Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Redmi Note 5 (Whyred)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H koleoptero έγραψε:

      Αυτή ήταν η εφαρμογή του pocophone. Μπορεί να μπορείς να την φλασαρεις κάπως.
      για καμερα με ΑΙ, full manual mode, hdr κτλ στην stock miui camera βρηκα αυτο το οποιο δοκιμασα και δειχνει να λειτουργει κανονικα
      Magisk modul HMN5PRO AI Camera enable - Redmi Note 5/Pro - Xiaomi MIUI Official Forum
      βασικα ελπιζω να μην δειχνει μονο αλλα να λειτουργει πραγματικα, αν ξερει καποιος ας μας πει παρακαλω (θα τσεκαρω και εγω καλυτερα, οσο μπορω να καταλαβω)

      επισης βρηκα και αυτο το οποιο δεν δοκιμασα
      Working Google Camera/Portrait Mode for Redmi 5 Plus aka Note 5 - Redmi 5/Plus - Xiaomi MIUI Official Forum
      Images
      • Screenshot_2019-02-19-16-16-29-690_com.android.camera.png

        459,58 kB, 432×864, viewed 73 times
      • Screenshot_2019-02-19-16-16-37-014_com.android.camera.png

        464,7 kB, 432×864, viewed 76 times
    • Γενική συζήτηση για το Redmi Note 5 (Whyred)

      Έχω την xtrv 9.2.14 και δεν μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω το api2.
      Να σημειωθεί ότι παλιά που είχα την global stable δούλευε.
      Συμβαίνει και σε εσάς ;

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      Ο/H koleoptero έγραψε:

      Αυτή ήταν η εφαρμογή του pocophone. Μπορεί να μπορείς να την φλασαρεις κάπως.
      για καμερα με ΑΙ, full manual mode, hdr κτλ στην stock miui camera βρηκα αυτο το οποιο δοκιμασα και δειχνει να λειτουργει κανονικαMagisk modul HMN5PRO AI Camera enable - Redmi Note 5/Pro - Xiaomi MIUI Official Forum
      βασικα ελπιζω να μην δειχνει μονο αλλα να λειτουργει πραγματικα, αν ξερει καποιος ας μας πει παρακαλω (θα τσεκαρω και εγω καλυτερα, οσο μπορω να καταλαβω)

      επισης βρηκα και αυτο το οποιο δεν δοκιμασα
      Working Google Camera/Portrait Mode for Redmi 5 Plus aka Note 5 - Redmi 5/Plus - Xiaomi MIUI Official Forum
      παντως δεν ξερω αν αυτη η εφαρμογη καμερας να ειναι μονο του pocophone, βλεπω στο ιντερνετ οτι το τηλεφωνο μας (πχ αυτη η εκδοση η global με την μπαντα την Β20) σε αλλες χωρες εχει κανονικα την δυνατοτητα ΑΙ κτλ, ή μηπως την εχει default και δεν την επιλεγουμε? ξερει καποιος τι ισχυει? ειναι θεμα μαρκετινγκ?
      ξερω οτι ισως εχει ειπωθει ξανα εδω αλλα εγω ως νεος κατοχος εχω αποριες,
    • Διαφήμιση
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      παντως δεν ξερω αν αυτη η εφαρμογη καμερας να ειναι μονο του pocophone, βλεπω στο ιντερνετ οτι το τηλεφωνο μας (πχ αυτη η εκδοση η global με την μπαντα την Β20) σε αλλες χωρες εχει κανονικα την δυνατοτητα ΑΙ κτλ, ή μηπως την εχει default και δεν την επιλεγουμε? ξερει καποιος τι ισχυει? ειναι θεμα μαρκετινγκ?ξερω οτι ισως εχει ειπωθει ξανα εδω αλλα εγω ως νεος κατοχος εχω αποριες,
      Το AI δηλαδή η δεύτερη "μικρή" κάμερα που υπάρχει πίσω, υποτίθεται ότι ενεργοποιείται μόνο σε portrait mode.
    • Ο/H gkoutrou68 έγραψε:

      Έχω την xtrv 9.2.14 και δεν μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω το api2.
      Να σημειωθεί ότι παλιά που είχα την global stable δούλευε.
      Συμβαίνει και σε εσάς ;

