Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Συλλογή από patches για XTRV 9.8.15 (και stable 10.2.1.0)

>> Ενημέρωση VIP μελών <<

Είναι έτοιμες οι 32 νέες XTRV-9.8.15 ROM για την που σας έχoυν σταλθεί μέσω του VIP mail.

Οι ROM για τα MINote2, HMNote5A, HMNote5ALITE, HM4X θα παραδοθούν όταν έχουμε Source.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Εδώ restore για τις 180ο (Τηλέφωνο/Επαφές και 'Οθόνη κατά την κλήση').
      [Δεν έχω χρόνο για ρύθμιση μέσω επιλογής]
    • Διαφήμιση
    • Συλλογή από patches για XTRV 9.3.14 (και stable 10.2.1.0)

έκανα έκανα γκρουπακι στο telegram για να βοηθάω λίγο κόσμο με τη rom κλπ.Ενας μου ζήτησε να προστεθεί mod για να μη θέλει κωδικό μετά απο επανεκκίνηση και να ξεκλειδώνει απλά με δακτ. αποτύπωμα.του είπα θα το προτείνω στον προγραμματιστή..

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Εδώ link για το ζητούμενο αποτέλεσμα.
      Θα το βρείτε στις Ρυθμίσεις - 'Οθόνη κλειδώματος & ασφάλεια' - 'Ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα'.
      [Φυσικά, θα πρέπει να έχετε απενεργοποιήσει τον κωδικό PIN της κάρτας SIM (Ρυθμίσεις - 'Πρόσθετες ρυθμίσεις' - Απόρρητο - <ο πάροχός σας> - 'Κλείδωμα κάρτας SIM' => απενεργοποιημένο) και να έχετε ορίσει δακτυλικό αποτύπωμα]

Εγκατάσταση: Αφού έχετε εγκαταστήσει τα patches της έκδοσης 9.3.14, κάνετε "από πάνω" εγκατάσταση το αρχείο από αυτό το ποστ.
    • το patch δηλαδή προστέθηκε στο 1ο patch σωστά;που λεει 1.1.το 2ο παραμένει ίδιο..εκτιμώ ολη τη δουλειά,δε θέλω να πιέζω,αλλα πραγματικά το επόμενο που λειπει πιστεύω ειναι ενα καλο soundmod!βασικά μπορούμε να κάνουμε προτάσεις κλπ για περαιτέρω βελτίωση της rom?η θα φανούμε αχάριστοι?!!
    • Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Το τελευταίο patch είναι μίξη και του 1ου και του 2ου. Εμπλέκει αρχεία και από το 1ο και από το 2ο. Γι αυτό το ονόμασα (ίσως ανεπιτυχώς) 1.1.
      Η σωστη εγκατάσταση γίνεται ΜΟΝΟ όπως είπα παραπάνω.

Φυσικά και μπορείτε να προτείνετε/ζητήσετε πράγματα.
      Φυσικά μπορώ να 'μην μπορώ'/αρνηθώ να τα κάνω.

Η αχαριστία είναι κακό πράγμα, αλλά δεν το "βλέπω" εδώ μέσα.

Ίσως φανώ υπερβολικός αλλά θα πω τη γνώμη μου για την τέλεια υπερ-rom και ότι βρέξει ας κατεβάσει!Θα ήθελα λοιπόν:
      Quick pulldown,buttons actions,expanded notifications,smart notifications sounds,screen on notifications,vibrate on connect/call waiting/disconnect,lockscreen weather,KCAL,screen stabilizer.Χρόνια πολλά σε όλους!!!

• Εδώ θα βρείτε update για τα patches της έκδοσης 9.3.14 (αφού απ' ό,τι φαίνεται δεν θα έχουμε νέα ROM αυτή την εβδομάδα).

Νέα features:
      • Περίγραμμα (πάχος/βάρος και χρώμα) στην ανεπτυγμένη γραμμή κατάστασης για: 1) Διακόπτες, 2) Μπάρα φωτεινότητας και 3) Ειδοποιήσεις.
        [Οι επιλογές βρίσκονται στα αντίστοιχα σημεία]
        Το περίγραμμα ΔΕΝ γίνεται να "δουλεύει" με κάθε Θέμα (υπάρχουν περιορισμοί).
        Σε κάθε περίπτωση, αν επιλέξετε 'Υποχρεωτική χρήση του παραπάνω χρώματος', το περίγραμμα θα είναι "εκεί".
      • Επιλογή εμφάνισης για αναλογικό/ψηφιακό ρολόι στην ανεπτυγμένη γραμμή κατάστασης (Ρυθμίσεις - 'Ειδοποιήσεις & γραμμή κατάστασης' - 'Πληροφορίες στην ανεπτυγμένη γραμμή κατάστασης' - 'Δείξε αναλογικό ρολόι').
      • Επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση 180ο σε όλες τις εφαρμογές (Ρυθμίσεις - Προβολή - Περιστροφή 180ο).

