Διαφήμιση

Τρελή υπερθέρμανση οταν συνδεθεί στο internet (και λύση)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Τρελή υπερθέρμανση οταν συνδεθεί στο internet (και λύση)

      Καλημέρα.
      Μοιράζομαι ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα και τη λύση που εφάρμοσα και έφτιαξε.

      Του έχω περασμένη μια παλιά beta rom και την εχω αφήσει ετσι γιατί βαριέμαι το νεο στησιμο εφαρμογών, κλπ. Το συνηθες ειναι να εχω κλειστά data και wifi και να συνδεομαι μονο οταν θελω να κανω κάτι online (εχω αλλη συσκευή για τις internetikes μου παπαρολογίες).

      Πριν 4-5 ημέρες άνοιξα τα data να βρω κάτι και σχεδόν αμέσως το κινητό άρχισε να λαγκαρει τρελα και ανεβασε τρελες θερμοκρασίες (έκαιγε). Κλείνω, κάνω reboot ΔΕΝ ανοιγω data και το κινητό κρυώνει στα κανονικά επιπεδα. Ανοίγω παλι data, γίνεται μάτι κουζίνας και τρελο λαγκ. Επανεκκίνηση, κλείσιμο data και άνοιγμα wifi. Οσο δεν συνδεομουν σε wifi (ΔΕΝ το εχω σε αυτοματη συνεση) το κινητό δουλευε καλα και ήταν δροσερό. Μολις εκανα συνδεση με wifi αρχιζε τρελο lag και η θερμοκρασία ήταν για να ψήσεις καφε.

      Αρα κάτι γινεται με τη συνδεση στο internet. Εκανα διαφορα πράγματα (ελεγχος εφαρμοφων, καθαρισμός cache, κλπ) και τα μόνα που είχαν μείνει σαν δοκιμές ήταν
      • επαναφορά εργοστασιακών (που ήθελα να το αποφύγω λόγω έλλειψης χρόνου)
      • hardware προβλημα


      Τελικά βρήκα μια αναρτηση στο xda με λύση για αλλη συσκευή η οποία ειχε ιδιο προβλημα. Εκανα το ίδιο με κλειστά wifi/data και μετα απο αρκετά λεπτά εμφάνισε κάποιους κωδικους, αλλά κρατάμε οτι η οθόνη δεν ήταν πια άσπρη. Αυτό ήταν. Εκανα και ενα reboot και απο τοτε το κινητό δουλευει οπως παλια και δεν ζεσταινεται/lag μολις συνδεθεί στο net

      Αντιγράφω το κείμενο :
      Someone actually found a solution to this issue:

      1. Go to Phone Settings
      2. Next Accounts
      3. Choose Google
      4. Then click Manage your Google Account
      5. There will be a white screen - here at this step we just wait until the screen comes to life (about 5-10 minutes)
      6. Enjoy!

      Here's the source: Google Play services latest update issue - Google Play Help
      Πηγή : Overheating and LAG in redmi note 2 | Xiaomi Redmi Note 2
    • λες
      1. Go to Phone Settings
      2. Next Accounts
      3. Choose Google
      4. Then click Manage your Google Account
      5. There will be a white screen - here at this step we just wait until the screen comes to life (about 5-10 minutes)
      6. Enjoy!
      Eχω xiaomi redmi note 4X MIUI 11
      που ειναι ολα αυτα;
      Πηγα στα settings αλλα
      ποιο= next accounts ; δε βρισκω. Το μονο που βρηκα ειναι το MI account, ακομη και οταν εβαλα να ψαξει τη λεξη account.
      μπορεις να βγαλεις screenshots αναλυτικα ;
    • Διαφήμιση
    • Και αλλος δεν εβρισκε που ειναι οπως ειδα στο forum της πηγης.
      Αυτος που εγραψε για τη λύση εκει αναφερει οτι ειναι για το redmi note 2 που εχει καπως διαφορετικα menu καθως το Χiaomi redmi note 2 έχει το MIUI 9 και δεν εχει υπαρξει αλλη αναβαθμιση σε MIUI για αυτό.
      Το δικο μου εχει ΜIUI 11.
      Tέλος παντων πηγα στο Google που είπες και έκανα οτι ειπε ο τύπος μόνο που σε εμενα στο redmi note 4Χ εκανε 1 με 2 δευτερολεπτα. Οταν το ξαναεκανα αμεσως εμφανισε τη οθονη αφου πατησα το manage your Google account.
      Δυστυχως δεν εχω πια στα χερια μου το Xiaomi Redmi note 10, για το οποιο σκοπευε η ερωτηση, για να κανω το ιδιο να εβλεπα τι γινοταν.
      Θα γραψω μεσω καποιου messenger στον ιδιοκτητη του redmi note 10 να το κάνει εκείνος.

      Ευχαριστώ