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Όχι δεν συμβαίνει σε εμάς. Πως προσπαθείς ακριβώς να ενεργοποιήσεις το camera2API και δεν σου δουλεύει ? Αρκεί απλά να προστεθεί η γραμμή persist.camera.HAL3.enabled=1 στο build.prop που βρίσκεται μέσα στο /system partition. Υπάρχουν πολλά προγράμματα (και Magisk modules) που το κάνουν αυτό.
    • @BanditGR
      Modules δεν βρηκα. Είχα ένα παλιά που όμως μου βγαζει οτι θέλει Magisk v.14
      Πέρασα με buldprop editor ακριβώς την γραμμή που ανέφερες, έκανα save&exit, reboot αλλά δεν δουλεύει.
      Το "camera2 prob" μου βγαζει οτι δεν ενεργοποιήθηκε η εντολή.
      Η gcam που είχα μου κλείνει με σφάλμα.

      Πέρασα πάλι την εντολή στο τέλος του build.prop σε νέα γραμμη αλλα πάλι τίποτε.
    • Ο/H gkoutrou68 έγραψε:

      @BanditGR
      Modules δεν βρηκα. Είχα ένα παλιά που όμως μου βγαζει οτι θέλει Magisk v.14
      Πέρασα με buldprop editor ακριβώς την γραμμή που ανέφερες, έκανα save&exit, reboot αλλά δεν δουλεύει.
      Το "camera2 prob" μου βγαζει οτι δεν ενεργοποιήθηκε η εντολή.
      Η gcam που είχα μου κλείνει με σφάλμα.

      Πέρασα πάλι την εντολή στο τέλος του build.prop σε νέα γραμμη αλλα πάλι τίποτε.
      Ναι το πρόβλημα είναι ότι με Magisk εγκατεστημένο, δεν σου επιτρέπεται να κάνεις αλλαγές στο σύστημα, ώστε να διατηρείται η πιστοποίηση της Google. Εγώ προσωπικά το έχω περάσει μέσω του MagiskHide Props Config module. Το κατεβάζεις και το εγκαθιστάς μέσω του αποθετηρίου του Magisk + reboot.

      Μετά μπαίνεις στην εφαρμογή του terminal emulator (αν δεν την έχεις την κατεβάζεις στο φτερό από το Play Store, πολύ μικρή είναι σε μέγεθος άλλωστε) και γράφεις:

      props και enter.

      Δίνεις δικαιώματα root όταν σου ζητηθούν.

      Επιλέγεις την επιλογή 5. Add/edit custom props και enter

      Μετά την επιλογή n- New custom prop και enter

      Μετά γράφεις persist.camera.HAL3.enabled και enter

      Μετά γράφεις 1 και enter

      Μετά γράφεις y και enter

      Και πατάς y για να κάνεις reboot και είσαι έτοιμος όταν ξεκινήσει το σύστημα.

      Το εν λόγω module κάνεις και άλλα ωραία πράγματα, αλλά έχει την ευκολία ότι μπορείς με την ίδια διαδικασία να περνάς ότι γραμμή θες στο build.prop χωρίς να διαταράσσεις την κατάσταση του συστήματος. Φυσικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι να ενεργοποιήσεις το cam2api, ένα παράδειγμα έδωσα που δουλεύει εγγυημένα.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Ναι το πρόβλημα είναι ότι με Magisk εγκατεστημένο, δεν σου επιτρέπεται να κάνεις αλλαγές στο σύστημα, ώστε να διατηρείται η πιστοποίηση της Google. Εγώ προσωπικά το έχω περάσει μέσω του MagiskHide Props Config module. Το κατεβάζεις και το εγκαθιστάς μέσω του αποθετηρίου του Magisk + reboot.
      μολις το εκανα με magisk εγκατεστημενο (?),
      θελεις root explorer ή παρομοιο και να εισαι root (magisk)
      κανε copy paste το αρχειο buildprop σε ενα αλλο σημειο του εσωτερικου χωρου, προσθεσε την γραμμη που λεμε, μετα δες τα permissions που εχει και σβησε το original αρχειο και κανε copy paste το τροποποιημενο αρχειο στον φακελο system > δωσε τα καταλληλα permissions > επανεκκινηση και τελος
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      θελεις root explorer ή παρομοιο και να εισαι root (magisk)
      κανε copy paste το αρχειο buildprop σε ενα αλλο σημειο του εσωτερικου χωρου, προσθεσε την γραμμη που λεμε, μετα δες τα permissions που εχει και σβησε το original αρχειο και κανε copy paste το τροποποιημενο αρχειο στον φακελο system > δωσε τα καταλληλα permissions > επανεκκινηση και τελος
      Σωστά γίνεται και αυτό αλλά σε γενικές γραμμές όταν είναι εγκατεστημένο το Magisk, καλό είναι να μην πειράζουμε πράγματα στο /system μέσα από το MIUI/Android. Πολλά πράγματα σπάνε ή δεν δουλεύουν όπως πρέπει. Η ενδεδειγμένη μέθοδος είναι είτε μέσω modules, είτε εκτός Android, δηλαδή μπαίνουμε σε TWRP με το /system mounted και από εκεί και πέρα προχωράμε με την εξερεύνηση αρχείων του TWRP είτε μέσω ADB, εφόσον το "έχουμε" με τις εντολές bash.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      όταν είναι εγκατεστημένο το Magisk, καλό είναι να μην πειράζουμε πράγματα στο /system μέσα από το MIUI/Android.
      οκ, καταλαβα, ευχαριστω

