Διαφήμιση

Mi6 9.5.6 Update Issue

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Mi6 9.5.6 Update Issue

      Καλησπέρα σε όλους,

      Αρχικά θα ήθελα να πω οτι αν και είναι πρώτο μου post εδώ, παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum.

      Αντιμετοπίζω το εξής θέμα και ήλπιζα ότι κάποιος θα μπορούσε να με συμβουλέψει.

      Έχω ήδη περασμένη την έκδοση xiaomi-miui-hellas-7.1_sagit_XTRV_Stable_V9.5.3.0 και δοκίμασα να αναβαθμήσω σε xiaomi-miui-hellas-8.0_sagit_XTRV_Stable_V9.5.6.0 με αποτέλεσμα να βρεθώ αντιμέτωπος με ένα bootloop που με βγάζει πάντα σε TWRP, ακολούθησα κατα γράμμα τον οδηγό αναβάθμησης αλλά πάντα το ίδιο αποτέλεσμα. Στη συνέχεια δοκίμασα να περάσω την xiaomi-miui-hellas-8.0_sagit_arΩma_Stable_V9.5.6.0 μετά απο factory reset αλλά και format μέτα την πρώτη αποτυχία αλλά έχω το ίδιο πρόβλημα.


      Τέλος δοκίμασα να ξαναβάλω την 9.5.3 και παίζει.

      Δεν βγαίνει κανένα μύνημα λάθους στην εγκατάσταση και log δεν δείχνει κάτι περίεργο.


      Έχει συνατήσει κανείς κάτι παρόμιο?


      Ευχαρηστώ

      Κώστας
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Οδηγίες Εγκατάστασης

      1) Κατεβάστε το Recovery 1 για την συσκευήσας.
      2) Κατεβάστε την ROM που θέλετε για την συσκευή σας.
      3) Κάντε το Flash το TWRP με τον τρόπο που θέλετε ακολουθώντα ςτις οδηγίες ΕΔΩ
      4) Κάντε μετά το Flash του Recovery reboot και πάλι στο νέο Recovery.
      5) Βάλτε την ROM χύμα στον εσωτερικό χώρο της συσκευής σας και κάντε Install της ROM από το Recovery πάνω από αυτή την ROM που έχετε τώρα.
      6) Μόλις τελειώσει το Flash της ROM, κάνετε Format Data και αμέσως Reboot στο System.
      7) Μόλις μπει στην Miui μην προχωρήσετε στο αρχικό Setup της συσκευής σας, αλλά μπείτε πάλι στο Recovery– βάλτε πάλι την ROM χύμα στην συσκευή σας,και κάντε πάλι Flash την ROM.
      8.) Μόλις τελειώσει το Flash μπορείτε να κάνετε Boot στην Miui και να προχωρήσετε στο αρχικό Setup της συσκευής σας.

      Αυτός ο τρόπος εγκατάστασης γίνεται ΜΟΝΟ την πρώτη φορά που θα περάσετε την δική μας Android 8 ROM.
      Στο επόμενο Update το μόνο που θα έχετε να κάνετε είναι απλά Flash την ROM, είτε από το Recovery, ή από την εφαρμογή αναβάθμισης μόλις λάβετε τα OTAΣε κάποιες περιτπωσεις
      Σε κάποιες περιπτώσεις έχει χρειαστεί να γίνουν 2-4 factory reset για να την περάσει (βήματα 6-7)
      Επίσης δοκίμασε και τα δύο recovery που έχουν δοθεί στις οδηγίες εγκατάστασης ---> [Ενημέρωση 30/04/2018] H νέα λίστα με τις STABLE V9.5 ROMs είναι διαθέσιμη για λήψη !
    • Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, το τσεκάρω και επανέρχομαι.

      Update: Δυστυχώς τίποτα, θα κάνω attach το log μπάς δείτε οι guru κάτι που δεν βλέπω εγώ.
      Files
    • Διαφήμιση
    • Λοιπόν παίδες έχω φάει σχεδόν 3 μέρες με οποιοδήποτε συνδυασμό αλλά δεν μου παίζει καμία 9.5.6 (Aroma ή μη) στο Mi6 και όλες καταλήγουν τα bootαρουν απευθείας στο TWRP. Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω?

      Ευχαριστώ
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Ακολουθείς τις οδηγίες εγκατάστασης με format data κτλ;
      Ναι κανονικά, ουσιαστικά έχω δοκιμασει τα παρακάτω σενάρια.

      • Full wipe (Με ή χωρίς format data) και πέρασμα της XTRV 9.5.3: Δουλεύει
      • Αναβάθμιση της XTRV 9.5.3 σε XTRV 9.5.6 μέσα απο TRWP: Δεν δουλεύει και μπουτάρει απευθείας σε TWRP
      • Full wipe (Με ή χωρίς format data) και πέρασμα της 9.5.6: Δεν δουλεύει και μπουτάρει απευθείας σε TWRP
      • Full wipe (Με ή χωρίς format data) και πέρασμα της XTRV 9.5.6 Aroma με default install profile : Δεν δουλεύει και μπουτάρει απευθείας σε TWRP
      • Full wipe (Με ή χωρίς format data) και πέρασμα της Official Global 9.5.6: Δεν δουλεύει κολλάει στο boot logo
      • Full wipe (Με ή χωρίς format data) και πέρασμα της Official Global 9.2.3: Δουλεύει


      Όλα τα παραπάνω δοκιμάστικαν και με τις 2 εκδόσεις του TWRP που λέει στο guide.
    • Επειδή έχω και εγώ την συσκευή και δοκιμάζω και τις ROM, πρέπει να κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα βήματα του οδηγού, ή να περιμένεις να βγουν οι νέες ROM που δεν θα έχουν Encryptions (XTRV) και επιλογές για Encryptions (ARΩMA).

      Αν μετά το Flash της ROM σου γυρίζει αντί για Boot σε MIUI, στο Recovery, κάνεις ένα Format Data και μπαίνει κανονικά σε MIUI. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Εμένα πάντως φίλε έπιασε με την Τρίτη φορα όπου και έβαλα την 2ο Twrp Και επέλεξα Αρωμα.. Παρεπιπτόντος στην Oreo όπου το δουλευω εδω και μια εβδομάδα είδα πολυ καλύτερη διαχειριση της μπαταρίας με βγάζει περιπου μισή μέρα παραπάνω με την ίδια χρήση και πλεόν δεν εχω κρασαρίσματα σε κάποιες εφαρμογές που έιχα.. Αυτό που με στεναχωρεί απο πάντα σε καθε νεο update ότι δεν υπάρχουν αλλαγές στο Interface.. Θα μου πεις βάλε ενα launcher.. Απαντώ : Δεν θέλω να βάλω το θέλω εργοστασιακό