Διαφήμιση

Mi Band 3 - Πλήρως στα Ελληνικά - Ελληνικό Firmware - v1.3.0.8 - UPDATED-[13 Αυγούστου 2018]

  • Οδηγός

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Ναι συνδέεται και όλα αυτά που λες τα έκανα τελικά αλλά το mi band είναι συνδεδεμένο μόνο στην ώρα και δεν προωχρεί πιό κάτω σε άλλα εικονίδια.. Δείχνει δηλαδή σαν να έχει χάσει το soft του!
    Μήπως πρέπει να πρέπει να εγκαταστήσω το firmware που είναι για downgrade και πως γίνεται αυτό?
    Ούτε επαναφορά στις εργοστασιακές ευθμίσεις γίνεται....
  • Κατέβασε το παρακάτω αρχείο. Περιέχει το προηγούμενο firmware και τα resources που χρειάζεσαι! Πέρνα τα και τα δύο. Πρώτα το firmware και μετά τα Resources!! Επίσης κοίτα να έχεις το Mi Fit 3.4.4 ώστε να μην σου κάνει αναβάθμιση στο 1.3.0.8 πάλι και τα βλέπεις όλα κινέζικα! :)

    1.3.0.4.zip
  • το ελληνικό Mi Fit 3.4.4 με το ελληνικό firmware του Kirill ή το αγγλικό απο το playstore ..έφτασα μέχρι εδώ που είπες παραπάνω...

    Αποφάσισα και έβαλα το ελληνικό και συνέχεια γράφει γίνεται σύνδεση...και έκανα ένα πολύ γρήγορο διάβασμα και σταμάτησε!
    Το Band δεν αλλάζει στο menu του και είναι κολλημένο στην πρώτη οθόνη της ώρας!!
    Πάντως σύμφωνα με το Gadgetbridge τώρα φοράει :
    FW 1.3.0.4
    HW V0.18.3.4.... αν σημαίνουν κάτι αυτά!!
    Η οθόνης του Band δεν γυρίζει!!! Τι πρέπει να γίνει άλλο για να επανέλθει όπως πριν?
    Συγχρονισμό δεδομένων κάνει...και μένει εκεί!
    Υ.Γ. Μετά από 5 ώρες ασχολίας έφτιαξα αυτή την βλακεία που λέγεται Mi band 3 στα ελληνικά!
    Τι με πείραζε που την είχα στα αγγλικά?? Άντε ντε, μ' έφτασε στο σημείο να παραμιλάω....
    Αυτή η βλακεία που λέγεται Mi band 3 δεν αξίζει ούτε χρόνο ούτε χρήμα...ακόμη κι αν σου την χαρίσουν!
    Την δική μου την χάρισα σε 13/χρονο! Άλλη βλακεία θα βγάλει η Xiαοmi???
    Ευχαριστώ την ομάδα που βοήθησε.....και εύχομαι να φτιαχτεί κάποτε ένας καλός οδηγός γι αυτούς που θα μείνουν πίσω να ασχοληθούν...
    γιατί αυτού του "γιατρού" θέλει να έχει κάνει σεμινάρια κάποιος πρώτα....και μετά να τα κατανοήσει!!!! Νομίζω ότι επειδή τα ξέρει εκείνος τα ξέρει όλος ο κόσμος!! Αυτά....
  • Διαφήμιση
  • Στο μήνυμα 162 λίγες σελίδες πίσω έγραφα την εύκολη λύση αλλά δυστυχώς δεν διάβασες ποτέ προς τα πίσω... Λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες αλλά το mi band 3 είναι εξαιρετικό σαν προϊόν. Εγώ το μόνο που βρίσκω μείον είναι ότι όπως φαίνεται δεν έχει την αδιαβροχοποίηση που μας λέει η Xiaomi.
    Κατά τα άλλα έκανα και το update με το notify fitness και προς στιγμήν τα χρειάστηκα γιατί πέρασα το firmware και πέταξε το γνωστό εικονίδιο με το βέλος. Με τη δεύτερη προσπάθεια όμως πέρασε και το αρχείο με τα resources.
    Τέλος για τον γιατρό είσαι εξαιρετικά άδικος γιατί αν διάβαζες προσεκτικά αρκεί να περνούσες το τελευταίο beta mi fit που ανέβασε,να έκανε ΜΟΝΟ του και τα δύο update και μετά απλά διαγραφή και εγκατάσταση τη 3.4.4 του γιατρού. Εμένα μου φαίνεται απλό και αυτό...
    Φιλικά πάντα
    Υγ... Τυχερός ο πιτσιρικάς!

