Διαφήμιση

Προβλημα με το gps

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προβλημα με το gps

      Γεια σας. Εχω την εκδοση 9.2.1.0 και εχω ενα παραξενο προβλημα με το gps (ειναι η δευτερη φορα που συμβαινει).
      Μετα την εγκατασταση της ρομ το gps δουλευε εξαιρετικα μεχρι την στιγμη που το γυρισα απο την "υψηλη ακριβεια" στο "μονο συσκευη". Απο εκει και περα αν και επιλεγω την υψηλη ακριβεια το gps φαινεται να λειτουργει ουσιαστικα στην ρυθμιση για "μονο συσκευη" καθως δεν μπορει να βρει εσωτερικα την τοποθεσια με τιποτα ενω εξωτερικα βρισκει τους δορυφορους.

      Την πρωτη φορα το προβλημα λυθηκε εχοντας κατεβασει την 9.2.1.0 στην συσκευη και κανοντας update (ουσιαστικα την ιδια εκδοση που ειχα και πριν χωρις να χασω κατι). Ομως μολις αλλαξα την ρυθμιση του gps ξαναεμφανιστηκε το ιδιο προβλημα και μαλιστα αυτη την φορα δεν διορθωνεται ουτε με την προηγουμενη λυση.

      Ολο αυτο ειναι καποιο προβλημα της συγκεκριμενης ρομ, ειναι γενικα του miui , υπαρχει καποια λυση; Προφανως δεν θελω να παω σε λυση factory reset και το σκεφτομαι αν θα ηθελα να κανω ενημερωση στην τελευταια εκδοση καθως η συγκεκριμενη ρομ εχει πολυ καλη διαχειριση της μπαταριας
    • Μπορείς να μας δώσεις ένα screenshot από τις ρυθμίσεις της συσκευής σου ώστε να δούμε τι ROM φοράει?

      Μερικές φορές το factory reset είναι απαραίτητο για τέτοια προβλήματα. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Μετα την απεγκατασταση των ενημερωσεων των υπηρεσιων google play και την εκκαθαριση δεδομενων τους το προβλημα λυθηκε (αν και δεν το θεωρω ακριβως λυση).
      Ουσιαστικα οταν επελεγα υψηλη ακριβεια δεν μου εμφανιζε το αναδυομενο μηνυμα αν συμφωνω με την βελτιωση της ακριβειας τοποθεσιας και εκει ειχα το προβλημα.
    • Διαφήμιση
    • Μήπως όταν είχε γίνει η αναβάθμιση των υπηρεσιών Google και έβγαλε το παράθυρο που ζητάει άδεια για δικαιώματα, κατά λάθος τα απέρριψε και δεν συμφώνησε στην παραχώρηση?

      Στο λέω αυτό γιατί και εγώ κατά καιρούς την έχω πατήσει με τον ίδιο τρόπο. :lol:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Οχι δεν ειδα κατι τετοιο. Ελπιζω ο επομενος που θα την πατησει να μπορεσει να με καθοδηγησει :P .
      Επισης μια αλλη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα αλλα ποιο ειναι το καλυτερο recovery ωστε να κανω backup; Η διαδικασια που ακολουθησα ηταν επειδη θελω να παραμεινω με την στοκ ρομ και twrp να μπαινω στο recovery μεσω fastboot χωρις να το εχω κανει εγκατασταση. Ομως κατα την προσπαθεια για επαναφορα του backup μου εβγαλε ενα μηνυμα λαθους (κατι με το system). Επρεπε να το επαναφερω δυο φορες συνεχομενα ωστε να γινει σωστα restore.

      Υ.Γ.To redwolf recovery το αντιπαθησα απιστευτα μην μου πειτε για αυτο
    • Ο/H manthes έγραψε:

      Οχι δεν ειδα κατι τετοιο. Ελπιζω ο επομενος που θα την πατησει να μπορεσει να με καθοδηγησει :P .
      Επισης μια αλλη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα αλλα ποιο ειναι το καλυτερο recovery ωστε να κανω backup; Η διαδικασια που ακολουθησα ηταν επειδη θελω να παραμεινω με την στοκ ρομ και twrp να μπαινω στο recovery μεσω fastboot χωρις να το εχω κανει εγκατασταση. Ομως κατα την προσπαθεια για επαναφορα του backup μου εβγαλε ενα μηνυμα λαθους (κατι με το system). Επρεπε να το επαναφερω δυο φορες συνεχομενα ωστε να γινει σωστα restore.