      και μια ερωτηση παρακαλω
      βαζω ενα module απο magisk και μετα θελω να επανελθω στην προηγουμενη (καθαρη) κατασταση, αν λοιπον το αφαιρεσω απο το magisk τοτε σβηνονται ολα τα αρχεια που ειχαν προστεθει? καθαριζει εντελως το συστημα?
      ευχαριστω
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      και μια ερωτηση παρακαλωβαζω ενα module απο magisk και μετα θελω να επανελθω στην προηγουμενη (καθαρη) κατασταση, αν λοιπον το αφαιρεσω απο το magisk τοτε σβηνονται ολα τα αρχεια που ειχαν προστεθει? καθαριζει εντελως το συστημα?
      ευχαριστω
      Ναι καθαρίζει. Βασικά για να δώσω να καταλάβεις, πολύ χοντρικά, τι κάνει το Magisk. Στην αρχή κάθε boot δημιουργεί ένα "καθρέπτη" (mirror) κάποιων αρχείων συστήματος από το /system και τα /vendor partitions που "πειράζουν" τα modules του (δηλαδή αντικαθιστούν ή και σβήνουν κάποιες φορές) καθώς και κάποιων άλλων αρχείων ζωτικών για το σύστημα. Εν συνεχεία δημιουργεί ένα symlink, μια συντόμευση δηλαδή για κάθε ένα από αυτά τα αρχεία ώστε όποιος θέλει πρόσβαση σε αυτά, αντί να πηγαίνει να διαβάζει το αρχείο στην αρχική του μορφή, να διαβάζει το "πειραγμένο". Ε, αυτό βασικά. Έτσι επιτυγχάνει να κάνει τις όποιες αλλαγές του χωρίς ουσιαστικά να έχει πειράξει την αρχική μορφή των αρχείων. Γι' αυτό και όταν αφαιρείται ένα module, ουσιαστικά αφαιρούνται τα "πειραγμένα" αρχεία, μαζί με τα αρχεία του module που το ταυτοποιούν και το κάνουν να φαίνεται στον Magisk Manager και ουδέποτε δημιουργείται η συντόμευση που ανέφερα παραπάνω και τα αρχεία παραμένουν στην αρχική τους απείραχτη μορφή. Υπό αυτή την έννοια λοιπόν ναι "καθαρίζει" το σύστημα.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Ο/H thanfun έγραψε:

      παντως δεν ξερω αν αυτη η εφαρμογη καμερας να ειναι μονο του pocophone, βλεπω στο ιντερνετ οτι το τηλεφωνο μας (πχ αυτη η εκδοση η global με την μπαντα την Β20) σε αλλες χωρες εχει κανονικα την δυνατοτητα ΑΙ κτλ, ή μηπως την εχει default και δεν την επιλεγουμε? ξερει καποιος τι ισχυει? ειναι θεμα μαρκετινγκ?ξερω οτι ισως εχει ειπωθει ξανα εδω αλλα εγω ως νεος κατοχος εχω αποριες,
      Το AI δηλαδή η δεύτερη "μικρή" κάμερα που υπάρχει πίσω, υποτίθεται ότι ενεργοποιείται μόνο σε portrait mode.
      καταλαβαινω τι λες αλλα νομιζω πως αυτο το θολωμα του παρασκηνιου (φοντου) το εχουν πολλα μοντελα και ακομα και με μονη καμερα (πχ το κανει και το note 5 με την μπροστινη καμερα), επομενως αυτο το ΑΙ (artificial intelligence) που διαφημιζεται σημαινει και κανει και κατι παραπανω,
      συχωραμε αν κανω λαθος