες ουδόλως ενδιαφέρονται για αυτά αλλά ποιος θα διαχειρίζεται τον server με τα προσωπικά σου δεδομένα πάντα για το καλό σου.
    • Καλησπέρα.ρε παιδιά έχετε καμία λύση για το γρήγορο ξεφορτισμα της μπαταρίας μετά το upgrade που έγινε αυτόματα σε miui 10 8.8.2??γιατί μου ξεφορτιζει πολύ γρήγορα?θα εκτιμούσα μια απάντηση ευχαριστώ