Διαφήμιση

Η φορτιση σταματαει στο 97%

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Η φορτιση σταματαει στο 97%

      ο,τι λεει ο τιτλος ...μετα το τελευταιο update φορτιζει μεχρι 97% οση ωρα και να το αφησω !ειτε με επανεκκινηση ειτε ειναι κλειστο το κινητο ,ειτε το αφησω να κλεισει και μετα παλι φορτιση
      calibration της μπαταριας εκανα αλλα τιποτα ...το κινητο δεν το εχω ουτε μηνα και φορτιζε κανονικα :/
    • Διαφήμιση
    • Ετσι ειναι και στο δικο μου, σταματαει στο 96%. Υποθετω το εβαλαν για προστασία της μπαταριας;
    • Ο/H nostradam13 έγραψε:

      ο,τι λεει ο τιτλος ...μετα το τελευταιο update φορτιζει μεχρι 97% οση ωρα και να το αφησω !ειτε με επανεκκινηση ειτε ειναι κλειστο το κινητο ,ειτε το αφησω να κλεισει και μετα παλι φορτιση
      calibration της μπαταριας εκανα αλλα τιποτα ...το κινητο δεν το εχω ουτε μηνα και φορτιζε κανονικα :/
      Φυσιολογική συμπεριφορά είναι στις τελευταίες εκδόσεις miui. Έτσι πρέπει να γίνεται. Αν δεν πειράξεις τίποτα κατά τη φόρτιση (δεν βγάλεις-βάλεις το καλώδιο π.χ.) η φόρτιση σταματάει κάπου μεταξύ 96 και 99%.
    • Το φυσιολογικό είναι η φόρτιση να σταματάει στο 100%.
      Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Άρα σε όσους πάει στο 100% έχουν πρόβλημα; Δεν νομίζω, απλά είτε είναι μικρό-bug της rom είτε κάτι σκάλωμα έχει φάει ο φορτιστής. Μπορείς να δοκιμάσεις @nostradam13 μέσα στο twrp να δεις τι ποσοστό δείχνει...
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά αυτή η συμπεριφορά έχει παρατηρηθεί και αναφερθεί στις περισσότερες xiaomi συσκευές τους τελευταίους μήνες με τις τελευταίες ROM. Και σε Santoni (το διαπίστωσα κι εγώ) και σε Mido και σε Nikel και σε Kate κ.λ.π. Δεν μπορεί να είναι bug σε όλες τις συσκευές και σε αρκετές διαφορετικές εκδόσεις ROM. Το "απόλυτο" (100%) στη φύση δεν υπάρχει. Απλά και προφανώς παλιότερα όταν αφήναμε τα τηλέφωνα για ώρες στο φορτιστή (π.χ. όλη τη νύχτα) η φόρτιση έφτανε στο 100%, το κύκλωμα φόρτισης έπαιρνε εντολή από τη ROM να σταματήσει τη φόρτιση μέχρι π.χ. το 99,7% (ποσοστό που βέβαια δεν έδινε διαφοροποίηση στην ένδειξη της οθόνης άρα νομίζαμε ότι έχουμε 100%) στη συνέχεια ξανάδινε ρεύμα κ.ο.κ. με αποτέλεσμα να φθείρει τη μπαταρία. Αυτή την πρακτική αποφάσισαν να την αλλάξουν και αυτό το 0,3% το έκαναν 2%. Τώρα λοιπόν γυρίζει από το 100% και σταματάει στο 98%.
    • Ο/H Firem@n έγραψε:

      Άρα σε όσους πάει στο 100% έχουν πρόβλημα; Δεν νομίζω, απλά είτε είναι μικρό-bug της rom είτε κάτι σκάλωμα έχει φάει ο φορτιστής. Μπορείς να δοκιμάσεις @nostradam13 μέσα στο twrp να δεις τι ποσοστό δείχνει...
      Και σε εμένα πάει 100% κάποιες φορές. Αν ξεσυνδέσω-συνδέσω το φορτιστή και κάτσω να το κοιτάζω θα πάει 100%. Αν το αφήσει κι άλλο χρόνο θα πέσει τελικά στο 98 ή 97%.
    • Ο/H theopan έγραψε:

