Διαφήμιση

Global rom αλλά όχι global edition

>> Ενημέρωση VIP μελών <<

Είναι έτοιμες οι 32 νέες XTRV-9.8.15 ROM για την που σας έχoυν σταλθεί μέσω του VIP mail.

Οι ROM για τα MINote2, HMNote5A, HMNote5ALITE, HM4X θα παραδοθούν όταν έχουμε Source.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Global rom αλλά όχι global edition

Καλησπέρα σας. Προπαράγγειλα από γνωστό κινεζομάγαζο για λογαριασμό φίλου μου το mi8 αλλά δεν έγραφε στον τίτλο global edition.Στην περιγραφή έγραφε ότι θα έρθει με επίσημη global rom και με OTΑ.Ψάχνοντας διαφορές με την global edition μου είπαν ότι θα έρθει με ξεκλείδωτο bootloader που σημαίνει ότι δεν θα μπορεί να έχει πρόσβαση σε εφαρμογές σαν το pokemon go,εφαρμογές τραπεζών κτλ. Αν μάλιστα προσπαθήσω να του κλειδώσω τον bootloader θα brickάρει και ότι με κλειδωμένο bootloader μόνο με επίσημη κινέζικη θα δουλεύει. Επειδή όπως έγραψα το αγόρασα για λογαριασμό φίλου ο οποίος δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί με ρομ φλασαρίσματα κτλ,θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύουν τα παραπάνω.Αν ναι θα προσπαθήσω να ακυρώσω την παραγγελία.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
      mi8
    • Διαφήμιση
    • Είναι πολλά τα xiaomi που όντως δεν μπορεις να τα κλειδώσεις με Global rom .
      Τωρα αν δεν δουλεύει το pokemon go δεν το ξέρω,

• Ο/H geoanto555 έγραψε:

Είναι πολλά τα xiaomi που όντως δεν μπορεις να τα κλειδώσεις με Global rom .
      Προφανώς νοιάζεται για τράπεζες,nova,ote και λιγότερο για pokemon.Μάλλον δεν έθεσα σωστά την ερώτηση.Με ξεκλείδωτο bootloader και επίσημη ρομ δεν θα έχει πρόσβαση σε αυτές τις εφαρμογές;
      mi8
    • Με ξεκλίδωτο bootloader αλλά χωρίς root λογικά δεν θα έχει θέμα.
      Βέβαια δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά ειδικά για ένα νέο τηλέφωνο με περισσότερη ασφάλεια.
      Αυτό καλά ειναι να στο απαντήσει κάποιος με το τηλέφωνο αυτό που έχει δοκιμάσει συγκεκριμένες εφαρμογές.

• Διαφήμιση
    • Ο/H spideman3 έγραψε:

Δίπλα νήμα global rom mi 8

Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Διάβασα.Σ ευχαριστώ.Θα τον ενημερώσω και πάμε για ακύρωση.
      mi8
    • Ο/H manouras έγραψε:

Ο/H geoanto555 έγραψε:

Είναι πολλά τα xiaomi που όντως δεν μπορεις να τα κλειδώσεις με Global rom .
      Προφανώς νοιάζεται για τράπεζες,nova,ote και λιγότερο για pokemon.Μάλλον δεν έθεσα σωστά την ερώτηση.Με ξεκλείδωτο bootloader και επίσημη ρομ δεν θα έχει πρόσβαση σε αυτές τις εφαρμογές;
      Είμαι καινούριος στα xiaomi και στο miui, οπότε συγχωρείστε μου ανακρίβειες.

Σε ό,τι αφορά στο ερώτημά σου: εξαρτάται τι εννοείς όταν λες επίσημη rom.

Εγώ έχω ένα mi 6x που το παρέλαβα πριν 3-4 μέρες στην ίδια κατάσταση όπως περιγράφεις (ξεκλείδωτος bootloader κτλ).

Έβαλα rom από το mi-globe και έχω ξεκλείδωτο bootloader, root και "περνάω" το safetynet (ή όπως αλλιώς στα κομμάτια λέγεται).
    • Διαφήμιση
    • Στην δίπλα κουβέντα (global rom στο mi8 ) ένα παιδί που έχει ξεκλείδωτο bootloader δεν δουλεύει το nfc και το netflix.Δεν είναι βλακεία να δώσεις 400 ευρώ και να πάρεις ένα τηλέφωνο που δεν είναι 100% λειτουργικό;
      mi8