Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Redmi Note 5 (Whyred)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Ναι καθαρίζει. Βασικά για να δώσω να καταλάβεις, πολύ χοντρικά, τι κάνει το Magisk. Στην αρχή κάθε boot δημιουργεί ένα "καθρέπτη" (mirror) κάποιων αρχείων συστήματος από το /system και τα /vendor partitions που "πειράζουν" τα modules του (δηλαδή αντικαθιστούν ή και σβήνουν κάποιες φορές) καθώς και κάποιων άλλων αρχείων ζωτικών για το σύστημα. Εν συνεχεία δημιουργεί ένα symlink, μια συντόμευση δηλαδή για κάθε ένα από αυτά τα αρχεία ώστε όποιος θέλει πρόσβαση σε αυτά, αντί να πηγαίνει να διαβάζει το αρχείο στην αρχική του μορφή, να διαβάζει το "πειραγμένο". Ε, αυτό βασικά. Έτσι επιτυγχάνει να κάνει τις όποιες αλλαγές του χωρίς ουσιαστικά να έχει πειράξει την αρχική μορφή των αρχείων. Γι' αυτό και όταν αφαιρείται ένα module, ουσιαστικά αφαιρούνται τα "πειραγμένα" αρχεία, μαζί με τα αρχεία του module που το ταυτοποιούν και το κάνουν να φαίνεται στον Magisk Manager και ουδέποτε δημιουργείται η συντόμευση που ανέφερα παραπάνω και τα αρχεία παραμένουν στην αρχική τους απείραχτη μορφή. Υπό αυτή την έννοια λοιπόν ναι "καθαρίζει" το σύστημα.
      α! καταλαβα, πολυ ενδιαφερον!
      ουσιαστικα συμφερει (με σφαιρες) οταν βαζεις κατι να το βζεις μεσω magisk αντι να το βαζεις μεσω twrp...σωστα?
    • Να σου πω τη μαύρη αλήθεια δεν το έχω ψάξει ενδελεχώς. Μπορεί να αναφέρεται και σε τεχνικές που χρησιμοποιεί το λογισμικό της stock κάμερας.
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      α! καταλαβα, πολυ ενδιαφερον!ουσιαστικα συμφερει (με σφαιρες) οταν βαζεις κατι να το βζεις μεσω magisk αντι να το βαζεις μεσω twrp...σωστα?
      Αν υπάρχει σχετικό module ναι συμφέρει, υπό την έννοια ότι γίνεται περισσότερα αυτοματοποιημένα η διαδικασία από το να μετακινείς και να κοπιάρεις αρχεία με το χέρι μέσω TWRP. Από εκεί και πέρα ένα Magisk module είτε το φλασάρεις μέσα από MIUI (Magisk Manager), είτε το φλασάρεις μέσα από TWRP είναι το ένα και το αυτό. Το reboot για να δουλέψει αυτό που υποτίθεται ότι κάνει, δεν το γλιτώνεις :P
    • Διαφήμιση
    • ναι φυσικα εννοω αν υπαρχει η επιλογη (οχι και να φλασαρουμε ρομ),
      πχ εβαλα μεσω twrp το module "MAGISKmodule_RMN5PRO_CAMERA_AI_(MIUI)" για την καμερα (ai, hdr, manual κτλ) που λεω παραπανω ενω επρεπε να το κανω μεσω magisk οπως ελεγαν οι οδηγιες (η βιασυνη που λεγαμε? που σε καίει καποιες φορες?)

      και εννοω οτι συμφερει επειδη μετα καθαριζεις ευκολα (το reboot δε βαριεσαι, δεν πειραζει)
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      ναι φυσικα εννοω αν υπαρχει η επιλογη (οχι και να φλασαρουμε ρομ),
      πχ εβαλα μεσω twrp το module "MAGISKmodule_RMN5PRO_CAMERA_AI_(MIUI)" για την καμερα (ai, hdr, manual κτλ) που λεω παραπανω ενω επρεπε να το κανω μεσω magisk οπως ελεγαν οι οδηγιες (η βιασυνη που λεγαμε? που σε καίει καποιες φορες?)