      Υ.Γ.To redwolf recovery το αντιπαθησα απιστευτα μην μου πειτε για αυτο
      Δεν μπορούσε να κάνει mount το system ή κάτι τέτοιο πρέπει να σου έβγαλε. Κι εγώ τέτοια "ιδιοτροπία" είχα (να αφήσω τα πάντα απείραχτα) και αν γίνεται να μπουτάρω απλά σε TWRP. Αλλά αναθεώρησα. Στη 2η-3η φορά που το έκανε για κάποιο λόγο με "ξεγέλασε" και το φλάσαρε με αποτέλεσμα να μην ανοίγει το τηλέφωνο μετά (ελλείψει root). Θα σου πρότεινα να το φλασάρεις (του φόρουμ βάλε το 3.1.1-0 μια χαρά είναι) να βάλεις και το Magisk για να έχεις και systemless root. Μένει απείραχτο το σύστημα οπότε δουλεύουν τα πάντα ακόμα και οι εφαρμογές που δεν τους αρέσει το root και κάνεις και πολλά πράγματα επιπλέον με το root. Απλά μετά από κάθε update θα ξοδεύεις 10 λεπτά για να ξαναφλασάρεις TWRP και Magisk.
    • Magisk εχω γιατι χωρις αυτο δεν παμε πουθενα. Ειδα πως με αυτον τον τροπο μπορουν να γινονται κανονικα οι αναβαθμισεις εχοντας συγχρονως και twrp (ολα αυτα με δεδομενο πως δεν θελω να περασω custom rom καθως και εχει πολυ καλη διαχειριση μπαταριας η στοκ ρομ, δεν εχει προβληματα εκτος απο αυτο που ανεφερα και εχει παρα πολλες ρυθμισεις σε θεματα αδειων που οσα χρονια ημουν με custom δεν τις εβρισκα ετσι μαζεμενες). Εκτος και αν με το twrp που αναφερεις μπορω να εχω και τις αναβαθμισεις του λειτουργικου
    • Διαφήμιση
    • Ο/H manthes έγραψε:

      Magisk εχω γιατι χωρις αυτο δεν παμε πουθενα. Ειδα πως με αυτον τον τροπο μπορουν να γινονται κανονικα οι αναβαθμισεις εχοντας συγχρονως και twrp (ολα αυτα με δεδομενο πως δεν θελω να περασω custom rom καθως και εχει πολυ καλη διαχειριση μπαταριας η στοκ ρομ, δεν εχει προβληματα εκτος απο αυτο που ανεφερα και εχει παρα πολλες ρυθμισεις σε θεματα αδειων που οσα χρονια ημουν με custom δεν τις εβρισκα ετσι μαζεμενες). Εκτος και αν με το twrp που αναφερεις μπορω να εχω και τις αναβαθμισεις του λειτουργικου
      Όχι δεν γίνονται κανονικά οι αναβαθμίσεις από όσο διαπίστωσα. Χάνεται και το TWRP και το Magisk σε κάθε update και πρέπει να ξαναπεραστούν. Μάλλον το μπερδεύεις με το Redwolf recovery το οποίο από όσο ξέρω δεν χάνεται αν η αναβάθμιση γίνει μέσω συγκεκριμένης διαδικασίας.
    • Αν και ξεφυγαμε κατα πολυ απο το θεμα που ανοιξα και φταιω εγω ευχαριστω για τις απαντησεις. Οποτε παραμενει ως εχει σε οτι αφορα το recovery και απλα θα κανω ενα Boot στο twrp οταν θα χρειαζεται χωρις να το εγκαταστησω γιατι θελω να εχω και τις ενημερωσεις αν υπαρξει καποια που να αξιζει.
    • Καλημέρα σας.

      Αντιμετωπίζω και εγώ μεγάλο πρόβλημα με το GPS του Xiaomi Redmi Note 4 που έχω εδώ και 2 χρόνια με τα κάτωθι στοιχεία:



      Από ό,τι φαίνεται δε λειτουργεί καλά το GPS του τηλεφώνου εδώ και κάποιο διάστημα: Χρησιμοποιώ Google Maps και όταν είναι να βρει την ακριβή μου θέση ή να ξεκινήσω πλοήγηση με το αυτοκίνητο κολλάει η κουκκίδα θέσης και μερικές φορές φαίνεται εκτός κινούμενου δρόμου.

      - Έχω επιλέξει «υψηλή ακρίβεια» στις ρυθμίσεις GPS και έχω ενεργοποιήσει τις απαραίτητες άδειες.
      - Έχω δοκιμάσει και άλλες εφαρμογές GPS και το πρόβλημα συνεχίζεται.
      - Όταν μου ζητείται στο Google Maps να κάνω ρύθμιση της πυξίδας, πλέον ζορίζομαι πολύ για να το πετύχω.
      - Έχω δοκιμάσει τα διάφορα κόλπα, όπως πχ να παίξω με τις ρυθμίσεις GPS, να κάνω "clear cache" του GPS κτλ.

      Μπορείτε να με βοηθήσετε;
      Ευχαριστώ.
    • Διαφήμιση