    Update Μόλις με αναβάθμισε σε 3.4.5 και μου πήγε το firmware στο 1.4.0.6 χωρίς να αλλάξει resources. Φυσικά γύρισε στα κινέζικα και χάρη στο mi band tools γύρισε τουλάχιστον στα αγγλικά. Αν το υποβαθμίσω στο τελευταίο ελληνικό firmware θα έχω πρόβλημα;
  • Καλημέρα.
    Αν διάβασα λέει....έκανα και τίποτα άλλο?? Αλλά δεν περίμενα ότι πιό πίσω θα υπήρχε η λύση!
    Πάντως έτσι ξεκίνησα να περάσω την τελέυταία αναβάθμιση 3.4.4 του γιατρού και βρέθηκα μπλεγμένος-αγανακτισμένος!!!!
    Μίλησες για αδιαβροχοποίηση?? Εμείς το είχαμε 7 μέρες (και συνεχίζει.. σε πισίνες) στην θάλασσα και δεν έπαθε απολύτως τίποτα...και μάλιστα με βουτιές βάθους 3-4 μέτρων!!
    Έχω ένα άλλο φτηνό F4 ... ευδιάκριτο (για άτομα μεγάλης ηλικίας χαχα) με εικονίδα και έγχρωμο, το οποίο κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από το Mi Band (άχρωμο, μικρά γράμματα-οθόνη κ.λ.π.) και μάλιστα με πολύ σωστές μετρήσεις!
    Ο Γιατρός πράγματι κάνει τιτάνια προσπάθεια..και κάποτε η Χiaomi θα πρέπει να τον παρασημοφορήσει, αλλά νομίζω ότι υστερεί - επαναλαμβάνω - στις απλές και κατανοητές οδηγίες-οδηγό με tips (για περιπέτεια σε αναβάθμιση μιλούν όλοι όσοι το επιχείρησαν)!
    Και να πεις ότι δεν ασχολούμε με τεχνολογία.......30 χρόνια τώρα!
    (π.χ. δεν αναφέρεται πουθενά ότι μετά τις αναβαθμίσεις θα πρέπει να το αποσυνδέσεις από το gadgetbridge για να δείξει όλες τις λειτουργίες στο Band...)
    Η σημερινή αγορά ήταν το Makibes για δωράκι σε μεταπτυχιακό στο άλλο μου παιδί! (όχι άλλο Mi Band!!)
    Τώρα, για να κάνει κανείς update από 1.3.04 σε 1.4.0.6 υπάρχει οδηγός ή να του το αφήσω έτσι όπως είναι?
  • Διαφήμιση
  • Παιδιά πρέπει να κατανοήσετε πρώτα πλήρως το Mi Band και το Mi Fit με τις αναβαθμίσεις κλπ ώστε να μην ταλαιπωρείστε. Θα προσπαθήσω να ενημερώσω το πρώτο ποστ με θέματα!

    1ον) Έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι όσοι αγόρασαν την "Global" έκδοση (Δυστυχώς) ταλαιπωρούνται με τις αναβαθμίσεις και τα κολλήματα! Μέχρι τώρα όσοι είχαμε αγοράσει την πρώτη έκδοση China only δεν μας έχει παρουσιαστεί ούτε ένα πρόβλημα. Όσοι αγόρασαν την επονομαζόμενη Global συνέχεια τα ίδια και ίδια κολλήματα!

    2ον) Το κάθε Firmware έρχεται μαζί με έκδοση Mi Fit και περνιέται αυτόματα με τη συγκεκριμένη έκδοση. Αν λοιπόν κάνουμε αναβάθμιση το Mi Fit και μας περάσει νέο Firmware τότε ο μόνος τρόπος να γυρίσουμε πίσω είναι να περάσουμε πρώτα ένα παλιότερο Mi Fit και μετά να κάνουμε την οποιαδήποτε υποβάθμιση του Firmware ώστε να μείνει το συγκεκριμένο και να μην μας περάσει το Mi Fit πάλι το νέο και τα βλέπουμε όλα Κινέζικα.

