Διαφήμιση

Ξεκλείδωμα του Bootloader - Νέα Μέθοδος (Ενημέρωση 28.05.2019)

    • Οδηγός
    • Σε εξέλιξη
    • Σημαντικό

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • @amavroudis και ομως αυτο ηταν Μετα απο 15+ προσπαθειες με ταυτοχρονη μεταφραση το πηρε και με πεταξε στο forum που δεν ειχε και νοημα γιατι επρεπε να ξανατρεξω το αρχικο λινκ ωστε μετα το unlock now να με βγαλει στην σελιδα που εδειχνε και ο οδηγος
    • Τεινω να εχω και τις 7 πληγες του Φαραω... και ryzen και μηδενικη usb2 θυρα στην μητρικη......συμφωνα με τον οδηγο που αναφερει
      <<Η εφαρμογή Mi unlock περιμένει να συνδέσουμε τη συσκευή μας στον υπολογιστή, σε θύρα usb 2, έχοντας μπει στον bootloader>> Αρα τζιφος? ... και στο λαπτοπ ρε γαμωτο ειναι κλειδωμενο στο yes το secure boot και δεν μπορω να εγκαταστησω τους drivers.... Απο παντου γκαντεμια
    • Διαφήμιση
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Βάλε ένα usb hub στο ενδιάμεσο.
      Ενδιαμεσο εννοεις μεταξυ pc/laptop και κινητου? Τελικα βρηκα τροπο και απενεργοποιησα το secure boot στο laptop (απλα βαζεις security code στο bios και σου ξεκλειδωνει την ρυθμιση, τουλαχιστον σε Acer) και απο το manual ειδα οτι απο την δεξια πλευρα εχει usb 2. Οποτε μενει να συνεχισω τον οδηγο για το unlock bootloader με το mi λογαριασμο μου.

      Στο laptop (win 10 pro x64, intel cpu) εβαλα αλλον ADB driver AIO απο καποιο χρηστη που ειχε κανει modification mario λεγοταν - καπως ετσι και στο device manager τα βρισκει λιγο διαφορετικα απο οτι πριν.

      Οταν το χω συνδεδεμενο πανω στο λαπτοπ για φορτιση μονο στο device manager βρισκει:
      Android Device
      ->Android Composite ADB interface

      Portable Devices
      ->New Volume

      Οταν το χω συνδεδεμενο πανω στο λαπτοπ και αλλαγη σε μεταφορα αρχειων στο device manager βρισκει:

      Android Device δεν υπαρχει πλεον


      Portable Devices
      ->New Volume
      ->ΜΙ8

      Universal Serial Bus Devices
      ->ADB Interface

      Οταν κανω reboot σε fastboot μεσω adb εντολης τοτε στο device manager υπαρχουν τα

      Android Device ουτε παλι υπαρχει ωστε να γραφει fastboot Επρεπε??

      Kedacom USB Device Καλα που διαολο βρηκε οτι εχω ryzen cpu σε intel laptop ?????????
      Android Bootloader Device
      Android Coposite ADV Interface



      Universal Serial Bus Devices
      ->ADB Interface

      Ειμαι ενταξει να προχωρησω με unlock??

      ΥΓ Αυτος ο driver δεν δημιουργησε στο c: φακελο adb (ουτε και fastboot_edl - προφανως επειδη δεν παιζει πλεον αυτό το mode σε snapdragon οπως ανεφερε και εναν μελος εδω??)
      Που μπορει να δημιουργησε αρχεια αυτος ο driver