Ο/H Kostas_kanal έγραψε:

Ίσως φανώ υπερβολικός αλλά θα πω τη γνώμη μου για την τέλεια υπερ-rom και ότι βρέξει ας κατεβάσει!Θα ήθελα λοιπόν:
      Quick pulldown,buttons actions,expanded notifications,smart notifications sounds,screen on notifications,vibrate on connect/call waiting/disconnect,lockscreen weather,KCAL,screen stabilizer.Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Quick pulldown -> Τι είναι;
      buttons actions => Τα patches έχουν πολλές επιλογές [θεωρώ ότι εννοείς τα on screen buttons].
      expanded notifications -> Τι είναι;
      smart notifications sounds -> Τι είναι;
      screen on notifications -> Τι είναι;
      vibrate on connect/call waiting/disconnect -> Εδώ εννοείς πως όλα αφορούν την κλήση;
      lockscreen weather -> ?
      KCAL -> ?
      screen stabilizer -> Τι είναι;
    • Διαφήμιση

ευχαριστούμε.για να μη γίνει μπέρδεμα,για εμας που εχουμε τα patches 1 και 2,τωρα απλα φλασαρουμε τα 1.1 και 3;
      *quick pull down δλδ να κατεβαίνει τερμα κάτω η statusbar με τους διακοπτες όταν δεν υπαρχουν ειδοποιήσεις.(όταν υπαρχουν,να κατεβαίνει ισα ισα λιγο)
      *button actions σαν miui 8 που ειχε πιο πολλές ενέργειες..
      *expanded notif. απλα μεγαλύτερες ειδοποιήσεις.η φούσκα δλδ στη statusbar
      *smart not. sounds δηλαδη πχ οταν έρχεται μια ειδοποίηση και κανει ηχο,δονηση κλπ,να μη ξανακάνει ηχο,δόνηση αν έρθει ξανά αμέσως ειδοποιήση.να ορίζεις δλδ το χρονο mute μεταξύ ειδοποιήσεων για την ιδια εφαρμογή.
      *screen on notif. Δηλαδή να εχουμε επιλογή ποιές εφαρμογές θα κάνουν popup το εικονίδιο τους στην οθονη πάνω.
      *lock screen weather custom εφαρμογή καιρου στη lockscreen
      *vibrate....η δόνηση που κανει με το που το σηκωνει ο αλλος οταν τον καλείς κλπ...ναι ολα αυτα αφορουν το θεμα κλήσεων
      *KCAL οι ρυθμίσεις που εχουν κάποια sony κλπ.(Νομίζω το ειχε και το miui 8) οπου αλλαζεις saturation κλπ στην οθόνη γιατι ως γνωστόν εχουμε washed out χρωματα..
      *το screen stabilizer ειναι μια κατηγορια απο μονο του!

το εχουν οι ψαγμενες custom roms.ειχε βγει και σε xposed module (x screen stabilizer) αλλα δε ξερω τι απέγινε...

εχω θεμα δε ξερω τι να κάνω..φλασαρα μονο το 3 και εχω f.closes.τωρα ειμαι σε φάση όπου με f.reset φλασαρω το 1ο και μόλις φλαδαρω το 2,με πετάει recovery οπωε το φιλο πιο πανω!τι κάνω;;
    • Διαφήμιση
      Διαφήμιση

Βρήκα άκρη.λοιπόν παιδιά να το θυμάστε σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα με bootloop μετά το φλασαρισμα του 2ου patch.Λύση:ΠΡΙΝ την εγκατάσταση του patch 2 καντε wipe caches.Επίσης αν δε σας κάνει boot μετά το 2ο patch,υπάρχει περίπτωση οπως μου έτυχε μόλις,απλά να θέλει συνεχόμενο πάτημα το power για να κανει force reboot και έτσι bootαρει κανονικά τη 2η φορά.Ουφ,πάλι καλά!Δε ξέρω αν αυτά πρέπει να προστεθούν στις οδηγίες..Τωρα με το patch 3 δε ξερω τι παίζει.το φλασαρα κανονικά,αλλά μόλις άνοιξα το κινητό,έκαναν f.close οι εφαρμογές μου.Απο messenger μεχρι Mi video κλπ..

Κι εγώ φλάσαρα μόνο το 3ο patch και το τηλέφωνο κολλούσε πολύ. Παρατήρησα ότι η ελεύθερη ram έπεσε πολύ, χωρίς να τρέχουν εφαρμογές. Πέρασα πάλι την 9.3.14 με τα 2 παλιά patches και όλα οκ!