      και εννοω οτι συμφερει επειδη μετα καθαριζεις ευκολα (το reboot δε βαριεσαι, δεν πειραζει)
      Νομίζω ότι το απάντησα αυτό. Ουσιαστική σημασία δεν έχει αν θα φλασάρεις το module μέσω TWRP ή Magisk. Και όταν το αφαιρείς πάλι θα γίνουν οι δουλειές που πρέπει στο επόμενο reboot, ανεξάρτητα από τον τρόπο εγκατάστασης του module.
    • μεσω twrp αν δεν δινεται μαζι με το patch και αρχειο για απεγκατασταση μεσω twrp (πχ uninstall.zip) δεν ξερω πως γινεται να το αφαιρεσω ενω μεσω magisk ξερω, αυτο εννούσα

      α οκ sory τα μπερδεψα μαλλον λιγο (ολα τα patches δεν ειναι το ιδιο πραγμα, δεν εμφανιζονται ολα στα modules του magisk) καταλαβα τι θελεις να πεις αν ειναι για magisk και εμφανιστει στα modules του magisk ειναι ενα και το αυτο
    • Γενική συζήτηση για το Redmi Note 5 (Whyred)

      Σχετικά με το αν γίνεται σωστή απεγκατάσταση των modules, να καταθέσω την εμπειρία μου ή πως έβαλα την global stable.

      Είχα την δική μας stable 10, magisk, vans και έψαχνα κάτι για να βελτιώσει την κάμερα ( γιατί αν θυμάστε έγινε χάλια με το miui 10). Βάζω λοιπόν ένα module που είχε περιβάλλον και κάμερα pixel 3. Το τηλέφωνό εμφάνιζε σφάλματα, η κάμερα δεν λειτουργούσε.
      Με τα χίλια ζόρια έκανα απεγκατάσταση και restart.
      Το τηλέφωνό δεν ξεκίνησε.
      Μπαίνω στο twrp για restore από backup - πιο SOS δεν γίνεται.
      Ούτε αυτό δουλεψε. Δεν ξέρω γιατί.
      Μόνη λύση ; Miflash & Fastboot με global stable.

      Γι'αυτό παιδιά, πολύ προσοχή σε αυτά που εγκαθιστατε

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      μεσω twrp αν δεν δινεται μαζι με το patch και αρχειο για απεγκατασταση μεσω twrp (πχ uninstall.zip) δεν ξερω πως γινεται να το αφαιρεσω ενω μεσω magisk ξερω, αυτο εννούσα
      Χρειάζεσαι modules για να αφαιρέσεις πράγματα από το Magisk σε TWRP mode. Προσωπικά προτείνω το Magisk Manager for recovery mode. Με έχει σώσει πάρα πολλές φορές από bootloops.

      Περισσότερα εδώ.
    • Ο/H gkoutrou68 έγραψε:

      Μπαίνω στο twrp για restore από backup - πιο SOS δεν γίνεται.
      Ούτε αυτό δουλεψε. Δεν ξέρω γιατί.
      μηπως δεν ειχες σωσμενα ολα τα απαραιτητα partitions (πχ ειχες και το vendor?) και ειχες μονο data, system, boot ?
    • Γενική συζήτηση για το Redmi Note 5 (Whyred)

      Όλα τα είχα κάνει backup αλλά τίποτα δεν λειτουργούσε.

      Στο θέμα μου τώρα. Σκέφτηκα μήπως το system folder δεν έδινε τα δικαιώματα για αλλαγή του build.prop και σκέφτηκα να ενεργοποιήσω τα δικαιώματα εγγραφης. Έκανα τη μαλακια όμως και τα ενεργοποίησα για όλους και όταν boot-αρα δεν έμπαινε στο σύστημα.
      Ευτυχώς αυτή τη φορά δουλεψε το restore που είχα από την global stable.
      Έτσι πρόσθεσα πάλι την εντολή με το buildprop editor και τώρα δουλεύει η gcam.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H gkoutrou68 έγραψε:

      Όλα τα είχα κάνει backup αλλά τίποτα δεν λειτουργούσε.
      Για να κάνεις επαναφορά αντίγραφο μέσω twrp φλασαρεις πρώτα τη custom rom που είχες όταν έκανες το backup και μετά επαναφέρεις. Έτσι δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      προφανώς δεν έχω δοκιμάσει τίποτα ακόμα

      αλλά για το Hotspot (αν έχει κάποιος θέμα και θέλει να το φτιάξει) μπορεί να δοκιμάσει αυτό

      [TUT] HOTSPOT Not Connecting FIX [No ROOT] | Xiaomi Redmi Note 5 Pro
      Αυτο το Φιξ είναι μόνο το redmi note 5 pro η κάνει για οποιαδήποτε συσκευή χιαομι;
      Ηλίας