      Οπως παντα ευχαριστω εκ των προτερων
    • @amavroudis
      Το zip απο ποια πηγη ειναι, γιατι κατεβαινει κατευθειαν στον σκληρο χωρις ενδιαμεσο site
      Ακολουθα τον οδηγο εννοεις σε αυτο το νημα?
      Πως θα σβησω αυτα που περασε ο aio adb του mario . Ουτε unistaller εχει ουτε φακελους καπου βρηκα (εκτος αν ειναι drivers μονο που μπορεις να σβησεις και με Revo Unistaller - εχω γραψει και στον ιδιο αλλα δεν εχει απαντησει ακομα). Αν αφησω και αυτα που εχω βαλει και τους adb που στειλνεις (αν και ειδα οτι δεν χρειαζονται εγκατασταση? σαν portable ειναι μονο το φακελο χρεαιζεσαι και εκτελεις εντολες απο εκει μεσα? σαν containment περιβαλλον?)
    • s.o.s δεν ειδα να το αναφερει πουθενα
      Στην
      Περίπτωση 5: Can't unlock
      Your account isn't associated with a phone number

      Οταν πας να βαλεις αριθμο τηλ στο mi account σου πρεπει να εχεις την sim στο κινητο που θες να κανεις unlock τον bootloader?
      Δεν την εχω βαλει ακομα γιαυτο ρωταω (την ακομα ακομα στο παλιο τηλ)

      New edit!!! Τελικα εγινε unlock Το θεμα με βαση αυτα που διαβασα απο αλλους συμφορουμητες οτι μου το κανε κατευθειαν δεν περιμενα καθολου.

      Μαλιστα εγινε σε laptop (ειχε usb2 θυρα) με Kedacom USB Device drivers (ετσι το βλεπε σε fastboot mode) και τις εντολες που του δινα εφερνε αποτελεσματα , δεν μου βγαλε error σε κανενα step. Τι να πω.... τωρα για να το ελενξω αν ειναι ξεκλειδωτος εκτος απο το να τρεξω το mi flash tool ξανα και να μου πει οτι ειναι ξεκλειδωτο με το αποτελεσμα της εντολης fastboot oem device-info που πλεον μου φερνει (bootloader) Device unlocked: true

      Συνεπως το χω ξεκλειδωσει με τον mi account μου και ειμαι οκ.

      Σαν βηματα τωρα (στο κεντρικο οδηγο απλα τα χει ολα) ειναι να βαλω TWRP και αν ναι ποια εκδοση (θυμιζω κινητο mi 8)
      Ολες οι εκδοσεις του mi8 ανεξαρτητου global china λεγονται dipper? Απο που βγηκε?

      Και να βρω μετα εκδοση rom και την περναω? επιλεγω αναμεσα απο XTRV και Eu αν καταλαβα καλα

      Μενει κατι αλλο να προσεξω προηγουμενως?

      ... να και μια φωτο για του λογου το αληθες κατωθι
      Images
      • IMG_20191220_111337.jpg

        683,56 kB, 1.200×972, viewed 88 times

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην ieros: Done ().

    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα, παιδιά έχω κολλήσει στο unlock, συνέχεια μου βγάζει ''Sorry, your MI ID is not associated with a phone number'' έχω βάλει κανονικά αριθμό τηλεφώνου στα security settings (αφού μέχρι και με αυτό συνδέομαι στο account αλλά τίποτα). Δοκίμασα και με παλιότερες εκδόσεις αλλά μου λέει να χρησιμοποιήσω την τελευταία. Δοκίμασα και με sim μέσα και χωρίς αλλά τζίφος. Έχετε κάποια λύση;
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Βάλε τη sim μέσα και μόνο με δεδομένα ενεργά τρέξε κάνε login στο mi account.
      Μετά κάνε πάλι προσπάθεια να ξεκλειδωσεις.
      Τίποτα, πάλι τα ίδια.
    • Sign out το μι account > reboot > επανασύνδεση mi account > δοκίμασε εκ νέου να κάνεις add το λογαριασμό στα developer settings
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Sign out το μι account > reboot > επανασύνδεση mi account > δοκίμασε εκ νέου να κάνεις add το λογαριασμό στα developer settings
      και σε μένα εκεί κολλούσε, αλλά είχα ξεχάσει αυτό το βήμα.. πλέον αναμονη 168 ώρες!!