      Παιδιά αυτή η συμπεριφορά έχει παρατηρηθεί και αναφερθεί στις περισσότερες xiaomi συσκευές τους τελευταίους μήνες με τις τελευταίες ROM. Και σε Santoni (το διαπίστωσα κι εγώ) και σε Mido και σε Nikel και σε Kate κ.λ.π. Δεν μπορεί να είναι bug σε όλες τις συσκευές και σε αρκετές διαφορετικές εκδόσεις ROM. Το "απόλυτο" (100%) στη φύση δεν υπάρχει. Απλά και προφανώς παλιότερα όταν αφήναμε τα τηλέφωνα για ώρες στο φορτιστή (π.χ. όλη τη νύχτα) η φόρτιση έφτανε στο 100%, το κύκλωμα φόρτισης έπαιρνε εντολή από τη ROM να σταματήσει τη φόρτιση μέχρι π.χ. το 99,7% (ποσοστό που βέβαια δεν έδινε διαφοροποίηση στην ένδειξη της οθόνης άρα νομίζαμε ότι έχουμε 100%) στη συνέχεια ξανάδινε ρεύμα κ.ο.κ. με αποτέλεσμα να φθείρει τη μπαταρία. Αυτή την πρακτική αποφάσισαν να την αλλάξουν και αυτό το 0,3% το έκαναν 2%. Τώρα λοιπόν γυρίζει από το 100% και σταματάει στο 98%.
      Που το διάβασες όλο αυτό που ισχυρίζεσαι;
      Αυτό το 0,3% που έγινε 2% στις τελευταίες rom το διάβασες κάπου επίσημα ή το συμπέρανες μόνος σου;

      Ο μόνος τρόπος για να προστατέψεις την μπαταρία από βλάβη που προέρχεται από συνεχόμενη μικροφόρτιση (γιατί από υπερφότριση προστατεύονται όλες) είναι να παρακάμψεις την μπαταρία όταν φοτρίσει πλήρως και να πάρεις ρεύμα κατευθείαν από τον μετασχηματιστή...για όση ώρα το κινητό είναι στο 100% και εφόσον συνεχίζει παρόλα αυτά να είναι στην πρίζα. Δεν το κάνουν πολλές συσκευές. Μία ξέρω, το ZUK Z1 το οποίο το κάνει μέσω hardware.

      Αυτό το οποίο περιγράφεις, δεν προστατεύει την μπαταρία. Είτε σταματήσω την φόρτιση στο 100% είτε στο 95% είτε στο 90%, εφόσον χάσει φορτίο θα ξεκινήσει να φορτίζει πάλι. Άρα...μία τρύπα στο νερό.

      Παρ'όλα αυτά, εάν κάπου υπάρχει επίσημα αυτό που ισχυρίζεσαι, θα ήθελα να το δώ.

      8)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Το πρώτο ποσοστό (0,3%) που έδωσα είναι ενδεικτικό. Το άλλο έχει προέλθει από την παράτηρηση που κάναμε. Ο μηχανισμός λειτουργίας πιθανότατα είναι αυτός που περιέγραψα και είναι εκτίμηση από τις μέτριες γνώσεις μου σε ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά ζητήματα. Το "είναι bug" (το οποίο προέκυψε κάποια στιγμή και για 3-4 εκδόσεις δεν διορθώνεται) αντιθέτως είναι εικασία.
    • Διαφήμιση
    • Εφόσον δεν συμβαίνει σε ποσοστό πάνω από 50% των συσκευών, συγχωρέστε με αλλά για εμένα αφύσικο είναι...