    3ον) Μια λύση γενικότερα είναι αφού περνάμε το Ελληνικό Firmware να περνάμε και την τελευταία έκδοση του Γιατρού ώστε να μην έχουμε θέματα με αυτόματες αναβαθμίσεις και πρέπει να γυρνάμε πάλι πίσω, να βάζουμε τα σωστά resources κλπ!!

    4ον) Θα προσπαθήσω να γράψω όσο περισσότερα μπορώ στο πρώτο θέμα και ελπίζω να μην ταλαιπωρηθούν άλλοι πλέον!
  • Μέχρι σήμερα όλα ήταν καλά . περνώντας τα ελληνικά με πετάει αμέσως στην παρακάτω εικόνα
    Images
    • Screenshot_2018-08-17-10-56-08-669_com.xiaomi.hm.health.png

      41,46 kB, 720×1.280, viewed 63 times
  • Ο/H Skbaggelis88 έγραψε:

    Μέχρι σήμερα όλα ήταν καλά . περνώντας τα ελληνικά με πετάει αμέσως στην παρακάτω εικόνα
    Μου φαίνεται δε διάβασες τίποτα από όσα έγραψα!! Πάμε πάλι!!

    Για να μην σε πετάει στην αναβάθμιση θα πρέπει να περάσεις ένα παλιότερο Mi Fit (που δεν περιέχει το νέο firmware) και να μείνεις σε αυτή την έκδοση του Firmware!!

    Με λίγα λόγια:

    1) Κάνεις Unistall το Mi Fit που έχεις εγκατεστημένο στο κινητό
    2) Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το Mi Fit 3.4.4 από εδώ
    3) Αφού πλέον έχεις αυτή την έκδοση του Mi Fit κάνεις πάλι την διαδικασία να περάσεις το Ελληνικό firmware!! :)
  • καλησπερα και ευχαριστουμε για τη πολυ ωραια δουλεια που κανετε! ειχα την εκδοση Mili_wuhan_1.2.0.8_Greek_ddmm_GeekDoing_1.0 και πηγα και εβαλα την Mili_wuhan_1.3.0.8_Greek_GeekDoing_10.08.18 με αποτελεσμα να μην μου εμφανιζει αναγνωριση ονοματα καθολου μονο νουμερα.ξανα εγκατεστησα την πρωτη και ειναι οκ τα ονοματα φαινονται κανονικα στις κλησεις.επισης στον καιρο και στις δυο εκδοσεις εμφανιζεται ενα ερωτηματικο που μονο αν βαλω αγγλικα στη γλωσσα στο κινητο εμφανιζεται αντι ερωτηματικο clear.πειτε μου και εσεις αν σας παρουσιαζει τα ιδια
  • Διαφήμιση
  • Ο/H loukaros79 έγραψε:

    καλησπερα και ευχαριστουμε για τη πολυ ωραια δουλεια που κανετε! ειχα την εκδοση Mili_wuhan_1.2.0.8_Greek_ddmm_GeekDoing_1.0 και πηγα και εβαλα την Mili_wuhan_1.3.0.8_Greek_GeekDoing_10.08.18 με αποτελεσμα να μην μου εμφανιζει αναγνωριση ονοματα καθολου μονο νουμερα.ξανα εγκατεστησα την πρωτη και ειναι οκ τα ονοματα φαινονται κανονικα στις κλησεις.επισης στον καιρο και στις δυο εκδοσεις εμφανιζεται ενα ερωτηματικο που μονο αν βαλω αγγλικα στη γλωσσα στο κινητο εμφανιζεται αντι ερωτηματικο clear.πειτε μου και εσεις αν σας παρουσιαζει τα ιδια
    Καλησπέρα φίλε μου, μου φαίνεαι περίεργο μια και εμένα με το 1.3.0.8 μου εμφανίζει κανονικά τα ονόματα! Φαντάζομαι είχες κανονικά τσεκάρει για τα δικαιώματα και το να διαβάζει το Mi Fit τις επαφές κλπ!!

    Όσο αφορά τώρα τον καιρό ψάξε στο νετ να βρεις το Mi Fit του Γιατρού. Ψάξε για Mi Fit Greek for Mi Band 3! Μόλις το περάσεις μετά από λίγη ώρα θα σου δουλεύει μια χαρά ο καιρός! Θα ετοιμαστεί και εδώ στο φόρουμ μας έκδοση Mi Fit που να δουλεύουν όλα σωστά αλλά θα πάρει λίγο καιρό! :)