Διαφήμιση

Ξεκλείδωμα του Bootloader - Νέα Μέθοδος (Ενημέρωση 28.05.2019)

    • Οδηγός
    • Σε εξέλιξη
    • Σημαντικό

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H topmar έγραψε:

      Καλημέρα σε όλους σας.

      Έχω ένα νέο Poco X5 5G από εξωτερικό και δυστυχώς είχε Global MIXM ROM και όχι EU, οπότε δεν δουλεύει το VoLTE.

      Για το λόγο αυτό, χρειάζομαι να περάσω μια EU ROM, αφού ξεκλειδώσω το κινητό όμως πρώτα.

      Ακολουθώ τις οδηγίες λοιπόν και παρόλο που στο Mi Unlock status έχω μπει με δεδομένα, έκανα Add account and device και έβγαλε μήνυμα Added successfully, στο mi unlock tools, μου βγάζει συνέχεια το σφάλμα "Please add your account in MIUI's Settings > Developer options > Mi Unlock status."

      Έχω δοκιμάσει και διαφορετική έκδοση του Mi Unlock Tool, πάλι το ίδιο error.

      Τι μπορεί να γίνει;
      Όλοι έχουμε το ίδιο πρόβλημα φίλε μου...
    • Ξεκλείδωμα του Bootloader - Νέα Μέθοδος (Ενημέρωση 28.05.2019)

      Οπότε, αναμονή μόνο;

      Ξέχασα να προσθέσω, ότι στο δικό μου X5, στο Xiaomi Cloud, βγάζει και σφάλμα SIM (φώτο), δεν ξέρω εάν κι αυτό παίζει ρόλο.



      Poco X3 Pro via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Διαφήμιση
    • Ξεκλείδωμα του Bootloader - Νέα Μέθοδος (Ενημέρωση 28.05.2019)

      Ο/H VAG-ZAG έγραψε:

      Όχι φίλε μου, το ίδιο βγάζει σε όλους μας. "Έχουν πρόβλημα οι servers της Xiaomi" είναι η απάντηση...
      Ευχαριστώ για την απάντηση.

      Υπάρχει περίπτωση, τα δύο αυτά error που εμφανίζονται στο κινητό μου, σχετικά με την SIM, να προέρχονται από το θέμα αυτό με τους servers Xiaomi, και να μην χρειάζεται να περάσω άλλη ROM στο κινητό για να δουλέψει το VoLTE;;

      Poco X3 Pro via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Έχω στείλει το log του MiUnlock σε όλα τα Forum της Xiaomi, απάντηση σοβαρή δεν έχω λάβει.
      Προτείνω να περιμένουμε μια εβδομάδα (168 ώρες) & να δοκιμάσουμε ξανά.
      Αν δεν ξεκλειδώσει, θα σου πω τι θα κάνουμε, Οκ?
    • Ξεκλείδωμα του Bootloader - Νέα Μέθοδος (Ενημέρωση 28.05.2019)

      Οκ, ευχαριστώ!

      Poco X3 Pro via Tapatalk
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)
    • Καλημέρα υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώθει αλλά και να κλειδωθεί η συσκευή χωρις αναμονή με απλό τρόπο, χωρίς λογαριασμό, χωρίς να χαθούν δεδομένα,για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το ζήτημα θα ενημερώσω λίγο πιο μετά


      Mi Note 10 Pro(Tucana)



      "Ταξιδεψα σε αναριθμητους κοσμους αλλα η αγαπη σας με εφερε στα Σταγειρα"
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Pascell έγραψε:

      Καλημέρα υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώθει αλλά και να κλειδωθεί η συσκευή χωρις αναμονή με απλό τρόπο, χωρίς λογαριασμό, χωρίς να χαθούν δεδομένα,για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το ζήτημα θα ενημερώσω λίγο πιο μετά
      Επί πληρωμή φαντάζομαι...?
    • Καλημερα ειναι δωρεαν αλλα δοκιμασμενο σε MTK δεν ειναι δοκιμασμενο σε Snapdragon συσκευες

      Εδω ειναι το αρχειο MediatekBootloaderUnlock.zip | by ToTheMobile.com for Utilities

      1.Τώρα αποσυμπιέστε το αρχείο Unlock Zip στην επιφάνεια εργασίας των Windows.
      Μόλις βρεθείτε στο φάκελο εργαλείο ξεκλειδώματος MTK,εγκαταστήστε το πρόγραμμα οδήγησης MTK
      (Ανοίξτε το φάκελο του προγράμματος οδήγησης και κάντε δεξί κλικ στο αρχείο cdc-acm.inf,επιλέξτε Εγκατάσταση)

      2.Τώρα επιστρέψτε στον κύριο φάκελο και εγκαταστήστε το USBDK
      (x64 για λειτουργικό σύστημα 64 bit,x86 για λειτουργικό σύστημα 32 bit) στον υπολογιστή σας.

      3.Μόλις εγκατασταθούν και τα δύο αρχεία στον υπολογιστή σας με Windows,κάντε επανεκκίνηση του υπολογιστή σας.

      4.Τώρα απενεργοποιήστε το Xiaomi Mediatek Phone σας για να ξεκινήσει η διαδικασία ξεκλειδώματος.

      5.Τώρα από το MTK ξεκλείδωμα ενός φακέλου,εκτελέστε το αρχείο UnlockBootloader.bat για να ξεκινήσετε τη διαδικασία ξεκλειδώματος του bootloader.

      6.Τώρα συνδέστε το τηλέφωνο στον υπολογιστή με ένα καλώδιο κρατώντας πατημένο το κουμπί αύξησης της έντασης ήχου.
      (Σε περίπτωση που το κουμπί αύξησης της έντασης ήχου δεν λειτουργεί,προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε την αύξηση της έντασης ήχου ή την αύξηση της έντασης ήχου,ή και τα τρία κουμπιά υλικού)
      ενώ είναι ανοιχτό το UnlockBootloader.bat.

      7. Μόλις εντοπιστεί το τηλέφωνο,θα εκτελεστούν ορισμένες εντολές στο αρχείο UnlockBootloader.bat.
      Αφήστε τις εντολές να τελειώσουν και μόλις κλείσει το παράθυρο,Ο bootloader σας θα ξεκλειδωθεί.
      Images
      • Install-MTK-driver.jpg

        51,75 kB, 1.104×453, viewed 26 times
      • Instal-USB-drivers.jpg

        68,56 kB, 1.150×505, viewed 30 times


      Mi Note 10 Pro(Tucana)



      "Ταξιδεψα σε αναριθμητους κοσμους αλλα η αγαπη σας με εφερε στα Σταγειρα"
    • @Pascell Είναι ξεκάθαρο στο XDA ότι αυτό ΔΕΝ δουλεύει σε Snapdragon συσκευές.
      Όπως και νά χει, σε ευχαριστούμε πολύ!!!
    • Εδώ η απάντηση από DEV της Xiaomi στο Mi Community, προσωπικά σε μένα. Του έστειλα το log του MiUnlock tool.
      Images
      • Screenshot_20230321-140357_Xiaomi_Community.png

        240,62 kB, 862×372, viewed 35 times
    • Διαφήμιση